Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.09.2020., 09:42   #1
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Lightbulb Cat6(a) i kompatibilnost

Bok svima,
sorry ako je već bilo neke rasprave na ovu temu. U nekom postu sam već spomenuo kako razvlačim novu mrežu po stanu, pa planiram uzeti Cat 6 kablove i zanima me par stvari:
  1. Vjerojatno će ethernet kablovi biti u istom "šlicu" sa strujnim kablovima. Doduše, struja i mreža će biti u odvojenim bužirima. Hoće li tu biti smetnje radi toga i trebam li tražiti nekakve shielded varijante ili će obični Cat6 biti dovoljan? Cat6a možda?
  2. Cat 6 konektori - glupo pitanje, ali - jesu li kompatibilni sa uređajima i switchevima koji nisu nužno cat6? Postoji li takvo što uopće? Koliko sam pronašao na forumu, Cat6 kabl je deblji i teško se krimpa sa Cat5 konektorima, i to mi je ok, kupit ću konektore, ali je bitno da ti konektori onda uđu u switch
  3. Nastavno na pitanje 2, trebam li tražiti nekakav Cat6 patch panel ili će biti dovoljan bilo koji?
  4. Ima li netko da koristi TEM-ove modularne zidne utičnice, vidim da imaju posebno Cat5 i Cat6 - pa bi dobro bilo znati jel će se i na njih moći kabl spojiti
  5. Gdje kupiti takve kablove?
  6. Ima netko tko se bavi krimpanjem da bi odradio poslić krimpanja i spajanja svega na patch panel?
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 10:50   #2
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
1) Shielded kabel je preporucen, ali ako ti nije sve uzemljeno, nemaju puno smisla.
2) Konektori su izvana isti, iznutra Cat6 kabel ima deblje zice, zato ne stane u Cat5 konektor
3) bilo koji
4) TEM obavezno odgovarajuce kupiti
5) Tu se mora javiti neki lokalac, ja sam narucio online 300m kabela kad sam doma radio
6) nabavit / posudit dobra klijesta, ne kupiti najjeftinije konektore i posao ide ko po putru
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2020., 10:54   #3
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
1) Shielded kabel je preporucen, ali ako ti nije sve uzemljeno, nemaju puno smisla.
2) Konektori su izvana isti, iznutra Cat6 kabel ima deblje zice, zato ne stane u Cat5 konektor
3) bilo koji
4) TEM obavezno odgovarajuce kupiti
5) Tu se mora javiti neki lokalac, ja sam narucio online 300m kabela kad sam doma radio
6) nabavit / posudit dobra klijesta, ne kupiti najjeftinije konektore i posao ide ko po putru
Hvala!
Da, saznao sam da bi i patch panel trebao biti uzemljen, pa će vjerojatno biti takva kombinacija.

Ovo mi je bitno - da su konektori izvana isti, woohoo
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 10:59   #4
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Bok svima,
sorry ako je već bilo neke rasprave na ovu temu. U nekom postu sam već spomenuo kako razvlačim novu mrežu po stanu, pa planiram uzeti Cat 6 kablove i zanima me par stvari:
  1. Vjerojatno će ethernet kablovi biti u istom "šlicu" sa strujnim kablovima. Doduše, struja i mreža će biti u odvojenim bužirima. Hoće li tu biti smetnje radi toga i trebam li tražiti nekakve shielded varijante ili će obični Cat6 biti dovoljan? Cat6a možda?
  2. Cat 6 konektori - glupo pitanje, ali - jesu li kompatibilni sa uređajima i switchevima koji nisu nužno cat6? Postoji li takvo što uopće? Koliko sam pronašao na forumu, Cat6 kabl je deblji i teško se krimpa sa Cat5 konektorima, i to mi je ok, kupit ću konektore, ali je bitno da ti konektori onda uđu u switch
  3. Nastavno na pitanje 2, trebam li tražiti nekakav Cat6 patch panel ili će biti dovoljan bilo koji?
  4. Ima li netko da koristi TEM-ove modularne zidne utičnice, vidim da imaju posebno Cat5 i Cat6 - pa bi dobro bilo znati jel će se i na njih moći kabl spojiti
  5. Gdje kupiti takve kablove?
  6. Ima netko tko se bavi krimpanjem da bi odradio poslić krimpanja i spajanja svega na patch panel?
Sto se tice struje i mreze ja bi ti preporucio da stavis shielded, osobitno ako su veze duze od 10-ak metara. Ovisi i o razmaku jednog od drugoga ali ako stavis shielded si miran. AC zna bas gadno omesti mrezu da se krajevi uopce nemogu sinkronizirati jedan sa drugim.

Cat6 kabel u cat6 uticnice i jackove. Jackovi su isti kao i cat5 izvana ali su unutra napravljeni za veci promjer samih twisted pair kablova. Dakle to neka te ne sekira bitno da ides cat6 kabel na cat6 zavrsnu opremu.

Hrpu toga u Hr ima schrack ali i ostali ducani kao i protis i slicno. To vrijedi za kablove ali i za sve ostalo. Nista od toga nije bas jeftino doduse.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 11:02   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Mali dodatak:
1. Strujni kablovi pored mrežnih ti neće raditi probleme, pogotovo kad su u različitim bužirima. Shielded mrežni je, naravno, preporučljiv.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 11:57   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
4. Uredu je koristiti modularne utičnice na "klijent strani" samo gledaj da uzmeš kvalitetne,
pri tome ne mislim "na umjetnički dojam" nego kako su izvedene tj. kako se sastavljaju, jer ih ima doslovno idiotski napravljenih
Uzmi modul koji prima std. keystone modul (to bi trebao biti KM35PW) + odvojeno keystone Cat6 modul.

