Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2021., 21:10   #4921
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Citiraj:
Autor 512bit.net Pregled postova
Na jednom forumu sam naletio na post bivšeg zaposlenika Matroxa,
kaže da ih je nVidia pokopala,
u vrijeme 3D revolucije jako su u Matroxu gazili zaposlenike u utrku,
i tada im je nVidia otela top inžinjere, ponudili im više para, bolje uvjete.

Tada je bila Parhelia u razvoju, i to je bio zadnji Matroxov čip prije 19 godina.

Tako da se čini da nVidia nije slučajno prešišala konkurenciju.
Da, izgleda da im je to modus operandi, jer istu stvar su napravili u 3dfx i SGI slučaju (1 - 2), a Matrox grafičke su danas zapravo prepakirana nVidia rješenja.
Citiraj:
The nVidia CEO (Jensen Huang) said he always planned to recruit the former 3dfx engineers. That was his primary reason for wanting to buy 3dfx, which was known for its 3-D graphics chips and Voodoo graphics cards for video gamers.
Citiraj:
SGI's rich patent portfolio may have allowed it to create a lucrative licensing business. But patents need to be aggressively defended. In spring 1998 SGI announced it was suing nVidia for infringement of its texture mapping patent. However, the case never reached trial, and SGI's lawyers were left fuming as the company caved in only 15 months later, agreeing to license nVidia's patents. SGI canned the internal high end graphics team, decimating the group - and it was more like 1 in 10 survived, if that. But SGI also told the low end graphics team that nVidia would be paying their salaries while they finished their death march, and afterwards they would be nVidia employees. That was part of the nVidia settlement - along with the cross licensing of IP. It effectively meant that SGI was exiting any meaningful graphics hardware development, for the first time.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 21:51   #4922
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ne bih se baš složio sa svime.
U periodu 1999.-2001. nVIDIA je izlazila s novim (ili bitno poboljšanim) proizvodima svakih 6 mjeseci. Taj tempo nitko nije mogao pratiti. Najmanje netko tko je radio greške u koracima (kupnja STB-a, kašnjenje next gen chip-a). Navodno se novi GPU još uvijek debugirao kad ih je NV preuzela.

Druga bitna stvar je poslovni model. Nvidia je uvijek imala kome prodati svoje proizvode u količinama (OEM-ovi). High-end je bio bitan, ali o njemu nije ovisilo hoće li firma izvisiti ili ne.
S druge strane, 3dfx je krenuo od specifične niše ... prodavali su 3D akceleratore za igranje, a ne grafičke kartice ko svi ostali.
U trenutku kad su proizvodi jedne i druge strane konvergirali (Voodoo 3 / Riva TNT2 period), Nvidia je bolje prošla čisto iz razloga jer im kruh nije ovisio samo o gamerima.

Matrox-a je pokopao Quadro i FireGL, IMHO. Kao i ostale igrače koji su bili u specifičnim nišama. Svi su s vremenom nestali.
Što se tiče SGI-a, da su bili u toku s vremenima, ne bi im ekipica otišla i stvarala 3dfx i kasnije Quantum3D te im otimala tržište (avio simulacije za vojsku). Po tome je već i 3dfx bio u prekršaju s patentima. Makar je glavni inžinjer rekao da je IP bio star desetljećima i sve se znalo, samo je krajem 90-tih PC hardver postao dovoljno jak da se iskoristi (umjesto SGI radne stanice od 200k dolara).

Zadnje izmijenjeno od: stef. 01.08.2021. u 22:03.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 22:03   #4923
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
U pravu si, sve te firme su prvenstveno same sebi smjestile, ali zanimljivo je da je nVidia naposljetku zadala finalni udarac, te na ovaj ili onaj način preuzela sve što je bilo vrijedno spomena.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 22:06   #4924
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Uzeli su samo inžinjere. Proizvode su već tako imali za 2 koplja bolje počevši od GeForce256.
Iskoristili su SLI, makar tehnički nema veze s 3dfx-ovom izvedbom. Čak je i akronim imao drugo značenje.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 22:10   #4925
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Da, nažalost, danas više ni nVidia SLi nije (službeno) podržan, ali neovisno o 3dfx situaciji, nVidia općenito dan-danas djeluje na sličan način, pa ako im se pruži prilika da skrše konkurenciju - ne biraju sredstva.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 22:18   #4926
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
To je ekipa koja će uvijek ostati na površini. Takva im je korporativna kultura.
3dfx-ov debakl je ponovio ATI 2006.-2007. s R600. Kukavičje jaje su smjestili AMD-u i trljali ruke kad su im ovi dali 5 milijardi. Skoro su upropastili obje firme.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 22:24   #4927
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,767
Je, AMD se tek u posljednjim godinama uspjel oporaviti od toga, jer su se onda u vrijeme ATi kupnje zadužili ko da nema sutra, najavili Fusion (CPU + GPU, tj. sadašnja APU rješenja), a onda završili na aparatima.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2021., 23:27   #4928
512bit.net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Uzeli su samo inžinjere. Proizvode su već tako imali za 2 koplja bolje počevši od GeForce256.
/cut/
I Dinamo je kupovao sve talentirane igrače u Hr.,
bolje da mu sjede na klupi nego da igraju za konkurenciju.

