Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.07.2017., 10:07   #1
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
ups za router

zanima me koji točno uređaj bih trebao kupiti da napaja router kad nestane struje i to tako da se napajanje direkt prešalta s gradske mreže na uređaj, dakle bez prekida napajanja routera. klasični UPS nisam nikad imao tak da ne znam jel moguce ovo bez prekidanja izvesti s njim, a nekako mi se čini da je to bacanje novaca za napajanje routera koji ima valjda nekakvih 30W ili koliko već. a i čitao sam da se čak može dogoditi da takav UPS ni ne prepozna router zbog premale struje.

jedino do sad što sam našao su pass-through powerbankovi od XiaoMi, nešto ovakvo http://budgetlightforum.com/node/51270
znači, routerov adapter u utičnicu i DC u bateriju, s baterije USB na DC u router. jel možda itko isprobao tak nešto i zna da to radi? inače router je onaj ZX931 od t-coma, makar to ne bi trebalo biti bitno.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 10:29   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Poanta UPS-a je da nema prekida u napajanju.

Jer sve ide preko njega. Znači struja -> UPS -> Router.

U slučaju da nestane struje, UPS šiba struju tih 10-15 min, sve do kad ne dođe struja ili se upali alternativni izvor el. energije (agregat npr.).

Ne vidim razlog, zašto router mora imati struje cijelo vrijeme?

Powerbank neće raditi, jer koliko vidim output mu nije dobar. Trebaš ili neki adapter ili transofmator da ti baca 220V ili trebaš direktno se spojiti, rezati kabel i nešto skombinirati da dobiješ 220V.
Uglavnom, nema smisla. UPS neki stolni bi ti držao sigurno 2-3 dana, pošto taj router ne troši ništa.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 13.07.2017. u 10:34.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2017., 10:55   #3
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ne vidim razlog, zašto router mora imati struje cijelo vrijeme?
nema neki poseban razlog osim da često nestaje struje u zadnje vrijeme, malo me to živcira.


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
UPS neki stolni bi ti držao sigurno 2-3 dana, pošto taj router ne troši ništa.
to kužim, ali to što vrlo malo troši čak može biti i problem, hoće li ga uopće prepoznati ili se ne trebam brinuti oko toga?
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:17   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Ako nestaje struje, pretpostavljam da ne nestaje samo u tvom stanu/kući. To znači da je struje nestalo na nivou trafostanice u kvartu pa ti je UPS za router totalno nepotreban jer ionako nećeš imati interneta/telefona obzirom da se centrala i razvodni ormarići napajaju iz lokalne mreže.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:43   #5
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor DoctorEvil Pregled postova
to kužim, ali to što vrlo malo troši čak može biti i problem, hoće li ga uopće prepoznati ili se ne trebam brinuti oko toga?
Kako ga ne bi prepoznalo

Ali opet, kao što kolega kaže, ne vidim razlog čemu imati UPS na routeeru ako ti ne radi ni komp, niti telefon ili nešto slično + pitanje je gdje sve nestaje struja.

Možda neće nikome raditi uopće, pa bez obzira što ti imaš struje, nećeš imati interneta.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:47   #6
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ako nestaje struje, pretpostavljam da ne nestaje samo u tvom stanu/kući. To znači da je struje nestalo na nivou trafostanice u kvartu pa ti je UPS za router totalno nepotreban jer ionako nećeš imati interneta/telefona obzirom da se centrala i razvodni ormarići napajaju iz lokalne mreže.
a jbg onda, to nisam znao
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:49   #7
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Za DC uređaje imaš ovo za nekih 230 kn i ima ih kod nas ili kupi najjetiniji UPS oko 320 kn ... to je bolje riješenje od ove baterije koju si naveo (oko 150 kn je mislim ta igra).
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:49   #8
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
@coconut - nije tocno, svi operateri imaju 99,9% opreme na rezervnim napajanjima (UPS, generatori itd.)

