Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2014., 11:41   #1
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Koji mode APPLE MAC racunala odabrati

Pozdrav !

Molim vas za pomoć ili savjet. Odlucio sam se preci na MAC racunalo. Racunalo nije za poslovne svrhe već za kućnu namjenu. Prodao bih
trenutno racunalo i nadoplatio za novo iMac ili mac mini racunalo. Ono što mi je bitno je da bude tiho ili nečujno. Gledao sam mac mini i iMac
racunalo. Mini je jeftiniji zbog toga što nema monitor a sve ostalo je od komponenti isto ili skoro isto. E sad čitao sam da su neke serije tog
mac mini modela znale biti dosta glasne pa me to malo plaši. Nadalje me zanima dali bez obzira na koji model se odlučim takvo apple racunalo
može koristiti i za torrenate. Mislim ne bih ga ja sada ostavio da radi mjesecima bez gašenja ali kad mi treba da ostane upaljeno dan-dva bez
odmora, da ne bi došlo do nekog pregrijavanja ili nećeg trećeg. Dali su bolja možda ova iMac računala sa built-in i monitorom. Ako ništa drugo
barem mi izgledaju famozno.

Znači da sumiram, racunalo mi je za kucnu upotrebu, mail,internet, torrenti, malo obrada slika ili videa i naravni za potrebe text dokumenta i tablice.
Koliko sam vidio office nije problem instalirati na mac racunala.

Nadalje me zanima dali je moguće i dali postoji kao i za windowse manje vise sve potrebne aplikacija koje se skidaju da recimo torrenata i da rade
normalno ili se moraju kupovati. Nadalje koko ide sa nadogradnjom OS-a. Dali je besplatana ili je isto kao i kod windowsa. Nova verzija pa kupi ili
je to kod maca drugačije. Mislim znam da ne moram kupovati winodze, jelete , ima i drugin načina pa me to zanima dali je to i ovdje prisutno i u
kolikoj mjeri. Dali je moguće instalirati manje više sav potreban softver a da se ne kupuje već znate odakle da se nabavi..... i naravno da radi.

Hvala na pomoći !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 11:49   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
Pozdrav !

Molim vas za pomoć ili savjet. Odlucio sam se preci na MAC racunalo. Racunalo nije za poslovne svrhe već za kućnu namjenu. Prodao bih
trenutno racunalo i nadoplatio za novo iMac ili mac mini racunalo. Ono što mi je bitno je da bude tiho ili nečujno. Gledao sam mac mini i iMac
racunalo. Mini je jeftiniji zbog toga što nema monitor a sve ostalo je od komponenti isto ili skoro isto. E sad čitao sam da su neke serije tog
mac mini modela znale biti dosta glasne pa me to malo plaši. Nadalje me zanima dali bez obzira na koji model se odlučim takvo apple racunalo
može koristiti i za torrenate. Mislim ne bih ga ja sada ostavio da radi mjesecima bez gašenja ali kad mi treba da ostane upaljeno dan-dva bez
odmora, da ne bi došlo do nekog pregrijavanja ili nećeg trećeg. Dali su bolja možda ova iMac računala sa built-in i monitorom. Ako ništa drugo
barem mi izgledaju famozno.

Znači da sumiram, racunalo mi je za kucnu upotrebu, mail,internet, torrenti, malo obrada slika ili videa i naravni za potrebe text dokumenta i tablice.
Koliko sam vidio office nije problem instalirati na mac racunala.

Nadalje me zanima dali je moguće i dali postoji kao i za windowse manje vise sve potrebne aplikacija koje se skidaju da recimo torrenata i da rade
normalno ili se moraju kupovati. Nadalje koko ide sa nadogradnjom OS-a. Dali je besplatana ili je isto kao i kod windowsa. Nova verzija pa kupi ili
je to kod maca drugačije. Mislim znam da ne moram kupovati winodze, jelete , ima i drugin načina pa me to zanima dali je to i ovdje prisutno i u
kolikoj mjeri. Dali je moguće instalirati manje više sav potreban softver a da se ne kupuje već znate odakle da se nabavi..... i naravno da radi.

