Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.06.2009., 00:20   #91
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Ok,ne kužim se u ozbiljnije kontrolere ali znam da je na ovim integriranim na ploču takvo što gotovo neizvedivo.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2009., 00:25   #92
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Lako je sad trljat sol ...

Mozda je najjednostavnije nabaviti jednu terabajtushu od WD-a (WD10EADS/WD15EADS) i picit dalje, tek toliko da imas backup u slucaju problemcica (koji su vrlo vjerojatni s takvim stvarima/hardverom).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.06.2009., 20:07   #93
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
hm, odgovori kakve sam nazalost ocekivao, makar sam se nadao cudu od Iggy-a


a nis, za pocetak cu raid 1 particiju, koja nije bootabilna, od 400GB nekak backupirat na druge hardove (koje sad moram pocistit od raznih sr..nja kaj su se nakupila godinama) pa cu je sa matrix manager programom izbrisat, jer sam vidio da postoji ta opcija...nadam se da ce mi onda ostat prazno polje koje cu moc stavit u jos jedno raid 0 ili jos bolje pridruzit postojecem raid 0 polju...


drzte fige, i recite ak ste sigurni da nest nevalja u mom planu, da me sprijecite na vrijeme...
Iceman11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2009., 10:45   #94
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Iceman11 Pregled postova
hm, odgovori kakve sam nazalost ocekivao, makar sam se nadao cudu od Iggy-a
Ma nema ti tu nazalost cuda...

I za "ozbiljne" kontrolere on-line promjena vrste polja je vrlo cesto problematican i dugotrajan proces. Za ove "po kuci" kontrolere je to nesto ipak previse, backup + rekonfiguracija + restore je najpravilniji put.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2009., 21:10   #95
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Reinstalacija Windowsa na RAID-u

Evo ovako...trenutno imam dva WD 640GB diska u raid 0 polju sa dvi particije.
Na jednoj mi je vista a na drugom ostale gluposti.
Sad bi ka proba instalirat win7 pa me zanima da li moram ponovo napravit raid polje prilikom instalacije ili ce mi ovo staro radit. Znaci samo format jedne particije, a da druga ostane kakva je i bila..naravno i dalje u raid-u
(Neda mi se przit puste gb...)


PS znam da je ovo "storage area" al ako kome smeta slobodno premjestite thread
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2009., 21:20   #96
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Mozes, najnormalnije instaliras win kao i da su obicne particije.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2009., 21:27   #97
afterburner
Premium
Moj komp
 
afterburner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: USA/Split
Postovi: 523
Znaci mogu bez problema i formatirat tu jednu particiju i normalno instalirat.
Thx na brzom odgovoru
afterburner je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2009., 23:20   #98
antunhr
Premium
Moj komp
 
antunhr's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Popovec(Sesvete-Zagreb)
Postovi: 552
RAID - nakon promjene matične ploče

Pitanje je jednostavno.
Imam dva diska koji su u raidu. Ako promjenim maticnu plocu dali cu izgubiti sve podatke posto moram vjerovatno ponovno kreirati raid polje.
sadasnja ploca p35-ds3, buduca vjerovatno p35-ds3r

ps: moja nema pravi raid zato i dolazi do promjene.
antunhr je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2009., 00:26   #99
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor antunhr Pregled postova
Ako promjenim maticnu plocu dali cu izgubiti sve podatke ...
Da.
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2009., 00:59   #100
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Da.
A to tako suvereno tvrdis zato sto si napravio tu migraciju i nisi uspio zadrzati RADI polje?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2009., 03:34   #101
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Migracija podataka sa MS dinamickog diska na drugo "RAID" 0 polje je nemoguca misija bez uporabe dodatnih medija/diskova ... IIRC

EDIT:

Ukoliko se radi o RAID 1-ici onda su moguce kombinacije (kompleksnije) migracije podataka ... premda mi se rad/brzina/fleksibilnost onboard kontrolera u mirroringu i ne cini odvec primamljivom opcijom.
__________________
The Secret ...