@DoctorEvil - probaj ovo

https://www.powerwalker.com/index.ph...&item=10120431

__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 11:58   #9
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Meni je uvijek radio telefon, kad nema struje, dok me nisu prebacili na VOIP. Da imam ups i sada bi radio.
Ista stvar je kad nestane struje u firmi, a mi ostavimo server salu i mrežu žive. Radi net, telefoni i mobiteli, iako nitko u gradu nema struje.
Ima smisla ups za ruter.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 12:54   #10
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
po zakonu fiksna telefonija treba biti dostupna 99,999% (5 devetki)

to u prijevodu znaci:
SLA level of 99.999 % uptime/availability gives following periods of potential downtime/unavailability:

Daily: 0.9s
Weekly: 6.0s
Monthly: 26.3s
Yearly: 5m 15.6s

toliko iznosi dozvoljeni downtime, a kako fiksna telefonija ide preko VoIP-a, to znaci da je i Internet dostupan kada je ispad HEP naponske mreze
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2017., 13:00   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
po zakonu fiksna telefonija treba biti dostupna 99,999% (5 devetki)
Kojem zakonu?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 13:03   #12
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kojem zakonu?
e sad me pitas koji paragraf, ima 20 godina da sam morao znati na ispitu
pitaj HT-ove pravnike
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 13:13   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
e sad me pitas koji paragraf, ima 20 godina da sam morao znati na ispitu
pitaj HT-ove pravnike
Nije bilo ni onda ni sad.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 14:01   #14
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
to onda znaci da nema nikakve garancije da ce fiksna telefonija ikad biti dostupna, nego je dostupnost fiksne telefonije iskljucivo dobra volja providera ?? da su mi pri ruci knjige iz tehnike telekomunikacija 1 i 2 onda bi ti i skenirao da vidis svojim ocima
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 14:15   #15
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
po zakonu fiksna telefonija treba biti dostupna 99,999% (5 devetki)

to u prijevodu znaci:
SLA level of 99.999 % uptime/availability gives following periods of potential downtime/unavailability:

Daily: 0.9s
Weekly: 6.0s
Monthly: 26.3s
Yearly: 5m 15.6s

toliko iznosi dozvoljeni downtime, a kako fiksna telefonija ide preko VoIP-a, to znaci da je i Internet dostupan kada je ispad HEP naponske mreze
Nije to istina. Data centar mora imati SLA više od 5 znamenki ne ISP. Nigdje u ugovoru tebi nitko ne garantira tu brojku, to su samo teorije, i to lažne. DC to mora imati.

Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
to onda znaci da nema nikakve garancije da ce fiksna telefonija ikad biti dostupna, nego je dostupnost fiksne telefonije iskljucivo dobra volja providera ?? da su mi pri ruci knjige iz tehnike telekomunikacija 1 i 2 onda bi ti i skenirao da vidis svojim ocima
Pa da, to točno to znači. Jedno je teorija, drugo je praksa. Radim u ISP tvrtki, nama manji uptime znači propast firme, i zato si jedan ISP ne može to priuštiti, nikakva knjiga i statistika tu ne znači.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 14:22   #16
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor MasterX Pregled postova
to onda znaci da nema nikakve garancije da ce fiksna telefonija ikad biti dostupna, nego je dostupnost fiksne telefonije iskljucivo dobra volja providera ?? da su mi pri ruci knjige iz tehnike telekomunikacija 1 i 2 onda bi ti i skenirao da vidis svojim ocima
Teoretska kalkulacija dostupnosti (BTW, standardna stvar kad radiš svaki ozbiljniji posao za telekom i od tih kalkulacija mi je ozbiljno bila muka u pregovorima) je puno kompleksnija stvar.
HT je jedini koji na dijelu svoje infrastrukture (i to isključivo core) može imati nešto više od 99,99% (a i tu je bilo svačega). Pet devetki praktički nije imao nikad nigdje (osim u teoretskim kalkulacijama gdje su prodavali muda pod bubrege), a posebno ne end-to-end.
Da bi itko zatražio definiranu dostupnost, mora prikazati i način izračuna. Obzirom na razvoj (ne samo fiksne telefonije) to sve pada u vodu jer definicija usluge ovisi o infrastrukturi koja većim dijelom nije redundantna.
Možeš recimo naići na "pad dostupnosti s 99,999 na 99,8 uvođenjem VoIP-a", iako je i o nedefinirano, kao ni na koji način su vršene kalkulacije.
Zato se danas ni ne navodi ikakva dostupnost, već obaveza obavješćivanja korisnika (ako se ne varam, u roku od 2 sata) te smanjivanje cijene (ako se ne varam, ako usluga nije dostupna više od 24 sata).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 14:53   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Mislim da je Old Iggy u pravu (kao i obično ),
jedan od razloga guranja VoIp - a je "ušteda" ISP - u jer ne mora imati pokriveno napajanje fiksne linije (ups - ovi, baterije, ispravljači i ostale skalamerije).
Sve to za usera vulgaris, za posebne se neke stvari rješavaju drugačije.

