Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.03.2010., 14:32   #1
FATALNI_CEVAP
Registered User
 
FATALNI_CEVAP's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 15
kako koristiti punjac ?

nisam nigdje naišao na ovakvo pitanje pa eo pitam
imam novi dell inspiron 1545. pa me zanima (Baterija Li-Ion, mislim 6-cell)
vaše mišljenje, iskustvo itd. sto je bolje kada koristite lapotop kod kuce
ukljuciti punjac i to je to ili ukljuciti punjac i izvaditi bateriju ili nesto trece

sto je najbolje za vijek trajanja baterije. treba li vaditi uopce bateriju svakih par dana itd.
odmah kod prvog paljenja, treba li bateriju puniti prije toga 12-14 sati (kao i mobitel) pa onda ukljuciti laptop i isprazniti potpuno ili ne.
pomagajte
FATALNI_CEVAP je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2010., 14:56   #2
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
prvo koristi bateriju jedno 5-6 puta znaci napunis skroz pa ispraznis a onda ju izvadis i pohranis negdje ako ti je lap na stolu .
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2010., 13:55   #3
FATALNI_CEVAP
Registered User
 
FATALNI_CEVAP's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: osijek
Postovi: 15
sada, prvi puta kad se instaliraju windowsi da i poslje instalacije ostavim jos na punjenju 12-14 sati kako bi bio duzi vijek baterije? i tako prva 2-3 puta praznit do kraja i punit 12 sati, ili je to glupost ?
FATALNI_CEVAP je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2010., 14:11   #4
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor FATALNI_CEVAP Pregled postova
sada, prvi puta kad se instaliraju windowsi da i poslje instalacije ostavim jos na punjenju 12-14 sati kako bi bio duzi vijek baterije? i tako prva 2-3 puta praznit do kraja i punit 12 sati, ili je to glupost ?
Pise ti u manualu od laptopa kako je najbolje postupat sa baterijom. Na mojem laptopu ju mozes ostavit punit 500 sati, nakon sto se napuni (oko 1h), punjac ne radi vise nego se iskljuci ako je lap ugasen. A ako je upaljen, nakon sto se napuni baterija, dalje roka na adapter...
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2010., 22:11   #5
Agnus
ređistred juzer
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 40
ako ne koristis bateriju, za li-ion baterije je najbolje da su 80% napunjene i pohranjene u ladicu, eventualno s vremena na vrijeme ubacis u laptop, ispraznis i napunis do max pa opet kad ju ne mislis koristiti, ispraznis na 80% i u ladicu.

najgore je za li-ion da je baterija u ladici na 0% ili 100%
Agnus je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2010., 08:28   #6
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Noviji laptopi se i onako ne zagrijavaju, pa je bateriji svejedno bila ona na laptopu ili u ladici. Samo ju isprazni jednom mjesečno do kraja.

Sva ta istraživanja o produljenju trajanja baterije će ti teško pomići da ju spasiš, ona se troši što god joj radio, zato se ne bi zahebavao s tim vađenjem, punjenjem na 80%, spremanjem u ladicu(ili zamrzivač). Kog vraga sam uzimao laptop ako će on biti stalno na punjaču a baterija u zamrzivaču. Dokle traje - traje.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 12.08.2010., 16:34   #7
Agnus
ređistred juzer
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Karlovac
Postovi: 40
@redscro:
ne bih se složio s tobom, znam neke ljude koji koriste laptop konstantno doma, ali skoro svakodnevno pune i prazne bateriju bez nekog posebnog povoda. Kako svaka baterija može izdržati određeni broj ciklusa, onda se nakon pola godine čude kako je baterija "banana".
Tako da je moj komentar bio u smislu; ako koristiš laptop kao desktop replacement, onda možeš ohoho sačuvati bateriju ako izvrtiš svega par ciklusa mjesečno...
Ako je za teren, onda ne bih previše brinuo, jer možeš možda mrvicu produžiti vijek korištenja, a nije vrijedno muke.
Agnus je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 09:18   #8
rplohl
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 26
Potpisujem manje-vise sve sto je dosad receno, ne bih se u potpunosti slozio s redscro-om, ali na kraju dodje do toga da je puno zafrkancije, da bi se neznatno ustedjelo na opadanju kapaciteta baterije...
Moj HP je konstantno na punjacu (skoro 3 godine), tu i tamo ga ispraznim do kraja (po potrebi), baterija s inicijalnih sati i pol pod opterecenjem pala na pola otprilike...
rplohl je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 13:14   #9
Arhangel
Premium
 
