Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.10.2015., 02:09   #121
sipe
Premium
Moj komp
 
sipe's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 984
Pozdrav

Ja sam imao E5440 prvo SLANS na P35C-DS3R. Jedina razlika što je moja imala combo DDR2 i DDR3. Radilo bez greške.

Svrha naljepnice da fizički zamjeni 2 pina zato 775 može prepoznati 771 procesor. Za lemilicu ne znam, isplati se dat nekom 5kn za naljepnicu ili naruči sam

Razlika SLA i SLB je u stepping, SLB je nešto bolji, hladniji i bolji OC

I ako ti je napajanje na granici bilo bi dobro da ga zamijeniš za svaki slučaj.
sipe je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 03:37   #122
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
I normalno mirkodove unesem u BIOS? No, mogu upalit računalo s tim procesorm pa onda kodovi?

Ma kupit cu naljepnicu al na slikama ne izgleda kao da nesto radi, a i vidal sam na nekim procesorima da je to vec napravljeno no ne s naljepnicom nek na drugačiji nacin. Takvi procesori imaju i udubljenja tako da ne treba rezat socket matične.

Nećemo mjenjati. Tih dodatnih 15W ce držat. Mada je sad procesor lagano OC na 2.8GHz i na naponu 1.35v (u BIOSu vise)
beli14 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.10.2015., 08:46   #123
Clansman
Premium
 
Clansman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 43
Naljepnica "MORA" ići jer ona invertira 2 pina na procesoru da bi postao pin kompatibilan sa 775 utorom. Razlika u brzini se uoči, stabilnost je identična kao i prije a cijena zahvata je jako povoljna. Imam X5450 koji malo više proždire struje ali sve radi jako dobro i to na 3.6GHz iako mogu više ali sam ga ostavio ovako i s još nižim naponom.
__________________
UP THE IRONS !!!
Clansman je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 15:35   #124
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Mogu upalit računalo s tim procesorm bez promjena na BIOSU? Naime, zanima me ako ne bude radilo ako se mogu vratit na s775.

Što je s ovakvim procesorima koji su već modificirani nekako, a nemaju tu naljepnicu nek samo neki dio oko ta dva pina. Našao sam dosta takvih online za prodaju
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 15:41   #125
Clansman
Premium
 
Clansman's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zadar
Postovi: 43
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Mogu upalit računalo s tim procesorm bez promjena na BIOSU? Naime, zanima me ako ne bude radilo ako se mogu vratit na s775.

Što je s ovakvim procesorima koji su već modificirani nekako, a nemaju tu naljepnicu nek samo neki dio oko ta dva pina. Našao sam dosta takvih online za prodaju
Može se upaliti ali ne mora značiti da će se podići OS bez modifikacije BIOS-a. Meni se procesor probudio i bio ispravno prepoznat ali windowsi se nisu mogli podići. Onda sam modificirao bios i sve pet evo zadnjih pola godine.

Oni su modificirani na način da su im rubovi izbrušeni na mjestima tako da ne treba modificirati socket na matičnoj i ako malo bolje pogledaš imaju naljepnicu jer jednostavno bez nje ne radi.
__________________
UP THE IRONS !!!
Clansman je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 15:47   #126
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Onda ću uzet odmah potpuno modificiran. Da ne moram uništavat matičnu.

Koja je razlika između E5440 i L5420 osim u frekvenciji? L5420 ima osjetno manji TDP (50W). A ta razlika od 300MHz ne bi trebala biti tako značajna ili?
Malo sam knap sa snagom napajanja.
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 18:45   #127
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 889
napajanje ti nije najbitniji faktor u tome nego ploča.

Ploče sa boljom regulacijom i opčenito bolje ploče su za E i X seriju a na malo lošije je bolje stavit L ili E
__________________
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 19:11   #128
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Imam napajanje od 400W. Grafička ima TDP od 150W (2x6pin konektor, a napajanje ima samo jedan pa sam s lemilicom dodal još jedan kao na slici). Na nVidia stranici piše da je minimum 450W.

Zato me zanima ak ima koja razlika u ta dva procesora osim u frekvenciji. Ako je razlika u brzini relativno mala onda ću rađe uzet procesor s 50W TDP.

