Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.05.2020., 23:18   #121
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Hvala na linkovima, znaš li neke primjere gradnje ovakvih objekata u nas?

Konkretno ne. No u Njemačkoj i Australiji da.


Netko reče da temeljna poloča za montažnu kuću košta 100k kuna. Teško jako teško.


Uzmimo primjer kuće od 100 m2 dakle temeljna ploča 10x 10 metara debljine 20 cm.


1. Ukupno treba 20 m3 betona po cijeni 100 EUR po m3 to je 2000 EUR


2. Ako ide još 5 cm mršavog podložnog betona to je 10 m3 ukupno 1000 EUR


3. Između mršavog betona i AB temeljnje ploče stavlja se XPS stirodur radi toplinske izolacije u debljini 10 cm, to je 10 m3 XPS striodura po cijeni 100 EUR po m3 što daje još 1000 EUR


4. Bočno treba također XPS stirodur debljine 10 cm u dužini (4x10) 40 m visine 30 cm to je 4,8 m3 odnosno 5 m3 što daje dodatno 500 EUR


5. Obostrana armatura ploče cca 20 kg po m3 betona cijena 1 EUR po kg daje ukupno 2000 EUR


6. Iskop tla do dubine smrzavanja 80 cm 80 m3 po cijeni 15 EUR po m3 daje 1200 EUR


7. Zamjena tla nabijenim šljunkom u sloju debljine 45 cm daje 45 m3 po cijeni 30 EUR po m3 1350 EUR


8. Postava geotekstila između tla i sloja šljunka ukupno 150 m2 po cijeni 2 EUR po m2 daje 300 EUR


Kada zbrojima sve stavke:


2000+1000+1000+500+2000+1200+1350+300=9350 EUR


Dakle cca 10000 EUR za temelj 10x10 metara obostrano armiran sa Q524, 2fi12 po obodu i vilice fi10 na 15 cm razmaka, obučeno u XPS stirodur sa svih strana tako da u temeljnu ploču ne prodire hladnoća iz tla zimi, a leži na mršavom betomu za izravnanje i 45 cm nabijenog šljunka. Konstrukcija debljine 80 cm, tako da ne može doći niti do promjena u tlu uslijed promjene temperature jer je to dubina smrzavanja, a sve je dodatno odvojeno od tla geotekstilom kako ne bi došlo do miješanja tla i posteljice od šljunka.


Vrhunska temeljna konstrukcija i armirana debelo iznad standarda i više nego dovoljno za montažnu kuću.


Dakle nešto što ljudi u principu ne rade, jer je to priprema za pasivnu montažnu kuću i cijena je cca 75000 kuna.


Ono što se kod nas radi ne košta više od 50000 kuna.


Naravno tu su još cijevi za kanalizaciju, i vodu, no to je zanemariva cifra, jer su i ove cijene koje su uračunate jako solidne, jer neke stvari se mogu dobiti i jeftinije.


Naravno da kada se radi podrum onda to sve višestruko poskupljuje.


Ako je kuća manja ili veća od 100 m2 tlocrtno onda se 1 m2 ovakovog temelja množi sa 100 EUR i to je cijena temelja kroz koji neće hladnoća ulaziti u konstrukciju montažne kuće, a temelj je i prearmiran (no zašto ostaviti mogućnost da temelj slučajno pukne ili da ima pukotine od skupljanja i puzanja nisu neki novci), a također leži na tamponskom sloju šljunka od 45 cm debljine i sa svih strana je toplinski izoliran.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 23:32   #122
SympForTheDevil
Registered User
 
SympForTheDevil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 636
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Ovo tvrde proizvođači parketa... i ja im baš ne vjerujem.



U tri stana koje sam projektirao smo ugradili klasični parket na podno grijanje i nije bilo nikakvog problema.


.
Ovo je u stilu,ne vjerujem u ograničenje brzine na autocesti....

Sva 3 puta kada sam išao za Split pičio sam 270 i nikakvih problema nije bilo
SympForTheDevil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2020., 23:44   #123
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
2. Ako ide još 5 cm mršavog podložnog betona to je 10 m3 ukupno 1000 EUR
To ti je 5 kubika.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 00:18   #124
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
To ti je 5 kubika.

Omaklo se, no to smanjuje ukupnu cijenu za 500 EUR, cijena je onda ispod 9000 EUR. No okvirna cijena od 100 EUR po m2 takvog temelja sa svime pripadajućim i debljine 80 cm je OK i dobra je orjentacija.



Tko radi taj i griješi, tko ne radi ne može ni pogriješiti!


Hvala na ispravku!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 08:33   #125
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Omaklo se, no to smanjuje ukupnu cijenu za 500 EUR, cijena je onda ispod 9000 EUR. No okvirna cijena od 100 EUR po m2 takvog temelja sa svime pripadajućim i debljine 80 cm je OK i dobra je orjentacija.



Tko radi taj i griješi, tko ne radi ne može ni pogriješiti!


Hvala na ispravku!
Ako se radi na relativno ravnom, onda ti računica stoji. No, ako se ne varam, mislim da je 100k navedeno kao cifra ako si na strmijem brijegu. Tamo ima puno više kopanja, ne možeš samo izliti deku ravno već si nekad zbog nagiba prisiljen napraviti podrum na onom strmijem dijelu ili nešto drugo ovisno o situaciji tako da je sve u svemu, 100k jedna cifra za očekivati na takvoj lokaciji.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 09.05.2020. u 08:53.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 09:00   #126
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Poznanici su nedavno počeli sa gradnjom MK tam negdje oko Svete Nedelje na brijegu.

