Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2006., 11:18   #1
Qbic
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Trilema 20" LCD-a

Zanima me vaše misljenje o slijedećoj trilemi:

Kod svih mi je interesantna veličina odnosno veća rezolucija nego kod standardnih 19" monitora.

Samsung 203B (cca 3000 Kn)
relativno friški monitor, reza 1400x1050, TN matrica, kontrast 600:1, svjetlina 300:1, dobre mogućnosti podešavanja (pivot itsl.), najjeftiniji i zato najzanimljiviji

Samsung 204B (cca 3600 Kn)
slična stvar, ali 1600x1200, kontrast 700:1

Samsung 204T(s) (cca 4400 kn)
1600x1200, matrica PVA, kontrast 800:1, ostalo je manje više standardno

Jeste li imali prilike vidjeti/probati 203B?
Kod njega je pixelpitch 0,292 (kao kod 19" monitora što mi se sviđa)
Kod ostalih je riječ o 0,255 mm pa me strah pretjeranog škiljenja u ekran odnosno presitnih detalja. Svaki dan sam za kompom više sati (nažalost ne radi zabave već radi posla tako da me igrice i filmovi ne zanimaju. a zbog toga ni milisekunde).

Imate neku drugu sugestiju?
Unaprijed hvala na svim smislenim odgovorima.

Zadnje izmijenjeno od: Qbic. 14.06.2006. u 12:47.
Qbic je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 18:17   #2
pinsla
Caught Somewhere In Time
 
pinsla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: zg-vrbani, vž u srcu
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor Qbic
Zanima me vaše misljenje o slijedećoj trilemi:

Kod svih mi je interesantna veličina odnosno veća rezolucija nego kod standardnih 19" monitora.

Samsung 203B (cca 3000 Kn)
relativno friški monitor, reza 1400x1050, TN matrica, kontrast 600:1, svjetlina 300:1, dobre mogućnosti podešavanja (pivot itsl.), najjeftiniji i zato najzanimljiviji

Samsung 204B (cca 3600 Kn)
slična stvar, ali 1600x1200, kontrast 700:1

Samsung 204T(s) (cca 4400 kn)
1600x1200, matrica PVA, kontrast 800:1, ostalo je manje više standardno

Jeste li imali prilike vidjeti/probati 203B?
Kod njega je pixelpitch 0,292 (kao kod 19" monitora što mi se sviđa)
Kod ostalih je riječ o 0,255 mm pa me strah pretjeranog škiljenja u ekran odnosno presitnih detalja. Svaki dan sam za kompom više sati (nažalost ne radi zabave već radi posla tako da me igrice i filmovi ne zanimaju. a zbog toga ni milisekunde).

Imate neku drugu sugestiju?
Unaprijed hvala na svim smislenim odgovorima.
Ukoliko ti financijske mogućnosti dopuštaju u svakom slučaju 204T
Nakon toga po kvaliteti slike ide 204B pa 203B
kaj se tiče veličine pixela lako ti podigneš veličinu fonta nije problem
pinsla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2006., 19:23   #3
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
-ti za posao trebaš monitor visoke kvalitete slike, a od gore navedenih savjetujem samo najskuplji, dakle onaj sa PVA matricom
-od TN matrica treba samo bjezati

-ipak, za ugodan rad na tako visokim rezolucijama ne bi bilo loše razmisliti i o 21" dijagonali
-kao što si i sam naveo, slova su na 20" monitorima ionako presitna, dok povecavanje u windosima ne preporucujem iz meni dobro poznatih razloga