Hvala na pomoći !
A prilazis iz raloga kojeg? Vidin da ne baratas s osnovnim pojmovima pa idemo redon.

1. Mac Mini ili iMac svejedno je, oba su slizna razlika je samo je li ti triba monitor ili ne. (mislin da mini nema CD, ali to je nebitno)
2. Mogu radit 24/7/365 jer kao i svako drugo poslozeno racunalo rade, i testirani su da rade
3. Mozes skidat torrente
4. Imas gotovo sve programe kao i na Winsima (izbaci dio igara za to triba DX) ali svi pro alati su prisutni na Macu, i sigurno ces osjetit boost u produktivnosti i inspiraciji (Bubba udri )
5. Aplikacije se ne moraju kupovati, ali bi bilo u duhu foruma da se kupuju
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2014., 11:50   #3
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Imaš već temu o Macu (ako nije zatvorena zbog konstantnih svađa)

Ako već mora biti Mac, uzmi Mini, pouzdaniji je, ostavlja ti više slobode kod izbora periferije (monitor, tipkovnica, miš) i prenosiviji je. Tiši također.

Torrenti rade (imaš utorrent, transmission...)
Imaš AppStore pa možeš i dati tih par $ za bitne aplikacije.

Ono što trebaš znati je da su file systemi drugačiji između Windowsa i OSX-a.
Ako imaš hrpu storage diskova, s njih ćeš moć čitati, ali ne i pisati na njih out of the box. Preporučam da daš 25$ odmah za Paragon NTFS for Mac, to je prvo što se isplati kupiti.

Više manje sve imaš dostupno, a cijene nisu takve da ih si ne bi mogao priuštiti ako već imaš love za Mac. Par $ i to ti je vezano uz Apple ID dok god koristiš Apple.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:00   #4
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Monitor naravno imam ( ips matrica ), samo sam gledao ići na tiše rješenje od ta dva mac racunala ( mini - imac ). DVD uredjaj mi nije potreban. Što se tiče ovoga da je prenisiviji i to mi je nebitno. Razlika je gotovo 50% u cjeni ove dvije vrste racuna. Naravno u korist mini-ija. E sad kod iMaca mi se svida što je sve na jednom mjestu i to je to....ne znam kakav je sa bukom koju proizvodi pri radu u odnosu na mini tj. koji je tiši od njih dvojice prilikom surfanja i kucanja nekog word dokumenta. Iako mi je racunalo u sobi u kojoj nitko ne boravi osim za vrijeme korištenja računala to će se uskoro promjeniti a nemam ga gdje dalje staviti pa zato tražim tiho riješenje kako osobi koja će biti u sobi ne bi smetala buka i huljenje zraka od ventilatora i sl. zvukovi nastali od računala a opet da može ostati ako treba noću upaljeno i da ne smetra i naravno da je od apple-a. Jednostavno želim probati nešto malo drugačije. Ne želim Linux. Od apple-a već koristim iPad mini i svidja mi se princim rada iako je napravljen JB pa bih htio probati i racunalo. Ako mi se ne svid prodam ga i kupim neko drugo na windozama i gotovo.

Edit:

Iako mi je racunalo u sobi u kojoj nitko ne boravi osim za vrijeme korištenja računala to će se uskoro promjeniti a nemam ga gdje dalje staviti pa zato tražim tiho riješenje kako osobi koja će biti u sobi ne bi smetala buka i huljenje zraka od ventilatora i sl. zvukovi nastali od računala a opet da može ostati ako treba noću upaljeno i da ne smetra i naravno da je od apple-a.

Zadnje izmijenjeno od: dxdandy. 14.04.2014. u 14:05.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 13:09   #5
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
mini.

Ili čak macbook pro, iz razloga što ga imaš i kao desktop mašinu i kao prijenosni ultrabook
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 14:02   #6
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
mini.