Primjera radi, sada "sade" one FTTC ormare, dovoljno da "tvoj" ormar ostane bez struje i ti imaš čorak od usluge dok se ne vrati napajanje.

Generalno, pitanje iz naslova je ok,
zgodno bi bilo da je router, eventualno switch, pokriven nekim rezervnim napajanjem (ups ili sl.).
U najmanju ruku da sam router ne doživljava šokove i da si brže operativan (nekima treba prilično dugo dok dođu u online status).
Na to nadodaj "priču" oko VoIp telefonije.

Ovo šta je gore kolega MasterX našao > https://www.powerwalker.com/index.ph...&item=10120431
ne izgleda loše, dapače ako treba pokriti samo router na 12V.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 15:32   #18
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
hvala vam na odgovorima. mislim da mi je mozda najbolje uzet onaj najjeftiniji UPS za 320 kn jer i ova gore stvarcica je relativno skupa za to sto radi, a UPS bar moze posluziti i za druge stvari.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2017., 17:19   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ako je router i komp blizu onda bi bilo pametnije uzeti ups koji oboje može napajati bar 5 min. pa makar je to prvi slijedeći / veći / skuplji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2017., 14:43   #20
dak0001
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novoselec
Postovi: 276
Uz malo samograditeljskog iskustva i https://www.aliexpress.com/item/10W-...5-a9d27bfed9d5 ovog sklopa, treba još samo neki akumulatorčić i mali UPS za 100-tinjak kuna je tu.
Ispravljač može poslužiti od matičnog uređaja.
Za ruter čist dovoljno
dak0001 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2017., 15:06   #21
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Ja imam prikačen router na UPS, ali sada se ne mogu sjetiti šta se dešavalo kada je nestalo struje u kvartu tj. jesam li imam telefon/internet ili ne. Naravno, u pitanju je VOIP router (Iskonov Zyxel VMG5313-B30A).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 11:11   #22
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
evo da otklonim sumnje - danas je nestalo struje i internet je i dalje normalno radio dok je modem bio prikljucen na UPS, tako da izgleda da oni u centralama imaju pomocne izvore napajanja. ako ovdje kod mene na selu imaju, onda sigurno imaju i u vecim mjestima.

a sto se tice UPS-a, on se sam iskljucio nakon tocno 5 minuta (mjerio sam dvaput) dok je samo modem bio prikljucen na njega jer izgleda da modem ima toliko malo opterecenje da UPS misli da je u praznom hodu. tako da one price od ranije da UPS mozda ne prepozna router ipak izgleda nisu bile bezveze.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 11:56   #23
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,067
ovisi koji ups uzmeš. meni je apc uredno radio "u praznom hodu". uostalom, svi ups-evi imaju ili usb ili serijski port kojim se mogu podešavati opcije, pod uvjetom da nađete adekvatnu aplikaciju. recimo, ja sam na svom podesio da ne pišti kad ostane bez struje, nego samo kad je baterija critical low jer se to ne može ugasit.
jp_rv je online   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 14:11   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Šta kaže kokos, obično se kroz "taj" app može promijeniti kad nestane napajanje hoće li raditi (opskrbljivati potrošače) definirano vrijeme (kao kod tebe 5 min.) ili će to nastaviti dok se baterija ne isprazni.

Ako se radi o modelu sa opcijom detekcije "praznog hoda" treba viditi jeli se to može ugasiti / zaobići.
Nešto se prisjećam da je kod odr. modela tu opciju bilo moguće "ugasiti" jedino hw intervencijom tj. izmjenom odr. elementa na pcb - u.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 14:45   #25
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Autor DoctorEvil Pregled postova
evo da otklonim sumnje - danas je nestalo struje i internet je i dalje normalno radio dok je modem bio prikljucen na UPS, tako da izgleda da oni u centralama imaju pomocne izvore napajanja. ako ovdje kod mene na selu imaju, onda sigurno imaju i u vecim mjestima.

