Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2023., 11:02   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Post Xiaomi 4K monitor 27"

Uzeo sam Xiaomi 27" 4K monitor. Reviewova za taj monitor praktički nema pa da napišem koju iz non-gejmerske perspektive:
  • Dođe u ogromnoj kutiji potpuno zatvoren u debeli stiropor i težak je za moderan monitor. Žena je mislila da sam kupio TV kad je vidjela kutiju
  • Ima VESA mount ali je 75x75. Srećom, s monitorom dođu distanceri pa se može staviti na bilo koji nosač koji ima 75x75 rupe.
  • Poklopac za sakrivati kabele je na magnet. Jako praktično i dobro drži.
  • S monitorom dođe pisani Pantoneov certifikat i kalibracijski izvještaj.

Zamiriši sobu po novoj elektronici kada ga se prvi puta upali ali to potpuno ispari za nekoliko sati. Kada sam ga upalio slika je bila malo čudna kao da su boje komprimirane. Kasnije sam skužio da treba isključiti AutoHDR i nakon toga to je bilo to. Spojen mi je na ThinkPada s Linuxom. Možda je to do Linuxa i Intel drivera na laptopu?

Anyways, boje su duboke, bogate i nisu prenaglašene, baš onako kako treba biti. Na Lagom monitor testu je sve savršeno out of the box, gamma svih boja na točno 2.2. Tekst je vrlo jasan i vrlo oštar, a ne bode oči. Foto i video izgleda očekivano izvrsno. Nema nikakvih zvukova iz monitora, coil whinea i sl. Imam na njega spojene aktivne zvučnike koji lijepo sviraju preko njega. IPS glow je manje izražen od tipičnog IPSa. Refleksije su malo veće nego što sam očekivao (nije glossy). Da je više mat vjerojatno bi previše muljao sliku jer su pixeli sitni. Backlight nema flicker.

Čini se da se sa slikom može potpuno manipulirati samo u Standard modu. Trenutno sam u sRGB modu i recimo ne mogu mijenjati kontrast slike nego samo svjetlinu jer bi naravno mijenjanjem kontrasta monitor bio van kalibracije. Refresh rate nudi 60Hz i 29.97Hz. Nisam još ručno probao druge frekvencije. Po defaultu dolazi s isključenim dinamičkim kontrastom, (Ultra)Fast pixel responseom i sličnim "image enhancementima" pa je jasno za koga je monitor prvestveno namijenjen.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglas Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na