Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.11.2021., 21:13   #1531
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Upravo ubacih svoj najstariji CD-R iz 1996. godine, prvi koji sam ikada spržio. Gore je moja prva verzija ICQ messengera. Stane na 720kB disketu. mIRC 2.1 ima 110kB. Stotine kilobajta. Gledam zatim messenger appove na App Storeu: WhatsApp 101MB, Telegram 87MB, Signal 159MB. Stotine megabajta.

OK, messengeri iz tog vremena nisu imali audio/video pozive, slanje slika, videa, stickera i ostale gluposti, ali to se ionako uglavnom ne radi u kodu nego se pozivaju API-ji iz OSa koji to prosljeđuje hardwareu na kodiranje i dekodiranje. Što ima u messaging appu zauzimati >100MB koda?? Stikeri?

Osim toga onda se nije uzimalo cijeli jedan veliki lib ili runtime da bi se iz njega koristila neka uglavnom beskorisna kozmetička funkcija što je već dulje vrijeme trend. Recimo stari HP Battery Check iz (mislim) 2013. koji zahtjeva fakin .NET 4.0 da bi ti pokazao zdravlje baterije u lapu.

A sad taman kako je Linux konačno sazrio zadnjih pet godina polako ali sigurno ga idu usrati sa bloatwareima bez kojih je ionako sve radilo....
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 29.11.2021., 22:18   #1532
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,920
Iz mojih malo davnijih dana programiranja u asembleru sam shvatio da u 100kb executable stane hrpetina funkcionalnosti (pretpostavljam da ovi od 100 MB komad ipak imaju dosta HD resursa unutra a s time je samo nebo granica; moja stara briškula na kojoj sam radio neko vrijeme je imala kakva 4mb sa svim kartama).
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2021., 03:06   #1533
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prije se znalo za koji OS i koju verziju OSa pišeš software. Pazilo se na kompatibilnost, a HW resursi su bili oskudni. DLL hell i lib mess sa svim frustracijama je bio prisutan na trenutke, ali živjeli smo s time.

Milenialsi, a pogotovo developeri generacije Y & Z ne vole firewalle niti security policyje. Ne vole niti OS niti hardware pogotovo ograničen hardware. I mrze optimizacije. "Moja app ti radi sporo? Uzmi jači proc i stavi si više RAMa"

Ideja "ajmo sve depove u jedan paket pa smo ziher da sve radi" je uz drugu/treću pivu dobra ideja, ali kad se pogrbiš nad tipkovnicom snovi brzo padnu u vodu. Danas imamo super brze kompjutere sa više RAMa nego što smo imali HDDa prije 20 godina, a uspjeli smo ih usporiti više nego ikada zahvaljujući lijenosti i krivom pristupu.

Možda sam dinosaur i ne vidim nešto novo super cool moderno, ali iz moje perspektive, klasično je fantastično. I brzo.




Samo cu reci - FF+Youtube i moj komp u sigu - Linux - sve 4 jezgre drmaju na 40% - 80% (Windows je na 10% - 30%). Stara kanta je dovoljna za OpenShift Rollout al da bi gledal tam neke video Tutoriale usput - nope
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2021., 05:00   #1534
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova



Samo cu reci - FF+Youtube i moj komp u sigu - Linux - sve 4 jezgre drmaju na 40% - 80% (Windows je na 10% - 30%). Stara kanta je dovoljna za OpenShift Rollout al da bi gledal tam neke video Tutoriale usput - nope
Pa šta još uvijek ne radi HW akceleracija u FF?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 14:39   #1535
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
... Osim toga onda se nije uzimalo cijeli jedan veliki lib ili runtime da bi se iz njega koristila neka uglavnom beskorisna kozmetička funkcija što je već dulje vrijeme trend. ...
https://www.npmjs.com/package/is-odd
https://www.npmjs.com/package/is-even

pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 14:55   #1536
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Jel mi može netko objasniti u čemu je na 00.30 problem?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 15:20   #1537
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,758
Covjek pokusava executati neku zlu pyton skriptu, ali mu fali par modula pa ih instalira?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 16:22   #1538
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Pa šta još uvijek ne radi HW akceleracija u FF?

Nije problem samo FF. Isti problem u svim browserima. Akceleracija sljaka, barem kolko vidim sa Intelovim alatom al svejedno koji god web browser opcenito vise opterecuje CPU nego isto to na Windowsu. Bez obzira dali se radilo o vanila instalaciji ili + ublock i sponsorblock.


Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Jel mi može netko objasniti u čemu je na 00.30 problem?

