Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2021., 09:43   #151
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Digni mu najam.

Porez se plaća:
Najam * 0,7 * 0,1 * (1+prirez općine)

Tebi je prirez 10% tako da je ukupni porez 7,70%.

I samo info. Po novom, ako želiš biti u sustavu PDV-a (pretpostavljam da želiš ... d.o.o. ...), neće ti dozvoliti dok te ne obiđe porezna i malo popriča s tobom zašto ti to želiš. Valjda su imali puno prevara gdje se otvori nova firma, nabije dug PDV-a i pobjegne.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 18.11.2021., 11:57   #152
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Digni mu najam.

Porez se plaća:
Najam * 0,7 * 0,1 * (1+prirez općine)

Tebi je prirez 10% tako da je ukupni porez 7,70%.
Me ne, ova cifra je naš osobni dogovor oko troškova i svega ostalog, nije u svrsi izvlačenje novca iz firme. Firma mu je ko oko u glavi tako da sve ostaje na računu firme, najradije si ne bi isplačivao ni plaću 🤣
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2021., 14:46   #153
definho
Premium
 
definho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: /
Postovi: 155
gdje je trenutno najbolje otvoriti bankovni racuna za potrebe obrta? Internet bankarstvo obavezno?
__________________
Respect the Raise...!
definho je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2021., 14:53   #154
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Dokle god nemaš neki kredit kod njih, minus, kreditne buisiness i slicno, svaka je ista ili slicna. Ako odlucis to imati negdje, izbjegni Zagrebačku.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:10   #155
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kratko pitanje - kako friški jdoo ili doo (bez zaposlenih) može preživjeti par mjeseci bez prihoda ? Pozajmice od osnivača/fizičke osobe ? Temeljni kapital ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 14:25   #156
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Oboje. Imaš temeljni od 20.000kn ako si ga uplatio. Troškovi su ti knjigovodstvo, banka i plaće ako imaš. Ako nemaš plaće, to je par sto kn mjesečno.

Inače, možeš od temeljnog platiti i npr. trošak otvaranja tvrtke i javnog bilježnika ako žele pričekati da se osnuje tvrtka da ti fakturiraju.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 15:52   #157
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Pitanje: Paušalni obrt i prodaja robe

Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.

Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.
A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.

U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 15:59   #158
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Citiraj:
Autor flajpan Pregled postova
Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.

Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.
A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.

U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
Imam i ja paušalni obrt i bavim se isključivo servisom bicikala (nemam prodaju). U sklopu servisa mogu ugrađivati i mijenjati nove rezervne dijelove, ali na račun ne pišem samo dio kao dio nego ugradnja/zamjena/podešavanje kao npr, "ugradnja stražnjeg mjenjača xxx". Tu naplatim i ruke i dio kao jedna cijelina i to je sve po ps-u tj. zakonu.

Po meni i ti bi mogao to kao uslugu naplatiti, recimo slaganje računala ili servis računala ali isključivo da ti to radiš i naplatiš uslugu a ne da prodaješ direktno dijelove.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 16:42   #159
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor flajpan Pregled postova
Imam paušalni obrt i ne prodajem robu nego samo usluge. Povremeno mi ekipa dođe s idejom da im sastavim neku konfiguraciju i da naplatim sve što treba.



Uglavnom im preporučim gdje da naruče i onda ja sastavljam.

A neki bi odmah meni sve uplatili pa da ja to rješavam - e, a time se ne bavim, znači ne kupujem robu da bih je preprodao.



U slučaju da ipak odlučim proširiti djelatnost i na to, iako sumnjam, što trebam registrirati da bi sve bilo po PS-u? Hvala.
Ako si paušalac, bježi od prodaje robe. Zakomplicirati ćeš si život, i samo nabijati prihod bez neke zarade.

Ako baš hoćeš nekome kupovati komponente, kupuju kao fizička osoba, iako ne kužim kako je to kad imaš obrt koji je isto ti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2022., 17:57   #160
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Ma da, bolje je tako, neću komplicirati stvari
flajpan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2023., 13:51   #161
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
@flajpan

jesi ti onda šta riješio sa ovim svojim upitom, paušalom i prodajom robe

Plan mi je otvoriti paušalni obrt (zaposlen sam kod drugog poslodavca). Većinom raditi samo uslugu, ali bi bilo tu i prodaje robe. Posla nebi bilo previše (novčano), ajmo reći do 10000eur.

Malo sam gledao, i davanja su nekih 350Eura godišnje ako se ništa ne radi. Ima li tko kakva iskustva, savjete, razloge za i protiv.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 15:28   #162
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor SaleFFS Pregled postova
Imam i ja paušalni obrt i bavim se isključivo servisom bicikala (nemam prodaju). U sklopu servisa mogu ugrađivati i mijenjati nove rezervne dijelove, ali na račun ne pišem samo dio kao dio nego ugradnja/zamjena/podešavanje kao npr, "ugradnja stražnjeg mjenjača xxx". Tu naplatim i ruke i dio kao jedna cijelina i to je sve po ps-u tj. zakonu.