Kombinacija dobrog rada i sabotaže konkurencije garantiraju prvo mjesto.

nVidia je jednostavno nastupila kao ozbiljna, ambiciozna firma, usredotočena na ciljeve i sa vizijom.

Tseng 6000, 2.25 MB Vrama, zašto? 1024x768x24 bitna boja = 2.25, čemu rasipati 4 MB. Originalnost, entuzijazam, fora.

nVidia GF2, 64 MB, premda čip može adresirati samo 32 MB ali marketinški se puno bolje prodaje kartica sa 64 nego sa 32 MB jer kupci misle da je ova sa 64 MB duplo jača. Pravari kupce ako treba, zaradi, isto fora
512bit.net je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 00:18   #4929
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Napokon složena i XP konfa. E6750, 2x1 DDR2, Barracuda 7200.10 320GB, ATi HD6570, Asrock ConRoe1333-D667 ploča.
Grafa naravno baš i nije retro, ali je prikladna XP-u, vrti sve igre iz tog doba više nego dobro (ako je netko slučajno zainteresiran za bencheve budem stavio), vrlo je tiha i efikasna (mini hladnjak i još manji ventilatorčić a grafa u 3d marku na 55 stupnjeva).
Retro grafe koje bi bile period correct sa C2D su pećnice, to mi sad baš i ne treba.

Ono što me najviše šokiralo i podsjetilo na dane kad je bio nov je to koliko je Core 2 Duo strašan procesor bio i koliko je bolji od P4. Na jednoj Win98 konfi sam imao Northwooda 2,8. Web bilo kakav ga ubije bez milosti, probam učitati homepage njuškala, P4 ode na 100% i tako stoji 10,20,30 sekundi...naravno, ta konfa niti nije bila namijenjena surfanju, ali samo za usporedbu.

C2D star 14-15 godina je dan danas upotrebljiv. I to dvojezgreni
Stavio gore onaj PaleMoon browser (kažu da je taj na XP optimalan za slabe konfe) i normalno se može surfati. Ok, neće se gledati 4k youtube, ali fascinantno je koliko C2D i dalje ima snage. Smiješno je da je bottleneck HDD , slušam ga kako rošta i muči se dok se učitava malo teži site. Malo je falilo da uzmem SSD, ali se sramim reći koliko sam love potrošio na retro komponente u vrlo kratkom roku pa sam odlučio da to ipak neću raditi

Ploča nije baš nešto jer iako Asrock u opcijama nudi asinkroni overclocking ,to naravno uopće ne radi (provjerio i na forumima). Opcija je u BIOSu ali jednostavno nema nikakvog efekta . Tako da, kao u davnim danima, dizanjem FSB-a dižem i ATA i PCI i sve ostalo. Nažalost se zato neću baš natjecati sa kolegom Alienom u overlocku, pukne već na FSB-u od 360, SATA bus ode i disk više ne boota.
350 radi, pa imam mini overklok na 2800MHz.