EDIT:
Vjerujem da je ploča dobra čak i za X seriju, ali ne mislim nju stavljat što zbog TDP, što zbog toga što mi nije potrebna.
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 19:51   #129
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Mogu upalit računalo s tim procesorm bez promjena na BIOSU? Naime, zanima me ako ne bude radilo ako se mogu vratit na s775.

Što je s ovakvim procesorima koji su već modificirani nekako, a nemaju tu naljepnicu nek samo neki dio oko ta dva pina. Našao sam dosta takvih online za prodaju
Danas sam svog E5450 dao frendu da ga sa malom finom turpijom lagano izturpija ako uspije, sutra ga testiram u P5Q-E kod ćaće pa ću vam pofotkati. Možda je bolje isturpijat proc nego rezat socket i riskirat ubijanje pinova nije da nisu mnogi skenjali pinove
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 20:12   #130
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Danas sam svog E5450 dao frendu da ga sa malom finom turpijom lagano izturpija ako uspije, sutra ga testiram u P5Q-E kod ćaće pa ću vam pofotkati. Možda je bolje isturpijat proc nego rezat socket i riskirat ubijanje pinova nije da nisu mnogi skenjali pinove

S oštrim skalpelom ili nožem da se to fino odrezat bez straha da se uništi koji pin. No, onda je matična "uništena."
beli14 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.10.2015., 20:33   #131
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Vidjeh na sopstvene ćorave oči da su neki rezali bakinim kuhinjskim nožom ili grickalicom za nokte i pritom odnesli pol reda pinova usput
Doduše, takvi bi i preturpijali i proc.

No eto, ja sam se odlučio na rizik na procesoru jer mi je veća šteta kasapit 8 ipo godina staru P5Q-E nego taj E5450. I ako to bude to, ćaća prelazi na Quad Corea.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 22:06   #132
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,301
Gickalica RULES, ja sam skoro sve grickalicom odradio i imaš puno bolju kontrolu nego sa nekom oštricom.
Ali se slažem da je bolje proc modati, još ako imaš onu malu bušilicu sa onim brusovima(nemam pojma kak se to zove), milina.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 22:50   #133
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Vidjeh na sopstvene ćorave oči da su neki rezali bakinim kuhinjskim nožom ili grickalicom za nokte i pritom odnesli pol reda pinova usput
Doduše, takvi bi i preturpijali i proc.

No eto, ja sam se odlučio na rizik na procesoru jer mi je veća šteta kasapit 8 ipo godina staru P5Q-E nego taj E5450. I ako to bude to, ćaća prelazi na Quad Corea.
Ljudi su škrti, jer ovi prepravljeni procesori koštaju 2 do 3 EUR-a više od onih koje treba prepraviti i još rezat po ploči. Ja sam fino ubo ovo, uprgejado BIOS i upiknuo proceor, sve skupa 10 minuta posla i gle čuda sve radi i manje se grije od starog E8400!

Evo ovdje naručio http://www.aliexpress.com/item/LGA77...041514744.html i došlo za 10 dana, a čovjek poslao i termalnu pastu u paketu!

Sada sam miran dok Intel ne izbaci proc na 10 nm, jer ovo je cca 40% snage najjačeg Skylakea. Meni skok od 100% i to mi je sasvim zadovoljavajuće u odnosu na prethodno stanje, a košta me 32 EUR-a! Ne isplati mi se sada iskeširati 1200 EUR, da bi dobio cca 5x brži stroj, kada sam za 32 EUR dobio 2x bržu makinu.

Za 5x bolje performanse morao bih dati 40x keša u odnosu na dogradnju kojom sam dobio 2x bolje performanse. Čista računica.

