Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.11.2023., 12:40   #991
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Pffff... da su meni te brzine... ali T-com u mojem naselju nije investirao išta već barem 20g.
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 08:37   #992
surfač
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2023
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 46
Trebam savjet za kolegu. Susjed od kolege je prekinuo telefonski internet kabel sa svoje kuće i kolega sad nema interneta ni telefona. Da sad ne iden u širinu u taj slučaj tu nema nikakve brze pomoći.

Kolegu sad zanima što može učiniti za internet i za nešto kao MaxTV? Koje su najpovoljnije opcije za mobilni internet i ima li tu limit? Ove televizije kao EON TV sve funkcioniraju preko interneta?
surfač je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 08:56   #993
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
sjest i plakat.

ali nismo više u jugi i to je sad realnost. da sam pakšu, mogu i ja srušit tel stup kojeg imam u dvorištu. na kraju i hoću, ali mislim da su još 2 korisnika na njemu, ostali imaju optiku.

imaš evo tv koji je preko antene, max tv preko satelita, i mobilni internet
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 09:21   #994
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor surfač Pregled postova
Trebam savjet za kolegu. Susjed od kolege je prekinuo telefonski internet kabel sa svoje kuće i kolega sad nema interneta ni telefona. Da sad ne iden u širinu u taj slučaj tu nema nikakve brze pomoći.

Kolegu sad zanima što može učiniti za internet i za nešto kao MaxTV? Koje su najpovoljnije opcije za mobilni internet i ima li tu limit? Ove televizije kao EON TV sve funkcioniraju preko interneta?
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
sjest i plakat.

ali nismo više u jugi i to je sad realnost. da sam pakšu, mogu i ja srušit tel stup kojeg imam u dvorištu. na kraju i hoću, ali mislim da su još 2 korisnika na njemu, ostali imaju optiku.

imaš evo tv koji je preko antene, max tv preko satelita, i mobilni internet
pa valjda će prijavit kvar ISPu.
ovi će izać na teren detektirat kvar i ako ususjed neda da ide prek njegove parcele ISP je dužan naći način da to poprave. al to bu potrajalo - bar 6 mjeseci (tak je bilo u mom slučaju a nisam bio jedini korisnik koji je ostao bez neta.)
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 11:09   #995
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
prijava operateru se podrazumijeva ali operater neće napravit ništa ako mu ovaj neda pristup objektu.

to se redovito dešava ovdje. svi lokalno koji su u takvoj situaciji jednostavno ostanu bez usluge, odnosno ako su pod ugovor dobiju raskid bez penala i snađi se.

jedan blizu mene nije dao da mu se prekopa parcela kroz koju ide podzemni kabel, drugi kilometar dalje neda pristup parceli na kojoj je stup.

radi dok radi i dok ima slobodnih parica.

sad kako idu projekti uvođenja optike sve ide javnim putevima i svaka kuća dobije vlastiti priključak samo za sebe. upravo zato da se ovakve stvari ne bi opet događale
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 11:22   #996
surfač
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2023
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 46
Koliko sam upoznat kvar je prijavljen, susjed neda preko svoje parcele a ISP-u to nije isplativo i ne misli tu ništa poduzimati. Ali ne bih tu sad u to ulazio.


Da li svaki mobilni internet ima ograničenje GB? Koji je sad cjenovno najisplativiji?


Ovo za MaxTv putem satelita mi se čini dobro. Još neke opcije putem satelita za viditi?
surfač je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 11:34   #997
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor surfač Pregled postova
Koliko sam upoznat kvar je prijavljen, susjed neda preko svoje parcele a ISP-u to nije isplativo i ne misli tu ništa poduzimati. Ali ne bih tu sad u to ulazio.

Da li svaki mobilni internet ima ograničenje GB? Koji je sad cjenovno najisplativiji?

Ovo za MaxTv putem satelita mi se čini dobro. Još neke opcije putem satelita za viditi?
Nek susjed zatraži izmještanje HT stupa van svoje parcele.
A i mogao je sebi dogovoriti neki popust što ima HT stup u dvorištu pa svi sretni.

Skupe tarife imaju skroz neograničeni broj GB, tipa HT Simpa internet tjedan, HT Unlimited, A1 Savršena+.
Sve ostale imaju napisan broj GB na mjesec pa si biraj ako znaš koliko ćeš okvirno na mjesec trošiti GB.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 13:55   #998
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
sad kako idu projekti uvođenja optike sve ide javnim putevima i svaka kuća dobije vlastiti priključak samo za sebe. upravo zato da se ovakve stvari ne bi opet događale
Bili su i u ona mračna vremena osigurani drveni stupovi po kojima se trebala vješati parica. Ali te stupove je pojeo ranije spomenuti mrak.


Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
A i mogao je sebi dogovoriti neki popust što ima HT stup u dvorištu pa svi sretni.
Time si praktički za njih legalizirao taj stup. Pa ti se uknjiže na dvorište i poslije ih se više ne možeš riješiti.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 16:44   #999
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 709
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Skupe tarife imaju skroz neograničeni broj GB, tipa HT Simpa internet tjedan, HT Unlimited, A1 Savršena+.
Zašto sam ja još na Flatbox 1000GB za 28,66 ako je Savršena+ 28,90€?

