Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.01.2018., 03:23   #1
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Pitanje vezano za UPS

Tu gdje živim često nestane struje. Ponekad je to sekunda-dvije, ponekad 5-10 minuta.

Izmjerio sam sa nekim multimetrom (electronic energy meter, TS 1500) i dobio ovo:
- LOAD: 0.85A, 180W
- IDLE: 0.4 A, 80W

UPS na kojeg ciljam jest: APC BX700U-GR.

Ako mi je računica točna, ovo moje troši ~200VA, pa je ovaj UPS više nego dovoljan za te kratke nestanke struje. (ispravite me ako griješim)


Drugi dio priče je grafička kartica, planiram uzeti nešto u rangu GTX 1070.

UPS mi treba da dok nešto važno radim da se komp, u slučaju nestanka struje, ne ugasi bez da spremim ono što se treba spremiti. Ako se komp ugasi u tijeku gaming-a, to mi je nebitno.

Ono šta mene zanima jest slijedeće: ako je UPS rejtan na 700VA, moj komp bi trebao normalno raditi ako nije pod punim opterećenjem. A da li će stvar funkcionirati ako je komp pod većim opterećenjem (gaming, planirana gtx1070) za vrijeme dok struje normalno IMA? Odnosno da li će UPS, dok je prikopčan na struju i dok strujeIMA, moći propustiti više nego za što je rejtan? Ili je taj rejting "amen" bez obzira bilo struje ili ne bilo struje iz utičnice?

Hvala unaprijed
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 10:36   #2
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Po svoj prilici trebalo bi ti sve normalno radit. Konkretni UPS je Line Interactive tip http://www.apc.com/shop/bg/en/produc...ts/P-BX700U-GR
Ako malo bolje pogledas topologiju, http://www.apc.com/us/en/faqs/FA157448/ , vidit ces da dok napona imas on dolazi ravno iz mreže. Snaga koju ti taj UPS moze dat ce bit jedino eventualno problematicna kad UPS radi na bateriji, iako ovaj konkretni model bi triba bit dovoljan za tvoje potrebe.
wifi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2018., 11:19   #3
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Po svoj prilici trebalo bi ti sve normalno radit. Konkretni UPS je Line Interactive tip http://www.apc.com/shop/bg/en/produc...ts/P-BX700U-GR
Ako malo bolje pogledas topologiju, http://www.apc.com/us/en/faqs/FA157448/ , vidit ces da dok napona imas on dolazi ravno iz mreže. Snaga koju ti taj UPS moze dat ce bit jedino eventualno problematicna kad UPS radi na bateriji, iako ovaj konkretni model bi triba bit dovoljan za tvoje potrebe.
Na linku kojeg si poslao stoji slika za Line interactive UPS.
A čak i piše ovo:
Citiraj:
With the inverter always on and connected to the output, this design provides additional filtering and yields reduced switching transients when compared with the Standby UPS topology
Baš zato me i muči pitanje koje sam postavio u prvom postu...
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 12:01   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
To kaj te muči nije ništ loše. Line interactive UPS u odnosu na Standby UPS ima poboljšano filtriranje i smanjeno vrijeme prebacivanja/preklapanja na bateriju. Tak da nemaš brige oko toga. U slučaju nestanka struje UPS će ti držati konfiguraciju na bateriji taman toliko dugo da sve stigneš spremiti i pogasiti (mada imaš i PowerChute opciju). U slučaju da se bojiš da deklariranih 390W ne bude dosta zbog GTX 1070 grafičke, možeš pogledati malo jače modele (pogotovo, ako misliš spojiti još koji uređaj na UPS), ali ta (1 - 2) kartica nije neki strašan potrošač.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 12:12   #5
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor 0v3rl0rd Pregled postova
Na linku kojeg si poslao stoji slika za Line interactive UPS.
A čak i piše ovo:


Baš zato me i muči pitanje koje sam postavio u prvom postu...
Citiraj:
However, the inverter can also be designed such that its failure will still permit power flow from the AC input to the output, which eliminates the potential of single point failure and effectively provides for two independent power paths.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 12:36   #6
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Eeeee, da, treba samo čitati xD

Hvala ti

Onda sam još u ovoj dilemi - da li uzeti:
1. APC BX700U-GR >> 390W / 700VA
ili
2. Cyberpower UT1050E >> 630W / 1050VA
?

Cijena im je ista.

Thanks
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 12:41   #7
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
s obzirom da je APC ipak firma s nekim imenom i reputacijom, radje bi njega. daleko od toga da ce ovaj cyberpower bit los, ali napajanja svih vrsta i oblika nije bas za virovat svemu sto je nazivno navedeno...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 13:40   #8
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Bez obzira koja ti je grafička, ako je sistem ne 'upregne', neće trošiti puno.