-za ozbiljniji graficki rad preporucujem neki od NEC-ovih IPS modela od 21" nadalje
-imaš primjerice NEC 2180UX, kosta oko 1000 EUR
-ili Samsung 214T
-ako nemaš sredstva za 21" monitor ili ti mozda ipak ne trebaju neke visoke rezolucije, mozda bi bilo bolje da uzmeš neki kvalitetni 19" monitor jer rezolucija od 1280x1024 je sasvim dovoljna za vecinu poslova
-vjerujem da nisu bez razloga ti 20" Samsungovi LCDi jeftiniji od nekih 19" takodjer Samsungovih LCDa
drago7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 21:43   #4
pinsla
Caught Somewhere In Time
 
pinsla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: zg-vrbani, vž u srcu
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor drago7
-ti za posao trebaš monitor visoke kvalitete slike, a od gore navedenih savjetujem samo najskuplji, dakle onaj sa PVA matricom
-od TN matrica treba samo bjezati

-ipak, za ugodan rad na tako visokim rezolucijama ne bi bilo loše razmisliti i o 21" dijagonali
-kao što si i sam naveo, slova su na 20" monitorima ionako presitna, dok povecavanje u windosima ne preporucujem iz meni dobro poznatih razloga

-za ozbiljniji graficki rad preporucujem neki od NEC-ovih IPS modela od 21" nadalje
-imaš primjerice NEC 2180UX, kosta oko 1000 EUR
-ili Samsung 214T
-ako nemaš sredstva za 21" monitor ili ti mozda ipak ne trebaju neke visoke rezolucije, mozda bi bilo bolje da uzmeš neki kvalitetni 19" monitor jer rezolucija od 1280x1024 je sasvim dovoljna za vecinu poslova
-vjerujem da nisu bez razloga ti 20" Samsungovi LCDi jeftiniji od nekih 19" takodjer Samsungovih LCDa
Od TN matrica ne treba bježati treba samo kupiti dobar monitor
A Samsung 204B je dobar monitor bez obzira što ima TN matricu u svakom slučaju dosta bolji od 203B
slova na 20 inčnim monitorima jesu sitna ali ne i presitna
može se fino raditi obzirom na kvalitetu i oštrinu slike a povećanjem fonta po želji možeš rješiti i taj problem
a kaj se tiče NEC-a 2180UX i Samsunga 214T brkaš kruške i jabuke jer su ovi monitori totalno neusporedivi
Taj NEC je stariji monitor temeljen na NEC-ovoj prvoj generaciji S-IPS matrica te je isključivo namijenjen profesionalnom radu no svojim karakterostikama je već danas zastario a skup je ko vrag
već je izašao nasljednik 2190UX
Samsung je mnogo noviji S-PVA all rounder koji sigurno nudi bolju kvalitetu slike i brži odziv ali ne vidim po čemu bi bio posebno pogodan za grafički rad
pinsla je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 22:27   #5
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
-kolegi treba monitor za profesionalan rad, i za nista drugo
-kad sam reko da je samsung 214t takodjer dobar, mislio sam da se na njemu bez problema može radit na nativnoj rezoluciji 1600x1200 jer je takodjer od 21"
, pa nebi imo problema sa velicinom slova
-dakle za profesionalnu upotrebu mu savjetujem da preskoci 20"
drago7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 22:44   #6
Lihto
The Dark Side of Moon
Moj komp
 
Lihto's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,945
e drago zaboravio si napomenit kak ti imaš super LCD monitor ili mi je to negdje promaklo..... LOL
__________________
Macbook M1+ LG32UQ85R
iPad 5 White 32gb Wifi
iPhone XR 128gb
Synology DS214Play(WD 2x4Tb RED)
Marantz SR5010B receiver+Jamo E680(5.0)+ Nvidia Shield TV Panasonic 42PV80
Lihto je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 22:58   #7
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
Citiraj:
Autor Lihto
e drago zaboravio si napomenit kak ti imaš super LCD monitor ili mi je to negdje promaklo..... LOL
-neznam ni ja kako ti je promaklo, možda imaš neku boleštinu, ko zna šta se sa tobom događa
drago7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 23:03   #8
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Ma dajte ljudi opet spam-ate . Ja se slazem s Dragom da je 20" LCD na 1600x1200 los izbor zbog dosta sitnog teksta...1400x1050 bi bilo puno bolje. IMHO. I sam razmatram taj 203B...nek je TN
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 23:36   #9
pinsla
Caught Somewhere In Time
 
