Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.11.2023., 16:41   #70471
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Raspuhat nekad auto, čak i puni gas stisnut uopće ne bi naškodilo

Na ulaz u turbo dolazi čisti zrak izvana, čađa je na usisnoj grani motora od ne-blokiranog EGRa, a i ako je vakumski kontrolirani VNT turbo, postoji šansa da se nataložilo čađe na krilcima VNT-a pa se dogodi underboost ili overboost situacija. Također "italian tune up" pomaže ako se odradi svako toliko
Treba redovito raditi inače se pod tom "finom"mehanikom varijabilne turbine skupi toliko čađe da nema tog talijanskog tjunapa koji će to propuhati. Nu mi stari imao problem na 1.9tdi. Skinuo turbinu i bogami sam par sati čistio to sve dok se nije dovoljno oslobodilo. Dalo se pomicati ali je zapelo na određenim pozicijama.

Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Sjećam se dana kad smo se vozili po obilaznici 130kmh u trećoj kako bi ispuhali 1.9tdi prije tehničkog. Razlika je bila primjetna na eko testu.
E sad da li je u čađi ili nije, tu nisam doma.
O tom pričam, al neće mene stari slušati, reklo bi se penzioner već
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 17:17   #70472
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Sjećam se dana kad smo se vozili po obilaznici 130kmh u trećoj kako bi ispuhali 1.9tdi prije tehničkog. Razlika je bila primjetna na eko testu.
E sad da li je u čađi ili nije, tu nisam doma.

Mi smo u firmi rotirali tedeijove. Ako neki auto ne bi predugo vidio autoputa onda bi se s njim išlo na službeni put.

Osobno bi po temperaturi ulja vidio da je vruće u cilindrima (107-110). Auto bi vozio na nekih 2500 okretaja u krajnjoj brzini. Nekad se baš osjetila razlika prije i poslije autoputa čak i kad bi se išlo samo do Rijeke i natrag u ZG.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 17:20   #70473
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 873
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
Za tebe je cjelogodišnja. Ako nemaš u planu izlete po planinama Austrije ili Slovenije, a radiš 15k km godišnje...uzmi CrossClimate 2 , eto, moj prijedlog.
Svatko će ti ovdje davati svoja osobna mišljenja oko guma. Puno toga ovisi - gdje živiš, da li grad ili selo, način vožnje pojedinca...
meni je kod gume jedina briga iznenadno kočenje na mokrom i hladnom, i moožda neki aquaplaning, to su jedine situacije koje me mogu zeznuti, jer nemam abs ni ostalu elektroniku
a vozim se kroz naselje/obilaznica/grad podjednako

u mojoj dimenziji
352 € me košta set crossclimate + (ne znam je li to 1ica ili 2jka)

236 € me košta cjelogodišnji set hankook 4s2 / h750 koji navodno ima bolje kočenje po
isto toliko i vredestein 5 ( ne znam je li to isti ko ovaj pro koji je na testu najbolji)

230 me košta zimski hankook set koji je isto dobar po mokrom od ovij jeftnijih

220 me košta dobar ljetni set falkena koji bi morao po toplome biti bolji od cjelogodišnje i svega

znači 470 ukupno 2 seta ljeto i zima/cjelogodišnja
vs 350 za samo 1 set crossclimate

a imam 2 seta felgi tako da mogu prešarafiti samo

što možda i ima smisla, 120 eura više, a imam poštenu gumu onda i ljeti i zimi
samo treba svake sezone se natjerat šarafat kotače

A što se tiče cjelgodoišnjih oba navedena jeftilena ovih cjelogodišnjih imaju bolje kočenje po mokrom barem po testu od CC
a sad opet tu ima ljudi koji imaju drugačiji dojam
možda su jedino bolje po hladnom mokrom kočenju ali ne po toplom mokrom, što mi je isto upitna situacija,
pa ako bi mi cjelogodišnja bila lošija po ljetnom mokrom, od ljetne,
a isto tako ako nije puno bolj po hladnom mokrom od zimske po zimi,
onda bi radije išao na 2 seta guma, zima+ljeto ili čak možda cjelogodišnja + ljeto

tako da sam i dalje jako neodlučan
jer jedno su testovi,
drugo je vlastiti dojam i realnost i kakva je ta cjelogodišnje guma nakon 2 sezone ljetne
..
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2023., 17:37   #70474
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,790
Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
kakva je ta cjelogodišnje guma nakon 2 sezone ljetne
..
Trebala bi izdrzati tri ljeta ali da joj je trece ljeto i zadnje godisnje doba koje ce biti na cesti. Osim ako pitas Mladena, onda bi mogle jos tri ljeta jk

Zato uvijek montiram gume na jesen
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3706012
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 00:06   #70475
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 873
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Trebala bi izdrzati tri ljeta ali da joj je trece ljeto i zadnje godisnje doba koje ce biti na cesti. Osim ako pitas Mladena, onda bi mogle jos tri ljeta jk