Ili čak macbook pro, iz razloga što ga imaš i kao desktop mašinu i kao prijenosni ultrabook
Ne bih išao na macbook pro. To mi je premali monitor.... Ipak bih nešto od barem 21,5-24 incha za desktop racunalo. To mi je nekako optimalno. Trenutno koristim 22inch monitor i nije mi mali ali ne bi mi smetalo ni da je 24incha ali više od toga mi ne treba.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 14:07   #7
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
iMac 24", potrazi stariji model 2011+, napucaj 8gb rama i miran si.
Ako nije do love, onda novi.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 14:33   #8
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
ali koristio bi eksterni monitor, ili 2 ako treba
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 14:38   #9
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
ali koristio bi eksterni monitor, ili 2 ako treba
Ne, ne bih koristio eksterni monitor ili 2. Ako uzimam mini onda naravno da mi treba monitor, pa neću ga spojiti na mobitel a ako uzimam iMac ne treba još jedan monitor....nikad u životu nisam imao potrebu za radom na dva monitora za kućne potrebe. Ili sam krivo protumačio tvoju rečenicu.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2014., 15:10   #10
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
to sam se nadovezao na mpb kombinaciju, gdje si rekao da ti je mpb premali.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2014., 23:20   #11
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Kad probas top spec iMac 27" bit ces navucen. Ekran je perverzija (iako nije za grafiku).

MacMini i iMac su tihi tako da nemas problema.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2014., 12:33   #12
flare
mrzi zimu
 
flare's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: behind blue eyes
Postovi: 318
Ako već imaš neku periferiju koju jako voliš onda uzmi mac mini jer je dovoljno tih i dovoljno dobar za ono kaj ti treba a nećeš morati trošiti pare na tipkovnicu, monitor etc. No, ako nemaš ništa od navedenog i misliš sve novo kupovati onda ti je iMac bolji izbor.

I mac mini iMac (i sva druga mac računala) su jako tiha. Ja već godinama radim na njima (promijenila sam ih nekoliko) i jako sam zadovoljna.

Inače, i na iMac možeš prikačiti neku drugu periferiju i sve (uglavnom) radi bez problema. Ja sam na MacBook Pro imala priljučenu Logitechovu tipkovnicu i miša u jednom trenu i sve je radilo super.

Windowsi isto rade dobro (ako već imaš potrebe za njima).
__________________
Destruction leads to a very rough road
But it also breeds creation
RHCP
flare je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2014., 15:05   #13
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,238
kao osoba koja prodaje apple proizvode ( studentski posao ) toplo ti preporucam mac mini.. iz razloga jer je gotovo 50% jeftiniji, a s obzirom da si i novak sa apple računalima nemoj odma bacat ogromne novce na imac jer ti je nepotreban za kućnu upotrebu... sto se tice rada oboje neces ni primjetiti da rade.. uzasno su tihi i najbolje od svega je da ih uopce ne moras gasiti.. mi kad odlazimo iz ducana samo ih stavljamo u sleep mode.. preporuka je da ga gasis 2-3 puta godišnje i to je to.. aplikacije mozes skinut besplatno imas keynote, pages, numbers ( apple-ova inačica "office"-a ),na mac mini si sam stavis zeljenu periferiju.. uz imac dobis tipkovnicu i mis ili trackpad ali moja topla preporuka je mac mini posto ti je za kucnu upotrebu... ukoliko se zazelis windowsa prek virtualke ( paralles ) ga mozes dignut gore pa u jednom prozoru imat mac os u drugom win os... a i za tvoje potrebe mac mini ce biti sasvim dovoljan...

Zadnje izmijenjeno od: devaa. 23.04.2014. u 15:48.
devaa je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 09:59   #14
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Odluka je pala. Uzimam mac mini i7. E sad mislim da cu cekati tamo do 9-10 mj. jer do tada mozda izbace novi model pa bih onda njega uzeo. Ili možda već idući tjedan na wwdc2014 bude nešto novo izašlo. Uglavnom uzimam mac mini i sad imam jedno pitanje.

Dali je moguće u mac mini recimo staviti dva ssd diska. Na jedno bih vrtio os x a na drugi bih stavio za potrebe moje žene windoze jer onda se sigurno neće snaći na ovom novom OS-u a mozda i meni ponekad zatrebaju pa da se nađu u blizini ?

