Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2023., 10:12   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
ISP-ovi na korisnikovoj opremi

__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 10:25   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kasniš za pi/2 > http://forum.pcekspert.com/showpost....56&postcount=3


Zapravo bi cijeli pravilnik trebalo usporediti sa njihovim ugovorima, općim i dodatnim uvjetima ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2023., 11:04   #3
Jeremija8
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2020
Lokacija: Behind
Postovi: 37

Znači ako nabavim router sa SFP-om i to bi trebalo raditi.

Točnije ovaj Mikrotik mi je zapeo za oko:

Mikrotik L009UiGS-2HaxD-IN, 800MHz CPU, 512MB RAM, 8×G-LAN, 1×2.5G SFP (instar-informatika.hr)
Jeremija8 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 11:08   #4
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Već sam pisao o ovome ali valjda će doprijeti do više ljudi u zasebnoj temi. Ponovit ću da se ne treba nadati ničemu. Da se još jednom citiram:
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Definicija iznimnih i opravdanih slučajeva prepuštena je mašti čitatelja. Siguran sam da će nam svima omogućiti da izbacimo ONT, a PLOAM passworde ćemo dobivati napismeno u ugovoru. Na isti način kako se A1 pohvalio HAKOM-u da "u ručnom procesu" daju bridge na svojoj optičkoj infrastrukturi. Prepun je ovaj i njihov forum pozitivnih iskustava s bridgem na Huaweiju. Sve se potrgali jadni koliko po cijele dane na ruke klikaju bridge ljudima.
I dodat ću:
1) Članak spominje samo "usluge širokopojasnog pristupa internetu". VoIP i IPTV nisu pokriveni, što može rezultirati time da ti odbiju izbaciti njihov ruter ako imaš ugovoren net+telefon. A svi od velikih uvaljuju telefon pod obavezno osim Iskona i A1 i vele "ne morate ga uštekati ako ne planirate koristiti".
2) Jedini komentar na članak na javnom savjetovanju sugerirao je da se jasno definira na koju točku u mreži se odnosi - NTP A, B ili C po BEREC-u, što HAKOM nije napravio.
3) Isti taj komentar nam ga je fino metnuo sa sugestijom dodavanja iznimke za optičku mrežu. Bolje bi bilo da nije ništa pisao.
4) Tko ne želi bridge nego svoje, to već sad može napraviti i napravio je. Ova izmjena se toliko glorificira a radi se o loše sročenom mrtvom slovu na papiru.

Prava stvar bi bila da prva rečenica zvuči ovako nekako:
Citiraj:
Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama su obvezni omogućiti krajnjim korisnicima korištenje vlastite terminalne opreme u mrežnoj terminacijskoj točki A, kako ju definira BEREC, za korištenje isporučenih usluga.
Nažalost, javno savjetovanje je prošlo ispod radara i propala je prilika za pametno komentiranje tamo. Više sreće drugi put

Volio bih da sam u krivu i da nas 1.1. na korisničkim stranicama dočeka gumb koji ispljune VLAN-ove, PLOAM password, PPPoE i VoIP podatke, ali nekako sumnjam da će se to dogoditi.

@Jeremija8: o tome se već više puta pisalo i to već sad radi ako hoćeš. GPON SFP modul uštekaš u svoj ruter i vozi.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 11:36   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Zato sam i napisao tamo, neka terminiraju optiku sa svojim ONT - om pa ćemo dalje "lako".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 12:37   #6
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Jeremija8 Pregled postova
Znači ako nabavim router sa SFP-om i to bi trebalo raditi.

Točnije ovaj Mikrotik mi je zapeo za oko:

Mikrotik L009UiGS-2HaxD-IN, 800MHz CPU, 512MB RAM, 8×G-LAN, 1×2.5G SFP (instar-informatika.hr)
kaže:

Operateri u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne (optičke) mreže, navodi se u Pravilniku.


Provjeri prije kupovine koji su to "iznimni i opravdani" slučajevi
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 17:48   #7
Jeremija8
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2020
Lokacija: Behind
Postovi: 37
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
kaže:

Operateri u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne (optičke) mreže, navodi se u Pravilniku.


