Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.07.2014., 04:06   #1
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Ubrzanje kompa iskljucivanjem swap file-a u Windowsima (8GB+ RAM)

Bok svima,

ne znam jel itko ista pisao o ovoj temi, ali nekako imam filing da je ovo dobra grupa na forumu za ovaj savjet jer se radi o drasticnom ubrzanju diskovnog podsustava...

Dakle, preporuka je raditi doticno na kompovima iznad 8GB RAMa, i to ukoliko imaju brdo RAMa koji stoji neiskoristen... Ako koristite neke aplikacije koje gutaju RAM (Photoshop, VMware, itd), onda zaobidjite ovaj savjet jer nece biti puno koristi... Inace, radio sam ovo i na kompu kada sam imao 4GB RAMa i sve je OK radilo na Win7 x64...

Naime, ono sto sam davno primjetio, a vjerojatno i svi ovdje - Windowsi sta god radili uvijek nesto saraju po disku... To ne bi bio problem da to ne rade doslovno non-stop, i kad treba i kad ne treba... Kako je pisanje na disk uvijek najsporija radnja za disk, cijeli komp pati i jako je tesko dobiti ikakvu responzivnost (brzina reakcije) kod takvog kompa...

Cisto primjera radi - morao sam se sa SSD-a vratiti na HDD (vracam SSD pod jamstvo, pa moram cekat 10ak dana) i prvo sto sam primjetio da prebacivanje izmedju aplikacija dovodi prakticki do toga da mi neke aplikacije pocnu izbacivati 'Not responding' poruku... Dakle, prebacivanje iz Opere u Outlook ili u Amazon Workspaces traje po pola minute... Nesto sto je na SSDu bilo trenutno... Outlook ne da ne radi kako spada, nego je koma... U Operi otvaranje novog taba traje po minutu i slicno... Sto je najgore, nije to ni bas najsporiji disk na svijetu - Seagate 7200.4 500GB...

I, sta sam napravio? Isto sto radim zadnjih 4-5 godina - iskljucio sam swap file u Windowsima... Responzivnost kompa? Ista kao i sa SSDom sa ukljucenim swap fileom... Brzina podizanja aplikacija je dosta poboljsana jer nema sumanutog pisanja po swap fileu sto ometa citanje... Opcenito prebacivanje izmedju aplikacija je trenutno, otvaranje tabova u Operi je trenutno... Dakle sve radi kao i kod SSDa...

Zadnji put kada sam imao iskljucen swap file sam cak mogao i upogoniti VM sa 2GB RAMa bez da mi se komp rusio... Zapravo, ako mu prifali RAMa nece se ni srusit nego ce samo javiti da mu fali RAMa i da ce poceti ubijati procese kako mu dodje ako nesto ne napravim...


Pa sad, mozda sam vam otkrio toplu vodu (vjerojatno jesam vecini), ali ima tu ekipe koja je ko i ja pred 10-15 godina... Svaki MHz, MB, Mb se mora iscijediti...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 08:30   #2
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ja sam swap/scratch rjesavao i jos uvjek rjesavam zasebnim diskom i nikakvog problema...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2014., 08:42   #3
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
taman posla, da imam volje petljati po os-u, koristil bi linux
jedino kaj napravim na čistoj instalacije je da isključim UAC i firewall

uglavnom, prije sam radio raznorazne optimizacije i to je loše završilo
domis je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 09:06   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nije preporučljivo gasiti u potpunosti swap, a i ne znam čemu drama u doba di je ssd 300kn maltene... giga swapa na ssd i bok, neovisno o količini rama.

@domis... zašto bi pobogu ugasio win fw???
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 09:30   #5
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@domis... zašto bi pobogu ugasio win fw???
naporan mi je jer me previše ispituje

a i dovoljan mi je onaj na openwrt-u
domis je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:12   #6
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
nije preporučljivo gasiti u potpunosti swap, a i ne znam čemu drama u doba di je ssd 300kn maltene... giga swapa na ssd i bok, neovisno o količini rama.
1. Kog briga jel preporucljivo ili nije... Stvar radi bez ikakvih problema... Sta radis kada imas brdo RAMa koji ti stoji neiskoristen? Punis ga nulama?! Normalni komp ne trosi vise od 2-3GB RAMa kada imas sve aplikacije dignute, i sta da radis sa preostalih 5GB? Iskljuci swap jer ne treba...

