Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.01.2020., 21:18   #181
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Zaboravio sam spomenuti. Riječ je o Iskra anteni (logo je na toj kutijici s priključkom). Baš izgleda kao starija DTX-92. Samo moja ima (je imala) pocinčanu mrežu na zadnjoj strani.

A kako mogu provjeriti ako je to dobro? Prema otporu? Pokušavao sam tu žicu zalemiti tako da maksimalno dodiruje postojeći vod. Ako treba biti otpor 75 Ohm. Znači, kad bih na PCB-u, jednu stezaljku stavio na mjesto di ide plašt coaxa, a drugo na mjesto di ide bakar. Trebao bih imati 75 Ohma? Iskreno, sumnjam da je tako.
Ono što ja trebam, nalazi se na 26 (28) stranici kataloga (tamo piše da su to pojačala)? Izgleda kao ovo što si mi ti linkao.

Ova manja ne znam čija je. Ništa nema na kutiji, ali također ima hrđavu mrežu iza.
Navodno je prije kabel za antenu nije bio coax. Bile su dvije žice pa je valjda tako trebalo spojiti. Ne znam.

A kako meni radi bez tog člana trenutno? Zbog toga sad još više sumnjam u ispravnost veće antene i mog posla. Ali dok vozi, vozi.

Veća antena MUX M2 60% kad sam naciljao Sljeme (ali i brdo). Kad samo pomaknuo prema dolini (da se maknem brda) imao sam jači signal (barem su tako vikali ), ali nemoguće je tu antenu držat mirno na rukama u zraku. Pa to točno ne mogu znati.

Manja antena. Spojio i naslonio antenu na zid. Došo do TV-a. Pretraga kanala. Evo još i sad uvijek 54%, kvaliteta 100%. Na svim MUX M2 kanalima. No, primjer Jabuka TV skoro pa i nema slike, a Jabuka TV HD ima 54/100. Znam da je drugi MUX, ali mi nema smisla ak je isti odašiljač.

Bojim se da, ako ostavim samo ovu manju antenu, da neću imat dobar signal s jednim 2way splitterom na oba TV-a. Slovence izgleda lovim da i komad drota spojim na TV na prikljucak za antenu.

EDIT:
Bi ovo pomoglo kod manje antene? https://www.aliexpress.com/item/32965119068.html
Cijena je smiješna pa baš zbog toga i pitam. Izgleda dobro. Jednu manju nadžbuknu kutiju, i ovo unutra i F konektor za spoj.

Zadnje izmijenjeno od: beli14. 19.01.2020. u 00:05.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2020., 21:20   #182
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Daj pošpricaj sve silikonskim sprejem, zatvori te spojeve u termobužir ili skupljajuću gumu s UV zaštitnim faktorom, ovo će se raspasti nakon par mjeseci, a kutiju zatvori silikonom.
Ovo je samo za dan-dva. Pa antena je prislonjena na zid samo.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 00:59   #183
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Da krenem od kraja,
ovo šta si našao na Aliexpress - u je ono šta trebaš,
cijena je smiješna samo "tko će dočekati da dođe" i odmah uzmeš par komada.
Odgovarat će za bilo koju Yagi antenu tj. koja ima dipol nazivno za 300 Ohm kao obje tvoje antene.

Šta se tiče postavljanja antena,
složi "veliku" na stup i samo okrećeš cijeli stup dok ne nađeš najbolje,
dobro si primjetio da će neki "odbijanac" dati bolji rezultat nego da antena gleda u brdo.

Kasnije digneš i ovu manju samo sad rotiraj samo antenu ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 06:39   #184
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
ovo šta si našao na Aliexpress - u je ono šta trebaš,
Vec je receno prije tu negdje na forumu:

Impedancija otvorenog dipola je 75 ohma.
Impedancija zatvorenog dipola je 240 ohma.
*
Citiraj:
dr. Božidar Metzger - Radio Prirucnik za amatere i tehničare
Ovo je zakon, nepromjenjiv i konstantan bez obzira na promjenu i sastav saborske vecine. Brkate Impedanciju i Simetriju !!
Svaka antena se mora/pozeljno ju je simetrirati a ovisno o vrsti dipola tj. ako je zatvoreni onda treba primjeniti transformaciju impedancije pa ce ujedno antena biti simetrirana.

