Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2011., 10:43   #31
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Jedno je user frendly a drugo je idiot proof. Ono koje većina očekuje ne samo od ubunta već od svih distribucija je da budu idiot proof i idiot save. A to je loše.
Ubuntu je sam po sebi i više nego user frendly. Samo ponekad treba i pročitati kaj ti poruka koja se pojavi kaže ili kaj ti ispiše update manager ili pak software installer.
E sad ako netko ne želi to pročitati, ako nekome nije stalo do njegovog sustava, zašto bi bilo meni stalo? Ako netko treba podršku, nema problema ja mu mogu pružiti podršku ali zna se koliko to košta. Moje znanje je besplatno ali moje vrijeme nije. No ako netko zatreba pomoć ili savjet tu ću mu vrlo rado priskoćiti u susret ali neka bar pokaže malo zainteresiranosti. Posotoji wiki.open.hr gdje je više manje sve kaj može friškog korisnika zadesiti objašnjeto i obrađeno na vrlo jednostavan i pristupačan način + puno zahtjevnije stvari. Dovoljno je samo pročitati. Sa čitanjem se jako puno tih problema otkloni i prije nego započnu. Jako puno ljudi si daje truda na ovaj način. 50ak nas svakodnevno piše i uređuje wiki, radimo tutoriale, priređujemo tribine, live forume, druženje, pomažemo ljudima na licu mjesta i nikad ne čujemo hvala niti to tražimo. Tražimo samo od korisnika da ponekad i pročita kaj mu sustav kaže, da ponekad razmisli prije nego nešto napravi i da se najvažnije informira. Jer na idiot način nemožeš baš nijedan OS koristiti.
U suprotnome mogu od bilo koga zatražiti neka mi vjreuje i neka u terminal ukuca sudo rm -R /etc ili sudo dd if=/dev/null of=/dev/sda bs=446 count=1 jer će to rješiti njegov problem. I kaj se desilo? Čovjek je obrisal ili /etc folder ili je maknul mbr sektor. Ja mu za to nisam kriv.
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2011., 10:44   #32
Zvone2772
interferometar
Moj komp
 
Zvone2772's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 768
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Pa za Boga dragoga meni Win7 ne šljaka kako treba - em me hebu ATI driveri jer za moju grafu ne podržavaju rezu od 168x1050
HD3200 integrirka? Meni radi OK na W7 na 1680x1050, zajedno s hardverskom akceleracijom H264 i hardv.akcel. web rendera u firefoxu.
Ili možda misliš na tužnu situaciju u Linuxu?

Na linuxu trenutno nemam nijedno, a 11.10 od instalacije službenih catalysta se vuče kao kornjača.
Vjerojatno bi bilo sve OKe da imam nVidiu u kompu
...ili onemogućim taj sav eye-candy i zaboravim na XvBA i web rendering uz GPU.

Imaš možda kakvu utješnu informaciju ili da si kupim GT520 i riješim sve probleme
Zvone2772 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2011., 10:48   #33
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Citiraj:
Autor Zvone2772 Pregled postova
HD3200 integrirka? Meni radi OK na W7 na 1680x1050, zajedno s hardverskom akceleracijom H264 i hardv.akcel. web rendera u firefoxu.
Ili možda misliš na tužnu situaciju u Linuxu?

Na linuxu trenutno nemam nijedno, a 11.10 od instalacije službenih catalysta se vuče kao kornjača.
Vjerojatno bi bilo sve OKe da imam nVidiu u kompu
...ili onemogućim taj sav eye-candy i zaboravim na XvBA i web rendering uz GPU.

Imaš možda kakvu utješnu informaciju ili da si kupim GT520 i riješim sve probleme
nemoj koristiti catalyst driver i situacija ti bude znatno bolja. Uzmi xorgov radeonhd driver i mesu. Igre budu spoije nego sa property driverom ali sustav bude radil normalno.
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2011., 12:31   #34
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor Zvone2772 Pregled postova
HD3200 integrirka? Meni radi OK na W7 na 1680x1050, zajedno s hardverskom akceleracijom H264 i hardv.akcel. web rendera u firefoxu.
Ili možda misliš na tužnu situaciju u Linuxu?