Inače, moram pohvaliti i XP, tako malo resursa troši a tako je fluidan i snappy na C2D. Neki dan upalim tablet sa win10 nakon tjedan, dva i odmah mi krene sa apdejtima, antimalwareima, raznim microsoft skenovima, treba mu jedno 10 minuta CPU vremena da ga smijem počet koristit, katastrofa. Jasno mi je zašto Nikky mrzi windowse više što su noviji
Ovo fino radi, ne troši nikakve resurse, ne zajebava bez razloga itd. itd. Šteta da ga se ne može danas više koristit

Sad sam ostao na toj XP retro konfi i na WIN98 konfi sa Asusovom 865 pločom i P4 2400MHz sa Geforceom2 i 256 RAM-a. Međutim sve manje sam uvjeren da pored nglide-a ima potrebe za win98 konfom. Naravno, ako se baš mora biti period correct onda nema rasprave, ali ovako praktično....ne znam. Zasad neka ostanu obje konfe, višak dijelova koje sam nakupio ću staviti kod nas na tržnicu na aukciju, pa neka odu za bilo kakve novce. Odlučio sam u startu spriječiti gomilanje starog hardvera dok ga još imam samo malo previše

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 02.08.2021. u 00:23.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 09:06   #4930
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Par fotki ongoing stvari (pod lošim svjetlom).
Gainward FX5900XT je dobila regularnog Zalmana, a X1650Pro kineskog "Zalmana". Doduše, dosta kvalitetnog.

IMG-20210802-084655 IMG-20210802-084628

Rastavljena "kazeta" Athlona 550. To smo operirali kolega @Overclock i ja subotu popodne.
IMG-20210802-085109

Ako netko slučajno ima za posudit M2 ureznicu, bio bih jako zahvalan .


Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Napokon složena i XP konfa. E6750, 2x1 DDR2, Barracuda 7200.10 320GB, ATi HD6570, Asrock ConRoe1333-D667 ploča.
Slikice? .

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Retro grafe koje bi bile period correct sa C2D su pećnice, to mi sad baš i ne treba.
HD4670 je bila ok, iz kasne C2D ere.

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Inače, moram pohvaliti i XP, tako malo resursa troši a tako je fluidan i snappy na C2D.
Bude XP fluidan/snappy i pod single core Athlonom 64.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 02.08.2021. u 11:24.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 10:14   #4931
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
@ Stef: E ovaj zeleni fejk mi djeluje odlicno, sviđa mi se ovaj tjunerska boja Ureznica bude za šarafe, skemijali ste neku alternativnu metodu znaci ili ? Daj nam to malo detaljnije dokumentiraj kad završi reparacija čisto da znamo ak nam zatreba

@ Exy: C2D je odličan, ja očekujem da vrti 750ti bez da ju davi kad završim sve svoje ludorije sa njim, sumnjam da bi bilo problema i na stock 3.33 ali kad je bal nek je maskenbal haha. Nisam do sad klokao C2D pa budemo vidjeli kak bu to završilo, možda ni ja ne prođem puno bolje od tebe hahaha

Xp je definitivno king OS-ova, sve kaj si napisao stoji a to dokazuje i sa retro gamingom. Za ljude koji imaju mjesta za samo jedan komp ili su na knap sa buđetom XP konfa sa P4 ili c2d je odlična, pokrit ce 95% naslova s obzirom da na njemu rade stare verzije GOG instalacija koje ti u sebi imaju DOSbox i nglide za podržane naslove. Posebno za nekog tko bi igrao stare stvari a nije bas doma sa tweakingom i prckanjem. A ako i nemaju ubacen nglide a podrzavaju ga jako ga je jednostavno složiti za tih par igara koje to ne podržavaju out of the box. Evo tu je moja inicijalna XP konfa kakvu bih preporucio manje zahtjevnima http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=2770, zauzima malo mjesta, tiha je i trga XP ko velika. Čak prosjecni korisnici mogu preskociti Xi-fi i koristiti onboard zvucnu ili ubaciti neki jeftiniji quadro umjesto 730tke. Bios je kakav se i moze ocekivati od uredske mašine, ali realno uopce nema potrebe za klokanjem i slicnim, ovo cudo vrti Crysis na high u 55-60 fps easy tak da za nekoga tko ima malo mjesta za samo jedan komp ovakve opcije su super i pokrit ce 99% starih igara od DOS-a do kraja XP faze. Nebu baš bilo to to kao na starom hw ali ce biti pretty damn close

Kaj se tice nglide-a i w98, nglide radi i na w98. Imas isto moje experimente za tu varijantu unazad par mjeseci, koji su se pokazali iznenađujuce dobri. Ali da, uz jaku XP konfu definitivno bi se vecina tih naslova dala vrtiti na XPu uz par tvrdoglavih iznimki koje nikako nisu željele raditi na XPu a na w98 su radile bez problema . Ali da sam slozio ovu konfu gore prvu prije onog MMX-a za DOS...Nisam 100% siguran da bi prevagnulo da slazem sve ove ostale. Sad mi ofc nije žao kaj ih imam ali da sam na prvom kompu dobio 99% stvari koje su me zanimale vjerovatno bi tu ostao

