Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2005., 13:42   #1
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
PSU mod - zamjena fana

Evo zmodo sam Anteca SmartPower 350 W single fan verziju, fan unutra je bio tesko smece, slabo je puho a i bio je dosta bucan. evo tu cu postat par slikica di se vidi kak je zapravo jednsotavno zamjenit fan za sve koji o tome razmisljaju, zahvalo bi kolegi raku kojeg sam par put zvao za neke savjete.

step by step guide

1. Naci zrtvu! napjanje koje hocete modat, ako je koristeno napjanje u zadnjih 2-3h prije nego ga otvarate pokusajte par puta stisnut power na kompu da ispraznite naboj iz kondenzatora. Kolga RAK kaze da nije to neka jaka struja al bolje bit siguran. Nakon sto ste ispraznili struju ili jednostavno ga ostavili da malo odstoji (1-2h) krenite na step 2




2. Otvorit napjanje, prvo i osnovo naci di je fan upiknut u plocu. Od napjanja do napajnaja to se razlikuje, neka imaju na glavnoj ploci a neka imaju male dodatne plocice, u praksi u napajanjima najcesce se mogu srest 2 pinska napjanja za ventove, sta ako imate 3 pinski fan? pa ovako postoje 2 mogučnosti. Prva ukloniot 2 pinski header

ili napravit nesto drugo, izvadit zice iz 3 pinskog headera, šarafcigerom pritisnite gornji dio headera, tamo je mali metal koj ga drzi unuta, povucite zicu van, oslobodtie sve zice osim žute (najčešča boja zice za mjerenje brzine) ona nam sad netreba. istom metodom izvucite zice iz 2 pinskog headera koj je bio spojen u napjanje, ubacite zice u 2 pisnki header i spojite. Ako zelite da vam se ispisuje temperatura, fan koj monitrate morate jos malo prilagodit, napravite jos jednu granu nul voda i spojite u stari header di je ostala zuta zica, to spojite u MBO. Tu i tamo mozete naic na napjanje koje ima zalemljene kablove napajnja u PCB, tad jednostavno odlemite stare zice i nalemite nove. Najvaznija stvar kod ovoga je da PAZITE NA REDOSLJED VODOVA! JAKO PAZIDE NA + I - znaci ako je na pocetku bilo da je desno crna i vama mora bit desno crna (najčešča boja - voda)



3. na kraju sve ljepo zatovrite, mozete skinut fan grill, on najcesce samo ometa protok zraka i stvara turbulencije. (ne skidajte fan grill ak je 12 cm fan, tad je mozda prevelika rupa pa bi mogo EMI utjecat na komponente) Kad zavtarate jako pazite na ove male plasticen folije po napjanju (one odvajaju kuciste napjanja od potencijalno nabijenih dijelova i cuvaju od udara, iako je napjanje uzemljeno uvijek valja bit oprezan) Kad sve pozatvarate i provjerite, napajnje je spreno za rad, bilo bi dobro da prvo testirate dal radi sve dobro, to mozete pomocu ATX power testera (nekih 100 kn) ili da spojite neke pinove, ako bas ocete spjat pinove pitajte RAKa koje tocno ja sam kupio tester jer mi treba cesto.

__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2005., 13:48   #2
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Da te nadopunim što se pinova tiče:

Fleks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2005., 13:49   #3
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
not bad
jedno pitanje su u napajanju zice na konektor ili su zalemljene na pbc?
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2005., 13:53   #4
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
Citiraj:
Originally posted by mc_fish
not bad
jedno pitanje su u napajanju zice na konektor ili su zalemljene na pbc?
mislis na fan? ovisi od napjanja do napjanja moje je imalo spojene na konektoru spojenom na PCB
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2005., 14:03   #5
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
Citiraj:
Originally posted by Trek
mislis na fan? ovisi od napjanja do napjanja moje je imalo spojene na konektoru spojenom na PCB
pa pitam za anteka tnx
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2005., 16:45   #6
Trek
Premium
 
Trek's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,306
sad sam ga malo prije ukopco, upalio prime, panaflo se nije ubrzo osto je tih stvarno je jako tiho, moram naslonit uho da vidim da radi. malo je toplije neg prije al nista strano, dobro jos nije ni bilo u kucistu vec na podu kraj kucista jer mi se neda sve vadit. ukopco sam sve na ovo i ono je radilo sta da kazem osim PAPA fortron :P al samo privremeno dok drug komp ne kupim
__________________
Biti lud ima prednosti koje razumiju samo ludjaci
FKT meber jednog dana high priest...
Trek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na