Na linuxu trenutno nemam nijedno, a 11.10 od instalacije službenih catalysta se vuče kao kornjača.
Vjerojatno bi bilo sve OKe da imam nVidiu u kompu
...ili onemogućim taj sav eye-candy i zaboravim na XvBA i web rendering uz GPU.

Imaš možda kakvu utješnu informaciju ili da si kupim GT520 i riješim sve probleme
Mislim na hebeni D-SUB+adapter priključak koji ne pušta info o monitoru u OS i kojem je trebao heavy modanje xorga da na Linuxu radi kak treba (preko DVI radi sve ok ali mi DVI treba za nešto drugo) - na windozama mi ni nakon instalacije drivera za monitor - neda...vjerujem da nvidia driver pregazi driver monitora ali pošto mi Windowsi ne igraju nikakvu ulogu u životu nisam se ni potrudio zaobići taj problem.

Code:
[tomek@callisto ~]$ cat /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf
Section "Monitor"
    Identifier    "Monitor0"
    HorizSync       30.0 - 81.0
    VertRefresh     56.0 - 75.0
    Option   "DPI" "96 x 96"
    Modeline "1680x1050_60.00" 147.14 1680 1784 1968 2256 1050 1051 1054 1087 -HSync +Vsync
EndSection

Section "Device"
    Identifier    "Device0"
    Driver        "nvidia" #Choose the driver used for this monitor
#    Option "ConnectedMonitor" "CRT"
#    Option "CustomEDID" "CRT-0:/home/tomek/edid.bin"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier    "Screen0"  #Collapse Monitor and Device section to Screen section
    Device        "Device0"
    Monitor       "Monitor0"
    DefaultDepth  24 #Choose the depth (16||24)
    SubSection "Display"
        Depth    24 
        Modes     "1680x1050_60.00" #Choose the resolution
    EndSubSection
EndSection
So 1997...

Kaj se ove tvoje vuče tiče...driveri još nisu optimizirani za Unity/Gnome3/Gnome-shell rendering. Ja sam se baš radi toga prebacio na XFCE...clean and simple.
Citiraj:
Autor lutherus Pregled postova
Jedno je user frendly a drugo je idiot proof. Ono koje većina očekuje ne samo od ubunta već od svih distribucija je da budu idiot proof i idiot save. A to je loše.
Ubuntu je sam po sebi i više nego user frendly. Samo ponekad treba i pročitati kaj ti poruka koja se pojavi kaže ili kaj ti ispiše update manager ili pak software installer.
E sad ako netko ne želi to pročitati, ako nekome nije stalo do njegovog sustava, zašto bi bilo meni stalo? Ako netko treba podršku, nema problema ja mu mogu pružiti podršku ali zna se koliko to košta. Moje znanje je besplatno ali moje vrijeme nije. No ako netko zatreba pomoć ili savjet tu ću mu vrlo rado priskoćiti u susret ali neka bar pokaže malo zainteresiranosti. Posotoji wiki.open.hr gdje je više manje sve kaj može friškog korisnika zadesiti objašnjeto i obrađeno na vrlo jednostavan i pristupačan način + puno zahtjevnije stvari. Dovoljno je samo pročitati. Sa čitanjem se jako puno tih problema otkloni i prije nego započnu. Jako puno ljudi si daje truda na ovaj način. 50ak nas svakodnevno piše i uređuje wiki, radimo tutoriale, priređujemo tribine, live forume, druženje, pomažemo ljudima na licu mjesta i nikad ne čujemo hvala niti to tražimo. Tražimo samo od korisnika da ponekad i pročita kaj mu sustav kaže, da ponekad razmisli prije nego nešto napravi i da se najvažnije informira. Jer na idiot način nemožeš baš nijedan OS koristiti.
U suprotnome mogu od bilo koga zatražiti neka mi vjreuje i neka u terminal ukuca sudo rm -R /etc ili sudo dd if=/dev/null of=/dev/sda bs=446 count=1 jer će to rješiti njegov problem. I kaj se desilo? Čovjek je obrisal ili /etc folder ili je maknul mbr sektor. Ja mu za to nisam kriv.
Ok...ovo je ko da čitam svoj post pred par godina Da, i ja sam tako razmišljao u početku kad sam vrtio Slack i mislio kak je baš cool sve ručno radit...kak se kaže - starost - mudrost. Gle - nisu svi tako voljni se udubit u sustav, već 99% usera jednostavno samo želi obavit posao na kompu a kad se problem pojavi nije mu ni na kraj pameti čitati Slackbook ili Linux Bible ili Linux in a nutshell ili <unesi ime knjige> već samo želi brzo riješiti svoj problem da može što prije nastaviti koristiti računalo. The end. I sad, kad radim posao koji radim i koji često zathjeva dobar dio dana da se odradi sve kak treba, ostaje mi jako malo vremena za sebe i to vrijeme ne želim utrošiti na čitanje manuala ili skriptiranje već želim sjesti za komp, odraditi što treba i uživat kolko mogu. Vidim da se kužiš dosta i nastavi tako ali odnos sa "običnim" userima moraš promijenit jer je pogrešan. Ne osuđuj i ne kritiziraj - pomozi ako znaš i želiš, ako neznaš i/ili neželiš - šuti.