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 02.08.2021. u 10:40.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 11:28   #4932
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
@ Stef: E ovaj zeleni fejk mi djeluje odlicno, sviđa mi se ovaj tjunerska boja Ureznica bude za šarafe, skemijali ste neku alternativnu metodu znaci ili ? Daj nam to malo detaljnije dokumentiraj kad završi reparacija čisto da znamo ak nam zatreba
Razvalili smo čelične kopče za štifte kojima se ona ploča (na sredini slike) pričvršćuje za CPU modul. Tako da je ideja izbiti štifte i staviti M2 šarafe. Bilo bi daleko praktičnije u slučaju ponovnog rastavljanja.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 11:40   #4933
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
@stef
Na slici se ne vidi, valjda je očišćeno već, ali da li je i kakva bila pasta/žvaka na CPU?
Zašto su uopće išli u jednom trenutku na te slot A/slot 1 procesore?
Nekako ne vjerujem da im je bio manji trošak. Natjerati proizvođače da mijenjaju matične, cijela pločica + heatsink+ ... sve umjesto jednostavnog socketa. Očito nije držalo vodu jer smo i danas još uvijek na socketima.

Zadnje izmijenjeno od: c-shadow. 02.08.2021. u 12:11.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 11:52   #4934
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Bila je klasična osušena žvaka na CPU. Na L2 modulima je bilo nešto nalik na moderne paste, još uvijek u dobrom stanju.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:19   #4935
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ako se dobro sjecam na slot1 se išlo radi keša Ne novcanica nego onog za proc, bile su vece brzine i increase performansi ako je sve u jednoj komponenti umjesto da je cache na ploči. Kasnije su ofc to minimalizirali i utrpali sve u proc kao što je na današnjim modernim procesorima...
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:29   #4936
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Da, sad mi nešto dolazi u sjećanje... Iako su već na 486 imali cache u procu, porastom veličine cachea bio im je slab yield kompletnog CPU (loš cache na siliciju) pa su odlučili cache zasebno štancati i onda stavljati na slot pločicu. Očito su skužili i za to uskoro da im se ne isplati pa su kasnije krenuli razni celeroni s isključenim (neispravnim) cache :-)
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:48   #4937
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Slot A rastavljenje je skoro isti vrag ko i slot 1 pent2, ali malo teže ide. Ne znam kak je na AMD-u, ali kod intela se ne grije ni L2, ni chip sa stražnje strane (??memory controller??). Tak da je dosta lako napraviti custom hladnjak koji u tišini drži proc ispod 50°C, za razliku od orginalne gluposti hladnjak na hladnjak.

FUN fact: AMD slot A ima extra coolnes faktor, sam procesor nije klasicni BGA, nego je na PCB-u slota nekakav industrijski socket i proc je 1-2mm udaljen od PCB-a.

Ak ima ko kakav skureni amd slot proc da ga poklanja u znanstvene svrhe, PM me
Overclock je online   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:55   #4938
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ne znam koliko se vidi (druga slika):
IMG-20210802-085140 IMG-20210802-125246
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 17:08   #4939
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Meni to sve zgledaju kao savrseni kandidati za neke masne pasivce, termalno ljepilo i dobar case airflow Znam znam bofohulje ali nemrem si pomoc haha
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 17:16   #4940
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ne bi stalo pored napajanja koje je bočno.
Btw, na slot-1 uspješno ide Zalman ZM80A/ZM80C-HP. Vjarojato bi išao i ovdje jer su mu šarafi podesivi ...
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 18:16   #4941
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
(...) sve umjesto jednostavnog socketa. Očito nije držalo vodu jer smo i danas još uvijek na socketima.
Ne bih se složio sa tobom, kolega. Meni osobno je slot 1 daleko jednostavniji od bilo kojeg socketa na tržištu ... novog ili starog.

Zašto? Zato što zamjena procesora ne traži i podrazumijeva skidanje coolera i apliciranje paste. Što samim time znači da se stara pasta ne mora čistiti, a sve to zajedno JAKO štedi vrijeme.

