Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2020., 12:21   #1
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
(riješeno) PC smrzne, ekran jednobojan (svaki put različita boja)

Evo ekipo, da ne ponavljam stavio sam cijeli mail poslan maloprije u servis@adm.hr s opisom problema pa vam javim što će dalje biti i kako će završiti.

Citiraj:
Servis
MSI RX570 8GB Armor OC, V341-236R
šifra 097.200.249
kupljeno 20.01.2020.

Poštovani,
nakon ugradnje kartice računalo mi se zna smrznuti a monitor prikaže razne boje, ponekad crnu, ponekad zelenu, plavu, sivu i tako. Ponekad se smrzne nakon nekoliko minuta a ponekad tek za nekoliko sati rada, neovisno što radio, surfao, igrao ili bio u stanju mirovanja. Možda pomogne i taj podatak da mi se pojavljuje zeleni video na youtube iako sam iskopčao hardversko ubrzanje. Kartica dok radi, radi savršeno, igram zahtjevne igre, renderira video u Vegas programu besprijekorno, sve 5 dok se ne smrzne.

Javljam se ovako kasno jer sam isprobavao nekoliko ponuđenih rješenja s interneta u smislu vračanje biosa na tvorničke postavke iako niš nisam mijenjao, reinstalacija windowsa, stavljanje starijih drivera, mijenjanje postavka „ušteda energije i stanje mirovanja“ ali ništa nije pomoglo.

Našao sam na youtube točno što se događa
https://youtu.be/gi2Vh9psWKI

Neki linkovi sa istim problemom
https://forums.tomshardware.com/thre...reeze.3100333/
https://community.amd.com/thread/211173
https://www.computerhope.com/forum/i...topic=128966.0

Na kraju sam vratio moju staru MSI GTX460 1GB Hawk i sve radi savršeno.

Prije kupnje sam vas nazvao s upitom bi li ova kartica ispravno radila u mom računalu a i provjerio sam isto na internetu gdje mi je prikazano kako savršeno radi.

Primjerice https://pc-builds.com/calculator/Cor..._570/0cY0Ylf2/

Moja trenutna konfiguracija:
ASUS P8P67 1155 P67
Intel Core i5-2500K 3.3GHz
DDR3 8GB (2x4GB) Corsair 1600MHz
MSI GTX460 1GB Hawk
SSD Crucial MX500 1TB
HDD WD blue 1TB
Cooler Master Centurion 5 II Middle Tower
napajanje SEASONIC 520W s12 II

(kupljeno kod vas 16.03.2011.)

Karticu sam vratio u originalnoj ambalaži i spremio za slanje pa vas molim da me uputite. Pretpostavljam da je trebam poslati HPExpresom na adresu Acquisitum Magnum d.o.o.
Prilaz V. Brajkovića 4, 10020 Zagreb

Hvala.
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2020., 12:31   #2
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
kakav ishod očekuješ? lijepo složen mail

btw. prije slanja i ostalog, jesi probao grafu kod frenda/u drugom kompu?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2020., 12:59   #3
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
jesi obrisao stare drivere?imao sam slucaj sa svojom grafom novom isto je rx570,ali 4gb,stavio grafu u komp i instalirao drivere i gasi se i crasha se i ventilatori polude i svasta nesta...obrisao stare drivere onim nekim programom,stavio nove i sve radi kako spada...nesto se s driverima mozda dogadja...
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2020., 13:01   #4
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
kakav ishod očekuješ? lijepo složen mail

btw. prije slanja i ostalog, jesi probao grafu kod frenda/u drugom kompu?
Nisam probao dati frendu a i oni su ono malo "tvrdi" kad trebaju rastavljati svoje računalo. Kakav ishod? Iskreno ne znam. Ista kartica popravljena, ista kartica vraćena jer njima radi savršeno, druga kartica uz naknadu ili druga kartica slabija a za razliku neki gamepad i sl.

Malo sam u "tremi" jer sam nekoliko puta imao loša iskustva s tim servisiranjem pa se onda moraš boriti sa sistemom, prijava zaštiti kupaca i neizvjesnost. Recimo pošaljem TV na servis (izgorilo LCD osvjetljenje) pa mi ga vrate sa flekama na ekranu s unutarnje strane ili sjećam se mrežne WI-FI kartice koja se spojila tek nakon 10-15 minuta bilo je tu i optužbi da je meni "ispala" na pod web kamera pa da zato ne radi ili kad kažem da mi blu-ray snimač ne želi snimiti audio CD a oni vrate da je ispravan jer podatkovni snimi bez problema i tako...