a sto se tice UPS-a, on se sam iskljucio nakon tocno 5 minuta (mjerio sam dvaput) dok je samo modem bio prikljucen na njega jer izgleda da modem ima toliko malo opterecenje da UPS misli da je u praznom hodu. tako da one price od ranije da UPS mozda ne prepozna router ipak izgleda nisu bile bezveze.
kao sto @Nikky kaze, vjerovatno ti je negdje u postavkama definirano da se UPS ugasi nakon 5 minuta ili tako nesto, vidi model UPS-a pa se spoji na njega preko Serial-a ili USB-a ako ima
obrati paznju ako UPS ima "green mode" ili "power saver" da ti je na Master uticnici spojeno nesto sto je uvijek aktivno, inace

konkretno kod APC Back-UPS PRO 900 je nakon 5 godina lagano prosvirala baterija, prikazivao je cca. 30-40 minuta time koji moze izdrzati na bateriji i onda kad nestane struje, za 2-3 minute bi umro, iako je opterecenje bilo smijesno, cca. 50W (modem, router, switch, NVR) - zamjenio bateriju sa novom i sada opet uredno drzi >30min

btw. za one koji traze dobar UPS, ovaj model je odlican za kucne korisnike

https://www.cyberpower.com/eu/en/pro...u/CP900EPFCLCD

Pure Sine Wave Output, kod APC-a Pure Sinus imaju tek serija Smart-UPS-ovi koji su puno skuplji, jer cak ni APC Back-UPS PRO sa AVR-om nema Pure Sine Wave Output

razlika izmedju cistog sinus signala i stepped sine-wave

obavezno pogledati usporedbu => https://youtu.be/KysBEnZUcaw?t=575

sto se tice ispada elektricne mreze, neznam koliko dugo drze akumulatori u FTTC ormaricima (bilo bi zanimljivo znati), ali do sada je UPS uvijek uspio idrzati dok se struja ne vrati, tako da nikad nismo imali prekid Interneta
nekoliko lokacija (u pitanju je mala firma) su pokrivene UPS-ovima, nije neki veliki korisnik sa SLA ugovorom
sva oprema na UPS-u + pristojan router sa podrskom za 3G/4G fail-over je cost-efficient rjesenje za male firme
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.

Zadnje izmijenjeno od: MasterX. 18.10.2017. u 16:53.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 16:35   #26
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
UPS je ovaj http://www.centralion.com/product.php?pd_id=72
probao sam poslije jos i s laptopom ustekanim i prosao je 5 minuta bez iskljucivanja. nasao sam i program koji se zove Winpower, a UPS se spaja na PC preko istog kabla kao i printer, onaj usb-b. nisam uspio naci postavku za minimalni load, to ako bi bilo igdje onda bi bilo u ovom izborniku.
https://ibb.co/eHBbJ6
ima i na event listi "ups load is not over set limit", ali izgleda da se ne moze nista mijenjat. budem jos probao kontaktirat proizvodace dal se to ikako moze iskljucit.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2017., 19:56   #27
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Moraš se igrati opcijama pa viditi šta sa kojom postižeš,
možda ovo "Begin Shutdown when UPS Battery is <40%
i/ili omogući pražnjenje baterije.
U manualu nema ništa pametno > http://www.centralion.com/download/A...50_650-850.pdf
U manualu za WinPower sw ima nešto više pa prouči > http://www.ups-software-download.com...nd%20Setup.pdf
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2017., 13:15   #28
DoctorEvil
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Kuća
Postovi: 31
pitao sam support od proizvodaca i evo sto su odgovorili
Citiraj:
Regarding the observed behavior on UPS, we call it “Green Function” which UPS shuts down within 5 minutes if the connecting load below certain level. This feature is able to disable by remove resistance on PCBA. However, it has backup limited by 60 minutes after disabling “Green Function”, the backup limited cannot be disabled by hardware modification.
dakle ne ide nista lagano iz menija nego bi bas trebalo prckati po uredaju ko sto je netko vec spomenuo. nisam bas shvatio ni sta mu znaci ova zadnja recenica, al nema veze.
DoctorEvil je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2017., 13:57   #29
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Znaci da ima dva timera za gasenje. Prvi je "Green Function" koji ga gasi nakon 5min, a drugi je "backup limited" koji ga gasi nakon 60min bez opterecenja i koji se NE moze iskljucit.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2017., 15:08   #30
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Znaci da ima dva timera za gasenje. Prvi je "Green Function" koji ga gasi nakon 5min, a drugi je "backup limited" koji ga gasi nakon 60min bez opterecenja i koji se NE moze iskljucit.
pitaj ih sta znaci "if the connecting load below certain level" jel to 5 watta, 50 watta ?
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.
MasterX je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na