L-O-L...(na video ne tvoje pitanje )
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 17:45   #1539
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Covjek pokusava executati neku zlu pyton skriptu, ali mu fali par modula pa ih instalira?
Pogledaj bolje, Python/torch je instaliran al on ipak pokušava instalirat Python. Odnosno "pzthon"
Ili su stvarno diletanti ili je neka Sun Tzu spika tipa "kad si jak pravi se da si slab".
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 18:33   #1540
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,758
Ah, na mobu su mi sitna slova
U svakom slucaju, i meni totalnom laiku za linux je ovo uljepsalo ovaj tmuran dan
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2021., 20:27   #1541
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Iz mojih malo davnijih dana programiranja u asembleru sam shvatio da u 100kb executable stane hrpetina funkcionalnosti (pretpostavljam da ovi od 100 MB komad ipak imaju dosta HD resursa unutra a s time je samo nebo granica; moja stara briškula na kojoj sam radio neko vrijeme je imala kakva 4mb sa svim kartama).
Točno. Kad se samo sjetim 4kB demo competitiona. Što sve stane u četiri kilobajta

EDIT: A i Linux kernel: cca 7-8MB (kod mene) plus moduli koji ne uzmu puno i podignu cijeli sustav. Na Windozama svaki driver danas uzme preko 100MB, a grafika pola gigabajta.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 02.12.2021. u 20:33.
medo je online   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 10:16   #1542
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Just a hint...upravo sam rijesio svoj problem sa visokom potrosnjom CPU resursa - Youtube izgleda ne voli moj 7300HQ cak i na Windowsima. Youtube > Postavke > Uvijek koristi AV1 > Problem rijesen
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 11:14   #1543
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,987
Ljudi kak bi Pop_OS radio na mom t430? Na linux mintu sve leti, imam SSD pa me zanima jel bi i pop os letio?



Intel i5-3320M (4) @ 3.300GHz

Memory: 2488MiB / 7780MiB
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 11:46   #1544
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Letio bi, samo nemoj Steam instalirati
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 12:00   #1545
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Just a hint...upravo sam rijesio svoj problem sa visokom potrosnjom CPU resursa - Youtube izgleda ne voli moj 7300HQ cak i na Windowsima. Youtube > Postavke > Uvijek koristi AV1 > Problem rijesen

Koliko vidim, nisi prije spomenuo da je samo u YT problem?
Taj tvoj CPU ima UHD630 GPU koji nema hw dekoder za AV1. Tek od UHD 750 to radi, baš sam nedavno gledao. A to je tek od i5 11-gen procesora nadalje.
Ne kužim zašto YT gura zahtjevni codec za koji nema hw dekodera. Čini mi se da i Ryzeni s integriranim grafama nemaju AV1 dekoder.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 13:03   #1546
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, novi Ryzen 6000 Zen 3+ modeli budu zahvaljujući RDNA 2 iGPU rješenjima imali službenu podršku za hardversko AV1 dekodiranje.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 14:12   #1547
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,987
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Letio bi, samo nemoj Steam instalirati



Ma ništa to, samo ovak surf i to je to.
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2021., 19:29   #1548
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, novi Ryzen 6000 Zen 3+ modeli budu zahvaljujući RDNA 2 iGPU rješenjima imali službenu podršku za hardversko AV1 dekodiranje.
Nadam se da će imati ASIC encoder i dekoder za AV1 kao Intel, a ne preko shadera i sl.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2021., 08:59   #1549
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Koliko vidim, nisi prije spomenuo da je samo u YT problem?
Taj tvoj CPU ima UHD630 GPU koji nema hw dekoder za AV1. Tek od UHD 750 to radi, baš sam nedavno gledao. A to je tek od i5 11-gen procesora nadalje.
Ne kužim zašto YT gura zahtjevni codec za koji nema hw dekodera. Čini mi se da i Ryzeni s integriranim grafama nemaju AV1 dekoder.

A vrag si ga znal. Ja sam googlao u smjeru VP-9 encoder problematike. I neki dan mi slucajno palo na pamet da sam u postavkama nekad davno nesto vidio > ima u postavkama da koristi ili Auto ili AV1 samo za SD ili da uvijek koristi AV1 > prebacio sam da koristi AV1 uvijek i sad se sve smirilo. CPU nejde iznad nekih 5-10%. Dalje nisam istrazivao.






tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2021., 09:45   #1550
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Čudno jer po nekoj logici, sad si forsirao zahtjevniji codec kojega CPU ne podržava, a radi bolje
Nije taj AV1 neka strahota, dekodira se pristojno na današnjim procesorima.
Možda intel driveri ili specifični browser imaju neki glitch u specifičnoj situaciji pa si baš nabo taj slučaj.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2021., 10:31   #1551
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Forsa se AV1 zbog štednje bandwidtha u odnosu na VP9.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2021., 15:55   #1552
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Nemam pojma, u codece se kuzim tek tolko da znam kad fali da ga instaliram Znam samo da sad nemam problema...zakaj..who cares Dok radi ne diram vise :P
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2021., 11:09   #1553
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Tijekom druge polovice intervala testirao sam i discard opciju na jedno mejsec dana i u mojem slučaju nema apsolutno nikakvog utjecaja.
Zato se ovaj commit=10 izgleda jako dobro odrazio na WAF tako da ostavljam to do daljnjeg kao opciju.
Iako se disk po svim parametrima ne troši previše, bolje je koliko se može produljiti vijek trajanja, zar ne
Kod mene je jedan prastari Kingston V300 60GB u manje bitnom serverčiću koji godinama radi 24/7. Zapisano je 10TB, SSD life left 0%. Nikakvih grešaka.