Također, volio sam misliti da je svaki cartridge procesor došao sa optimalnim, tvorničkim coolerom. Naravno da uvijek može bolje, ali ovom metodom se izbjegava mogućnost da danas-sutra korisnik zagubi originalni cooler i stavi gore nešto što ne bude moglo obavljati posao

O samoj "sigurnosti" instalacije da i ne pričam ... nije bilo pinova/nogica, pa nije bilo ni straha da ih korisnik bude iskrivio pogrešnim stavljanjem u socket. Dok je sam procesor "označen" kao i AGP grafičke, pa ČAK i da želiš staviti procesor naopako, to nije moguće

Također, slot1 (kao i slot A) hladnjaci su veći od onih na Socket 7, 370 - sama metalna površina je puno veća i šira od klasičnih coolera. Eto, mogu tako nastaviti do sutra, ali ja osobno smatram da je Slot dizajn bio daleko bolji od socketa, bilo starih ili modernih
  Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 18:48   #4942
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Sad čitam ovaj tvoj post i nije mi baš jasno oko čega se to točno ne slažeš sa mnom?
Poštujem tvoje mišljenje kolega, ali očito je da su proizvođači mislili drugačije
To što si opisao možda stoji, možda, s gledišta nekoga tko se bavi preštekavanjem procesora. Ali proizvođača za kasnije održavanje nije briga. Zanima ga samo profit i snižavanje troškova proizvodnjem. Razlog za prebacivanje je bio čisto ekonomske i tehničke prirode.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 18:50   #4943
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Slikice? .
Eh, nije to baš nešto atraktivno.


Daleko je to od slot Athlona Sjećam se tog Athlona iz pradavnih vremena, čitao sam benchmarke dok sam se doma mučio na nejakom celerončeku i sanjao o Athlonu

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
@ Exy: C2D je odličan, ja očekujem da vrti 750ti bez da ju davi kad završim sve svoje ludorije sa njim, sumnjam da bi bilo problema i na stock 3.33 ali kad je bal nek je maskenbal haha. Nisam do sad klokao C2D pa budemo vidjeli kak bu to završilo, možda ni ja ne prođem puno bolje od tebe hahaha
Ako ploča ima pravilno izveden FSB lock, ne bi smjelo biti problema. Samo nek onda i RAM ima mjesta za ponešto dizanja frekvencije.
Vidim ovaj tvoj post sa GT730, to je već solidna kartica. Ova moja HD6570 nažalost ima GDDR3 memoriju i to je dosta koči. Iz nekog razloga sam htio ATi za WinXP, mislim da sam vidio neki Philov video, pet razloga zbog kojih je ATi bolji od nvidie za retro XP konfe, doduše ne sjećam se niti jednog od pet ali valjda čovjek zna što priča
--

@Trekkie
Što se slot vs socket tiče, pitanje je bolje za koga? Nije li prvi Intel prebacio čak i pinove na proizvođače matičnih, pa neka se oni zajebavaju sa reklamacijama i sl. Socket je definitivno jeftiniji za proizvođača, slot je prema njemu samo nepotrebno bacanje para. Čim su mogli sve što treba nagurati na sam procesor brzo su se riješili slota. I nikad se nisu vraćali naravno. Ne možeš gledati iz svoje perspektive, što je tebi jednostavnije. Pogotovo što nisi baš tipičan korisnik procesora Intel i AMD su naravno gledali što je njima jeftinije, i eto ti socketa.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 20:38   #4944
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
@ Stef : Vidi stvarno... A isao bi možda i onaj plavi gpu cooler koji sam ukebao na onoj misterioznoj kartici koja je ispala 9200LE na koju je netko stavio taj cooler iz samo njemu pozvatog razloga. Mounting metoda je rekao bih slicna i kao kod zalmana. Vrlo zanimljivo definitivno možda isprobam sa Klamathu kad sklepam s1 mašinu, on mi se cini kao savršeni kandidat za extra cooling.