Iskra ima dipol 75 ohma i ta "tvornicka plocica" ( "balun" ) je samo simetriranje, mala antena je imala "transformator" sa feritnim jezgrom i tehnicki gledano ovaj drlog sa Aliexpressa bi se mogao iskoristit za tu malu antenu
no ima odstupanje 60 ohma, nije poznat presjek feritnog jezgra, nije poznato uopce koja zica je u pitanju, takodjer treba postivati faktor skracenja iste te zice ali ta mala antena nema predaju pa ajd... radilo bu za TV prijem.


edit: samo mala napomena da beli kasnije ovo proljece/ljeto nebi trazio vatrogasni aparat po dnevnoj sobi.., s obzirom da Iskra ima otvoreni dipol koji nije uzemljen na nosac elemenata antene a isti je bio u prekidu na tvornickoj plocici, nije bilo opasnosti od statike u atmosferi. Sada kad je to spojeno, u slucaju jaceg nevremena lako je moguce da ti se inducira naboj na dipolu te ako oplet kabla koji ide prema televizoru nije negdje uzemljen - bijeli dim iz tv-a u najboljem slucaju. Znaci puna izolovana zica presjeka 4-6mm pa povezati stup i recimo masu skretnice/splitera jer ce tu doci struja sa opleta i sve zajedno do zemlje gdje treba ukopati plocu ili cijev u dubinu 1m minimalno, traziti dubinu vlazne zemlje.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 19.01.2020. u 07:02.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 11:44   #185
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Samo stup treba ili biti iznad krova, ili udaljen preko 120cm od zida. Riješit ćemo.

A gdje bih ja na anteni, pločici trebao izmjeriti 75 ohma? Ili 300 ohma za manju? Može neko označit kud postaviti multimetar (više me zanima za veću).

Napomena se odnosi na manju antenu, ne?
Razmišljao sam i o tome. Kad bih spojio ono s AliExpresa, i dalje trebam uzemljenje? Zbog toga je priključak za oplet na većoj anteni "obgrljen" s priključicma antene?
A mogu samo žicu uzemljenja, umjesto direktno u zemlju, spojiti u razvodni ormar na sabirnik za uzemljene ili se to ne smije?

EDIT:
Ako nabavim s AliExpressa adapter i sve spojim. Signal bi tad s trenutnih 54% trebao rasti?
Meni jedna antena od te dvije lovi sve kaj trebam. Za manju mi slučajno već paše namontirani L nosač od nikad postavljenog satelita. Pa sam mislio to iskoristiti, a veliku onda uopće ne postavljati?
Ili postaviti samo veliku, ali ne znam ako je ona pločica OK tamo? Nju ne treba uzemljiti?

Zadnje izmijenjeno od: beli14. 19.01.2020. u 11:59.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 12:38   #186
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Uzemlji stup, a za antene vidi šta ti je lakše a da daje stabilan signal, "čvrsto" stoji ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 12:42   #187
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
postoji neki razlog zašto ne kupiš novu antenu i zaboraviš priču oko starih?
imaš u zed-u novu mrežastu antenu sa ugrađenim pojačalom koja ima širok stupanj prijema i trebala bi zadovoljiti. a ove pol stoljeća stare baci ća.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 13:10   #188
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Smijem ga uzemljiti u razvodnom ormaru na sabirniku za uzemljenje (uzemljenje je pravo i postoji)?

@jp_rv
Zbog ovog "...i trebala bi zadovoljiti..."
Za ovakva ugrađena pojačala, to je i dalje plug and play ko i antena bez pojačala. Ili trebam kakve adaptere za struju?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 13:49   #189
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Ako je pojačalo u sklopu antene moraš ga napajati inače ne prolazi signal tj. ima veliko gušenje.

Ako je kolega mislio na ovu antenu > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...a-sa-pojacalom
nebih nju preporučio jer pokriva i VHF band koji se neće koristiti za TV prijem.

Radije ovu > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...12dB-LTE-1-kom
+ odg. napajanje (u opisu nije naveden napon, trebali bi znati u trgovini).