Dakle kućni mobilni internet je u pitanju, imam Huawei b818 ruter i tarifu Flatbox duo 1000GB.
Imam li nekog ograničenja da uzmem tu tarifu i SIM karticu i metnem u ruter? Je li flat internet iz te tarife stvarno flat ili se brzina mijenja nakon potrošenih xxxx GB? Svaki mjesec sam na granici da probijem tih 1000GB koje sad imam u tarifi ito uvijek biram da ne gledam 4k filmove.
I ima li možda nešto bolje za mobilni kućni net danas od ovog iz A1?
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2023., 17:47   #1000
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Time si praktički za njih legalizirao taj stup. Pa ti se uknjiže na dvorište i poslije ih se više ne možeš riješiti.
To je problem susjeda, možda mu paše imati jeftin ili besplatni net do vijeka.
Kako god, po novome se sve provodi sa javne ceste prema svakoj kući, maknut će oni taj stup u budućnosti "iovak-ionak"

Citiraj:
Autor goran1985 Pregled postova
Zašto sam ja još na Flatbox 1000GB za 28,66 ako je Savršena+ 28,90€?

Dakle kućni mobilni internet je u pitanju, imam Huawei b818 ruter i tarifu Flatbox duo 1000GB.
Imam li nekog ograničenja da uzmem tu tarifu i SIM karticu i metnem u ruter? Je li flat internet iz te tarife stvarno flat ili se brzina mijenja nakon potrošenih xxxx GB? Svaki mjesec sam na granici da probijem tih 1000GB koje sad imam u tarifi ito uvijek biram da ne gledam 4k filmove.
I ima li možda nešto bolje za mobilni kućni net danas od ovog iz A1?
Savršena+ nema limita, možeš pocuclati i 10 TB na mjesec, ne prekida, ne smanjuje brzinu, nema niti slanja SMS-ova za brzinu, spaja se i na 5G.

Bilo kakva SIM kartica može u router, radit će uredno Internet.

Zadnje izmijenjeno od: Tirkiz. 07.11.2023. u 17:58.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 22:13   #1001
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor surfač Pregled postova
Koliko sam upoznat kvar je prijavljen, susjed neda preko svoje parcele a ISP-u to nije isplativo i ne misli tu ništa poduzimati. Ali ne bih tu sad u to ulazio.


Da li svaki mobilni internet ima ograničenje GB? Koji je sad cjenovno najisplativiji?


Ovo za MaxTv putem satelita mi se čini dobro. Još neke opcije putem satelita za viditi?
SpaceX dodje 50 eur + 15eur oprema. Skupo i da i ne. Jbga tko nema optike ovo mu dofura čudo doma od neta.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 14:06   #1002
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
Sad sam pričao s HT operaterom i kaže mi da Unlimited nakon 200GB šalje neki SMS pa me zanima da li netko ima iskustva s tom tarifom HTa. On me upućuje na Gigabox za HT.

Ako je savršena+ bez ograničenja jedini izbor, onda nemamo izbora, el...
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 16:53   #1003
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Sad sam pričao s HT operaterom i kaže mi da Unlimited nakon 200GB šalje neki SMS pa me zanima da li netko ima iskustva s tom tarifom HTa. On me upućuje na Gigabox za HT.

Ako je savršena+ bez ograničenja jedini izbor, onda nemamo izbora, el...
HT Unlimited je flat ali se mora unaprijed slati SMS za brzinu kada se potroši prvo 200 GB a onda svakih 50 GB
Ja sam na toj tarifi 2 godine, isprogramirao skriptu na home serveru koja na routeru čita SMS-ove svakih 15 min i šalje taj SMS za brzinu kada potrošim promet. Trošim i oko 7 TB prometa jer puštam kamere na YT live i to hendla besprijekorno po max brzinama osim što par puta godišnje HT-ov sustav zakaže pa mi spusti brzine na 4/1 Mbps dok ne javim da mi to poprave (pa budem i po 3 dana na niskim brzinama)

Gledaj Simpa Internet tjedan koji je na bonove i obnavlja se sam svaki tjedan ako ima para ili A1 savršena+ tarifa, oni su flat i ne treba slati nikakav SMS za brzinu, možeš uredno staviti u router i trošiti terabajte po max brzinama, spajaju se i na 5G ako je dostupan
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2023., 23:21   #1004
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
Uzeo sam savršenu+ na testiranje i radi OK zasad.
Jedino mi nije jasno kako prikazuje 5G, a nema 5G brzina. I to na ovom bandu APT (B28 FDD), ovi ostali su 4G+.
Brzina u downloadu je oko 100, 120 max
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 09:29   #1005
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Uzeo sam savršenu+ na testiranje i radi OK zasad.
Jedino mi nije jasno kako prikazuje 5G, a nema 5G brzina. I to na ovom bandu APT (B28 FDD), ovi ostali su 4G+.
Brzina u downloadu je oko 100, 120 max
B28 ima mali bandwidth od 10 MHz i 5G brzine preko tog B28 neće nikada biti iznad max 75 Mbps na nižoj modulaciji signala i 2x2 MIMO
B28 je coverage band, njegova svrha je dobro pokrivanje što šireg područja što boljim signalom ali nema kapacitet i daje male brzine.