A zašto više ne kupujem zadnje i najbolje, je slučaj kada se sjetim da sam 1995 dao 4000 DEM za 4 sticka po 16 MB RAMA. Da se smrznem kada se sjetim koliko me to onda sve skupa koštalo, danas bi za te novce dobio vrhunski stroj i još bi mi toliko ostalo, koliko bi za tu kombinaciju platio. Tako da sada uopće se više ne žurim nikamo, jer i sa ovim što imam mogu solidno raditi ono što mi treba.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 06.10.2015. u 00:21.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2015., 23:04   #134
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Ona naljepnica kaj se zaljepi na procesor, jel' ona nužna? Gledam slike i ne vidim koja je svrha te naljepnice kad kontakt na ta dva pina ionako ostaje. Jako sam dobar s lemilicom pa ako se može to s njom nekako napravit?
Ta 2 kontakta i trebaju ostati, ali im treba zamijeniti mjesta
Ako misliš da to možeš izvesti lemilicom, samo naprijed
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
SLAxx ili SLBxx koja je razlika?
Objašnjeno na prvoj stranici teme.
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
I normalno mirkodove unesem u BIOS? No, mogu upalit računalo s tim procesorm pa onda kodovi?
Također objašnjeno na prvoj stranici teme, a imaš tamo i link na neki popis ploča koje su testirane i sa kojim procesorom.
Pošto imaš Gigabyte ploču u igri bi mogla biti i revizija ploče pa pogledaj i to usput.
Moj savjet je prvo kodovi onda procesor.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 01:13   #135
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor osspaljeni Pregled postova
Ta 2 kontakta i trebaju ostati, ali im treba zamijeniti mjesta
Ako misliš da to možeš izvesti lemilicom, samo naprijed

Objašnjeno na prvoj stranici teme.

Također objašnjeno na prvoj stranici teme, a imaš tamo i link na neki popis ploča koje su testirane i sa kojim procesorom.
Pošto imaš Gigabyte ploču u igri bi mogla biti i revizija ploče pa pogledaj i to usput.
Moj savjet je prvo kodovi onda procesor.

Na prvoj stranici je objašnjeno samo razlika u microkodovima za SLAxx odnosno za SLBxx. Mene zanimalo ak ima koja razlika u tome sto se tiče peformansi. No, sad vidim da je svejedno. OC ionako ne mislim.


Pronašao sam na onoj stranici svoju matičnu i radi sa tim procesorom koji ja hoću ja staviti, E5440 (slika).

Ne mogu pronaći ništa što se tiče revizija za moju matičnu ploču. No, ovo mi pokazuje CPU-Z. Tu piše koja je revizija pa bih te zamolio ako mi možeš dati link ili reći ako će raditi Xeon na mojoj ploči.

Nakon što unesem te kodove u BIOS. Bude li onda matična radila sa Core 2 Duo E6550 ukoliko ne uspije sa Xeonom?
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 11:31   #136
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
Radit će matična uredno sa starim procesorom ako samo dodaš mikrokodove za xeona, a ne obrišeš ništa od postojećih.
Btw, konfa pod moj komp je uredno radila duže vrijeme s istim tim chieftecom od 400W tako da te to ne treba brinuti.
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 12:52   #137
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Na prvoj stranici je objašnjeno samo razlika u microkodovima za SLAxx odnosno za SLBxx. Mene zanimalo ak ima koja razlika u tome sto se tiče peformansi. No, sad vidim da je svejedno. OC ionako ne mislim.
Citiraj:
Spominju se C0 i E0 procesori. U čemu je razlika?
Ukratko rečeno E0 procesori su noviji i imaju oznaku SLBxx
Također se vjeruje da su E0 procesori bolji overclockeri.
Nema se reći što više od ovoga, ali stvarno nema.
Možeš ti dobiti i C0 koji će se bolje klokati od E0. Čista lutrija.
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Pronašao sam na onoj stranici svoju matičnu i radi sa tim procesorom koji ja hoću ja staviti, E5440 (slika).

Ne mogu pronaći ništa što se tiče revizija za moju matičnu ploču. No, ovo mi pokazuje CPU-Z. Tu piše koja je revizija pa bih te zamolio ako mi možeš dati link ili reći ako će raditi Xeon na mojoj ploči.
Jednostavno: ako je naglašena revizija ploče onda je BITNA, ako nije naglašena onda je NEBITNA.
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Nakon što unesem te kodove u BIOS. Bude li onda matična radila sa Core 2 Duo E6550 ukoliko ne uspije sa Xeonom?
Ako se ne dogodi "viša sila" trebalo bi raditi.
Pod "viša sila mislim na: savijen pin uslijed rezuckanja socketa, ostaci plastike u socketu, uništen procesor uslijed pokušaja turpijanja novih utora ili ako dobiješ neispravan procesor (dobro ga pregledaj sa donje strane da nešto ne nedostaje)
Radit će i dalje sa E6550. Ti samo dodaješ kodove za novi procesor, ne brišeš ništa iz BIOSa.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 13:13   #138
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
delete

vidim da kasnim opasno
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 15:06   #139
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Street_Racer:
Onda odlično. Poprilično je slična konfiguracija što se tiče sveukopnog TDP-a

osspaljeni:
U redu. Totalno mi je nebitno koji će biti procesor ili SLAxx ili SLBxx, C0 ili E0
Pošto ništa ne piše za revizije na onoj stranici, nadam se da bude radilo.
Onda definitivno bolje prvo unesti microkodove za E5440 pa onda sam procesor staviti na socket.