Po meni i ti bi mogao to kao uslugu naplatiti, recimo slaganje računala ili servis računala ali isključivo da ti to radiš i naplatiš uslugu a ne da prodaješ direktno dijelove.
Znam da je post iz naftalina ali sad tek vidim jer je frisko bumpana tema.

Znaci ti recimo kupis lanac za 30E, bilo gdje jer si u pausalu pa nemas nista od ulaznih racuna.
Onda izdas racun za zamjenu lanca koju naplacujes 15E za koliko? 15 ili 45E?
Jer ako ukljucis 30E lanca cini mi se da ces vrlo brzo izaci iz pausala. Plus ne znam kaj s garancijom za dijelove, to sam onda moras hendlat ili das ekipi racun gdje si kupio lanac pa nek se oni brinu oko toga?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 15:57   #163
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Pa napisao je da naplaćuje i dio i uslugu, odnosno prema primjeru je to 45 €.
Vjerojatno on garantira za taj dio i uslugu (ali pustimo da čovjek objasni).

I ne vidim zašto bi izašao iz paušala (dok god je omjer usluga i opreme povoljan) jer po napisanom primjeru na 300.000 kn ima dvije trećine troška materijala i jednu trećinu svoje ruke (i to ispadne po toj hipotetskoj računici prosječna mjesečna plaća).
generic je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 20:15   #164
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ma je al gle 100k da ti ostane van potrosnog materijala je 8.3k mjesecno, na to imas doprinose, banku, racunovodstvo (ili to sam moras raditi) i na kraju ti ostane 900E kao plafon ako sam radis racunovodstvo. Plus kaj sam bilo kakve troskove vezane za specificno taj posao izbacio.

Moze tu sad bit milijon stvari jasno, zato pitam al pausal mi se cini vrlo nezgodan za bilo sto sto ima neke ozbiljnije troskove. Zato me zanimalo jel ima mozda neka caka koju ne znam, a i zanima me opcenito kak je to poslozio.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2023., 22:17   #165
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
hash, caka je u tome da malo kucaš a malo ne kucaš * wink wink *

Za ljude koji vole jašiti crvenu liniju to je jedan vrlo dobar model.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2023., 17:04   #166
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Problem kod paušala je što si trošak ne možeš pravdati niti odbijati nikako. Tako da si preprodajom materijala ili rezevnih dijelova bezveze povisuješ prag.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2023., 09:06   #167
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Da li je netko otvarao obrt preko e-Gradjani/e-Obrt. Koliko je to dug proces i koliko prodje od otvaranja obrta do trenutka kad mogu izdat prvi racun?
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2023., 13:41   #168
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
3 dana u mom slucaju
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2023., 14:29   #169
mighty
Premium
Moj komp
 
mighty's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 515
Kao što je kolega iznad napiso, nekoliko dana ako imaš sve potrebno. Iz mog iskustva dulje je trajalo otvaranje poslovnog računa u banci pa taj dio pokreni čim prije.
mighty je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2023., 19:22   #170
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Otvarao doo, znam da te to ne zanima, ali isto iskustvo s bankom je kriminalno.
Predao papire u cetvrtak, otvoreno nakon 9 radnih dana...
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 11:44   #171
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Otvarao doo, znam da te to ne zanima, ali isto iskustvo s bankom je kriminalno.
Predao papire u cetvrtak, otvoreno nakon 9 radnih dana...

Je, u zadnje vrijeme se banke prave mutave sa anti money laundering (AML) stvarima pa uzmu prijavu i onda "razmatraju" hoće li ti dopustiti otvoriti račun kod njih
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 12:18   #172
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
To sam cuo da zna biti problematicno, ali mi je takodjer par ljudi sa pausalnim reklo da oni primaju uplate na privatan racun jer drzava prek OIB-a ima uvid u sve. Pokrenuo sam postupak otvaranja obrta pa istrazim koliko je to legalno sa privatnim racunom.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 12:26   #173
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 954
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
To sam cuo da zna biti problematicno, ali mi je takodjer par ljudi sa pausalnim reklo da oni primaju uplate na privatan racun jer drzava prek OIB-a ima uvid u sve. Pokrenuo sam postupak otvaranja obrta pa istrazim koliko je to legalno sa privatnim racunom.

