Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2015., 18:15   #1
ghost rider 76
ja sam uvik za
Moj komp
 
ghost rider 76's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: na jednom otoku
Postovi: 56
CTB-Locker

večer
neki dan sam dobio na email poruku,pa sam mislio da mi je pisao neki turist,jer piše neko ime i prezime,pa sam otovrio ali nutra piše neš bez veze na engleski jezik...
i nakon par minuta mi s epojavilo ovo na deskoptu:
Kod:
http://postimg.org/image/e6zf7b4wr/
http://postimg.org/image/alyyacazf/
neidem po nikakvim stranicama zaraznim,ako mislite na tako što...
jednostavno samo provijereni forumi i trackeri i to je to...
kako ovo riješiti...što ovo more da napravi,kakvu štetu i slično tome...
ako netko zna kako se riješiti ovoga nek pomaže...dali je itko od vas neš o tome čuo,pisao ili nešto zna...
radi se sve o privatnim slikama...samo mi je slike i notepadi zaključao...sve mi je preimenovao u VAEDSNH...nisu u JPG nego u taj file...
pozz
ghost rider 76 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2015., 18:37   #2
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,320
Postoji već tema, i nažalost nema lijeka za to.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.02.2015., 20:25   #3
ghost rider 76
ja sam uvik za
Moj komp
 
ghost rider 76's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: na jednom otoku
Postovi: 56
kažeš lega nema pomoći...
ja nisam ni naišao negdje o tom virusu pa ni neznam kako on funkcionira...
ghost rider 76 je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2015., 20:34   #4
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,320
On fukcionira tako da ti kriptira sve podatke na kompu (doc, xls, pdf, jpeg itd) i imaš opciju da platiš pa eventualno dobiješ sve nazad ili si jednostavno ostao bez podataka.
Sve što je bilo na kompu u tom trenutku je kriptirano, a sve sljedeće što ćeš spremat ćeš normalno moć otvorit tj. neće bit kriptirano.

A gugl je kao što vidiš pun znanja o CTBu.

https://www.google.hr/search?client=...vnJdHkaLn0gsAF
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 01:27   #5
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Samo si otvorio mail, ili si jos nesto pokrenuo iz tog maila?
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 08:17   #6
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,317
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Samo si otvorio mail, ili si jos nesto pokrenuo iz tog maila?
ovo mene najvise zanima. gdje, kako pokupiti ovu neman?

nema sanse da je na otvaranje maila, da ista stoji unutra, to treba pokrenuti ili skinuti / odzipati pa pokrenuti, nesto. ali po netu, gdje i kada se naleti na ovo djubre?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 08:34   #7
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,345
Ja čisto sumnjam da samo otvaranjem mejla bez da je išta skinuo/pokrenuo se to može pokupit nekako mi zvuči nemoguće.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 08:57   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,548
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Ja čisto sumnjam da samo otvaranjem mejla bez da je išta skinuo/pokrenuo se to može pokupit nekako mi zvuči nemoguće.
Ocito ne znas kako je to onomad radio Outlook Express.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 09:06   #9
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,345
Nisam nikad koristio outlook express tako da ne znam, ali preko njega me niti ne čudi, užasan email klijent. Al kolko znam i kolko se vidi iz screenshota kolega ghost koristi gmail ili sam u krivu ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 16:38   #10
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Ja čisto sumnjam da samo otvaranjem mejla bez da je išta skinuo/pokrenuo se to može pokupit nekako mi zvuči nemoguće.
Nije nemoguce, postoje browser exploiti (preko kojih se mozes zarazit samo surfajuci na odredjenu stranicu ili otvarajuci mail. Ali kao sto sam ga i pitao, i ja sumnjam da je tako nesto u pitanju, zato me zanima sta je jos napravio, jer 99% nije samo "otvorio mail".
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2015., 17:25   #11
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ocito ne znas kako je to onomad radio Outlook Express.
Potpis debeli na ovo, na poslu je advokat nam pobrao nekvo (na sreću relativno neopasno) smeće jer outlook express si valjda za preview automatski otvara privitke. Od onda politika da se koristi u firmi samo Outlook, preveliki rizik je OE...
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 19:03   #12
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,541
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ocito ne znas kako je to onomad radio Outlook Express.
Kad ekipa koristi bolje mail klijente

Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
Potpis debeli na ovo, na poslu je advokat nam pobrao nekvo (na sreću relativno neopasno) smeće jer outlook express si valjda za preview automatski otvara privitke. Od onda politika da se koristi u firmi samo Outlook, preveliki rizik je OE...

Bilo je i kod nas toga, također manje više bezopasno (najopasniji je bio onaj famozni mup rh, a to se lako riješilo )

Ovo je najgore smeće koje sam dosad vidio na kompu, bubba je već objasnio unatrag zašto. Frend je pokrenuo neki doc file iz maila na talijanskom. ono što nije skužio, je to da iza skrivene ekstenzije datoteka i da file završava sa .doc.exe

Citiraj:
Currently we are seeing an increase in reports of a crypto-malware called “CTB-Locker”. Diagnosing a specific variant from a picture is difficult as the criminals frequently re-use the digital “ransom note”, but for the spam campaign currently underway, we have detection of the final payload as Trojan.Cryptolocker.E
The current malicious spam campaign has one additional detail which can be used to control outbreaks. The initial attack vector is an email with a ZIP or a CAB attachment claiming to be a FAX or invoice. These ZIP or CAB containers hold a downloader that are likely new variants of several different families such as: Downloader.Ponik, Downloader.Upatre, W97M.Downloader. These downloaders are generally a portable executable file type (.EXE, .SCR, .BAT, .PIF, .CMD) and are responsible from downloading the seconday threat, which is an encrytped file that performs the actual encryption routine.
http://www.symantec.com/connect/blog...crypto-malware

Niej skužio što se događa dok sve nije bilo gotovo. Nema pomoći. Ili platit, ili izgubit podatke, ili brute force na jedno 50 godina

Nego, ja ću frendov disk ostavit tak kak je i stavit mu win 7 na novi disk, i nadat se da će netko uskoronapraviti dekripter. Kolko vidim, za neke verzije su ga već napravili i rade s djelomičnim uspjehom.