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 01.09.2009. u 06:27.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2009., 09:11   #102
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Odakle ti to da je kod njega MS dinamički disk? Nije se dobro izrazio, ali kod njega je JMicron kontroler, nema tu pravi ili krivi kontroler...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2009., 15:21   #103
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,951
Citiraj:
Autor antunhr Pregled postova
Pitanje je jednostavno.
Imam dva diska koji su u raidu. Ako promjenim maticnu plocu dali cu izgubiti sve podatke posto moram vjerovatno ponovno kreirati raid polje.
najvjerojatnije da.

to ti ovisi o kontroleru i firmwareu na njemu, te koje RAID polje si napravio. ljudima se događalo da stave novi firmware na kontroler i da izgube sve podatke (stari dobri highpointi i promise...).

softraid kontroleri znaju biti vrlo izbirljivi po tom pitanju. neki čak preporučuju da se koristi ista verzija drivera kao i verzija firmwarea.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2009., 15:42   #104
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Gube li se svi podaci ako su diskovi u JBOD a hocu promijeniti matičnu?
daki je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2010., 18:30   #105
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
Arrow RAID0 na P45-DS5 pitanjca

Pozdrav, dakle situacija je slijedeca...

Imam slozen RAID0 od dva 320gb diska na portovima SATA2_0 i SATA2_1 kojima upravlja ICH10. Sve radi i milina jedna

E sad pitanjca...

Dali mogu te diskove prestekat na portove SATA2_4 i SATA2_5 (isto ICH10) i da to nastavi dalje normalno raditi ili cu izgubit podatke i jos kojekakve stvari koje mi se nebi dopale?
Isto tako dali mogu iste prestekat na sata prikljucke kojima upravlja gigabyteov kontroler, a da isto ne izgubim nista i da netrebam sve ponovno slagat?

zasto to trebam, zato sto sam zamjenio graficku i sad mi doticna prelazi preko dva Sata porta i nemrem ih koristit. ustvari ajde s onim kutnim cudom mogu jedan, ali mi opet fali jedan...
Moze i drugo rijesenje osim seljenja raida, da nekak uspijem nagovorit one ljubicaste portove kojima upravlja gigabyteov kontroler da rade, al ne prepoznaju nista, ko da nis nisam ustekal. navodno je to losiji kontroler i dosta je sporiji, ali za CD i/ili Torrent disk brzina mi bas i ne igra toliku ulogu.
sad, trazil sam po netu i neki nemreju koristit, neki mogu, u manualu pise da mogu, al u zbilji ne radi. uglavnom sam dosel do nekog zakljucka da ti glupi kontroleri rade samo i iskljucivo kao RAID1 (neki bogtepitaj Smart Backup), sto je totalno besmisleno i koji bi ih drek stavili gore uopce (dobro niej basmisleno, ali meni trenutno je jer mi to netreba).
s druge strane opet sam naletil na informaciju da se opcije u biosu razlikuju ovisno o verziji biosa.

trebalo bi bit jednostavno
Onboard SATA/IDE Device ENABLE
Onboard SATA/IDE Ctrl Mode RAID/IDE (ovu opciju nemam

e da i dali ce mi se raspast trenutni RAID0 ako flashnem BIOS u nadi da ce u tom novom bit ova glupa opcija?



ako itko moze nek' pomaga
hvala



okej sad sam se vec dosta nasurfal i da, istina moj fakin bladi bios podrzava * Support for Smart Backup (RAID 1) only
srecom ima jedan noviji (beta, al boze moj) koji nema tu glupavu zvjezdicu sa tim komentarom, znaci zamjenom biosa bi rijesio problem glupih ljubicastih kontrolera, ali opet ostaje pitanje dali ce se raspast RAID ako flashnem BIOS?
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.

Zadnje izmijenjeno od: mujica. 05.01.2010. u 19:10.
mujica je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2010., 14:15   #106
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Dodavanje trećeg diska u RAID 0

Nekoliko mjeseci dva Seagate Baracuda diska mi rade u RAID 0 polju bez problema. Nabavio sam još jedan isti disk, testirao ga i mučio nekoliko dana da provjerim sigurnost te ga namjeravam pridružiti kao treći u RAID 0.

Mogu li to napraviti samo dodavanjem još jednog diska u polje ili je potrebno sve iznova konfigurirati i složiti polje. Želio bih zadržati trenutne particije i sve na njima.

Ukoliko se može samo dodati pretpostavljam da bi se pojavio unpartitioned space nakon rebuilda RAID polja.

Molim savjet ukoliko je netko ovo radio do sada ili prijedlog kako da ne zbrljam nešto.

Zahvaljujem unaprijed.
prof.gogx je offline   Reply With Quote