P.S:- moj favorit je uvijek bio

Code:
 rm -rf /
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2011., 12:56   #35
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
nasli se linuxasi gledati prozorase s visoka
ugl, jedine prednost widnowsa nad linuxom su support i programska podrska

a sad, moram se sloziti s tomekom, meni nije nit na kraju pameti da citam manuale za ono sto win radi automatski kad bi to vrijeme mogel kvalitetnije iskoristiti

zanima linux i htel bi se bolje nauciti raditi u njemu, ali trenutno nemam previse vremena za to
a i malo mi se linux zamjeril radi onog buga s wirelessom
domis je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2011., 13:20   #36
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
nasli se linuxasi gledati prozorase s visoka
ugl, jedine prednost widnowsa nad linuxom su support i programska podrska

a sad, moram se sloziti s tomekom, meni nije nit na kraju pameti da citam manuale za ono sto win radi automatski kad bi to vrijeme mogel kvalitetnije iskoristiti

zanima linux i htel bi se bolje nauciti raditi u njemu, ali trenutno nemam previse vremena za to
a i malo mi se linux zamjeril radi onog buga s wirelessom
Neda ti se kad imaš moj broj moba jel

P.S. Ono je bil Lenovo bug ne wlan bug Bemti idiota koji se sjetio da uz hardwerski stavi još i softwerski switch...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 00:10   #37
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
@lutherus

Gledaj ti imaš pogrešan stav, ja ću ti najiskrenije i odgovoriti zašto, bez sprdnje prema bilo kome i bilo ćemu.

Korisnik je korisnik i ti moraš razumijeti da nisu svi korisnici napredni korisnici kao ti ili bilo ko drugi kome se da učiti prčkajući po OS-u bilo Wind ili Linux.


Korisnici se dijele u dvije grupe

1. Običan korisnik u tu grupu spadaju studenti koji nemaju veze s smjerom informatike, poslovni ljudi, obični ljudi kojima treba net, office, igre.

2. Napredan korisnik je onaj ko zna riješavati probleme uz vezi OS-a bilo u Wind ili u Linux i ima općenito napredno znanje u informatici.


Ja imam napredno znanje u Wind, a u Linux kao što vidiš i sam nemam nikakvo zato sam bio otvorio ovu temu da upitam zbog nejasnoća jer se vodim kao običan korisnik.


Običan korisnik općenito želi da mu OS radi kak se spada neki neznaju čak niti instalirati Windowse, niti bilo koji drugi operativni sustav bezobzira koliko je star i kolko ima fakseva iza sebe koji veze nema s informatikom. I ja to jako dobro znam jer sam mnogim ljudima poinstaliravao nanovo Windowse i to većinom zabadava jer su mi nekaj prema meni pritom mislim bilo rodbina, prijatelji, kumovi itd.