Arhangel's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 103
Postoji jedan termin koji se zove "cycle records" i kod nekih robnih marki (Dell, neke serije HP-Compaq, Asus neke serije) dobiti ćete sljedeću situaciju: Kupili ste laptop, koristili ga manje od godinu dana, kapacitet baterije je pao na 80% tvornicke (nazivne) vrijednosti, a laptop "vrišti" da je baterija krepala. Why?
Interna elektronika baterije je zabilježila da ste ga punili/praznili xxx puta, i bez obzira što je kapacitet li-ion elemenata zadovoljavajući, ostaje "poruka greške" u samoj elektronici.
Rješenje: kupite novu bateriju ili nosite postojeću nekom tko je stručan za reprogram batt. eeprom-a (pod uvjetom da ima ispravan dump eeproma za Vašu bateriju).
Solucija: ukoliko laptop koristite kao zamjenu za desktop (na napajanju) izvadite bateriju i radite bez nje. Ako već punite i praznite, NIKAD ne punite po 10-15 min. pa skinite sa punjača, pa opet dopunite...
Bez obzira što proizvođači kažu, tzv. "memory effect" postoji i na najnovijim (li-ion i li-poly) tipovima baterija.
Arhangel je offline   Reply With Quote
Staro 13.08.2010., 14:27   #10
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,414
Citiraj:
Autor Arhangel Pregled postova
...Solucija: ukoliko laptop koristite kao zamjenu za desktop (na napajanju) izvadite bateriju i radite bez nje....
Ok, a sad mi istotako objasni slijedece:

1. Lap radi bez baterije direktno na napajanju. Pojavi se pad napona ili nestanak struje. Sta se desava u tom slucaju?

2. Isto pitanje ali sa baterijom unutra. Znaci pad napona ili nestanak struje. Sta se desava sa lapom u ovom slucaju?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.08.2010., 19:20   #11
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ok, a sad mi istotako objasni slijedece:

1. Lap radi bez baterije direktno na napajanju. Pojavi se pad napona ili nestanak struje. Sta se desava u tom slucaju?

2. Isto pitanje ali sa baterijom unutra. Znaci pad napona ili nestanak struje. Sta se desava sa lapom u ovom slucaju?

Desi se isto kao i kod stolnog računala ako se nema UPS. Iz mog iskustva ako je laptop na adapteru stalno treba izvaditi bateriju, osim ako se ima para da ih krava ne može pojesti.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2010., 13:56   #12
daxxx88
Premium
 
daxxx88's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Basel/Zg
Postovi: 1,227
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Desi se isto kao i kod stolnog računala ako se nema UPS. Iz mog iskustva ako je laptop na adapteru stalno treba izvaditi bateriju, osim ako se ima para da ih krava ne može pojesti.
Oko 80% vremena lap mi je ukopčan u struju, s baterijom unutra.
Uskoro će mu dvije godine, a baterija i dalje traje i više nego pristojno (cca 3h s upaljenim wirelessom i klasik brightnessom).
Tako da ne mora bit slučaj da se treba svako malo novu bateriju kupovat.
__________________
[ASUS ZenBook UX303UA - i7-6500U, 8GB RAM, Intel HD Graphics 520]


What man is a man that doesn't make the world better
daxxx88 je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2010., 02:21   #13
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Takodjer, baterija mi je stalno u laptopu. A 80% vremena je na punjacu, i eto nakon skoro 2 god baterija je izgubila samo 10% svoje vrijednosti. Tako da se ne brinem
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 16:18   #14
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Kako tko voli. Meni nakon tri crknute baterije u roku keks ne pada više na pamet da je držim u lapu i sve pet. Trebam nekud na put a baterija 5 minuta drži. Zaboravi.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2010., 21:51   #15
Rebas
kramer
 
Rebas's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 69
ja držim bateriju u laptopu neprekidno 2 godine i još je u solidnom stanju, (glavna stvar je da barem jednom mjesečno ispraznim do 3% i odmah napunim bateriju do 100%)
Rebas je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2010., 22:50   #16
vrac
Premium
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 43
baterija mi riknula na 10 min nakon manje od 2 godine jer je stalno bila na punjaču(2-3 i više puta dnevno spajana na punjač kad se palio lap), nakon toga kupio novu koja je izvan lapa stavim ju samo kad mi treba i ispraznim do kraja nakon 2 godine kapacitet pao možda 10%
vrac je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2010., 17:25   #17
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
baterija ce vise manje krepat bila na punjacu ili je svako malo ustekava u struju tako da koristi dok mozes, kad oslabi nosit ces kabel i bog
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2010., 17:31   #18
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Noviji laptopi se i onako ne zagrijavaju, pa je bateriji svejedno bila ona na laptopu ili u ladici. Samo ju isprazni jednom mjesečno do kraja.

Sva ta istraživanja o produljenju trajanja baterije će ti teško pomići da ju spasiš, ona se troši što god joj radio, zato se ne bi zahebavao s tim vađenjem, punjenjem na 80%, spremanjem u ladicu(ili zamrzivač). Kog vraga sam uzimao laptop ako će on biti stalno na punjaču a baterija u zamrzivaču. Dokle traje - traje.
Potpis!
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2010., 21:21   #19
UneeK
Premium
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Gospic-Zagreb
Postovi: 25
Treba i napomenuti da nisu sve baterije iste kvalitete. Do sada sam imao 4 laptopa. Svaki po cca god i pol. Svi su isto koristeni. 80% vremena na punjacu sa baterijom unutra. Ono na sto sam pazio je nadopunjavanje. Znaci uvijek bi je ispraznio do kraja prije punjenja.
Zakljucak je sljedeci: Na macbooku je bila skoro ko nova nakon god i pol, na asusu je baterija malo izgubila na kapacitetu. Na toshibi je podosta izgubila, a na aceru je izdrzala jedva jamstvo (6 mjeseci) i tada pocela abnormalno gubiti kapacitet.
Dakle nisu sve ni jednako kvalitetne po meni.
UneeK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na