Provjeri prije kupovine koji su to "iznimni i opravdani" slučajevi
Ma naravno, ne kupujem dok ne dobijem pisanu potvrdu da mogu napraviti zamjenu uređaja.
Jeremija8 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 19:40   #8
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Provjeri prije kupovine koji su to "iznimni i opravdani" slučajevi
Dovoljno je da HAKOMu kažu da im treba ACS i Remote radi pružanja remote podrške te poboljšanja usluge što u jednu ruku za običnog usera je vrlo dobro ali za usere poput nas ovdje na PCE je totalno nepotrebno i samo stavlja nepotreban load/bloat na uređaj koji i već od starta jedva da odrađuje svoj posao.

TLDR
Na FTTHu će bit po HAKOMu dovoljan DMZ ili Bridge.
Također ista odluka je donešena u Grčkoj pa su se tamo ISPovi raspištoljili sa "odobrenim uređajima" koji su bloatani sa ISP custom FWom npr. neznam jeli tko ovdje vidio kakvi masakr su uradili Grčki ISPovi na xDSLu uređaju Asus DSL-AX82U.
Više od pola funkcija je nedostupno a za AiMesh netreba posebno pričati.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 22:27   #9
LostX
Premium
 
LostX's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SK
Postovi: 149
__________________
...
LostX je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2023., 22:54   #10
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
vidjeti ćemo na koji način će se to organizirati, ja se nadam da će biti kao u njemačkoj,
prvo se otvori voip tržište (routeri sa voipom), da imamo izbora kupiti u dućanima, proizvođaći router potpisuju ugovore sa operaterima,
mi korisnici nakon potpisanog ugovora dobijamo user i pass i link za spajanje na stranicu operatera gdje routeri automatski skidaju postavke,
za nadogradnje firmwarea se sami brinemo odnosno sa stranica proizvođaća,
znaći proizvođaći koji ne potpišu ugovor sa operaterom i ti kupiš njihov router dobiti ćeš ont što sve zajedno bi imalo smisla,
znaći prije bilo kakve kupnje dobro se informirati kod operatera dali je podržan ili nije router koji mislite nabaviti.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 23.12.2023. u 00:07.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2023., 22:57   #11
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor LostX Pregled postova
Lik govori puno gluposti o FTTHu.
Išao je do te mjere da prastarog FritzFibera roota i sa Wiresharkom da nađe you guess WHAT serial koji je već na naljepnici ispod.
Ništa konkretno nije provideao niti guide niti išta samo puca a sve odavno ovdje znamo.
Nezna ni kako se ONT autorizira OLTu a kamoli ostalo.
Vrste konekcija koje njegov ISP koristi? Ništa
PPPoE? Ništa
DHCP?Ništa
DNS? Ništa
VLAN IDovi? Ništa
Ništa samo mijenja na SFP port i roota prastarog Fritza.
A sve isto je mogao dobiti da je sa Amazona naručio FritzFiber 5590 i prekopirao Serial sa staroga.

Zašto velim samo Serial jer AVM se drži RouterFreedoma te traži da OLT autentifikacija bude bez passworda tako da ISP isključuje zahtjev za passwordom na svojoj strani pa iz toga razloga nemožemo spojiti kod nas niti jednog FritzFibera a da ga nije ISP provideao.

Iz njegovog videa da se zaključiti da njegov ISP koristi vrstu veze DHCP a i spominjao je da ima problema sa IPTV uslugom (ah taj IGMP snooping i RTSP).
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 23.12.2023. u 00:29.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2023., 13:53   #12
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Karlo666 - eee sad si mi ubio sve nade...

Imao sam do nedavno Fritza 4060 zakačenog na HT-ov ONT i pokazao mi se kao super uređaj.

Prije koji mjesec ubo Telemach i čekam 2024.g u nadi da ću moći maknuti njihovu Nokiu i vlakno uštekati drito u nadolazeći Fric 5690, ali ako je ovako kako ti pišeš bit će to podosta teško... Šteta

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2023., 14:03   #13
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Karlo666 - eee sad si mi ubio sve nade...