6. Ako prostor nije ograničen odnosno ako sve završava u nekakvom TK ormaru (mislim na dubinu) onda možeš uzeti pach panel kod kojeg se kabeli (parice) "nabacuju",
umjesto da ideš na xy keystone modula u nekom okviru = jeftinije i lakše za odraditi.

X. Kad već sve radiš obavezno provuci "viška" odnosno predvidi sve kombinacije,
npr. TK ormar > dnevni boravak (TV) dovuci minimalno 2 Lan kabela

Y. Nemoj bacati novce na modul antenske utičnice nego stavi F prolazne, to bi bio KM15PW

Za žuntu TEM katalog > https://www.tem.hr/wp-content/upload...E-EN-WEB-1.pdf
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 12:45   #7
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
4. Uredu je koristiti modularne utičnice na "klijent strani" samo gledaj da uzmeš kvalitetne,
pri tome ne mislim "na umjetnički dojam" nego kako su izvedene tj. kako se sastavljaju, jer ih ima doslovno idiotski napravljenih
Uzmi modul koji prima std. keystone modul (to bi trebao biti KM35PW) + odvojeno keystone Cat6 modul.

6. Ako prostor nije ograničen odnosno ako sve završava u nekakvom TK ormaru (mislim na dubinu) onda možeš uzeti pach panel kod kojeg se kabeli (parice) "nabacuju",
umjesto da ideš na xy keystone modula u nekom okviru = jeftinije i lakše za odraditi.

X. Kad već sve radiš obavezno provuci "viška" odnosno predvidi sve kombinacije,
npr. TK ormar > dnevni boravak (TV) dovuci minimalno 2 Lan kabela

Y. Nemoj bacati novce na modul antenske utičnice nego stavi F prolazne, to bi bio KM15PW

Za žuntu TEM katalog > https://www.tem.hr/wp-content/upload...E-EN-WEB-1.pdf

Da da, imat ću TK ormarić i u njemu patch panel (za koji mi je rečeno da također treba biti uzemljen kako bi Cat6 i njegovi shieldovi imali smisla )
Također, svugdje gdje provlačim LAN kabl će biti po 3-4 utičnice - za TV, tvbox, playstation, nešto treće...)


E, ali ovo za antenske utičnice... U planu mi je na par mjesta (u dnevnoj i spavaćoj i možda u dječoj sobi) provući i antenski kabl (tj. coax) za Bnet.
Tako da će taj kabl također ići iz TK ormarića (jer će tamo biti modem smješten) i završiti u zidu na ovakvoj utičnici kakvu si poslao (a onda jel, TV box spojiti u zid). A koja je razlika u toj F prolaznoj što si naveo od nekih ostalih? Na što si mislio kada kažeš "nemoj bacati novac na modul antenske utičnice"? Tj., koja je prednost ove prolazne?
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 12:45   #8
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Sto se tice struje i mreze ja bi ti preporucio da stavis shielded, osobitno ako su veze duze od 10-ak metara. Ovisi i o razmaku jednog od drugoga ali ako stavis shielded si miran. AC zna bas gadno omesti mrezu da se krajevi uopce nemogu sinkronizirati jedan sa drugim.

Cat6 kabel u cat6 uticnice i jackove. Jackovi su isti kao i cat5 izvana ali su unutra napravljeni za veci promjer samih twisted pair kablova. Dakle to neka te ne sekira bitno da ides cat6 kabel na cat6 zavrsnu opremu.

Hrpu toga u Hr ima schrack ali i ostali ducani kao i protis i slicno. To vrijedi za kablove ali i za sve ostalo. Nista od toga nije bas jeftino doduse.
Da, vrtim se oko S/FTP kablova, malo su skuplji, al valjda će se isplatiti
shamtam je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 13:32   #9
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
A koja je razlika u toj F prolaznoj što si naveo od nekih ostalih? Na što si mislio kada kažeš "nemoj bacati novac na modul antenske utičnice"? Tj., koja je prednost ove prolazne?
Tu se direktno kabel "lemi" na konektor, a kod "obicnih" se coax sarafi u drzac

Citiraj:
Autor shamtam Pregled postova
Da, vrtim se oko S/FTP kablova, malo su skuplji,
al valjda će se isplatiti
Radis to jednom za slijedecih 10+ godina. 400€ razlike i nije neka cifra
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.09.2020. u 14:41.
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2020., 13:38   #10
shamtam
Registered User
 
shamtam's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Tu se direktno kabel "lemi" na konektor, a kod "obicnih" se coax sarafi u drzac

Ah so, ok onda će biti prolazna
shamtam je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.09.2020., 15:23   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Da krenem od kraja:

- ta "prolazna" je zapravo F spojnica, na oba kraja se spaja sa F konektorom,
ant. utičnica em je skupa, em zna biti neodgovarajućih karakteristika pa se mora izbaciti u kombinaciji sa A1 / Bnet coax

- za TK ormar > dnevni boravak (TV) dovuci minimalno 2 Lan kabela, jedan za Internet a drugi za IpTv ili STB od Bnet - a
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na