Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.08.2009., 10:28   #1
xylik
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: aaaa
Postovi: 7
Question Spašavanje podataka iz DOSA

Pozdrav! Imam kompjuter pun virusa na kojem se vrti xp-pro. Samo je jedna particija na disku. Iz windowsa nije moguće ništa napraviti jer su virusi sve onesposobili. Zanima me kako da spasim podatke sa diska a da pritom ne pokupim i viruse? Da napomenem ne zanima me vađenje diska iz kućišta!

Zadnje izmijenjeno od: xylik. 05.08.2009. u 10:52.
xylik je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2009., 11:52   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
nabavi eksterni hard stavi sve na njega sve sto hoces i onda odi kod frenda neka na antivirusu stavi high alert i ustekas hard i proskeniras ga i to je to.
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.08.2009., 11:56   #3
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
safe mode ?!?!?!

ako ne onda NC a ne dos
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2009., 12:00   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Instaliraj neki dobri av program, i par spyware/malware programčića. Sve ih updejtaj. Isključi System Restore (My Computer->desni klik->Propetries->System Restore->Turn off System Restore). Restartaj komp i digni ga u Safe modeu (F8 tokom bootanja). Iskeniraj komp svim gore navedenim programima i to jednim po jednim. Kad sve očisti, uključi System restore i resetiraj komp. Trebao bi biti čist.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2009., 13:19   #5
xylik
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: aaaa
Postovi: 7
Citiraj:
nabavi eksterni hard stavi sve na njega sve sto hoces i onda odi kod frenda neka na antivirusu stavi high alert i ustekas hard i proskeniras ga i to je to.
Ali recimo da na vanjskom hardu imam neke podatke; zar neću i njih inficirati, a i neznam hoće li antivirus pravovremeno reagirati na infiltraciju sa harda kada ga spojim na nekom drugom kompu? Jeli netko koristio antivirus dos scanere, ja sam probao od mcafeea ali scan je trajao cijelu vječnost i report je bio skroz nepregledan... cca. 2h a gore nije bilo nešto extra podataka?
xylik je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2009., 13:30   #6
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
a gle onda instaliraj avast na frendovom kompu on ce te pitati hoces da skeniram prije pokretanja windowsa ti mu kazes da i spojis jos i svoj hard i
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2009., 01:21   #7
2145
o.O
Moj komp
 
2145's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 154
A da skineš neku Linux live distribuciju (npr Ubuntu), pokreneš ju i instaliraš AVG free za linux i s tim skeniraš hard i riješiš se virusa?

A ako ti je bitno spašavanje samo podataka, opet možeš sa nekom live distrom, jedini uvjet je da imaš dosta slobodnog prostora na disku. Smanjiš WinXP particiju na minimum i skopiraš si datoteke na slobodan prostor. Zatim samo ponovo instaliraš windowse.
Ako pak nemaš dosta prostora, onda iz linuxa izbrišeš sve .exe datoteke (find -name *.exe -print0 | xargs -0 rm -v). Ovo bi u teoriji trebalo izbrisati sve viruse, ali će uništiti i windowse pa samo nove snimiš preko particije.

Zadnje izmijenjeno od: 2145. 06.08.2009. u 01:45.
2145 je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2009., 09:23   #8
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor xylik Pregled postova
...a i neznam hoće li antivirus pravovremeno reagirati na infiltraciju sa harda kada ga spojim na nekom drugom kompu...
Joj daj... mislim pa nije to ebola pa da će se zarazit od toga kaj su u istoj sobi, odi nekome ko ima XPe i prije nego počnete nek instalira TweakUI (ako nije) i u njemu ugasite autorun za removable diskove (za svaki slučaj) i fino zadnji update Avasta i Spybot S&Da i opali "torough scan" kroz tvoj disk sa opcijom za skeniranje u arhivama i odite na pivu, kad se vratiš doma stavi daj disk sa strane, gurni cd od windowsa i bootaj s njega za setup, repartaj disk formatiraj i instaliraj OS na njega zadnje M$ patceve i avast i Spybot S&D sa rezideentim scannerom na max i onda tek spoji vanjski hard i vrati podatke...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2009., 14:59   #9
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
evo yedwy je napisao ono sto se meni nije dalo
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2009., 19:28   #10
xylik
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: aaaa
Postovi: 7
hvala svima na idejama, mislim da ću se ipak pozabaviti sa linux live distribucijama. Malo sam pro-googlao, ima zanimljivih kombinacija sa usb live distribucijama...
xylik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na