Nekako razmišljam kad stane obični hdd da bi stala i dva ssd diska samo dali bih imao oba na šta spojiti tj. dali bih i da stanu imao konektora za spajanje ?

Thx!
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 10:41   #15
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
nemože 2 diska, samo jedan....

preporučam ti da staviš minimalno 250gb ssd i onda unutar OSX-a staviš Parallels (program za virtualizaciju) i onda u njega instaliraš windoze za to kaj ti treba.

Parallels je stvarno fantastičan program, koji dela vrhunski i nećeš imati nikakvih problema s njim... doslovce samo swipaš između OSX-a i Windowsa i sve dela glatko.
Jedini uvjet za glatki rad je minimalno 8gb rama, a preporučam 16 za pravi doživljaj.

Rami se na Mac miniju mijenjaju vrlo jednostavno, doslovce 5 min posla, pa ako se odlučiš to možeš sam uraditi... Mijenjati disk je malo teže ali je moguće, ja sam sebi sve sam napravio, samo treba biti oprezan.

edit:
unutra je "obični" hdd ali 2.5", što znači da ti stane samo jedan SSD od 2.5" a ne 2....

evo pogledaj ovdje malo kako radi Parallels: https://www.youtube.com/watch?v=-bysikWgkm4
__________________

CPU: Intel i7 3770 (be quiet! Dark Rock 3)
MBO: ASRock z68 extreme3 gen3
RAM: 16GB (4x4) DDR3 1600mhz HyperX
GPU: GTX 960 (Gigabyte Windforce OC, 2GB)
SSD: Kingston K3 120GB
SSD: Samsung 850 EVO 512GB
PSU: be quiet! Straight Power 480W
Case: Corsair 330R (2x140 + 120 be quiet! Silent Wings 2)
Monitor: 27" Dell U2715H
Periferija: few custom keyboards and few different mouse
OS: Windows 10


Macbook Pro 13" (mid 2014)
CPU: Intel i5
RAM: 8GB
SSD: 512GB
OS: OSX Catalina
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 10:55   #16
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Ne znam otkud ti podatak da ne može staviti dva diska?

Dva diska se mogu staviti, ali se od Applea mora kupiti skupi Dual Hard Drive kit ili nešto jeftinija zamjena.
Ako će čekati novi koji će se kod nas pojaviti tek negdje 6 mjeseci nakon predstavljanja, nitko ne može znati kakve će mu biti mogućnosti nadogradnje i hoće li ih uopće biti.

Parallels mu ne treba u ovoj situaciji. Ima klasičan dual boot preko Boot Campa. Ako treba windowse, upalit će komp i izabrati windowse. Neš ti problema napraviti restart, a sve će raditi glatko. Parallelsi em ubiju OSX, em ubiju Windowse i još ih moraš platit. 30 sekundi za napraviti restart i imaš punu snagu na svakom OS-u.

Parallelsi su za one koji baš ne mogu istovremeno bez OSX i Windowsa.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 10:57   #17
zdravko_c
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 524
stanu dva diska u mac mini bez problema, treba kupiti kabl za spajanje drugog diska, mislim da ga na ifixit.com imaju a tamo se moze vidjeti i cijeli postupak ugradnje

edit: ivan me pretekao
zdravko_c je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 11:12   #18
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
Da, sada sam zguglo... može 2 diska unutra, nisam to znao, a otvorio sam mac mini i mijenjao disk

@Ivan
što se tiče Parallelsa, stvarno si u krivu... koristim ga svaki dan na macbooku i stvarno je močna stvar. do sada nisam naletio na ništa što nisam mogao napraviti naspram običnog boota windowsa, i k tome uopče ne ubijaju ni windowse ni osx.... u principu su jako dobro programirani. jedino sam zaboravio na ono da koštaju, ali vrijede svake kune!

no opet, ako možeš zgurati unutra 2 diska, možda bi dual boot mogao biti bolja ideja.
__________________

