Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2020., 16:16   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
AMD Radeon RX 6800 XT & RX 6800 recenzija

Evo najavljenog testa AMD Radeon RX 6800 XT & RX 6800 kartica.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 19:17   #2
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Odlične kartice.

No osvrnuo bih se na ovaj dio iz zaključka:

"Kao što smo vidjeli, u većini je testova RX 6800 XT na 1440p brža od RTX 3090 i 3080 kartica, dok na 4K ipak pada malo ispod RTX 3090."

Ne mislim da nisu ostvareni ti rezultati, možda je do test setupa, no većina testova sa drugih portala pokazuje sljedeće:

-na 1440p - 3080 i 6800X su izjednačene kartice (s razlikom unutar 1%)
-na 1440p - 3090 je u većini slučajeva jača od 6800XT
-na 4K rezoluciji - i 3080 i 3090 u većini su slučajeva jače od 6800XT, a ne samo 3090

Isto tako i za ovaj dio:

"Tako je čini se AMD-ova implementacija RayTracinga ipak malo slabija od Nvidijine kod novije generacije kartica."

Mislim da se ovime malo potcjenjuje ta razlika jer ona uopće nije mala. Gledajući malo detaljnije ray tracing usporedbe na drugim portalima, ide i do 40% i radeonke su tu puno bliže turing karticama nego ampereu.

A tu je i DLSS koji kada se uključi u kombinaciji sa ray tracingom, prednost nvidie je još veća od 40% (a nadolazeći naslovi budu sve više koristili te tehnologije).

Dobra recenzija i odlične kartice, no mislim da je, iako je skuplji, s obzirom na naprednije tehnologije (ray tracing i dlss) i prednost na većim rezolucijama kojima i je namijenjen, 3080 još uvijek kompletniji proizvod.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.11.2020., 19:53   #3
DarkSouls
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Potpisujem, ali moras uzeti u obzir i da im Nvidia nije poslala kartice na testiranje, a AMD im salje svaki komad novog hardvera tako da imaju day one recenzije i trebaju to na neki nacin uzvratiti, sto zbog susretljivosti AMD-a, a u drugu ruku i omraženosti Nvidia-e. Jedino kaj mi kupci tu mozemo bit preveslani ako gledas i onda odlucujes kupnju...
DarkSouls je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 20:36   #4
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Ne bi rekao da je potcijenjena razlika, kod grafa je jasno receno i pokazano da su performanse slabije. AMD-u je ovo prva implementacija RayTracinga, sjetimo se kako je bilo s Nvidijinom prvom generacijom. A AMD radi na rjesenju slicnom DLSSu i to ce valjda biti rijeseno u nekoj od sljedecih revizija drivera. Onda mozemo suditi.

Uostalom, koliko ljudi se igra s ukljucenim DXRom i vidi razliku u nekoj brzoj akciji?
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 21:32   #5
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Ne bi rekao da je potcijenjena razlika, kod grafa je jasno receno i pokazano da su performanse slabije. AMD-u je ovo prva implementacija RayTracinga, sjetimo se kako je bilo s Nvidijinom prvom generacijom. A AMD radi na rjesenju slicnom DLSSu i to ce valjda biti rijeseno u nekoj od sljedecih revizija drivera. Onda mozemo suditi.

Uostalom, koliko ljudi se igra s ukljucenim DXRom i vidi razliku u nekoj brzoj akciji?
Ok, pokazano je ali mislim da je usporedba sa rtx 3080 stavljena samo u jednom naslovu (Shadow of the Tomb Raider ako se ne varam), koji pokazuje značajno manju razliku (cca 15%) od razlike koja se pojavljuje u prosjeku kada se uzme npr. 10-ak naslova (i ide preko 30%) pa sam iz tog razloga to htio istaknuti.

No da, vidjet ćemo ima li AMD odgovor na kombinaciju kada se istovremeno koriste DLSS 2.0 i ray tracinga kod nvidie.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2020., 21:43   #6
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,686
Da, fali mi DXR naslova. Ali bit ce ih vise u buducim recenzijama pa ce bit jasnija slika. Ali da su slabije performanse, jesu.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2020., 21:59   #7
Noj
Premium
Moj komp
 
Noj's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 186
Potkrala se greška u tekstu u zaključku. "RX 6800 XT ima preporučenu cijenu od 649 USD, što je 50 USD ispod RTX 3070 kartica"
Noj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na