Hvala svima puno!
Kroz ovaj tjedan naručim procesor sa eBaya pa javim dalje.
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 06.10.2015., 15:26   #140
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Gickalica RULES, ja sam skoro sve grickalicom odradio i imaš puno bolju kontrolu nego sa nekom oštricom.
Ali se slažem da je bolje proc modati, još ako imaš onu malu bušilicu sa onim brusovima(nemam pojma kak se to zove), milina.
Ti... ti... pa kad si majstor mirne ruke i imaš odlične slavonske rakije blizu
Pričam o ekipi koja pristupa tome kao da ulaze u krevet gdje ih čeka Scarlett J. a oni ne znaju kaj bi sa njom.
Mala okrugla turpija, zacrtat mjesto na procu i lagano do pinova i to je to. Malo više posla no puno manje rizika za nepopravljivi fail.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2015., 23:12   #141
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Evo da podijelim zapažanja sa moddanja Xeona E5450 C0:

Metoda 1 - kvadratna fina turpija 2 mm (ako imate, može i okrugla)
- prvo smo probali turpijat nekakav stari Pentium 4 s775 da vidimo kako ide po tom materijalu; išlo je ok.
- na xeonu smo ocrtali položaj utora prema S775 procesoru i na tom dijeli isturpijali do pinova (cca pola milimetra do pinova je OK).

Metoda 2 - šmirgl papir 80 (može i finiji, jedino smo taj imali)
- presaviti komad papira po pola i sa bridom šmirglat na ocrtanom. Papir će se trošiti pa ga treba 2, 3 puta presavijati.
- također, test na pentiumu 4, isto ide ok. Malo sporije, neznatno sporije od turpije.
- na xeonu drugi utor izveden sa time, isto cca pola mm do pinova.

Dobro ga prebrisali i instalirali u ploču. Radi bez greške i moddanja ploče.

Fotki nemam nažalost. Nisam imao mob sa sobom, a i namuljao sam pastu i stavio cooler u nadi da će iz prve kresnut i tako je bilo pa sad tako i ostaje trajno.

Suma summarum: za one koji ne žele rezat štifitove na socketu, 7-10 minuta posla više, rizik minimalan u odnosu na moddanje ploče a i ne morate plaćati 5-10 eura više kinezima koji su to već napravili, u slučaju da recimo imate već adapter. No ako čajniz nudi za 5eura više turpijanog sa stickerom, onda je i to dobra opcija.

Moja priča sa Xeonima s771 moddanjem završava ovim poduhvatom. S775 ploča više nemam niti imam želju kupovati. Ostao mi je jedan adapter još kojeg sam danas našao pa neka se javi netko kome treba...

U svakom slučaju, bilo je zanimljivo (i unosno od šverca ). Hvala svima na savjetima, tutorialima i suradnji
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2015., 18:41   #142
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Evo da podijelim zapažanja sa moddanja Xeona E5450 C0:

Metoda 1 - kvadratna fina turpija 2 mm (ako imate, može i okrugla)
- prvo smo probali turpijat nekakav stari Pentium 4 s775 da vidimo kako ide po tom materijalu; išlo je ok.
- na xeonu smo ocrtali položaj utora prema S775 procesoru i na tom dijeli isturpijali do pinova (cca pola milimetra do pinova je OK).

Metoda 2 - šmirgl papir 80 (može i finiji, jedino smo taj imali)
- presaviti komad papira po pola i sa bridom šmirglat na ocrtanom. Papir će se trošiti pa ga treba 2, 3 puta presavijati.
- također, test na pentiumu 4, isto ide ok. Malo sporije, neznatno sporije od turpije.
- na xeonu drugi utor izveden sa time, isto cca pola mm do pinova.

Dobro ga prebrisali i instalirali u ploču. Radi bez greške i moddanja ploče.