One 5G gigabitne brzine o kojima slušamo se dobiju samo ako toranj pušta N78 band i spajate se na njega u agregacijama.
N78 je band za veliki kapacitet sa bandwidthom 100 MHz ali je nezgodno što ima kratki domet do max 2 km (i to s obavezno vanjskim usmjerenim antenama) i smeta mu svaka zgrada, veće stablo, itd. pa mu se mora biti što bliže. Zato ga puštaju samo u centrima (većih) gradova.

Moguće je i samo preko 4G agregacija nategnuti 300+ Mbps, ako se spaja na toranj koji ima najmanje 3-4 banda, daje 4x4 MIMO (što je za sada još uvijek rijetko) i veću modulaciju signala, te ima skupi router koji podržava sve kombinacije agregacija i obavezno 2 ili 4 vanjske usmjerene antene.
Puno je toga u igri kako dobiti što veće brzine preko mobilne mreže
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 10:07   #1006
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
Vozao sam se sinoć malo s routerom.
Tu imaju 3 odašiljača i dva imaju taj 28 Band.
Samo kod njih prikazuje 5G, na ovom što ima 3, 20 samo 4G.
Ali taj 5G samo prikazuje, ništa ne ide preko njega.
Kao... pokriveno je veliko područje s 5G, ali zapravo nije.
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 10:27   #1007
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Vozao sam se sinoć malo s routerom.
Tu imaju 3 odašiljača i dva imaju taj 28 Band.
Samo kod njih prikazuje 5G, na ovom što ima 3, 20 samo 4G.
Ali taj 5G samo prikazuje, ništa ne ide preko njega.
Kao... pokriveno je veliko područje s 5G, ali zapravo nije.
Na što točno misliš "ništa ne ide preko 5G-a"?

Koji je router?

Forsiraš ga da se spaja na samo 5G mrežu pa zato vidiš da ništa ne radi?
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 11:20   #1008
dhalan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 171
Primijetio sam da na mobitelima prikazuje 5G, a speed test isti i kao na 4G, nikakve razlike.
U postvakama routera piše 5G, ali na Huawei monitor aplikaciji piše 5G: 0Mhz.
Isto tako kad odem u router u na optimizaciju lokacije, za 4G sve super, za 5G ništa, ne pomakne se od poda, iako stojim ispred odašiljača.
Kad sam prvi put vidio 5G, kod kolege na mobitelu, Xiaomi, reko kinezi se zblesirali. Ali sam onda vidio i na iPhone. Svejedno, osim 5G ikone, ništa drugo ne upućuje na 5G.

Router je Huawei 5G CPE Pro 2, nezz napamet model.
LTE H monitor radi na njemu. 1+20+28 i 1 na upload rade zasad OK, oko 100Mbps u downloadu.
dhalan je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2023., 11:50   #1009
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Primijetio sam da na mobitelima prikazuje 5G, a speed test isti i kao na 4G, nikakve razlike.
Zato što je spojen na 4G ćelije od koji ona B28 u agregaciji glumi da je 5G, na mobu dobiješ ikonicu 5G ali brzine iste kao 4G di isto agregira taj B28. Ništa novo.
Razlika će biti samo ako odeš u centar grada di ima N78 pa ti router/mob u agregaciji dodaju N78 band i onda ćeš imati skok u brzini kojeg na 4G-u ne možeš nikako dobiti.

Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
U postvakama routera piše 5G, ali na Huawei monitor aplikaciji piše 5G: 0Mhz.
Naučiti razliku između 5G SA i 5G NSA.
Forsirao si ga na 5G SA mrežu a u nas nijedan telekom još ne pušta 5G SA mrežu, nego je sve 5G NSA mreža.
Laički, uređaj na 5G NSA mreži se ne može autorizirati bez da je prvo spojen na 4G. Zbog toga ne rade internet niti pozivi kada je odabrana postavka samo 5G. Moraš uvijek stavljati postavku da se spaja na 4G/5G, barem još godinu dana.

Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Kad sam prvi put vidio 5G, kod kolege na mobitelu, Xiaomi, reko kinezi se zblesirali. Ali sam onda vidio i na iPhone. Svejedno, osim 5G ikone, ništa drugo ne upućuje na 5G.
Objašnjeno u prethodnim citatima.

Citiraj:
Autor dhalan Pregled postova
Router je Huawei 5G CPE Pro 2
Dobar je to router ali moraš mu staviti da radi na 4G/5G. Na samo 5G neće ti ništa raditi još godinu dana dok naši telekomi ne uvedu 5G SA mrežu.

Btw, skrenuli smo s teme, dalje pitaj na temi u mom potpisu koje su tome namijenjene
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G /