Nisam obrtnik-paušalac tamo negdje od 2021, ali prije toga izričito je išlo na žiro račun, ne na tekući.
Istina je da država ima uvid u sve, ali provjeri svejedno sa nekim knjigovođom jel to ispravno.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 12:48   #174
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
To sam cuo da zna biti problematicno, ali mi je takodjer par ljudi sa pausalnim reklo da oni primaju uplate na privatan racun jer drzava prek OIB-a ima uvid u sve. Pokrenuo sam postupak otvaranja obrta pa istrazim koliko je to legalno sa privatnim racunom.
Ostavi se savjeta jebivjetara, jedna stvar su privatni ziro i tekuci, a druga stvar poslovni ziro. Porezna je poistovjetila sve privatne ali ne i poslovne racune. Pa cak i da je, daj zamisli da ti brat, sestra, rodjak uplati bzvz novce i to ti ulazi onda u promet

a ovi sa takvim savjetima sto pokusavaju ustediti 11 eura mjesecno se trebaju ostaviti poduzetnistva ako im opstanak poslovanja ovisi o 130ak eura godisnje

btw ja sa pbz nemam problema, otvorio racun dva dana nakon sto sam zatrazio termin, sve odradeno u pola sata

vidio sam da neki koriste i revolut, ali ako si pausalac jako tesko ti dobiti kredit ako nisi klijent u toj banci u kojoj bi dizao. Zato sam ja otvorio poslovni u pbz jer sam tamo i sa tekucim, a sad euro dva gore dole od banke do banke mi totalno nebitno jer nemam puno izlaznih transakcija, svega 5-6 mjesecno (4 prema drzavi i jedna dvije prema mom privatnom racunu)

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ma je al gle 100k da ti ostane van potrosnog materijala je 8.3k mjesecno, na to imas doprinose, banku, racunovodstvo (ili to sam moras raditi) i na kraju ti ostane 900E kao plafon ako sam radis racunovodstvo. Plus kaj sam bilo kakve troskove vezane za specificno taj posao izbacio.

Moze tu sad bit milijon stvari jasno, zato pitam al pausal mi se cini vrlo nezgodan za bilo sto sto ima neke ozbiljnije troskove. Zato me zanimalo jel ima mozda neka caka koju ne znam, a i zanima me opcenito kak je to poslozio.
850 ti ostane ako si u prvom poreznom razredu, u najvisem cca 800...moji troskovi su doprinosi za minimalac 199 eura mjesecno, 26 eura pausalnog poreza jer sam u drugom razredu, 11 eura bankarstvo, 5 eura racunovodstveni program jer mi se ne da sve rucno raditi (knjigovodu nemam) i 9 eura tarifa za mob (uzeo sam drugi broj radi oglasavanja po netu da ne spamaju privatni), dakle 250 eura, stoga da ne racunam rezije i ostalo sto vec placam u kuci u kojoj zivim i radim

a sto se tice naplate dijelova, ja ne uzimam marzu na njima bas radi toga da si ne gomilam nepotrebni promet nego musteriji dam racun iz trgovine gdje sam uzeo i naplatim uslugu jos posebno, dobiju dva racuna na kraju sto njima totalno nebitno

Zadnje izmijenjeno od: vacs. 17.07.2023. u 12:59.
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 15:52   #175
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
A nije mi do ustede koliko do jednostavnosti. Budem kontaktirao knjigovodju i raspitao se u PBZ-u di mi je racun, pa cu vidjeti. A sto se tice ostalih stvari (kreditna sposobnost etc.), pausalni mi sluzi samo da par desetak sati mjesecno koje radim sa strane kao konzultant, mogu naplatiti a da je sve cisto, no i dalje sam full time zaposlen tu di radim.

Hvala svima na inputu, cheers!
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 17:00   #176
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Otvarao doo, znam da te to ne zanima, ali isto iskustvo s bankom je kriminalno.
Predao papire u cetvrtak, otvoreno nakon 9 radnih dana...
Mene su zavlačili s papirologijom na trgovačkom sudu toliko da sam morao potegnut vezu da se to riješi. I onda konačno dobijem sve papire, odem u banku i velim da bi otvorio poslovni račun, a treba veli barem tjedan dana. A meni ističe rok koji sam dobio zbog poticaja.
Dakle opet poteži vezu, i u drugoj banci ga otvorio za pol sata.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 19:38   #177
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,934
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
a sto se tice naplate dijelova, ja ne uzimam marzu na njima bas radi toga da si ne gomilam nepotrebni promet nego musteriji dam racun iz trgovine gdje sam uzeo i naplatim uslugu jos posebno, dobiju dva racuna na kraju sto njima totalno nebitno
Dakle ne prefakturiraš materijal? To zvuči kao najbolja opcija.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2023., 20:06   #178
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Tako je
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 10:38   #179
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Dakle ne prefakturiraš materijal? To zvuči kao najbolja opcija.
To je jedina (ispravna) opcija.

I ja tako radim.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2023., 12:35   #180
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Samo mala napomena vezana za PBZ i kredite.

Ja kada sam bio paušalac i pokušao podići stambeni kredit prije par godina, gledali su mi onu osnovicu paušala od nekih 25.000 kuna i prema tome računali kreditnu sposobnost, a ne prema ukupnoj zaradi.

U Erste nije bilo tih problema, gleda se ukupni dohodak minus 30%, ako si IT brnaša.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na