@ Exy: Zgodna je slikica nemoj takoooo I ja sam dobio inspiraciju od Phila, ali iz drugog videa (dis van hir https://www.youtube.com/watch?v=C5Qj...ilsComputerLab), a s obzirom da ako sam dobro zakljucio da je nvidia prestala sa službenim xp driverima na gt 760, low povered 750ti je nekak ispala kao top rješenje (plus nabasao sam na fejs grupi di it ekipa dila hw na lika koji ju je prodavao za 300 kuna). Slično su za 750ti rekli i vogonsi u par tema tam na njihovom forumu pa reko idem probati. Prvo sam nabavio gt 730 jer je 750ti low profile gdd5 unicorn koji nisam do sad vidio da itko prodaje vec godinu-dve lokalno. Ali zato sam uzeo full size Kartica (zapravo obje) je genijalna, totalno overpowered za xp, tiha hladna i malo troši Mislim da u full loudu temperature idu na nekakvih 60-65 stupnjeva a radi se o single fan modelu, trenutno se privremeno druži sa onim i3 540

@ svi : Mislim da je kod slota1 problematika također bila i broj pinova, naime puno vise konekcija procu se da izvesti preko socketa nego preko slota. Uvjek ce 1cm kvadratni imati više pinova nego 1cm dužni kako god okreneš Ista stvar je i sa starim vs novim pločama, prije je sve to bilo single layer a danas je u pločama više layera u pcb-u, sve se gura u smjeru manjeg, gusceg i bržeg. Svejedno, bio je to zgodan dizajn za svoje vrijeme sa svojim prednostima ali realno gledano bilo je pitanje vremena koliko ce poživjeti prije neceg novog, manjeg i bržeg.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 20:50   #4945
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Mali blast from the past -> https://www.anandtech.com/show/377/13


"Intel's reasoning behind the move away from Slot-1 is simple: a socketed CPU is much cheaper to manufacture than a CPU stuck on a PCB like the current Slot-1 Pentium III processors are. Case in point would be the price advantage the Socket-370 Celeron processors hold over the rest of the Intel CPUs available on the market today. Don't expect the Slot-1 market to have a bright future after the end of this year."


Skoro 22 godine prošlo, ali Anand je naravno pogodio 100%
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 21:28   #4946
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Kao overclockeru meni je žao što nisu uvidjeli jednu veliku prednost slot procesora, da je moguće uz neke preinake izvesti hlađenje sa obje strane
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 14:55   #4947
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
Kao što znate kupio sam s Ebay-a Geforce 3 Ti 200 i danas je napokon stigla.
However nakon promjene paste i ciscenja kartice upalio sam i shvatio da se zapravo radi o original Geforce 3 a ne o TI 200 modelu.

Asus V8200 Deluxe 64mb taktovi su 200 Mhz jezgra i 230 Mhz memorija umjesto 175/200 mhz za Ti 200
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg‎
Views:	148
Size:	1.01 MB
ID:	24132   Click image for larger version

Name:	2.jpg‎
Views:	145
Size:	1.29 MB
ID:	24133   Click image for larger version

Name:	3.jpg‎
Views:	138
Size:	1.10 MB
ID:	24134  
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 16:46   #4948
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Splasnuo malo mining pa sam si našao 5600 XT, ako još malo padnu cijene kartica, mogla bi i 5700 XT pasti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20210803_161547.jpg‎
Views:	205
Size:	1.80 MB
ID:	24135   Click image for larger version

Name:	IMG_20210803_162415.jpg‎
Views:	149
Size:	1.85 MB
ID:	24136  
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 17:59   #4949
Lynnfield
Zmaj od Bosne
Moj komp
 
Lynnfield's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Čakovec
Postovi: 216
Evo i par testova

1: HW Info + GPU Z
2: 3DMARK01
3: D00M 3 640X480 LOW SVE OFF
4: D00M 3 800x600 LOW SVE OFF

Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	112
Size:	430.4 kB
ID:	24137

Click image for larger version

Name:	Geforce 3 3DMARK01.jpg
Views:	113
Size:	446.6 kB
ID:	24138

Click image for larger version

Name:	Geforce 3 DooM 3 640x480 LOW.jpg
Views:	118
Size:	192.7 kB
ID:	24139

Click image for larger version

Name:	Geforce 3 DooM 3 800x600LOW.jpg
Views:	112
Size:	191.1 kB
ID:	24140
__________________
RIP Šaban (21.6.2016)
Lynnfield je offline   Reply With Quote
Staro 03.08.2021., 19:52   #4950
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Lynnfield Pregled postova
However nakon promjene paste i ciscenja kartice upalio sam i shvatio da se zapravo radi o original Geforce 3 a ne o TI 200 modelu.

Asus V8200 Deluxe 64mb taktovi su 200 Mhz jezgra i 230 Mhz memorija umjesto 175/200 mhz za Ti 200
Ja ne vidim koji je tu problem, faster is better is it not Asusovka zgleda odlično.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na