Zato uvijek montiram gume na jesen
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3706012
nisam baš očekivao uložit u nove gume za samo 2-3 godine, inače ja to guram malo duže,
dal mogu očekivat bolju trajnost od zimskog + ljetnog seta što se tiče godina?
po nekoj računici će mi crossclimate odvoziti 37 000 u te 2-3 godine prije nego se sprže i izgube svojstva za 340 eur

a zima ljeto set bi valjda izdržali 5-6 godina i zajedno odvoziili 80 000+, recimo 50 ljetne, 30 zimske za 460 eur

a mislim da od zima ljeto setova mogu očekivati također i bolje ponašanje na cesti što se tiče kočenja i općenito držanja pogotovo ljeti i po mokrom i ocuvanje svojstva gume itd

dal štima ta računica?
Jedino ako uvedem u jednadžbu jeftinije cjelogodišnje hankook 4s2 ako valjaju ičemu onda ima smisla samo što naravno neće biti ni blizu ljetnoj ljeti ni zimskoj zimi ali onda ju mogu svake 3 godine mijenjati

Zadnje izmijenjeno od: M.Vlahovic. 14.11.2023. u 00:25.
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 00:37   #70476
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Automobili

Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
meni je kod gume jedina briga iznenadno kočenje na mokrom i hladnom, i moožda neki aquaplaning, to su jedine situacije koje me mogu zeznuti, jer nemam abs ni ostalu elektroniku
a vozim se kroz naselje/obilaznica/grad podjednako

u mojoj dimenziji
352 € me košta set crossclimate + (ne znam je li to 1ica ili 2jka)

236 € me košta cjelogodišnji set hankook 4s2 / h750 koji navodno ima bolje kočenje po
isto toliko i vredestein 5 ( ne znam je li to isti ko ovaj pro koji je na testu najbolji)

230 me košta zimski hankook set koji je isto dobar po mokrom od ovij jeftnijih

220 me košta dobar ljetni set falkena koji bi morao po toplome biti bolji od cjelogodišnje i svega

znači 470 ukupno 2 seta ljeto i zima/cjelogodišnja
vs 350 za samo 1 set crossclimate

a imam 2 seta felgi tako da mogu prešarafiti samo

što možda i ima smisla, 120 eura više, a imam poštenu gumu onda i ljeti i zimi
samo treba svake sezone se natjerat šarafat kotače

A što se tiče cjelgodoišnjih oba navedena jeftilena ovih cjelogodišnjih imaju bolje kočenje po mokrom barem po testu od CC
a sad opet tu ima ljudi koji imaju drugačiji dojam
možda su jedino bolje po hladnom mokrom kočenju ali ne po toplom mokrom, što mi je isto upitna situacija,
pa ako bi mi cjelogodišnja bila lošija po ljetnom mokrom, od ljetne,
a isto tako ako nije puno bolj po hladnom mokrom od zimske po zimi,
onda bi radije išao na 2 seta guma, zima+ljeto ili čak možda cjelogodišnja + ljeto

tako da sam i dalje jako neodlučan
jer jedno su testovi,
drugo je vlastiti dojam i realnost i kakva je ta cjelogodišnje guma nakon 2 sezone ljetne
..

Kad gledas kupit gume, najbitnija stavka je kako se ponasaju nakon godinu dvije. Svi testovi online se odnose na NOVE gume. Dzaba svi testovi. Ako mislis napraviti 50000km s jednim setom a bitno ti je iznenadno kocenje, prva stvar je procitati iskustva korisnika koji su napravili bar 20000-30000km s nekom gumom. Također, posto tvoj set guma kosta kao moja jedna, gledaj svojstva i iskustva u tvojoj dimenziji a ne opcenito.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 01:06   #70477
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,790
Potpis na review guma u TVOJIM dimenzijama gume!

Nisam nikad imao ljetnozimske setove. Da radim 20ak+ t km godisnje vjerojatno bi i razmislio o tome. Ovako sa jedva 10t km, i jos na moru, nemam o cemu misliti. Lanci su u gepeku ako nekud krenem, to se podrazumijeva.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 01:08   #70478
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor M.Vlahovic Pregled postova
u mojoj dimenziji
352 € me košta set crossclimate + (ne znam je li to 1ica ili 2jka)
Oprosti na pitanju, mozda zvuci omalovazavajuce, ali pokusavamo ti pomoci...

Ali koji ti auto imas da te set Crossclimate+ kosta samo 352EUR?!

Mene jedna Vredestein Quatrac Pro XL cjelogodisnja kosta 220EUR (19")... Auto ima 2 tone i 245KS... Logicno gledano, ta guma mora opravdati svoju cijenu i zaustaviti auto na vrijeme, s time da auto ima svu mogucu elektroniku koja pomaze u zaustavljanju...

Ako tebe jedna CC+ kosta 90EUR, pa koja je to dimenzija? 15"? 16"? Taj auto nema ni blizu 2 tone da mu treba neka savrsena guma za kocenje... Ja bi na tvom mjestu uzeo neku pristojnu cjelogodisnju gumu i prst u uho... CC+ je opcenito odlicna cjelogodisnja guma... Jako je tiha, toga se sjecam...

JFTR - 2018 sam CrossClimate+ 18" placao sa popustom 195EUR po komadu... A sada su jos i cijene guma poprilicno vise...

Sto se preporuke tice - Vredestein Quatrac Pro... Bang for bucks... Odlicna svojstva, odlicni testovi, bucnija od CC+, ali radi svoj posao jako dobro...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote