Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.01.2024., 18:39   #1
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Cudan zvuk iz pojacala

Imam mali problem sa Jamo DMR40 recieverom koji bi se najbolje opisao kao da ponekad zvuci - cudno. Mozda netko vec naletio na slicno no bolje da pitam i ak se da za male pare popravim uredaj nego da kupujem sad novi. Problem sam primjetio jos prije 2 godine i iskreno dosad se javljao 3-4 put na godinu. No odkad sam nabavio nove zvucnike slusam mjuzu skoro na dnevnoj bazi i dogada se bar jednom tjedno. Dosad se problem javio samo preko digitalnog ulaza (toslik i coax). RCA ulaz nije pogoden. Jos nisam 100% siguran al imam dojam da se problem dogada kad mu na ulaz dode bilo sto da nije 16bit/44.1Khz (Wiim sam ogranicio da limitira na 24bit/48khz posto je to max sto inegrirani DAC moze prozvakat). Rastavio sam Jamo i primjetio da je jedan malo veci kondenzator blago napuhnut (2 su PCB-a unutra - jedan napajanje i jedan sve ostalo - problematicni je bas na "sve ostalo"). Snimio sam kako to zvuci pa:


1. Snimka
2. Snimka

EDIT: Fotke iznutra. Oznacio sam problematican kondenzator na slici. Sad vidim da je i jedan mali na strani napajanja poceo se napuhavat al jedva. Ostalo mi izgleda normalno.





Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 22.01.2024. u 19:18.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2024., 00:16   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ima tu više elektrolita za mijenjanje,
osim označenog, napuhao se i ovaj malo manji livo od crv/crn (vjerojatno glavni +/-) i stabilizatora ....
Pokušaj iskopati service manual + sa dobrim RTV serviserom sve "pretresti".
Zamjenske elektrolite tražiš prema funkciji koju obavljaju odnosno iz kakve serije je svaki pojedini + kapacitet / napon / gabarit.
U switching napajanjima su obično Low-ESR a ovamo po audio dijelu su obično filtracijski.
Precizno rečeno, imaš 3 pcb - a (desno glavni switching, livo pamet / logika i ovaj mali montiran naopako).
Ako možeš, prati kuda ide digital signal pa oko chipa koji ga obrađuje provjeri elektrolite.
Znaju izgubiti svojstva / kapacitet a da nisu napuhani.
Još ako ti je pri ruci osciloskop onda se fino može vidjeti kako naponi, tako i dig. signal.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2024., 09:44   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Servisni manual i osciloskop je a must-have za ovakve situacije.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na