CPU: Intel i7 3770 (be quiet! Dark Rock 3)
MBO: ASRock z68 extreme3 gen3
RAM: 16GB (4x4) DDR3 1600mhz HyperX
GPU: GTX 960 (Gigabyte Windforce OC, 2GB)
SSD: Kingston K3 120GB
SSD: Samsung 850 EVO 512GB
PSU: be quiet! Straight Power 480W
Case: Corsair 330R (2x140 + 120 be quiet! Silent Wings 2)
Monitor: 27" Dell U2715H
Periferija: few custom keyboards and few different mouse
OS: Windows 10


Macbook Pro 13" (mid 2014)
CPU: Intel i5
RAM: 8GB
SSD: 512GB
OS: OSX Catalina
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 11:40   #19
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Dobar je Paralells, ali običnom korisniku nije rješenje.

Čak su mi se i poslovni korisnici, kojima sam ga stavljao samo zbog internet bankarstva, žalili da im toliko usporava rad, da će radije nazad na BootCamp.

Na HDD-u i 4 GB RAMA-a se oba OS-a vuku kao krepana mačka čim nešto zahtjevnije kreneš raditi. A ako bolje pogledaš, većina Appleovih uređaja upravo ima takve konfiguracije.

Lako je reć da leti na SSD-u i 16GB RAM-a.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2014., 12:46   #20
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ne znam otkud ti podatak da ne može staviti dva diska?

Dva diska se mogu staviti, ali se od Applea mora kupiti skupi Dual Hard Drive kit ili nešto jeftinija zamjena.
Ako će čekati novi koji će se kod nas pojaviti tek negdje 6 mjeseci nakon predstavljanja, nitko ne može znati kakve će mu biti mogućnosti nadogradnje i hoće li ih uopće biti.
Ja bih odmah išao na ovaj jeftiniji kit od iFixit i to bez alata. Nije mi potreban istovremeni radi u dva različita OS-a. U svakom slučaj bih odmah stavio dva ssd diska i to svaki od po 120gb. Jedan za windowse i jedan za mac os x o preko mreže bi si stavio neki disk od 2Tb koji bi onda mogao koristi storage filmova, slika i sl.

Zadnje izmijenjeno od: dxdandy. 30.05.2014. u 13:05.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2014., 15:00   #21
Blaster32
Premium
Moj komp
 
Blaster32's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 154
Kolko je neki prosječni radni vijek iMac-a?
Razmišljam o kupnji polovnog, 2011 godište ima mi ok ponuda na njuškalu. Ne bih dao više od 4500kn. A ono, da mi traje još bar 3 godine.

I još jedna stvar, imam 5.1 zvučnike. Moram kupovat neku eksternu dodatnu zvučnu za spajanje tih zvučnika na iMac? Ima kakvih dobrih 2.1 zvučnika za iMac, neka preporuka?
__________________

Blaster32 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2014., 17:38   #22
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Blaster32 Pregled postova
Kolko je neki prosječni radni vijek iMac-a?
Razmišljam o kupnji polovnog, 2011 godište ima mi ok ponuda na njuškalu. Ne bih dao više od 4500kn. A ono, da mi traje još bar 3 godine.

I još jedna stvar, imam 5.1 zvučnike. Moram kupovat neku eksternu dodatnu zvučnu za spajanje tih zvučnika na iMac? Ima kakvih dobrih 2.1 zvučnika za iMac, neka preporuka?
A ovisi sta radis, mislin da je vecina tog godista i5, u kombinaciji s 8GB DDR3 (i SSD) to jos neko vrime moze gurat. Druga je stvar ako si gladan CPUa, e jebat ga neces se usricit.
Evo taman mi u servisu Late 2008 MBP, s 8GB DDR3 radi cisto ok za net, filmove, pisanje i pizdarije. C2D @ 2.4, mozda bi i igre ok radile na 9600GT, ali nisan testira.

Ali napisi sta radis.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2014., 22:04   #23
Blaster32
Premium
Moj komp
 
Blaster32's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 154
Photoshop i premiere najviše.
Mislim mogu umjesto toga kupit pc (samo par komponenti zapravo) al' sve me više
privlači jednostavnost iMac-a, tišina i nejebanje s virusima i sve ostalo.
A ovako bih se naviknuo na mac pa kroz dve godine možda skupio pare za neki noviji ili nešto.