Citiraj:
Autor huzo Pregled postova
jesi obrisao stare drivere?imao sam slucaj sa svojom grafom novom isto je rx570,ali 4gb,stavio grafu u komp i instalirao drivere i gasi se i crasha se i ventilatori polude i svasta nesta...obrisao stare drivere onim nekim programom,stavio nove i sve radi kako spada...nesto se s driverima mozda dogadja...
Da, našao sam slično rješenje da izbrišem drivere i stavim stare, čak i da instaliram samo drivere bez Ati adrenalin 2020 ili da s tim nekim programom očistim stare drivere jer mi je stara kartica Nvidia ali nisam to radio jer uz karticu sam kupio novi SSD, znači potpuno nova instalacija. Sad kad si napisao, znalo je da se nakon paljenja ventilatori na kratko vrijeme zavrte na maksimum

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2020. u 19:39. Razlog: spojeni postovi
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2020., 13:08   #5
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
zbog toga i pitam, jesi probao u drugom kompu.. moguće da oni "testiraju" i ispadne da kod njih sve radi.. koliko se sjećam rx480, bar te prve su imale onih "problema" s pcie slotom, tako nešto.. imaš nešto stariju ploču, možda se nešto poklalo u tom dijelu..

edit: i meni se nekad ventovi zavrte na max, imam asus rx470, to je ok.. to napravi prilikom paljenja i nakon toga mir i tišina na 0rpm

ima ovdje forumaša iz pule, možda bi netko htio testirat na svom kompu, da ne sipadne da si bzvz slao.. i da, probaj stariju verziju drivera.. skini ih, stavi nove winse (za svaki slučaj) te onda metni stariju verziju drivera.. frend ima isto problema s novim adrenalinom ali na rx5700xt.. stariji driveri su popravili situaciju
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2020., 21:01   #6
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Hmmmm ...

Čini mi se ko da ti je napajanje preslabo za sve to ...

Ajde ostavi samo ssd na kojem je sistem,hdd ugasi (odštekaj sa napajanja) ...

Pogasi sve ventove za taj test ...

Znači ostavi matičnu,grafu i ssd na napajanju ...

Probaj,da vidimo rezultate, btw koliko je staro napajanje ...
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 09:13   #7
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Hmmmm ...

Čini mi se ko da ti je napajanje preslabo za sve to ...
Napajanje mi je SEASONIC 520W s12 II 80+ Bronze kupljen 16.03.2011. Staro je skoro 9 godina ali nije da ga sad branim već mi ASUS AI Suite na svim mjerenjima kaže da radi ko urica.
Ok ako je doista napajanje a onda nema druge, kupit ću i to napajanje. Računao sam na Seasonic kalkulatoru i nabacio i više nego što imam pa mi javlja 457W. Uzmem od 700W samo da onda ne bude MBO sad radi probleme pa kupi MBO onda novi CPU pa nova memorija i trgovci sretni a ja bacio ispravan PSU ili MBO ili CPU, znaš na što mislim.

Na službenim MSI stranicama gledao sam preporučeno napajanje za obje kartice i piše da je 450W
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 10:41   #8
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
E sad kaj da ti velim,tražio si mišljenje ...

520W sa karticom koja troši 200-250W i ploča sa 200W, daj malo izračunaj ...

BTW. Posudim ti ja jedno od 700/750W pa probaj, da ne kupuješ ...

Da nebu na kraju ispalo gle nije do napajanja i čovjek mi je rekao da MORAM kupiti napajanje ...

Samo govorim svoje sumnje,a i 9 godina je dosta za napajanje,da li ASUS AI stavlja napajanje pod opterećenje,ili samo mjeri voltaže ???

Koliko sam ih imao gdje na instrumentu pokazuju sve napone (još i više nego kaj treba), a kad spojiš nekaj na njih amperaža padne i gekrc ne dela, izvadim van,opet svi naponi normalni ...

https://forum.bug.hr/forum/topic/raz...no/273614.aspx

Evo i link od čovjeka sa 750W napajanjem pa ima problema (znam da nije ista konfiguracija), znači po izračunima 550W dosta,a 750W mu ne dura tu konfu ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 09.02.2020. u 10:46.
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 10:47   #9
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
ma kakvi slabo napajanje, tu konfu moze gurat i FSP Hexa+ 400w, eventualno mos probat drugo napajanje da vidis jel ovo tvoje neispravno...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 11:45   #10
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
E sad kaj da ti velim,tražio si mišljenje ...

