Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2008., 20:19   #1
svarog
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: croatia
Postovi: 4
Hoću natrag Vistu!!!!

Ovako;
kompjuter mi je u dosta lošem stanju.
Naime, imam instalirane Windowse XP koje mi se više ne da popravljat i najrađe bi ponovno stavio Vistu; ali u tome je problem!
Nema šanse da je ni na koji način instaliram! Probao sam iz XPa; i kaže da nije 32-bitna aplikacija; i ne dozvoljava instalaciju! Probao sam bootat iz BIOSa; i ništa. Prebaci me u Windowse XP (zapravo, počne vrtiti DVD; ali odmah pokreće XP )!

Inače sam prije imao instaliranu Vistu (kao dualboot sa XPom) i instalacija je prošla čisto ok; i sustav je radio normalno. Međutim, ja sam ga slučajno prebrisao (formatirao sam njegovu particiju kada sam "čistio" XP). I onda sam dalje instalirao Vista Bootloader Pro s kojim sam izbrisao Vistin Bootloader.

E sad, može mi netko pomoći kako da naštimam bios da mi pokrene Vistin DVD?
svarog je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 20:33   #2
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Nema tu filozofije, DVD mora biti butabilan i u biosima narihtaš FIRST BOOT device da ti je DVD-ROM- i kad ti se diže sistem moraš stisnut ENTER kad ti to veli i dalje valjda znaš! A ak ti neće, formatiraj particiju sa windowsima pa onda probaj na čisto, mora ići! Jedino ak nemaš sve koponente za Vistu x64, onda nebu išlo, moraš kupit x86 verziju!
danc00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2008., 20:49   #3
svarog
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: croatia
Postovi: 4
Ne; nije problem u tome! DVD je bootabilan; i Vistu sam prije bez problema instalirao; ali bios iz nekog razloga ne želi pokrenuti DVD; makar sve dobro podesim.
Stane na jedno 2 sekunde i počne učitavat DVD i onda se pojavi XP bootanje, umjesto da se pokrene Vistin DVD.

A i ne želim ponovno instalirat XP. Mislio sam da mi ostane ko dualboot ak nekaj nebi radilo na Visti kak spada, i onda da ga nakon tjedan dana ubijem; i ostavim si Vistu
svarog je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2008., 23:32   #4
ejSid
Lunatic
Moj komp
 
ejSid's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 213
Dal ti je vista koju imaš 32 ili 64 bita i dal ti je procesor 32 ili 64 bita? Mogao bi i napisati konfiguraciju, lakše bi ti ljudi pomogli.
ejSid je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2008., 00:39   #5
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Pa, da on možda ima 64bitnu verziju a nema sve komponente za dotičnu pa mu možda to stvara probleme!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2008., 13:00   #6
svarog
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: croatia
Postovi: 4
e, sorry; mislio sam da se prikazuje sa strane (u moj komp)

Imam Vistu Ultimate 64-bita
Procesor: Intel Pentium 4 3.0 GHz;dvojezgreni(XP ga prikazuje kao 2 procesora) (mislim da je 64-bitni, jer mi je prije u Visti bio prikazan kao takav, a sa XPom valjda radi ko 32bitni)
Matična: ASrock ConroeXFire-eSATA2 (i945p, s.775,bus 1 066 MHz)
Grafička: Sapphire Radeon X1600 PRO 256 MB VRAM
RAM: 512 MB Kingmax
HDD: Seagate Barracuda 7200okretaja, 160 GB

Al, mislim da nije problem u konfiguraciji, već da sam ja zeznuo kada sam prebrisao Vistu na nepravilan način
svarog je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2008., 13:10   #7
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Gle mora ti bootati sa DVDa setup, ili si oštetio DVD ili si krivo postavio nešto... Bilo bi dobro da veliš kaj si radio u međuvremenu po BIOSu ali možeš (ovako napamet) probati Clear CMOS i ponovo sve podesit, poseb no prvojeri da ti je upaljen IDE mod u BIOSu ploča za SATA kontrolere i da ti prža i disk nebuddu na isti kanal spojeni dakle ako je HDD na SATA1 a prža na SATA 2 ti premjesti pržu na npr SATA 4 pa vidi dal će radit nekad postoje boot problemi, isto tako ako je neki od uređaja IDE može se sukobljavati sa sata kanalima jer razni proizvođači znaju svakave glupe ideje sa kontrolerima imati...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2008., 13:12   #8
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Ostani na XP-u! Ne isplati se na vistu sa 512MB RAM-a! Ubit će ti performanse!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2008., 21:44   #9
svarog
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: croatia
Postovi: 4
Rješeno! Problem je bio u Vistinom Bootloaderu, kojeg sam (valjda?) na neku foru sakrio(pa se nije pokazivao; a bio je tu)) sa Vista Boot Pro; i prek njega instaliro bootloader od XP. (jer mi se nijedan bootloader nije prikazivao)

Sad sam dignuo Vistu prek BIOSa i sve radi normalno; a šta se tiče RAMa, dodao sam još 1 GB.

Hvala svima na trudu!


Jedino mi je opet s Vistom došao problem (ne)bootanja DVD/CDa, pa ako dođe do problema ne mogu nikako ubit sistem na taj način.
Vratio sam na 1st device:FLOPPY; 2nd device:HDD i 3rd deviceVD
Al jednostavno; valjda zbog bootloadera ne želi nakon instalacije bootat Vistin DVD. Neznam zašto, al ni CD od XPa ne boota!?
CD od Ubuntu linuxa se boota bez problema! Možda sam ja nešto zeznuo s IDEom?
Evo slika:

Zadnje izmijenjeno od: svarog. 24.03.2008. u 22:16.
svarog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na