pinsla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: zg-vrbani, vž u srcu
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor drago7
-kolegi treba monitor za profesionalan rad, i za nista drugo
-kad sam reko da je samsung 214t takodjer dobar, mislio sam da se na njemu bez problema može radit na nativnoj rezoluciji 1600x1200 jer je takodjer od 21"
, pa nebi imo problema sa velicinom slova
-dakle za profesionalnu upotrebu mu savjetujem da preskoci 20"
1. kaj si mu ti prvi sused pa znaš točno kaj mu treba?
konkretno sam mu odgovorio odmah u prvom postu a onda si ti počeo filozofirat okolo-naokolo
2. kakve veze ima veličina slova s tim jel monitor dobar ili ne??
osim toga razlika između 20 i 21 uopće nije toliko velika
2. ne valjaj bedstoće 20 inčni monitori su odlični za profesionalnu uporabu, dapače neki od njih spadaju među najbolje na tržištu
pinsla je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2006., 23:38   #10
pinsla
Caught Somewhere In Time
 
pinsla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: zg-vrbani, vž u srcu
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor SRV
Ma dajte ljudi opet spam-ate . Ja se slazem s Dragom da je 20" LCD na 1600x1200 los izbor zbog dosta sitnog teksta...1400x1050 bi bilo puno bolje. IMHO. I sam razmatram taj 203B...nek je TN
a s kolko si ti to 20 inčnih monitora radio pa ti je smetao sitni tekst?
osim toga 1400x1050 je malo preveliko za 20 inča
a kaj se tiče 203B danas sam gledao u njega i dat ću ti prijateljski savjet: nicht buying them!
pinsla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.06.2006., 23:57   #11
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
Citiraj:
Autor pinsla
1. kaj si mu ti prvi sused pa znaš točno kaj mu treba?
konkretno sam mu odgovorio odmah u prvom postu a onda si ti počeo filozofirat okolo-naokolo
2. kakve veze ima veličina slova s tim jel monitor dobar ili ne??
osim toga razlika između 20 i 21 uopće nije toliko velika
2. ne valjaj bedstoće 20 inčni monitori su odlični za profesionalnu uporabu, dapače neki od njih spadaju među najbolje na tržištu
1. koliko vidim, ti si mu možda dečko, pa još bolje znaš kaj mu treba
2. ima veze, ti to sam najbolje znas, tvoj NEC 2170 NX je takodjer 21" LCD monitor, a nikako 20"
2. ne valjam ja bedastoće, nego ti lupaš u prazno
3. i sam si reko: 203B nicht buying them
4. a ja velim : 204B i 204T no buying them
drago7 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2006., 12:03   #12
Qbic
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 5
Evo da se konačno i ja javim u svoj thread.
Hvala svima na napisanom, a konacna odluka je pala na SM204Ts.
Razlog je vrlo jednostavan, iako mi je preliminarno 203B izgledao jako simpatično nakon što sam ga vidio u akciji, odustao sam od njega.
Osnovni razlog je bio u promjenama prikaza boje po visini ekrana i to dok sam sjedio ispred njega u "idealnom" položaju.
(Monitor je bio spojen na DVI, sa rezolucijom i svim ostalim podešenim kako treba)
U gornjojh četvrtini ekrana boja je bila izrazito tamnija (stvarno izrazito).
Kad smo ga prebacili u portrait položaj tek onda je nastao horror po tom pitanju.
Mislim, čitao sam o tome, ali nisam mislio da je to toliko izraženo.
Osim toga, slika mi nekako na njemu nije "ležala" - stvar je individualna, jednostavno mi ne paše tako da sam od njega odustao.