Kod mene je commit na 600 jer je na UPSu pa nije problem. Standardno noatime i discard. Da pokucam o drvo, sve za sada uredno radi.

Nije ti loše logove zapisivati u RAM disk pa ih rotirati u /var/log
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 07.12.2021., 12:11   #1554
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Uf, morao ići tražiti di je taj post bio, kad ono 02.06.

A znaš i sam da su ti stari MLCovi trajniji by design od novih TLC i kasnijih.
Kod mene jedan 64GB Adata iz čini mi se 2013-14 ima 13TB write i life na 76%.

Još uvijek se vrti 24/7 u nekom serverčiću s 10-ak containera koji logiraju sve i svašta na ext4 s default mount opcijama.
Ovaj crucial MX500 koji je puno manje opterećen bude ga prestigao za koju godinu, ima samo 3TB writeova i Life na 96%
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 14:52   #1555
Usr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: Pula
Postovi: 12
Citiraj:
Autor medo Pregled postova

EDIT: A i Linux kernel: cca 7-8MB (kod mene) plus moduli koji ne uzmu puno i podignu cijeli sustav. Na Windozama svaki driver danas uzme preko 100MB, a grafika pola gigabajta.
Ja bih to nazvao bloat pogotovo ako koristi module.
Kod mene kernel, bez modula znaci sve build in, moduli onemoguceni kompletno,
Pc kernel 2,4Mb
Laptop 2,7Mb
Zato sam jos prije desetak godina odustao od windowsa i linux mi je jedini os
Jer mrzim bloat, a i linux je defaultno bloutan jako, jedina je prednost sto se na njemu to i moze istrijebit
Usr je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 16:49   #1556
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Iskreno...nekad davno kad sam kao primarni OS koristio Slackware i imao mali Celeron 900 sa 128MB meme - da - kompajlirao sam vlastiti kernel. Al danas kad je 8GB norma - who cares ak mi kernel zdere 2 ili 100MB RAM-a. Cak i za mikroserver se ne zamaram gdje sam primarnoj virtualki dao svega 2GB meme. Jednostavno previse utrosenog vremena za nekaj kaj vise danas nema tolko utjecaja.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 18:04   #1557
Usr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: Pula
Postovi: 12
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Iskreno...nekad davno kad sam kao primarni OS koristio Slackware i imao mali Celeron 900 sa 128MB meme - da - kompajlirao sam vlastiti kernel. Al danas kad je 8GB norma - who cares ak mi kernel zdere 2 ili 100MB RAM-a. Cak i za mikroserver se ne zamaram gdje sam primarnoj virtualki dao svega 2GB meme. Jednostavno previse utrosenog vremena za nekaj kaj vise danas nema tolko utjecaja.
Slackware - jedna od naj distra ikad...
Ali ne radi se tu o tome koliko kernel i os trose rama vec kako kernel radii sa memorijom procesora
Jer procesor, a to znas i sam je nista, obican hardware sa par pointera.
Ono sto se desava u radu sustava a radi procesor je zapravo ono sto radi kernel.
Kernel mapira memoriju, radi alokacije i upravlja cache, scheduling, za sve to je odgovorna jezgra osa a ne glupi cpu sa par pointera.
Kernel je realan procesor zapravo
Ja to volim nazvat latencijom cpu memorije koja je popuno konfigurabilna u linuxu za razliku od unixa ili bilo cega drugog
Ja jos uvijek koristim svoje kernele, ne zbog zauzeca resursa i brzeg buta nego zbog toga sto na taj nacin procesor radi onako kako ja zelim da radi a cijela memorija sustava je bazirana na mojoj .config sabloni,
A to je puno puno mocnije od nekog zauzeca rama ili brzeg buta sto uz danasnji hardware vise ne igra ulogu
S tim se slazem...

Zadnje izmijenjeno od: Usr. 04.01.2022. u 18:14.
Usr je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 21:12   #1558
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor Usr Pregled postova
Jer procesor, a to znas i sam je nista, obican hardware sa par pointera.
Sto je s nama koji to ne znamo, udijeli koju ekstra misao...

Citiraj:
Ja jos uvijek koristim svoje kernele, ne zbog zauzeca resursa i brzeg buta nego zbog toga sto na taj nacin procesor radi onako kako ja zelim da radi
A to je?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 10:53   #1559
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
U jebemti.
Procesor je običan hardware sa par pointera?
Pa pas mater, čemu cijela fama oko tih procesora, kernel ću si nabildati. #pumpkernelbiceps

__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 05.01.2022., 22:33   #1560
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,940
Nekad sam i ja kompajlirao kernel u prošlom mileniju i početkom novoga. Onda me uzeo posao i obitelj pa je kronično falilo vremena i/ili volje za te egzibicije kao i interesa za pratiti te stvari u detalje.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na