Imali su dosta iskopa i cijena temelja je bila ~200kkn

Ove cijene mi se čini za od prije par godina, ili da neke stvari nabavljaš sam.
Cijene su takve kakve jesu, radnika nema i cijena rada je otišla gore za 30-40%. Plus što je ekipa rađe išla na more radit apartmane nego neke male projekte.
Treba vidjet sada što će biti, što zbog korone, što zbog potresa u Zagrebu.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 09:57   #127
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Cijene su i dalje takve u nekim dijelovima hr, ali u većini su 20-40% veće. Temeljne ploče su najčešće 30cm, i ide vise armature od 20kg/m3. Fali i hidroizolacija u računici.

I naravno, nisu svi tereni ravni, pa je ta cifra čest dosta veća
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 11:43   #128
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ja sam za ravni teren, za 136 m2 temelja, plus 40m iskopa za cijevi komunalija od ceste, dobio najpvoljniju ponudu 125k kn, a najvisa je bila 210, okolica zapresica...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 21:03   #129
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Moram ja iz Slavonije pod hitno preseliti negdje bliže Vama ljudi, ljude i strojeve
Cijene koje je kolega @sakomako napisao su više nego korektne, kod nas se radi i za dosta manje..
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 21:38   #130
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Kal-EL Pregled postova
Moram ja iz Slavonije pod hitno preseliti negdje bliže Vama ljudi, ljude i strojeve
Cijene koje je kolega @sakomako napisao su više nego korektne, kod nas se radi i za dosta manje..



To sam i naveo da su cijene korektne, tako da za goli temelj je 100k kuna i previše.


Za montažnu obiteljsku prizemnicu ne treba deblja ploča od 20 cm, ako je ispod zamijenjeno tlo sa slojem nabijenog šljunka.


Prednost ove metalne montažne kuće je to što je to u stvari suha gradnja i dosta toga može i čovjek sam napraviti sa vrlo jednostavnim i jeftinim alatom, a i ne treba mu dizalica jer se svaki element može podići golom rukom. Kada je završena, ovisno o oblogama teško se može vidjeti neka razlika u izgledu u odnosu na klasičnu gradnju.


Netko je spomenuo hidroizolaciju? Temeljna ploča može biti od vodonepropusnog betona i onda se hidroizolacija postavlja samo na ploču s gornje strane.
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2020., 21:49   #131
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ako se radi na relativno ravnom, onda ti računica stoji. No, ako se ne varam, mislim da je 100k navedeno kao cifra ako si na strmijem brijegu. Tamo ima puno više kopanja, ne možeš samo izliti deku ravno već si nekad zbog nagiba prisiljen napraviti podrum na onom strmijem dijelu ili nešto drugo ovisno o situaciji tako da je sve u svemu, 100k jedna cifra za očekivati na takvoj lokaciji.
Imaš drugu mogućnost bez kopanja podruma. Izvedeš bušene AB okrugle temelje (stupove) i onda na njih križno roštilj od AB greda koje nisu u dodiru s tlom i na to AB ploču., a i ne mora biti AB već roštilj od čeličnih (drvenih) profila, a odozdo stirodur radi toplinske izolacije. Od greda do temeljnog tla možeš zatvorit da se ne vidi ili postavit mrežu da ne ulaze životinje.

Dakle kuća ne leži uopće na tlu već stoji na ovim bušenim AB temeljima. Nema kopanja, a ako je gore na tim temeljima sve montažno onda nema niti betoniranja. To što kuća ne leži na tlu to se uopče ne mora na kraju vidjeti niti tako izgledati.

I definitvno je jeftinije od kopanja i izvedbe podruma.


https://www.youtube.com/watch?v=eqwT2hy29hk


https://www.youtube.com/watch?v=ddKYABMZapM


Evo nešto i za one koji mogu i znaju sami dosta toga napraviti, kitovi za kuće:


https://www.youtube.com/watch?v=pmSOWPDmecg
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:05   #132
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kada je završena, ovisno o oblogama teško se može vidjeti neka razlika u izgledu u odnosu na klasičnu gradnju.
Istina, ne vidis razliku ali je osjetis kad padne stablo na tu "sklepanu baraku" ili sleper/kamion malo poskoci preko kanala i umjesto da se zaustavi na prvom zidu posteno gradjene kuce, ako prezivis "osjetis" svaku kost negdje na basci kod susjeda u cemu god bio ili sjedio kad te sleper pogurao. Te sklepane barake su dobre eventualno ko vikendice u prirodi ili na planini bez opasnog drveca blizu iste, stijena koje prijete odronom, sto dalje od bilo kakve sirje ceste itd...

Nemojte gledati glupave amerikance, oni grade kuce od svega i svacega sa rokom trajanja 1 sezonu jer dodje tornado i ode kuca od vjetra ili poplave, digne osiguranje i sagradi novu za narednu godinu. Ako takva kuca i prezivi par sezona onda ju pojedu termiti ili kakava druga gamad, kod nas se kuce zidaju da traju 200 godina pa i vise, 3 generacije prodju kroz istu uz redovne promjene krova i prozora i ostale manje ili vece sanacije.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:42   #133
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Tko gradi kucu da moze prezivjeti udar slepera onda ni ne izlazi iz te kuce jer te doslovno svuda moze nesto pregazit, zgnjecit a moze i avion pasti na tebe i tvoju zidanu kucu.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:55   #134
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,794
Nije na odmet podsjetiti da odnedavno i meteoriti padaju po nama tako da...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 22:59   #135
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Bome i potresi raspucaju armirani beton ako si epicentru. Brijem da bi montažna puno bolje podnjela potres jer je fleksibilnija.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2020., 23:47   #136
silver_tip