520W sa karticom koja troši 200-250W i ploča sa 200W, daj malo izračunaj ...
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
ma kakvi slabo napajanje, tu konfu moze gurat i FSP Hexa+ 400w, eventualno mos probat drugo napajanje da vidis jel ovo tvoje neispravno...
Doista ne znam, može biti napajanje, ne kužim se u struju ali jedno laičko pitanje..
Sad kad sam vratio staru MSI GTX460 hawk radio sam razne stres-testove na GPU, CPU i memoriju Aidom, Uningine i nekim Intelovim programom za CPU. Osim što su ventilatori htjeli poiskakat ništa se drugo nije dogodilo a kad stavim RX570 smrzne se u mirovanju. Zašto?

Trebalo bi biti kompatibilno a i provjeravao sam odgovaraju li MBO (pci2.0) i CPU sa RX570 ali eto možda se u nekoj sitnici ne vole a može biti i do samih drivera. Uglavnom, nekad je sve to bilo puno jednostavnije. Vidjet ću što dečki iz ADM-a kažu, zadnja opcija je ako mi je vrate kao ispravnu da karticu prodam na njuškalu, nešto ću izgubit novaca (što je tu je) i razmislit kupit li drugu slabiju ili ostaviti GTX460 ionako igre koje igram su skoro sve sa GOG

Presretan sam samim time što sam si kupio SSD i to je nešto predivno. Prije bi otišao skuhat kavu, nahranio mačke a PC još bi nešto drobio, a sad ujutro ne stignem ni šlape stavit e već je spreman.
Neqael je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2020., 14:11   #11
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Ja bih ti preporučio da navučeš šlape prije paljenja kompa Šalu na stranu, ja bih rekao da ta grafička treba biti zamijenjena. Teoretski flashanje biosa (MBO i GPU) može nešto popraviti po tom pitanju ali naravno s time uvijek postoji određeni rizik.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2020., 19:15   #12
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
A da probaš još sa DDU-om obrisati sve drivere,i onda instalirati nanovo za RX570 ...

Možda će zvučati glupo,ali da li sama kartica izgleda kao nova,jeli bila originalno zapakirana ...
Da nisu majnali s njom,pa zaboravili vratiti original bios ???
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2020., 14:52   #13
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Možemo filozofirati do sutra, ali jedini pravi test da se ne radi o nekoj 'nekompatibilnosti' je da se proba u drugom PCu
Iako ja prema svemu pročitanom tipujem da je grafa neispravna
trex je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 11:50   #14
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Pozdrav ekipo,
Evo karticu sam poslao u utorak (11.02.) i to me slanje koštalo 85kuna. (Pošta24)

Uglavnom,
maloprije me nazvao ADM serviser, da je kartica u njihovom računalu ispravno radila 27 sati pod opterećenjem (cca 60°C) i da je vjerojatno problem sa biosom na mojoj matičnoj ASUS P8P67 jer je star (zadnji je izašao 28.11.2012.)
Ok moguće, ne znam, nisam stručnjak. Moj jedini podatak kompatibilnosti izašao je na jednoj stranici gdje piše da je kompatibilno.
https://www.pc-specs.com/gpu/ATI/R-5...e_Motherboards

ali što je tu je, jedini ishod je da mi vrate karticu i da je stavim na Njuškalu pa da si kupim drugu (stariju) karticu.

zatim me pitao što se kod mene događa i kad sam mu ispričao da se računalo smrzne primjerice dok sam slušao muziku na youtube ekran postane jednobojan (ponekad svjetlo-plav, ponekad, zelenkast, ponekad siv a ponekad crn) rekao mi je da se i njemu to jednom dogodilo dok su bili na kavi i da je ekran postao siv ali da su prešli preko toga.
I zadnje zbog tog sivog smrzavanja rekao je da će karticu ostaviti i dalje na testiranje do ponedjeljka da vidi hoće li se ponovno smrznuti pa da se čujemo u ponedjeljak.

Eto, u ponedjeljak vam javim nastavak..

p.s.
e da, meni sa ovom starom GTX460 karticom i dalje radi sve savršeno.
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 12:29   #15
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
a to je to.. moguće da je ploča "prestara" i kod tebe ne radi.. nažalost nekad je tako.. jedino to što je i njima jednom komp smrzao tj slika posivila, možda ti i odobre na kraju zamjenu ili nešto što tebi paše
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 12:37   #16
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Pusti ti te stranice kompatibilnosti ...

Meni (lagat ću koja stranica) veli da 1070ti nije za i5 8600K i Z370 gaming 3 ...

Gledam BIOS na stranici ...