Od 204B sam odustao slijedom istog jer računam, ako je ista matrica, onda će biti slična stvar i sa problemima. Nisam ga imao prilike isprobati, ali mi se ni ne da zezati ni gubiti vrijeme, a da pretpostavljam što bi bilo.

I na kraju da, 214T bi bio krasna stvar ali 6000 Kn je ipak malo "too rich for my blood" tako da nije bio ni ušao u ozbiljnije razmatranje.

204T sam isprobao u ne bas idealnim uvjetima, ali mi se ono što sam vidio jako svidjelo tako da je odluka donesena.

Razmišljao sam i o EIZO 1910S, ali mi je opet 4600 Kn za 19" mmalo previše iako znam da su oni priča za sebe.

U svakom slučaju još jednom se zahvaljujem!
Qbic je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2006., 13:01   #13
pinsla
Caught Somewhere In Time
 
pinsla's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: zg-vrbani, vž u srcu
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor drago7
1. koliko vidim, ti si mu možda dečko, pa još bolje znaš kaj mu treba
2. ima veze, ti to sam najbolje znas, tvoj NEC 2170 NX je takodjer 21" LCD monitor, a nikako 20"
2. ne valjam ja bedastoće, nego ti lupaš u prazno
3. i sam si reko: 203B nicht buying them
4. a ja velim : 204B i 204T no buying them
gle sa svojim postovima samo pokazuješ da nemaš pojma o čemu pričaš
povrh svega si izjavio kako 20 inčni monitori nisu pogodni za profesionalnu uporabu što samo po sebi dovoljno govori
tak da lagano prošeći
nisi imao prilike raditi niti s jednim od navedenih monitora već sereš u prazno
nemoj ljudima davati krive informacije ukoliko nisi imao prilike raditi s dotičnim monitorima
pinsla je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2006., 13:56   #14
drago7
Guest
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 331
Citiraj:
Autor Qbic
Evo da se konačno i ja javim u svoj thread.
Hvala svima na napisanom, a konacna odluka je pala na SM204Ts.
Razlog je vrlo jednostavan, iako mi je preliminarno 203B izgledao jako simpatično nakon što sam ga vidio u akciji, odustao sam od njega.
Osnovni razlog je bio u promjenama prikaza boje po visini ekrana i to dok sam sjedio ispred njega u "idealnom" položaju.
(Monitor je bio spojen na DVI, sa rezolucijom i svim ostalim podešenim kako treba)
U gornjojh četvrtini ekrana boja je bila izrazito tamnija (stvarno izrazito).
Kad smo ga prebacili u portrait položaj tek onda je nastao horror po tom pitanju.
Mislim, čitao sam o tome, ali nisam mislio da je to toliko izraženo.
Osim toga, slika mi nekako na njemu nije "ležala" - stvar je individualna, jednostavno mi ne paše tako da sam od njega odustao.

Od 204B sam odustao slijedom istog jer računam, ako je ista matrica, onda će biti slična stvar i sa problemima. Nisam ga imao prilike isprobati, ali mi se ni ne da zezati ni gubiti vrijeme, a da pretpostavljam što bi bilo.

I na kraju da, 214T bi bio krasna stvar ali 6000 Kn je ipak malo "too rich for my blood" tako da nije bio ni ušao u ozbiljnije razmatranje.

204T sam isprobao u ne bas idealnim uvjetima, ali mi se ono što sam vidio jako svidjelo tako da je odluka donesena.

Razmišljao sam i o EIZO 1910S, ali mi je opet 4600 Kn za 19" mmalo previše iako znam da su oni priča za sebe.

U svakom slučaju još jednom se zahvaljujem!
Nadam se da ce bit dobar. Međutim, vidio sam kako radi 20" LCD u nativnoj reuluciji, 1600x1200 i meni su se slova cinila jako mala, ali najvažnije je da si prije kupovine isprobo isti monitor i da ti odgovara, drugo ništa nije važno, pa i što kažem ja ili netko drugi.
drago7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na