Ja sam voljan naučiti bar jedan popularni Linux OS, zato i jesam otvorio ovu temu ! Da nisam nebi ni instalirao Ubuntu, a još manje otvorio ovu temu vezano uz Linux OS.


Običan korisnik pa i napredan korisnik želi da mu operativni sustav radi kak se spada čim ga instalira. I da postoje programi za taj operativni sustav kao takav da mu nepije krv na slamćicu. Baš zato što mnogi imaju pametnije stvari za raditi nekaj drugo npr. obrada videa, photoshop, web dizajner, programiranje, office poslovne stvari umijesto prčkanja, čačkanja i mozganja, a još manje gledati tutorijale zakaj mu nekaj neštima OS kao slučaj kod mene štekanja, iako nisam pokrenuo nikakav program koji bi trebao gutati resurse.


Trebaš shvatiti da problematičan OS nije nikakav OS ko što nebi npr. kupio auto koji često posjeduje kvarove. I vjerujem da ti se neda zajebavati s takvim autom da moraš svaki dan ili svaki tijedan leći ispod njega i prčkati i popravljati, a još manje voziti na servis iako ga nevoziš niti 10 000km godišnje.

A ovako kada malo bolje pogledaš svaki automehaničar pa i aviomehaničar može isto tako se sprdakati nama zakaj si sami nepopravimo auto ili avijon, ko što se tu pitamo/sprdakamo zakaj ljudi sami nepopravljaju Windowse ili neki Linux ???
Pitanje je slijedeće ima li onda smisla kada se neki školuju za informatičara, automehaničara, aviomehaničara, pravnika, doktora ako ćemo se oslanjati da bi svi trebali znati sve ???
To je nemoguće, jer tada nebi bilo uopće ovih zanimanja za školovanje !


Zapamti, nitko nezna sve niti će itko ikad sve znati !
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 00:19   #38
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
@tomek@vz

Ja sam s ovom konfiguracijom koju imam sad prije ove nvidia imao ati i mogu reći da isto tako imam samo riječi hvale !

Ati i nvida mi rade najnormalnije bar što se tiće i igre i stabilnosti tako da kada uzimam za nekoga ili za sebe slijedeću konfiguraciju uopće nije bitno jel ati, nvidia, intel, amd potpuno nebitno. Već mi je samo bitno da za te novce koje imam dobim najbolji omjer uloženog i dobivenog u kombinaciji s kvalitetom i stabilnošću !




Pitanje je slijedeće koji bi bio najbolji Linux koji ima i podržava hrpu free programa i koje podržavaju starije igrice (bar što se igrica tiće zadnjih 5godina) ?
Nebih volio instalirati OS na kojem nebi imo nikakve koristi osim neta, video i office.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 00:23   #39
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
1. Običan korisnik u tu grupu spadaju studenti koji nemaju veze s smjerom informatike, poslovni ljudi, obični ljudi kojima treba net, office, igre.
U većini slučajeva je instalacija nekog programa / paketa klik - next, na Linuxu je paralela obično neka naredbica u Terminalu. Doduše Ubuntu je to dosta idiotizira pa i nastaju problem. Ja mislin da je to iz nekoliko razloga:
1. Nemaju love kao M$
2. Marginalizirani su
3. Nemaju toliko resursa kao M$ (kao preduvijet 2., driveri i ostali support)

Zbog toga nastaje problem kada se to sve ide strpat u paket (koji većini ok radi), ali opet je bolje kad sve sam posložiš, a to nije domena običnog usera ma koliko wikia bilo.