Imao sam do nedavno Fritza 4060 zakačenog na HT-ov ONT i pokazao mi se kao super uređaj.

Prije koji mjesec ubo Telemach i čekam 2024.g u nadi da ću moći maknuti njihovu Nokiu i vlakno uštekati drito u nadolazeći Fric 5690, ali ako je ovako kako ti pišeš bit će to podosta teško... Šteta

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Netreba gubiti nadu.Samo se treba naći koji PLOAM password Telemach koristi a onda nabaviš neki od SFU GPON ONTova (1Gbit).
Nebi me čudilo da su i oni bez passworda kao ovaj gore Slovenac a VLANove i vrste protokola i sam TPLink SFU ONT može sniffat preko WebGUIa.

A što se samog Fritza tiče ignoriraj taj influencer uređaj pošto nemožeš niti PLOAM password postaviti a kamoli bilo kakvu pametniju radnju tipa što Asusi imaju sa MerlinFWom.

BTW napravio sam WApp grupu u vezi ISP i custom opreme pošto u zadnjih par dana dobivam dosta PMova pa nemam volje svako malo otvarat forum.

Tko hoće nek se joina na upit prema PMa.


Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 14.01.2024. u 16:52.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2023., 16:13   #14
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Kao netko tko je proveo dvoznamenkasti broj godina u telekomima već vidim hrpu pritužbi kako ne radi ovo ili ono jer je korisnik nešto loše složio ili kupio loš hardware…
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2023., 16:17   #15
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Kao netko tko je proveo dvoznamenkasti broj godina u telekomima već vidim hrpu pritužbi kako ne radi ovo ili ono jer je korisnik nešto loše složio ili kupio loš hardware…
Zato i postoji ovaj forum da se ljudi informiraju a ne da se pričaju nebuloze o nekim tobože lockdownovima.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 12:02   #16
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Jučer poslijepodne sam pingao preko FB-a Telemach i pitao na koji način će biti izvedeno da se korisniku omogući spajanje vlastite terminalne opreme - mlada dama mi se zahvalila na upitu, zamolila za strpljenje još koju min jer mora upit proslijediti kolegi. Nakon par min stigao je odgovor da nažalost trenutno ne raspolažu s navedenim informacijama i da će korisnici pravovremeno biti obaviješteni o svemu...

Mogu si misliti par dana prije roka da oni ne znaju što, kako, gdje i zašto...
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 13:21   #17
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Zato i postoji ovaj forum da se ljudi informiraju a ne da se pričaju nebuloze o nekim tobože lockdownovima.

Da, PCe će spasiti telekome od hejt mailova i zlih jezika na supportu i po netu
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 13:23   #18
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 619
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Jučer poslijepodne sam pingao preko FB-a Telemach i pitao na koji način će biti izvedeno da se korisniku omogući spajanje vlastite terminalne opreme - mlada dama mi se zahvalila na upitu, zamolila za strpljenje još koju min jer mora upit proslijediti kolegi. Nakon par min stigao je odgovor da nažalost trenutno ne raspolažu s navedenim informacijama i da će korisnici pravovremeno biti obaviješteni o svemu...

Mogu si misliti par dana prije roka da oni ne znaju što, kako, gdje i zašto...
Telemach daje bridge već par mjeseci, samo im treba napisati mail i sve će biti riješeno.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 14:09   #19
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Da, PCe će spasiti telekome od hejt mailova i zlih jezika na supportu i po netu
Budala će uvik bit a ima i dosta onih koji žele ispravnu informaciju

Čitaj teorije zavjere npr. "Namjerno su me usporili ili namjerno mi ruše internet."

