Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.04.2023., 12:46   #1
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
AiO racunalo - drma struja kroz spojene slusalice ili mobitel

Frendica ima problem na svom AiO kompu, drma ju struja kad spoji slusalice (3,5mm ulaz je) ili mob stavi punit. Danas ju je zdrmala struja, veli poprilicno, kad je pricala s nekim na mob dok je bio spojen na komp (slusalice nisu bile spojene kad ju je streslo kroz mob).

Ne vidim nista cudno na ulazima na slikama koje je poslala, nema onih limova oko ulaza gdje bi moglo doci do problema, cijelo kuciste je plasticno:



Sta bi to moglo biti? Ne zvuci mi ko problem s napajanjem i kaze da nema nikakvih drugih problema s kompom.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 13:03   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za početak mogao si staviti precizno oznaku modela,
potom kako je izvedeno napajanje kompa i kakva mu je utičnica.
Ako je std. šuko neka i spoji na šuko utičnicu sa uzemljenjem.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.04.2023., 13:24   #3
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Eh, nisam na lokaciji pa ne raspolažem svim informacijama.

Na šta misliš pod time kako je izvedeno napajanje kompa?

Šuko pretpostavljam da je i kabel i utičnica, to je manje više standard odavno a računalo je staro cca 3 godine

Edit:
Ovdje mi de čini da je na ulazu strujnog kabela je untra kao omotan komad gume ili kabela oko središnjeg crnog plastičnog dijela, možda je u tome problem:
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 16:21   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ako ima zamjenski adapter nista neobično da je lose izveden i da pušta struju
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 16:44   #5
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Kaže da je sve origigi kako je i kupljeno, niš nije mijenjala na njemu. Ne znači naravno ništa, i orginalni može bit loš ili se oštetit.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 17:02   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
A moze bit i da uticnica nema uzemljenje to je isto moguce. Ja iman jednu uticnicu, gdje moram ustekati letvu sa zaštitom od prenapona naopako, ako uštekam normalno, ne svijetli mi protected... Nezz kako se to desilo, neobično skroz ali može bit do tog.


A drugi par postola je adapter strujni koji imam, koji jednostavno pušta AC voltažu


Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Uzeo sam neki +Class punjač negdje u nas ima i po godine, nije bio ni pretjernao jeftin ~100kn bitce, fora je što ima QC3.0 i 2 izlaza.

I tako sam nabavio i automatski dispenser sapuna koji se puni na bateriju, i idem ja njega napunit, uštekam, i slučajno taknem i špinu, kad me struja zapne.

Uzmem voltmetar i mjerim 85V AC struje prolazi kroz taj shit od punjača. Onda sam naravno uzeo sve punjače, OnePlus, Realme ne puštaju ništa, Xiaomi pušta 45V iznenadilo me da i Raspberry Pi originalni isto pušta tih 85V AC struje.

Neki Qoletec 65W sto sam kupio za laptop u biti je isto ok ne pušta ništa. Meni nije jasno kako ti uređaji mogu dobiti CE certifikaciju ako puštaju preko 50V struje jer kao preko 50 se smatra "Visoka" a očito se može napravit da bude sigurnije.
A na drugu stranu zenu mi je drmalo kad god bi takla laptop, ispalo je da je to do Tuta + Bura
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 17:20   #7
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
A šta je tuta? Kahlica vjerujem da nije
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 17:33   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Hahaha nije, tracksuite na engleskom
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2023., 09:52   #9
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Oni koji "puštaju" napon su OK jer imaju ugrađen filter (sa kondenzatorima i prigušnicama) da sa switching adaptera ne mogu smetnje izaći u kućnu el. mrežu (to su one smetnje koje npr. smetaju powerline adapterima).
To što se može izmeriti napon(V) ne smeta jer struja(mA) ubija a ne napon, pa vidjeli ste Teslin transformator na slikama koliko puta sa više metara varnica i milion Volti ....
Jedino se "digne kosa" na glavi kao i kod tvog adaptera u kupatilu kad dotakneš slavinu. U kupatilima se nisu dozvoljavali prekidači razvodne kutije a svi uređaji su morali imati uzemljenje (bojler, veš mašina, grijalica...) pa i za brijaći aparat se koristio odvojni transformator u kućištu ogledala.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 15.04.2023. u 09:58.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 14:36   #10
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Malo mi je čudno da ju drma preko kompa, jer je tu 12-20V ulaz, koji se nebi trebao osjetiti ...

Koji je adapter spojen ...

I slušalice su mi isto tako upitne, da velim, jer je sve osim konektora koji se ušteka u komp gumeno/plastično ...


Mob ima ulaz od 5V koji nikako, ali doslovno nikako se nebi smio osjetiti kao "udar" ...


Možda bi išao gledati dalje malo od kompa, recimo produžna letva i sam utičnica ...

Nek proba komp spojiti na drugu utičnicu pa da vidimo jel bu i dalje "treslo" ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2023., 15:59   #11
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Mozda je staticki elektricitet. moja garnitura za sjedenje iz prime toliko naelektrizira da nemos vjerovat. dize ti se kosa na glavi, a kad se ispraznis, puca poprilicno.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 17:44   #12
dani77
Premium
Moj komp
 
dani77's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Val
Postovi: 304
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Mozda je staticki elektricitet. moja garnitura za sjedenje iz prime toliko naelektrizira da nemos vjerovat. dize ti se kosa na glavi, a kad se ispraznis, puca poprilicno.
Još kad je laminat dole, puca i iskri nenormalno. Pogotovo u ovom razdoblju.
__________________
"You know, you come from nothing - you're going back to nothing. What have you lost? Nothing!"
dani77 je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2023., 20:27   #13
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Nikky je lijepo prvi odgovorio točno zašto trese.
Napon je jedino neugodan pri dodiru , ali je struja vrlo mala pa nam ne može naškoditi.
Ako imate suhe ruke i ne dirate drugim djelom tjela uzemljenje neće se često ni osjetiti peckanje.


Da je statički napon pražnjenja kad drugi put nakon par sekundi opet dotakneš više ne puca po prstima.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 19.04.2023. u 20:33.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na