Čisto informativno, evo jeftino asimetrični član sa pojačalom > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...rezaste-antene

Jednostavnija varijanta nove antene i bez pojačala:
https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...cm-dobit-7.5dB
ili bolja:
https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...db-duzina-81cm
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 15:04   #190
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čisto informativno, evo jeftino asimetrični član sa pojačalom > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...rezaste-antene
To je samo i iskljucivo za antene sa zatvorenim dipolom 240 ohma, dakle moze biti Yagi ali ne sa otvorenim dipolom i to moze staviti u "mrezastu" antenu.
Na slici 2/4 se vidi transformator impedancije sa feritnim jezgrom, dakle samo za zatvorene dipole.

U Iskru moze staviti ovo:
https://etruscatechno.hr/proizvod/is...o-dtx-triplex/
Necu reci 100% ali 99,9% sam siguran da razmak rupa odgovara njegovoj anteni jer ako odgovara na DTX seriju onda bi moralo i ovdje pasati.
Samo pojacalo je deklarirano 16dB sto bi znacilo da dBi ima i manje a moze raditi i na 5v iz dvb-t prijemnika tako da, prejako nece biti.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 15:06   #191
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
A ovo > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...Triplex-i-DTX-
Piše "napajanje iz DVB-T prijemnika" to znači da je plug and play? S tim riješim asimetrični član u većoj anteni i imam odmah i pojačalo?

Inače, točno ovakve splittere imam > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...laza-5-2400MHz

EDIT:
@silver_tip
Pisao sam odgovor, a u međuvremenu si ti odgovorio pa nisam vidio. Na oko ovako (sudeći po velični F konektora na slici, moglo bi pasati). Samo na poklopcu jednu rupu napravim za izlaz F konektora
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 15:26   #192
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Još jedno noob pitanje:
Ako je ovo normalna orijentacija za montažu antene > https://imgur.com/A5ExeIY
Smijem ja antenu okrenuti ovako i objesiti ju s krova > https://imgur.com/5Ut0yh9

Pretpostavljam da ne smijem jer priključni član je malo ispod ostalih elemenata na anteni.
Ili je OBAVEZNO okrenuti ovaj dio što drži antenu na dva mjesta (dio za koji se šrafi na stup) pa da antena bude kak treba.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 20:18   #193
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Veliku sam namontiral na tavanu (hvata signal preko jednog zida). Signal generalno jači, ali kvaliteta lošija. MUX D mi najslabije lovi, a MUX M2 ne podržava TV.
MUX D (jačina 42%, kvaliteta oko 40%. Na manjoj anteni isti kanal (jačina 22%, kvaliteta 99-100%). Kako? Oba TV-a Samsung obični. Jedan ima DVB-T2, drugi nema.
Kad na veliku spojim splitter signal pada s 42% na 30% i slika se ledi.

Zna netko čemu onda sluzi onda taj asimetrični član kojeg ja nemam na manjoj anteni? To sto prilagođava impedanciju za kabel mi ne govori puno kad je slika super i bez tog člana, spojeno kako sam slikao. Bolja nego s većom antenom.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 21:32   #194
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Sve zavisi kakav dipol neka antena ima (spominjao je to kolega),
starije verzije su imale 240 - 300 Ohm a nove su 75 Ohm.
Za ove novije ide član koji je više mehanika nego da ima i prilagodbu impedancije.

Za test možeš privremeno spojiti širm / masu na drugi vijak (sad ti je u zraku),
vidit ćeš jeli nivo signala isti ili manji ili veći.
Po tome ćeš više znati.

Na većoj anteni očito nešto ne štima, baš ovo o čemu govorim poviše.
Nezgodno je sada pogađati kad se "ne zna" originalno stanje ili zeza trenutni prilagodni član. Isti test možeš i tu napraviti.

Uvijek ti ostaje varijanta neka od spominjanih novih antena za koju znaš da je ispravna.

Logično da nivo malo padne kad staviš razdjelnik.
22% je malo, da dobiješ cca 50 - 80% (uz pozicioniranje na stupu) imao bi riješen blem.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.01.2020., 21:52   #195
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Pokušat ću sutra to napraviti.
Da. Baš mi je čudno što je signal jači, a kvaliteta slike dosta manja, iako je ajd antena pod krovom. Nije vani ko manja.

MUX M2 sam danas na manjoj anteni dobio do 60% (MUX D ionako ima samo jedan program koji nije u HD-u na MUX M2). Al kad bih na to spojio splitter pada sigurno ispod 45% i onda bih mogao imat problem.

Jedino možda ovu veliku antenu izvuči van na stup pa probat, iako ne vjerujem
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 19:52   #196
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Velika antena, vani u zraku na starom stupu. MUX M2 signal 78%, kvaliteta 100%. To je to. Tako ću montirati. Od antene do ZED splitera bude cca. 2m kabla, a od spiltera do prvog TV još 6m, odnosno 10m do drugog TV-a. Nadam se da bude na oba TV-a barem 60% signala.

Ako signal neće biti dobar, kupit ću još ovo > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...Triplex-i-DTX-
Spliter je "all ports power pass" pa bi trebalo raditi.

Jednom je izgorio antenski dio na starom CRT televizoru (grmljavina) preko jedne od one tri antene koje sam imao do prije dva dana. Metalni stup nije bio nigdje uzemljen, kao ni stari spliteri. Svakako ću uzemljiti stup i spliter.

Pitanje za @silver_tip:
Kako to pravilno uzemljiti? Mogućnost direktnog udara groma možemo odmah u potpunosti sa sigurnošću isključiti. Ako se smije, uzemljenje bih spojio na sabirnik za uzemljenje u razvodnom ormaru. Ako ne, onda bih napravio onako kako si opisao u postu #184
Ako ću morati koristi Iskra pojačalo napajano iz TV-a (link gore), uzemljenje kućišta splitera (kabla) ne smeta?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 20:24   #197
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Evo sam nabrzinu prelistao temu pošto sam se sinoć kasno vratio doma a danas sastavljao namještaj ...
Samo da napomenem za tu malu antenu sa 4 elementa ispred mrežastog reflektora da za nju treba asimetrični član u nekoj plastičnoj kutiji .
Ukršteni dvojni vod (3mm alum.) je 600 ohma za 2 gornja i 2 donja elementa i u sredini gdje se spajaju imamo simetričnih 300ohma impedancu te se tu mora staviti asim. član 4:1 da dobijemo 75ohma asimetričnih za na koaks. Može poslužiti i to pojačalo koje ima i tu funkciju transformiranja impedance.
Bitno je da vlaga ne ulazi u koaks pa kutija može dolje imati uski otvor uz koaks ali sa strana i odozgo nesmije propuštati vodu.
Ukoliko se spaja pojačalo tada bi razdjelnici morali do te antene sa pojačalom imati propusnost DC napajanja , označeno na razdjelniku kao "power pass" (obično crvene boje linije).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 20:43   #198
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Velika antena, vani u zraku na starom stupu. MUX M2 signal 78%, kvaliteta 100%. To je to. Tako ću montirati. Od antene do ZED splitera bude cca. 2m kabla, a od spiltera do prvog TV još 6m, odnosno 10m do drugog TV-a. Nadam se da bude na oba TV-a barem 60% signala.
Eto signala tj. slike. Druga antena može ostati za rezervu (treba je kompletirati).
Još uzemljenje i case closed
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 20:58   #199
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Stavit ću SAMO veliku antenu jer mi jači signal i hvata mi sve potrebne HR i SLO kanale (MUX M2, i kod Slovenca MUX A i MUX C).

Za manju antenu je signal max. 60% kolko sam uspio dobiti (držeći ju rukama u zraku, spojenu kako si vidio na slici) na MUX M2 (antena>5m starog coxa.>TV). Na velikoj na istom mjestu dobijem 78%.
Sad ako će asimetrični član na manjoj anteni pojačati signal na preko 78%, ne znam.

Zbog toga sam odlučio staviti samo veliku antenu. Pa zamjeniti ovu pločicu > https://imgur.com/UcVJYU1 ako će trebati s novom > https://www.zed.hr/webshop/proizvod/...Triplex-i-DTX- Piše da se može napajati iz DVB-T prijemnika (pretpostavljam da ide onda i iz TV-a). Pa je onda plug and play?

Znaš možda ako se nosač antene i kućište splitera smije uzemljiti u razvodnom ormaru?

EDIT:
Moje mišljenje da smijem/mogu tako uzemljiti barem kućište splitera. Cilj mi je SAMO zaštiti uređaje od statičkog elektriciteta. Ako spojim kabel na kućište splitera i u razvodni ormar, to sam i napravio. Zar ne?

Zadnje izmijenjeno od: beli14. 20.01.2020. u 21:42.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 21:41   #200
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@Nikky pozdrav...mogli smo na kavu prošlih dana ali nisam bio pri PC .


@Beli14

Na velikoj anteni je opravljeni orginalni asimetrični član za Band IV i Band V tj. UHF 21-69CH (nisu koristili ferit jer nema potrebe kad nije za VHF/UHF).

Ovaj drugi što misliš nabaviti ima i pojačalo na pločici pa treba za njegov rad razdjelnik koji propušta istosmjerni napon a izgled sam već naveo pa na TV prijemniku u meni-u treba uključiti napajanje za antenu (+5V) inače kad je bez napona pojačalo uguši prijem.
Ukoliko se napaja sa TV prijemnika tada će ukoliko se isključi TV pojačalo izgubiti napajanje pa drugi TV neće imati signal tj. sliku ....
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 21:53   #201
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Mogućnost direktnog udara groma možemo odmah u potpunosti sa sigurnošću isključiti.
Daaaaa ? Na kojim cinjenicama temeljis tu tvrdnju ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 21:55   #202
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
@D/G
Bemu miša trebao si se snaći 😁

@beli14
Ako ti tv ima tu opciju možeš pojačalo tako napajati, neki imaju a neki nemaju tu opciju.
Alternativa je odvojeno napajanje / inserter.
Ja bih izbjegavao pojačalo jer ti komplicira instalaciju, druga je stvar kad ispadne da treba.
Sad možeš čekati da stigne ono od kineza ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 22:07   #203
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
@silver_tip
Stup dalekovoda 15-ak metara od kuće, viši za najmanje 10metara od same kuće. Super dobro uzemljen. Udaralo je već u njega.

Možeš potvrditi ovo pod "EDIT" iz mog prethodnog posta?

@Nikky
Ne nalazim opciju. Osim ako ima DVB-T2 prijemnik kojeg moram kupiti za jedan TV. No opet, ako će biti isključen, drugi TV neće raditi. Onda se nadam da će signal ostat dovoljno jak nakon spiltera i kabla za oba TV-a da rade. Možda još dobim jači signal kad ju skroz fiksiram i fino namjestim
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2020., 23:44   #204
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Dobro si sve skužio.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 00:40   #205
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Stup dalekovoda 15-ak metara od kuće, viši za najmanje 10metara od same kuće. Super dobro uzemljen. Udaralo je već u njega.
Gle, batali to... mos imati Ajfelov toranj kraj kuce i opet grom moze tresnuti bas u tvoju antenu. Prije ce ti grom tresnuti antenu nego sto ces dobiti na lotu, statisticki gledano
Grom ide tamo gdje je zrak vlazniji te ima bolju elektricnu vodljivost nego recimo zrak 5m dalje. Ako zbog bilo kojeg meteo razloga taj dalekovod bude manje vlazan od tvojega
stupa ili tla okolo stupa, veca je sansa da tresne bas tu a ne u dalekovod.

Ja sam to dozivio i slucajno prezivio jer sam bio na vratima supe ( isao po drva ) i kako sam dosao do vrata supe tako sam osjetio intezivan "miris struje", onu jednu sekundu sto
sam pomislio da neke zice u supi gore od instalacija je zaustavio bljesak i bacilo me doslovce 2m na ledja nazad u supu. Isasao sam ziv i zdrav i skoro usran i gledam svoju antenu koja je
10m od zemlje jer sam mislio da je u nju pukao, nista... bor 20m visine u dvoristu, nista... ispred kuce gori drvo i pola ga nema maltene

Krosnja bila odgovarajuce natopljena, zrak do nje i eto ti... izmedju mog stupa i bora u dvoristu ima 3-4m a grom je dosao iz smjera basce jer sa te strane je "sunce zasjalo" u vidu
bljeska i prosao je doslovce izmedju moje antene i bora tako da to sto imas dalekovod ti samo povecava sansu da ne lupi u antenski sustav ali svatko se kocka sa svojim uredjajima pa tako i tebi na izbor....
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 10:28   #206
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
O pa kolega Vi ste doslovno imali prosvjetljenje pameti sa sretnim završetkom
Opravdao si nick
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 17:15   #207
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Nemoj me krvio shvatiti, ali ako uzemljim kako si napisao (cijev u zemlju, 6mm bakreni vod). Ako i pogodi grom antenu, taj bakreni vod 6mm2 je ništa. To onda mora baš biti traka za uzemljenje i mora nadvisit antenu nekako (da ako grom pogodi, pogodi u traku umjesto u antenu).