P8P67 BIOS 3602
1.Improve system stability.
2.Enhance compatibility with some USB devices.
3.Fixed Nvidia GTX 680 hang when runing with UEFI driver.
4.Support new CPUs. Please refer to our website at:

Čak i tu su imali problema sa GTX680 koja je dosta starija kartica ...

Tako da je moguće i da je do BIOS-a ...
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 13:21   #17
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
jedino to što je i njima jednom komp smrzao tj slika posivila, možda ti i odobre na kraju zamjenu ili nešto što tebi paše
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Gledam BIOS na stranici ...
Držim palčeve da dobijem drugu ako ne, hello Njuškalo, nema druge.

https://youtu.be/7lrfkcJ1TLE
GTX 1050 Ti kartica očigledno radi iako lik ima Asus P8P67 Deluxe vidim da je zadnji bios istog datuma (Version 3602)


Edit:
konačno našao PC: https://youtu.be/7hoihzdjNgE
CPU: i5-2500k @4.4ghz (oc) 1.325v
Cooler: Aliexpress SoPlay CPU cooler (Large Fan)
GPU: Gigabyte Rx570 4GB (no oc)
RAM: 16GB (8x2) 1333mhz
Mobo: Asus P8P67
PSU: EVGA 500w 80+ Bronze.

Zadnje izmijenjeno od: Neqael. 14.02.2020. u 14:08. Razlog: ubacio video
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 14:23   #18
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Kaj da velim sad da rezimiram ...

Opet ću se ponoviti,jer se to dogodilo meni,dobio sam karticu s kojom se majnalo,makar je došla pod novu ...

Jest da je bila bez origigi kutije,da su ventovi bili svaki na svoju stranu,prašine ko u priči ...

Tako da,ako ti je vrate,javi se,pa da probamo dogovoriti neku kombinaciju ...
Nbdy32 je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2020., 14:44   #19
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Sad nešto gledam, lik ima memoriju postavljenu na 1333MHz a ja imam postavljeno na 1600MHz Intel XMP
Može li to uzrokovati smrzavanje?



Ako mi je vrate prvo ću to probati
Neqael je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2020., 18:32   #20
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,538
Probaj to, a možeš i probati ovaj MSI utility pa ti možda predloži noviji BIOS ili nešto:

https://www.msi.com/Graphics-card/su...C#down-utility

Također možeš se probat javiti MSI supportu...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2020., 09:35   #21
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Moguće je da je stvar u BIOS-u, ali puno je vjerojatnije da je grafa neispravna.
Budimo realni, grafu nije lako istestirati da pokriješ sve use case-ove i taj test sa opterećenjem je samo dio testa i to što radi nije dokaz da je ispravna.
Najbitnija informacija u ovom slučaju je ta što ti je serviser priznao da je dobio sivi ekran u windowsima, i tu svaka priča staje jer je očito da je problem u grafi.
BTW, imao sam i ja identičan slučaj. Rušenje skoro isključivo u 2d modu, rijetko kada ili nikada dok je opterećena.
Samo reci da ti je serviser potvrdio identično smrzavanje kao kod tebe i inzistiraj na zamjeni ako je pod garancijom.
Ovakvo ponašanje može izazvati ako je dirano po stock frekvencijama grafe kada se krenu switchati power profili, a to se dešava 100 puta u 5 sekundi u 2d modu kada surfaš. Kada ju max opteretiš, stalno je zakucana u max performance profilu i zato vjerojatno i radi OK.
Tako da se nadam da nitko nije dirao po vbiosu te grafe.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 13:09   #22
Neqael
what the hell?
Moj komp
 
Neqael's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Pula
Postovi: 74
Jučer me iznenadila poruka GSL-a da mi danas stiže paket iz ADM-a. nazvao sam servis i rekli su da im se tijekom vikenda još jednom "smrznula" i da mi radi toga šalju drugu i evo prije sat vremena stigla i montirana. Da ne bi bilo ikakve zabune, bio sam temeljit pa prvo koristio DDU po uputama sa youtube i tek onda instalirao zadnje drivere i MSI Afterburner. Ventilatore sam namjestio da mi rade 20% do 40°C a onda ravna linija do 100% kod 70°C i uključio sam Radeon Chill da mi Max FPS ne bude viši od 60.

Prvo sam primijetio da nema više "zelenog videa" na youtube ili facebooku. Nisam stigao igrati samo sam pokrenuo igru kako bi na TV podesio GPU Scaling i to je sve zasad.

Jedno veliko HVALA svima koji su me savjetovali
Moram priznati da sam još u nekom "strahu" da se opet nešto ne dogodi.
Idem se malo igrati i tako.

Hvala još jednom…

Neqael je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na