Ne znam, još se dvoumim između pc-a i iMac-a. S time da bih za te pare dobio pošteni pc dok za te pare mogu kupiti jedino neki polovni mac
__________________

Blaster32 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2014., 22:47   #24
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Barem i5, 27". I koliko natrpaš rama i SSDa tolika brzina
Ali ekrani su predivni, tišina. TO su radni kompjuteri.

Osobno, najbolja mašina za PS ikad. (iako imam do nejga pc, duplo jači "hardwareski")

Nadju se na njuski za malo love, samo ga onda svaki mjesec počasti sa nečim i letit će. Ja sam čak i proc mjenjao (2011 model, koji se jos daju ljepo uređivat iznutra
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 00:13   #25
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Blaster32 Pregled postova
Photoshop i premiere najviše.
Mislim mogu umjesto toga kupit pc (samo par komponenti zapravo) al' sve me više
privlači jednostavnost iMac-a, tišina i nejebanje s virusima i sve ostalo.
A ovako bih se naviknuo na mac pa kroz dve godine možda skupio pare za neki noviji ili nešto.

Ne znam, još se dvoumim između pc-a i iMac-a. S time da bih za te pare dobio pošteni pc dok za te pare mogu kupiti jedino neki polovni mac
Neznan koliko intezivno koristis navedene alate ali i5 se moc izgurat, 8GB rama jd dzaba + ssd i poprilicna strojcek dobijes. Racunaj da kod iMaca dobivas i 27" koji nije fullhd suga nego raskosna 2560x1440 to kod PCa bar kosta samo 3k kn
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 10:50   #26
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Hej ljudi, imate li kakva saznanja, hoce li najesen Apple izbaciti mozda novi
mac mini. Nekako sam se za pocetak odlucio na taj model ali bih isao na novu generaciju. Iako mislim da su meni za kucne potrebe dovoljani i ovi trenutni modeli. U svakom slucaju idem na i7 CPU i nadogradnju memorije na minimalno 8gb ako ovi ne dodju po defaultu sa time.
Ne bih isao na iMac jer vec imam dobar monitor a i ovo je povoljnije rijesenje.

Mislim da sam negdje gledao a vi me ispravite ako grijesim, da je mac mini u verziji sa i7 2.3ghz procesorom jaci od pocetne verzije iMac modela sa i5 procesorom. Pod ovo mislim na ovaj mode i5 2.7ghz boost 3.2ghz.

Hvala !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 11:20   #27
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
Hej ljudi, imate li kakva saznanja, hoce li najesen Apple izbaciti mozda novi
mac mini. Nekako sam se za pocetak odlucio na taj model ali bih isao na novu generaciju. Iako mislim da su meni za kucne potrebe dovoljani i ovi trenutni modeli. U svakom slucaju idem na i7 CPU i nadogradnju memorije na minimalno 8gb ako ovi ne dodju po defaultu sa time.
Ne bih isao na iMac jer vec imam dobar monitor a i ovo je povoljnije rijesenje.

Mislim da sam negdje gledao a vi me ispravite ako grijesim, da je mac mini u verziji sa i7 2.3ghz procesorom jaci od pocetne verzije iMac modela sa i5 procesorom. Pod ovo mislim na ovaj mode i5 2.7ghz boost 3.2ghz.

Hvala !
NE tribas bit u Cernu da zakljucis da je i7 jaci od i5

A suska se da bi uskoro triba bit update, iako ni Ivy nije los.

Sta se tice nadogradnji, jedino ajde na CPU (njega ne mozes minjat jer je zalemljen), a HDD (SSD) i RAM uzmes sam, jer pogadjas izadje te jeftinije.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 13:30   #28
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
A suska se da bi uskoro triba bit update, iako ni Ivy nije los.