Ja sam imao 650VA UPS. Ako je nestalo struje dok sam radio, imao sam nekih 5 minuta fore da sve kulturno ugasim. Ako bi nestalo dok sam igrao igre, samo bi me presjeklo.

Koliko će ti dugo raditi, ovisi (a) o tvojoj konfiguraciji i (b) o bateriji koja je unutra. Ovi jeftiniji UPS-i većinom stavljaju 'lead-acid' od 12V, neki male (3.6Ah) a neki veće (7.2Ah). Problem s 'lead-acid' baterijama je što se trajno oštećuju ako se isprazne do kraja (kao i na autima). Zato im neko UPS-ovi ne dozvoljavaju da se prazne više od 50%.

Pa ti sad računaj, ako imaš 3.6Ah unutra (efektivno 1.8Ah u najgorem slučaju), a tebi treba nekih 300W za komp (plus nešto malo gubitka na pretvorbi), to ti je oko 4 minute (onako iz glave).
mradovan je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 14:27   #9
0v3rl0rd
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Rovinj
Postovi: 145
Nije da me previše brine koliko imam vremena da ugasim komp u miru... jer dok radim nešto važno, dovoljno mi je par minuta da sve pospremam i ugasim komp u miru.

A meni je komp 24/7 upaljen (IDLE) tako da mislim i konfigurirati da se automatski ugasi kad je baterija pri kraju.

Ali recimo dok igram (dok komp vuče više) + dok je priključen na UPS + struje normalno ima,., ne bih htio da se u tom slučaju UPS gasi.

Valjda neće
0v3rl0rd je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 15:26   #10
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Dok ima struje iz utičnice, trebalo bi raditi bez obzira na snagu uređaja/kapacitet UPS-a - jer (koliko se sjećam) inverter čeka u paraleli, pa onda nema uticaja...
mradovan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2018., 15:40   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Samo par detalja:
- po defaultu UPS kada radi na bateriji (iz bilo kojeg razloga - nema struje, van granica standarda) obično odbrojava 5 min. (za to vrijeme šalje komandu za gašenje kompa preko aplikacije) nakon čega gasi i sebe

- obično u aplikaciji ima mogućnost da gore navedeno "ponašanje" promijeni da radi na bateriji do "sigurnog minimuma" (obično je kontrola na osnovu napona baterije), gledano od "kraja" isto šalje komandu za gašenje kompa pa potom i sebe

- info > http://www.apc.com/shop/bg/en/produc...ts/P-BX700U-GR

- po ovom grafu za 390W si na knap > http://www.apc.com/products/runtimeg...hartSize=large
cca 1.3 min na 390W, još kad "oslabi" baterija neće moći ni toliko ...

- rađe idi na jači model, primjera radi BX950UI (480W/950VA) po onom grafu za 390W imaš 6 min "na raspolaganju"

- obrati pažnju da slični model BX950U-GR ima bitno manji "run time" (slično kao gore spominjani BX700U-GR

- izlazni priključci nisu bauk, uzmeš jedan dobar produžni i umjesto utikača se stavi IEC-320 C13 konektor ili uzmeš jedan C13 - C14 kabel > http://www.h2-shop.com/NVT-POWER-166
ili slični i sa njime "prepraviš" ulaz produžnog

That's my 5 cents
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 16:06   #12
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
najidealnije bi bilo eventualno uzet i probat taj ups s konkretnom grafickom karticom uposlenom prilikom igranja. ako tada podnese iscupavanje iz struje, onda problema nece bit.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2018., 16:17   #13
Yaxyo
Dok je nama nas :)
Moj komp
 
Yaxyo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 369
Razmisli si o varijanti da i sam napravis UPS.

U solarno.hr imas za kupiti ovo:
Code:
http://solarno.hr/katalog/proizvod/INVCHA1000/pretvarac-cisti-sin1000w-punjac-10a
Na njega spajas akumulator. Mozes cak i auto akumulator no nije preporucljivo jer ce ti se brzo isprazniti.
Kupis ovako nesto:
Code:
http://solarno.hr/katalog/proizvod/GEL120Ah/gel-akumulatori-120ah-12v
I imas UPS sustav sa 120ah za 3000-4000kn. Drzat ce ti jedno 10x duze nego APCovi i sl. koji nabijaju cijene a imaju minimalne akumulatore.

Gornji setup imam zadnjih godinu dana kod sebe no sa auto akumulatorom (od brijem 55ah) i nekakvih 150W spojeno na njega mi drzi preko 40min. Dulje od toga nisam probao jer mi je zao akumulatora bilo.
__________________


Yaxyo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na