EDIT:
https://virushelpcenter.com/remove-ctb-locker-virus/

Pogledati komentare - ovi momci pišu nešto kao da mogu dekriptirati fileove ak ih se nazove na support.
__________________
i9-10850K / asrock z490 taichi / 64gb DDR4/ 1gb ssd / 4 tb wd hdd / Gigabyte 6600xt /

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 09.02.2015. u 19:42.
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 20:45   #13
ghost rider 76
ja sam uvik za
Moj komp
 
ghost rider 76's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: na jednom otoku
Postovi: 56
samo otovrio email i pročitao i to je sve...i nakon par minuta mi se pojavilo ono na deskoptu...
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Samo si otvorio mail, ili si jos nesto pokrenuo iz tog maila?
kažem ti lega,nisam ništa ni skida od programa ni instalirava,jednostavno sam doša od posla i otiša provijeriti dolazne emil poruke i to je sve...

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
ovo mene najvise zanima. gdje, kako pokupiti ovu neman?

nema sanse da je na otvaranje maila, da ista stoji unutra, to treba pokrenuti ili skinuti / odzipati pa pokrenuti, nesto. ali po netu, gdje i kada se naleti na ovo djubre?
koristim globalnet.hr,to mi je privatan email i koristim thunderbird mozillu kao klijent za čitanje emaila...

Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Nisam nikad koristio outlook express tako da ne znam, ali preko njega me niti ne čudi, užasan email klijent. Al kolko znam i kolko se vidi iz screenshota kolega ghost koristi gmail ili sam u krivu ?

Zadnje izmijenjeno od: tor. 09.02.2015. u 21:12.
ghost rider 76 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 20:51   #14
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Jel neki određeni pošiljatelj prenio virus/štogod ili neko od tvojih koga poznaš? Mislim nitko nije namjerno nego me zanima jel se širi s određene adrese ili može od bilo koga doći.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 21:13   #15
ghost rider 76
ja sam uvik za
Moj komp
 
ghost rider 76's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: na jednom otoku
Postovi: 56
ma jok,ja mislio d ami piše neki turist za rezervaciju...piše ime i prezime i to je sve...
ghost rider 76 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 21:24   #16
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
a tu smo dakle...ti već vidio svotu $ na računu koju bi turist unaprijed uplatio!!!
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 22:18   #17
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,345
Evo malo o CTB-Lockeru, najbolje i najjednostavnije po mom mišljenju je napravit image diska sa acronisom ili nekim sličnim programom da nemorate sve instalacije opet stavljat ko ima brdo programa, pluginova instaliranih itd.

http://news.softpedia.com/news/CTB-L...y-472632.shtml

Eto iz F-secura su rekli da dolazi obično kao email i kao SCR ili CAB znači moraš ga otvorit da bi pokrenuo zarazu po kompu, nemože se sam pokrenut.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 09.02.2015. u 22:30.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 22:29   #18
mrky047
Urbani korisnik
Moj komp
 
mrky047's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Split
Postovi: 53
mene zanima koji si av imao i pomaže li on uopće?
__________________
mrky047 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 22:32   #19
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,345
Ma po meni nije ni bitno koji je AV mislim da bi ga zasad svaki propustio jer očito nisu još definiciju izbacili da se obrani AV od njega. Svaki AV razočara na svoj način svi oni imaju neke pluseve i neke minuse u usporedbi jedan s drugim tako da ono stvar ukusa ko kako voli, naravno ima onih koji su opće poznati po više minusa nego plusa pa te logično izbjegavamo.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 23:33   #20
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Zato na moj komp neće av nikad kročit virtualne mašine su zamjene za av, digneš program/crack/patch, ak napravi sranje, vratis snapshot gg

btw. kreiraj si gmail racun i forwardiraj globalnetov na taj gmail i neces vise imat problema, gmail ne propusta takve nakaze
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 23:35   #21
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor ghost rider 76 Pregled postova
samo otovrio email i pročitao i to je sve...i nakon par minuta mi se pojavilo ono na deskoptu...


kažem ti lega,nisam ništa ni skida od programa ni instalirava,jednostavno sam doša od posla i otiša provijeriti dolazne emil poruke i to je sve...
Ne vjerujem.

Ajde hoces mi forwardat taj mail? Dam ti mail na private?
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 23:50   #22
rak21
COD2 expert
Moj komp
 
rak21's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,885
Sandboxie?
rak21 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 10:15   #23
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 170
I mene zanima taj mail. AV su beskorisni za nove viruse jer se oslanjanju na signature.
s4vgR je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 18:36   #24
ghost rider 76
ja sam uvik za
Moj komp
 
ghost rider 76's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: na jednom otoku
Postovi: 56
obrisao sam taj mail sa kompa...
vidili su ga jedni sa jednog drugogo foruma preko teamviewera...

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Ne vjerujem.

Ajde hoces mi forwardat taj mail? Dam ti mail na private?
ghost rider 76 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na