Sta se tice nadogradnji, jedino ajde na CPU (njega ne mozes minjat jer je zalemljen), a HDD (SSD) i RAM uzmes sam, jer pogadjas izadje te jeftinije.
CPU nemam namjeru mjenjati, zato bih isao na jaci model ili najjaci koji bude u mac mani ugradjivan da bude sto duze sposoban za normalan rad. Brijem da bi za moje potrebe trebao barem iducih 5 god. biti dovoljan. Nisam programer a ovako iz stosa volim se igrati video editingom. Sad ce svi reci da za te pare mogu sloziti si neki dobar PC. Znam, ali eto ja bih htio malo drugu platformu ispriobati. Dosta mi je windoza i linuxa. Od applea imam ipad, imao iphone pa bih sada i njihov OS htio malo upoznati.
Smatram da ne moram biti pod obavezno developer ios aplikacija ili se baviti profesionalno obradom videa i slike da bih koristio apple racunala. Sve potrebno u danasnje vrijeme se moze raditi a bas da nema neke aplikacije za njega, lako se instaliraju windoze i ima dual boot i sve rijeseno.
Osim toga privlace me njegove male dimenzije,dobar dizajn i gotovo nečujan u radu.

Da Ivy, nije loš, ali ova nova generacija bi trebala biti još manji potrišać energije i samim time manje se grijati pa bi mogli biti i veći taktovi u igri pa sami time i dosta bolje performanse u odnosu na staru generaciju. Nije za odbaciti i tu opciju. Ukoliko cijena bude bas luda onda bih mozda uzeo sadašnju i7 opciju jer se nadam da ce onda ici spustati cjene. Ukoliko bude po sadasnjim cjenama nova generacija onda kupujem novu.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 13:39   #29
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor dxdandy Pregled postova
CPU nemam namjeru mjenjati, zato bih isao na jaci model ili najjaci koji bude u mac mani ugradjivan da bude sto duze sposoban za normalan rad. Brijem da bi za moje potrebe trebao barem iducih 5 god. biti dovoljan. Nisam programer a ovako iz stosa volim se igrati video editingom. Sad ce svi reci da za te pare mogu sloziti si neki dobar PC. Znam, ali eto ja bih htio malo drugu platformu ispriobati. Dosta mi je windoza i linuxa. Od applea imam ipad, imao iphone pa bih sada i njihov OS htio malo upoznati.
Smatram da ne moram biti pod obavezno developer ios aplikacija ili se baviti profesionalno obradom videa i slike da bih koristio apple racunala. Sve potrebno u danasnje vrijeme se moze raditi a bas da nema neke aplikacije za njega, lako se instaliraju windoze i ima dual boot i sve rijeseno.
Osim toga privlace me njegove male dimenzije,dobar dizajn i gotovo nečujan u radu.

Da Ivy, nije loš, ali ova nova generacija bi trebala biti još manji potrišać energije i samim time manje se grijati pa bi mogli biti i veći taktovi u igri pa sami time i dosta bolje performanse u odnosu na staru generaciju. Nije za odbaciti i tu opciju. Ukoliko cijena bude bas luda onda bih mozda uzeo sadašnju i7 opciju jer se nadam da ce onda ici spustati cjene. Ukoliko bude po sadasnjim cjenama nova generacija onda kupujem novu.
Pa reka san da uzmes najjaci CPU, RAM i SSD mozes sam zaminit.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2014., 14:31   #30
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
RAM i SSD mozes sam zaminit.

Ne znam i ako uopce izlazi novi mac mini najesen, kakve memorijske module ce koristiti tj. na kojoj brzini. Trenutni model koristi 1600mhz a mene sada zanima dali bi mac mini radio na brzoj memorij kad bih stavio i recimo dali je dovoljno za ugodan rad 2 x 4gb ili odmah staviti 2 x 8gb pa si miran.
Drugo je pitanje dali ici na fusion drive pa ugraditi jos jedan ssd ili dva ssd ubaciti za OS-a i vanjski usb3 disk od 2TB ?
Sada imam vec jedan ssd samsung od 120gb, radio mozda tjedan dana. Kupio ga i stavio u racunalo, koristio jedno tjedan dana i isao flashati bios na maticnoj i nestalo struje i crkla pa nakon toga sve rasprodao osim njega.
Cuvam ga za novi komp!

Moze preporuka
dxdandy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na