Fotki nemam nažalost. Nisam imao mob sa sobom, a i namuljao sam pastu i stavio cooler u nadi da će iz prve kresnut i tako je bilo pa sad tako i ostaje trajno.

Suma summarum: za one koji ne žele rezat štifitove na socketu, 7-10 minuta posla više, rizik minimalan u odnosu na moddanje ploče a i ne morate plaćati 5-10 eura više kinezima koji su to već napravili, u slučaju da recimo imate već adapter. No ako čajniz nudi za 5eura više turpijanog sa stickerom, onda je i to dobra opcija.

Moja priča sa Xeonima s771 moddanjem završava ovim poduhvatom. S775 ploča više nemam niti imam želju kupovati. Ostao mi je jedan adapter još kojeg sam danas našao pa neka se javi netko kome treba...

U svakom slučaju, bilo je zanimljivo (i unosno od šverca ). Hvala svima na savjetima, tutorialima i suradnji

Proceosr si fiksiral u nešto ili si držal u ruci kad si turpijal?
beli14 je online   Reply With Quote
Staro 08.10.2015., 19:38   #143
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
U ruci. bitno je da načmeš materijal na ocrtani dio. Kasnije ide bez problema.

Inače, možeš stavit u škrip ako ga imaš. Nisam ga imao pri ruci pa sam brusio iz ruke.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2015., 22:21   #144
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
U ruci. bitno je da načmeš materijal na ocrtani dio. Kasnije ide bez problema.

Inače, možeš stavit u škrip ako ga imaš. Nisam ga imao pri ruci pa sam brusio iz ruke.
Sve je to lijepo, samo dok brusiš iz ruke moraš jezik držat ravno, jer inače ode mast u propast!
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2015., 22:26   #145
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
A sad, ravno... da ok, ne pod 45 jasno, al baš da je nula ... malo teže
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 07:34   #146
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
A sad, ravno... da ok, ne pod 45 jasno, al baš da je nula ... malo teže
Ne treba se čuditi mojoj opaski o smjeru brušenja! Jer sam već svašta u životu vidio i doživio, čak i od profesionalnih majstora. Na žalost ima svakakvih ljudi i dogodi se da ljudi ne razumiju kako se nešto radi, pa na kraju ispadne svašta, samo ne ono što treba. Neki se upuštaju u vodoinstalaterske poslove želeći uštedjeti koju kunu, a na kraju poplava u stanu i kod susjeda koji žive ispod, imao sam već pet primjera u mojoj zgradi gdje stanujem. Tako je i sa ovim brušenjem, jeftinije je kupiti od

http://www.aliexpress.com/item/LGA77...041514744.html

a sada ima i još jeftinije

http://www.aliexpress.com/item/Close...78326.html?s=p

nego brusiti.

Osim toga nema potrebe za naljepnicom, a u kompletu pošalju i termalnu pastu.

Stvarno se za 15 do 35 kuna više za već obrađeni procesor ne isplati zezati i gubiti vrijeme. A osim toga ne treba ljepiti niti naljepnice jer je stvar riješena lemljenjem što je kvalitetnije riješenje od naljepnice.

A zbog samog lemljenja netko je morao nakon toga testirati procesor, pa je to garancija više da je procesor ispravan, za razliku od neobrađenog, za kojeg se može dogoditi da nije provjeren dali ispravno radi.

Inače kada sam prije mjesec dana naručivao obrađeni procesor najniža cijena je bila 32 EUR, a sada je cca 30 EUR.

Očito da je potražnja nakon izlaska Skylakea pala, pa su i cijene u skladu s tim pale. Ali fučkaš 2 EUR ako se nisam morao gnjaviti sa rezuckanjem ploče ili brušenjem procesora, a i imam dodatnu garanciju da je tako obrađeni procesor nakon obrade testiran dali je ispravan.

Sve skupa 10 minuta posla, a i vrijeme je novac.

Naravno model s oznakom X ima veći TDP i zato je jeftiniji jer ga ne podržavaju sve ploče, onaj sa oznakom E ima manji TDP i radi praktično na svim pločama ali je zato 5 EUR skuplji, veća potražnja povlači i veću cijenu.