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 14:30   #20
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Telemach daje bridge već par mjeseci, samo im treba napisati mail i sve će biti riješeno.
Znam za bridge, ali mi je to zadnja opcija kod Telemacha pošto u tom slučaju imam jedan ogroman njihov router i još jedan svoj, u kaskadama... Pa dupli kabeli, pa duple utičnice...
Fkt mi se ne da to, radije bi vlakno upiknuo direkt u svoj router i vozi mishko.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 14:48   #21
LostX
Premium
 
LostX's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SK
Postovi: 149
Ko ima optiku, bit će odlično da samo optiku ušteka u SPF od Dreammachinea i sl.
__________________
...
LostX je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 15:31   #22
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Znam za bridge, ali mi je to zadnja opcija kod Telemacha pošto u tom slučaju imam jedan ogroman njihov router i još jedan svoj, u kaskadama... Pa dupli kabeli, pa duple utičnice...
Fkt mi se ne da to, radije bi vlakno upiknuo direkt u svoj router i vozi mishko.

Pola ove teme (koja ima jedva jednu stranicu) govori o tome da je optika navedena kao iznimka u ovom novom pravilu. Za spojiti nit direktno u svoju opremu ćeš se i 2024. snalaziti kao što smo se neki ovdje već odavno snašli na HT-u i A1.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 15:38   #23
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Pola ove teme (koja ima jedva jednu stranicu) govori o tome da je optika navedena kao iznimka u ovom novom pravilu. Za spojiti nit direktno u svoju opremu ćeš se i 2024. snalaziti kao što smo se neki ovdje već odavno snašli na HT-u i A1.
Piše da oni to mogu, a ne da moraju i da budu...
Nada umire posljednja

Ali sve više mi se čini da ću morati proširiti rupu u zidu i staviti novi ormarić za Nokiu

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 15:47   #24
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 495
Pa prekopaj ruter, vidi jel imaš negdje navedene VLAN-ove, jel postavljen PLOAM password. Kupiš GPON SFP, bar ih ima za 20-30 eura pa kemijaj - treba ti da izbaciš Nokiju, omogućili oni to službeno ili ne. Zadnjih valjda 10 godina koristim svoju opremu, a namijenjao sam se ISP-ova i uvijek sam uspio izvući sve što treba za spojiti svoje - nećeš valjda rovati zidove zbog nečije gluposti.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 17:59   #25
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 619
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Znam za bridge, ali mi je to zadnja opcija kod Telemacha pošto u tom slučaju imam jedan ogroman njihov router i još jedan svoj, u kaskadama... Pa dupli kabeli, pa duple utičnice...
Fkt mi se ne da to, radije bi vlakno upiknuo direkt u svoj router i vozi mishko.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
U tom slučaju sretno ti bilo. Operateri će zbog novog zakona sad namjerno davati ONT+router uređaje da ti ne bi mogao izbaciti njihov router iz mreže, pa da imaš dva.

I ja bi bio najsretniji kada bi isporučivali samo ONT, ali svi znamo da se to nikada neće dogoditi. Možda samo HT, ali ne bi me začudilo da i oni uvedu ONT+router kombinaciju.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 18:18   #26
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Pa recimo ovako:
- cca 70% korisnika je zadovoljno sa onim šta dobiju od ISP - a, kako - tako radi, niti znaju da imaju "potencijalni problem" sa ISP šroteksom
- cca 20% će biti zadovoljna sa ONT + Router kombinacijom, po želji / potrebi stave svoj router i pjevaj
- cca 10% će tražiti / ima potrebu da optiku direkt ubodu u svoju opremu

100 ljudi i 100 čudi, vjerojatno samo malom broju "smeta" dvije škatule (ONT + Router),
neš ti problema nekamo zgurati / da visi mali Raisecom ili Nokia ONT.
Važnije mi je da usluga radi dobro (stabilno, deklarirana brzina, min. ping) a ne jeli 1 ili 2 škatule.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 18:49   #27
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Preko 90% je zadovoljno s onim što ima ili im se ne da kemijati čak i mnogim ITovcima. Entuzijasti čine par posto.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 20:33   #28
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa recimo ovako:
- cca 70% korisnika je zadovoljno sa onim šta dobiju od ISP - a, kako - tako radi, niti znaju da imaju "potencijalni problem" sa ISP šroteksom
- cca 20% će biti zadovoljna sa ONT + Router kombinacijom, po želji / potrebi stave svoj router i pjevaj
- cca 10% će tražiti / ima potrebu da optiku direkt ubodu u svoju opremu