Citiraj:
Pitanje je slijedeće koji bi bio najbolji Linux koji ima i podržava hrpu free programa i koje podržavaju starije igrice (bar što se igrica tiće zadnjih 5godina) ?
Nebih volio instalirati OS na kojem nebi imo nikakve koristi osim neta, video i office.
Da ne generaliziran, koliko ti želiš imat Linux? Ako je to od 1-5 4i više potrudi se s konfiguracijom, ako nije ostavi se (ili još testiraj koju) pa vidi.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 01:23   #40
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
U većini slučajeva je instalacija nekog programa / paketa klik - next, na Linuxu je paralela obično neka naredbica u Terminalu. Doduše Ubuntu je to dosta idiotizira pa i nastaju problem. Ja mislin da je to iz nekoliko razloga:
1. Nemaju love kao M$
2. Marginalizirani su
3. Nemaju toliko resursa kao M$ (kao preduvijet 2., driveri i ostali support)

Zbog toga nastaje problem kada se to sve ide strpat u paket (koji većini ok radi), ali opet je bolje kad sve sam posložiš, a to nije domena običnog usera ma koliko wikia bilo.

Da ne generaliziran, koliko ti želiš imat Linux? Ako je to od 1-5 4i više potrudi se s konfiguracijom, ako nije ostavi se (ili još testiraj koju) pa vidi.
Gledaj, postavi se u moj položaj i zamisli se... sada si malo prije instalirao Ubuntu i šteka ti sve živo !
Gledaš i čudiš se ko pura dreku, kada u isto vrijeme čuješ i vidiš kako drugi Linuxaši imaju samo riječi hvale ?!

Tada otvoriš ovu temu da upitaš par nejasnoći zbog čega ti, umijesto da ti pomognu vele sve drugo samo ne ono kaj bi trebalo ?


I sad mi reci nakon svega skupa toga kaj da radim ?
DANCI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2011., 06:55   #41
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Citiraj:
Običan korisnik općenito želi da mu OS radi kak se spada neki neznaju čak niti instalirati Windowse, niti bilo koji drugi operativni sustav bezobzira koliko je star i kolko ima fakseva iza sebe koji veze nema s informatikom. I ja to jako dobro znam jer sam mnogim ljudima poinstaliravao nanovo Windowse i to većinom zabadava jer su mi nekaj prema meni pritom mislim bilo rodbina, prijatelji, kumovi itd.
A jesu barem ti windowsi bili legalni? Ili pak skrumpirani sa torrenta ?

Vidiš, varaš se oko svega. Daj ti meni rađe reci na koj način si radil instalaciju Ubunta. Preko wubia iz windowsa ili najnormalniju instalaciju sa Ubuntu live cd-a pritom pregazivši windows. Jer razlika je velika, pogotovo u radu. Instalacija preko wubia je spora, sustav trza, nema sve funkcije i na kraju krajeva ponaša se kao najobičniji windows program. Dok kod čiste instalacije to nije tako jer imaš čisti OS. Restricted extras Ubuntu od 10.04 ponudi već kao opciju kod instalacije pa ako si ju checkiral onda h imaš i oni rade a ako nisi onda nakon instalacije otvoriš Ubuntu software centre i tamo ih označiš i klikneš na install, uneseš sudo password i nakon 2 do 3 minute ih instaliraš. Svi paketi preko software centra rade a u njemu su svi koji se nalaze na Ubuntu repozitorijima ( dakako samo službenim) . Ovo nema veze sa paketima, nema veze sa paketiranjem a još manje sa kompajliranjem. Također već ti je više put rečeno otvori software centre i instaliraj si ubuntu restricted extras.
Ponašanje tvog sustava upućuje da je Ubuntu instaliran preko wubia. Otiđi u add/remove programs napravi uninstal, u dvd drive ubaci ubuntu live cd, bootaj sa njega i napravi čistu instalaciju.

Osnovna greška ne samo tvoja nego od većine korisnika je da linuxu pristupaju kao da je windows i pizde zašto nema ovo zašto nema ono. Well, linux nije windows. Prva razlika je što je windows operativni sustav a linux je samo kernel operativnog sustava a operativni susatva baziran na linux kernelu i gnu alatima je linux distribucija.

Ako želiš dobru i stabilnu distribuciju uzmi opensuse i troši opensuse.
lutherus je offline   Reply With Quote