Dakle cijena za moj model E5450 je sada manja za 2 EUR, pa za 1 pivu neću propast, a nisam morao kemijati po ploči ili procesoru, nego kao gospon flashirao modificirani BIOS, te ubacio ovaj procesor i sve radi, a i manje mi se grije od E8400 iako ima 2 jezgre više. Oćito je termalna pasta poslana u paketu s procesorom koja ide pod cijenu procesora daleko bolja od stare koja je bila prije, a i nije mijenjana 8 godina, još je dobro i izdržala, kao i hladnjak kojeg nisam do sada uopće čistio, a usput sam promjenio i pastu na GPU i očistio hladnjak na grafičkoj kartici, tako da sada sve radi hladnije za cca 5 stupnjeva, a u stroju nema prašine a bilo je za 1 vrećicu.

Inače stroj mi je radio 24/7 i tako 8 godina. Ako je gašen i paljen cca 20 puta u to vrijeme puno sam rekao, a što se vidi i na diskovima, jer imaju jako malo hladnog starta.

To je razlog zašto se ništa do sada nije pokvarilo, jer hladni start donosi termička naprezanja na komponentama, ploči, pa se lemovi s vremenom otpuste, zato ja nikada ne gasim stroj i nemam kvarova, jer najviše kvarova nastaje zbog stalnog gašenja i paljenja, jer je to šok za elektroničke komponente i dolazi do termalnih naprezanja uslijjed stalnog zagrijavanja i hlađenja komponenti.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 09.10.2015. u 08:05.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 08:57   #147
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Vidi, sakomako, ja sam iznio svoje iskustvo u turpijanju procesora. I turpijao sam komad pertinaksa, a nisam obrađivao nešto na kvalitetu N8 niti tolerantnu mjeru.
Adapter sam imao, Xeona sam imao, P5Q-E od starog nisam htio kasapit i imao sam potrebni alat. I eto.
Ako se netko nađe u sličnoj situaciji, da zna kako se može snaći da ne zakolje ploču.

Kao što rekoh, mene više ta krama ne interesira. Niti ću je naručivati niti ću to uzgajati. Ovo je bila informacija onima koji žele moddat cpu.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 11:23   #148
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
...U svakom slučaju, bilo je zanimljivo (i unosno od šverca ). Hvala svima na savjetima, tutorialima i suradnji
Adaptet po adapter = "palata"



Nek ćaća nastavi "bizmis" - sve si mu pokaza
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 12:16   #149
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Vidi, sakomako, ja sam iznio svoje iskustvo u turpijanju procesora. I turpijao sam komad pertinaksa, a nisam obrađivao nešto na kvalitetu N8 niti tolerantnu mjeru.
Adapter sam imao, Xeona sam imao, P5Q-E od starog nisam htio kasapit i imao sam potrebni alat. I eto.
Ako se netko nađe u sličnoj situaciji, da zna kako se može snaći da ne zakolje ploču.

Kao što rekoh, mene više ta krama ne interesira. Niti ću je naručivati niti ću to uzgajati. Ovo je bila informacija onima koji žele moddat cpu.
Niš ja ne velim!

Samo oni koji se spremaju na tako nešto preporučujem prepravljeni procesor umjesto rezuckanja po ploči ili turpijanja po procesoru i ljepljenja naljepnica! Stvarno se ne isplati radi 15 do 30 kn zezati se sa rezuckanjem po ploči ili turpijanjem po procesoru. Inače me ova kombinacija služi sasvim solidno za ono što mi treba a to je cca 40% snage najjačeg Skylakea.

Za crtanje u CAD i statičke proračune dovoljno brzo i učinkovito. Za Excel, Word i prejako, sve ostalo radi savršeno što se tiče gledanj multimedije, igrice rade normalno, barem one koje mene zanimaju, tako da ne vidim razlog da ne zadržim ovu kombinaciju još godinu do dvije. Snaga stroja mi je porasla za 100% uz investiciju od 32 EUR. Nekada sam bacao novce na najnovije tehnologije, ali kada je snaga procesora postala zadovoljavajuća nema potrebe stalno kupovati novo.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2015., 13:28   #150
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Za CAD koliko sam osobno osjetio, bitniji je RAM a još bitniji SSD. C2D, Xeon C2Q ili i5 skylake je sasma sporedan u cijeloj priči.

No eto. Ko voli nek izvoli. DIY metoda je opisana.
Vraćam se novijim tehnologijama i socketima. S775 i S1156 ostavljam povijesti
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na