100 ljudi i 100 čudi, vjerojatno samo malom broju "smeta" dvije škatule (ONT + Router),
neš ti problema nekamo zgurati / da visi mali Raisecom ili Nokia ONT.
Važnije mi je da usluga radi dobro (stabilno, deklarirana brzina, min. ping) a ne jeli 1 ili 2 škatule.
Telemach nema mali ONT ala HT + router, nego ima Nokia ONT i router all in one, I to podosta veliki

Ma kad prođu praznici i stigne nova godina probat ću izdvojiti vremena i igrati se da upogonim nit da mi proradi u mom routeru... Ako neće ići morat ću klasični Bridge i nastaviti kukati
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2023., 21:16   #29
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,357
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Telemach nema mali ONT ala HT + router, nego ima Nokia ONT i router all in one, I to podosta veliki

Ma kad prođu praznici i stigne nova godina probat ću izdvojiti vremena i igrati se da upogonim nit da mi proradi u mom routeru... Ako neće ići morat ću klasični Bridge i nastaviti kukati
Prije svega prouči dali Telemach ima ikakvi PLOAM password.
Neki ISPovi čak nemaju zahtjev za PLOAM passwordom te traže da se GPON serial podudara sa onim što si dobio od njih.
Za VLANove i vrste veza/protokola TPLink ONT ima opciju da pretraži koji VLAN IDovi su aktivni te moguću vrstu veze/protokola.

BTW našao sam gdje se Zyxel 2,5Gbit SFU ONT može nabaviti te je tehnički kompatibilan samo je pitanje dali ima WebGUI i mogućnost mijenjanja Seriala i Passworda.
https://www.senetic.hr/product/PM5100-T0-EU01V1F

Uspio sam samo naći na netu manual ali od dosta starijeg Zyxel SFU ONTa PMG1005-T20B i ima WebGUI ali samo nudi promjenu SLID bez mogućnosti promjene PLOAM passworda.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 24.12.2023. u 21:39.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2024., 07:52   #30
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,535
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa recimo ovako:
- cca 70% korisnika je zadovoljno sa onim šta dobiju od ISP - a, kako - tako radi, niti znaju da imaju "potencijalni problem" sa ISP šroteksom
- cca 20% će biti zadovoljna sa ONT + Router kombinacijom, po želji / potrebi stave svoj router i pjevaj
- cca 10% će tražiti / ima potrebu da optiku direkt ubodu u svoju opremu

100 ljudi i 100 čudi, vjerojatno samo malom broju "smeta" dvije škatule (ONT + Router),
neš ti problema nekamo zgurati / da visi mali Raisecom ili Nokia ONT.
Važnije mi je da usluga radi dobro (stabilno, deklarirana brzina, min. ping) a ne jeli 1 ili 2 škatule.
mislim bar u mom okruženju da sve ovisi o cijeni ulaganja u svoju opremu,
i jedno je ono što bi ljudi željeli, a drugo je ono što se realno desi,
svi su svjesni da vlastiti router bi donio kvalitetniju vezu, ali je kraj priče je kad se vidi da kvalitetan router košta 700-800-900kn pa nadalje, kad to čuju onda se da istrpiti sekunda dvije kašnjenja interneta,tako da u mom okruženju oko stotinjak ljudi realno je:

oko 96% ljudi je zadovoljno (uvjetno zadovoljno), sa onim šta dobiju od ISP
oko 2-3% je ili će biti za rješenja ont + vlastiti router (oni koji su to željeli već odavno to i imaju)
oko 1% će biti za potpuna rješenja.

mislim da je iluzorno očekivati da će sad biti navala dućane za kupnjom voip routera i da se u praksi u kućanstvima neće baš puno mjenjati,
druga je stvar sa onima kojima treba profesionalno tu će vjerojatno biti i do 100% korisnika na vlastitoj opremi.
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.01.2024. u 11:46.
skalar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na