Ja bih zaštitio uređaje od statičkog elektriciteta koji se, kako i sam kažeš, može stvoriti na anteni. Jednom je preko te antene izgorio antenski dio starog CRT TV, Goldstar. Loše vrijeme je bilo. TV isključen iz utičnice, ali antena je bila spojena.

Ponavljam pitanje. Ak spojim kućište splitera na uzemljene kuće, jesam ja tad zaštitio uređaje od STATIČKOG ELEKTRICITETA? Ne znam kako će to zaštiti uređaje jer ako, napon do uređaja dođe preko bakra u coaxu.? Zbog toga pitam? Onda bih ipak trebao nekakav kondenzator ili nešto? Nisam siguran
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 17:51   #208
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,511
Sve zavisi kakve si sreće i u kakvoj okolini ti je stan / kuća.
Ovi koji su samo malo van većeg naselja, da ne kažem raštrkano kao na selu,
moraju doslovno sve živo isključiti / ištekati od struje do telefona i antena prije nego je opalio prvi grom u okolici.

Ako je uzemljenje kuće dobro napravljeno možeš kod TV - a staviti onu produžnu letvu od APC - Schneider - a koja ima zaštitu za antenu > https://www.nabava.net/neprekidna-na...ijena-30747311
može pomoći ako nije "direct hit".

Ako spojiš stup antene i kućište splitera na uzemljene kuće ti jesi zaštitio uređaje od STATIČKOG ELEKTRICITETA.

Druga je stvar sa udarom groma, bila je jedna tema gdje smo detaljno opisivali šta, kako i zašto pa potraži.
Ovi gornji potezi / koraci pomažu i kod udara groma ali samo ako nije "direct hit".
Da se malo našalim, onda pomaže samo "onaj gore"
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 17:55   #209
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Nemoj me krvio shvatiti, ali ako uzemljim kako si napisao (cijev u zemlju, 6mm bakreni vod). Ako i pogodi grom antenu, taj bakreni vod 6mm2 je ništa.
Covjece, ne pravis i trebas gromobran. Brkas gromobran i uzemljenje. Gromobran ti je "taj dalekovod" blizu kuce a uzemljenje trebas izvesti posebno za antenu jer kuca je kuca i zasto bi bilo sta u kuci nahebalo
ako grom tresne blizu antene i onda ti kuca "pokupi" tu struju ? Pa nije ti kuca uzemljena radi groma osim ako na kuci imas gromobran ? Tih 6mm vise je nego dovoljno da odvede stuju u zemlju na cijev i da kucne
instalacije ne dobiju po *ičci... samo gledaj da ta zica bude ravna i bez zavoja do cijevi u zemlji jer ako ima zavoja stvoriti ce se magnetno polje pa sve u njegovom "dosegu" ce pokupit struju i opet kucne instalacije
nahebu. Jel sad shvacas zasto moras uzemljiti antenu/stup i da tvoje postojece uzemljenje kuce nije pametan izbor za "prikopcati" antenu ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2020., 20:59   #210
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Gle, batali to... mos imati Ajfelov toranj kraj kuce i opet grom moze tresnuti bas u tvoju antenu.
Pa što onda spominješ da će mi grom pogodit u antenu? Ako ju direktno pogodi, a nema gromobran iznad antene onda tak sve ide u ku***. I antena i TV i kućne instalacije bila ona uzemljena ili ne. Računam da neće zbog dalekovoda.

Pa zbog toga i pitam jer smatram da će se skoro uvijek neki napon inducirati na anteni (kad će biti loše vrijeme) te nekako ne bih to kroz kuću. Ali ako se možda tako radi i provjereno je OK. Onda mi je lakše spojit na uzemljenje kuće

Napravit ću uzemljenje tako kako si napisao. Onda su kod takvog uzemljenja moji uređaji 99% sigurni ili mi može izgorjeti uređaj ako dođe napon preko bakra u coax. kablu (opet, isključi mogućnost direktnog udara groma u antenu, ali može udarit u stup 15m dalje).
beli14 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na