2. Apsolutno nebitno kolko kosta SSD... Probaj nagurat vise diskova u laptop... Nejde bas, jelda? U mom slucaju - desktop je napusten negdje 2005. godine i koristi se ili laptop ili virtualni desktop koji se vrti negdje daleko od mene (Amazon, iLand, itd)...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:15   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
šta sa aplikacijama koje u radu isključivo koriste swap + ram za normalnu funkcionalnost?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:16   #8
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
syss za svako rješenje nađe 2 problema
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:32   #9
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
i ima pravo. Bar ovaj put Ima apova koji jednostavno ne jebu koliko rama imaš, već traže isključivo swap file. Naravno, ima smisla i ovo što calypso priča, sve dok znaš što radiš - pa kad naletiš na problem, a hoćeš vjerojatno kad tad, sjetiš se da si isključio swap file, ugasio print i još pokoji servis i slične akrobacije
tor je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:34   #10
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
šta sa aplikacijama koje u radu isključivo koriste swap + ram za normalnu funkcionalnost?
Radit ce i nece imat pojma da swapa nema... Kolko ja znam Windowse, kernel upravlja memorijom i swapom, a ne aplikacija...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.07.2014., 13:36   #11
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
onda isključi kaj da ti velim... generalno nije preporučljivo.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 13:44   #12
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
calypso razocaral si me :P nema tog laptopa koji moze zamijenit P2B-S sa MSI slotketom i clockanim coppermineom....
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 14:30   #13
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
onda isključi kaj da ti velim... generalno nije preporučljivo.
Na pocetku posta sam se ogradio da nije preporucljivo u nekim odredjenim slucajevima... Volis flejmat, a?

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
calypso razocaral si me :P nema tog laptopa koji moze zamijenit P2B-S sa MSI slotketom i clockanim coppermineom....
Ma bjez, nema desktopa vise kod mene... Evoluiro sam do te mjere da najradije ne bi imo ni laptop da ne moram (sto nema smisla ako pogledas signature )... Amazon Workspace je moja masina za rad i na tome zaradjujem i svejedno mi je jel se spajam sa mog, tvog, dedinog, babinog ili sestrinog kompa... Dok god ja mogu odradit i zaradit, ja zadovoljan...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 14:35   #14
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Upališ BF4 sa 8GB RAM-a i smanjiš (ne ugasiš) swap na 1GB i rušit će se svakih 15 minuta (valjda kad napuni swap)..ne mogu sve aplikacije radit bez njega da..ja bi ga u najgorem slučaju prebacio na klasični disk da poštedim SSD, ali osobno sam ga ostavio na SSD-u čisto jer je sve dosta brže tada
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 14:35   #15
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Da, bas me zanima koje su to aplikacije koje isključivo zahtijevaju swap. Na stranu photoshop i slične ...

Isto ne koristim swap na laptopu sa 3gb rama pa nemam nekih problema osim povremeno kad nakotim u mozilli 200 tinjak tabova ali to je druga priča.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 15:43   #16
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Isto imam iskljucen swap (laptop ima 8GB RAM-a) od kad sam upogonio lap, nikakvih problema dosad, photoshop i takve stvari ne koristim, no virtualki par vrtio bez problema.
HTPC isto 8GB od kojih samsung evo koristi gigu za rapid, igre se nisu bunile dosad, nikakvih crasheva, no ne igram BF4.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2014., 16:12   #17
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ja sam isto ograničio na 1024MB i nikakvih problema nemam. U godinu dana se nekoliko puta srušio firefox zbog previše flash tabova.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2014., 09:37   #18
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
sjetio se ove teme i evo zveknuo ovaj ss danas nakon cijelog dana korištenja laptopa di je bilo stvarno svega popaljenog i pogašenog, rama je uvijek bilo dovoljno, a u trenu uzimanja ss-a je bio upaljen outlook 2010, 2-3 taba u ie11, konzole ad, dhcp, sccm 2012.

crveno je page file usage, zeleno je free fizičkog rama.



nije mi dao vrag mira i reko ajde restart i pokrenuo sve ovo gore iz nule da vidim hoće se maknuti s nule... viđe čuda


Zadnje izmijenjeno od: syss. 11.07.2014. u 11:22.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2014., 07:59   #19
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
evo syss prestajem gasiti firewall na windowsima
sad mi ide automatski preko GPO
domis je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2014., 09:13   #20
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
hijaoooo
syss je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2014., 09:27   #21
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
1. Kog briga jel preporucljivo ili nije... Stvar radi bez ikakvih problema... Sta radis kada imas brdo RAMa koji ti stoji neiskoristen? Punis ga nulama?! Normalni komp ne trosi vise od 2-3GB RAMa kada imas sve aplikacije dignute, i sta da radis sa preostalih 5GB? Iskljuci swap jer ne treba...
.
Reka bi da ti nije poznat rad Windowsa (OSX, a vjerovatno i Linuxa), pogledaj malo pod Free stavku u task manageru, vridi isto za Activity Monitor u OSXu. Ne mora ga sama aplikacija koristit, ali fajlovi, cache sve se nagura u RAM pa cesto free bude par MB, te ovisno o zahtjevima se kompresira/puni swap ako app nema RAMa.

Druga stvar je jesi radio šta više od Chroma i Worda? Meni redovito u 2-3 programa, lagano dodje usage do 8GB (onaj graf) i bez PF samo nastanu problemi, zato je ubaceno 16GB (ali to je druga prica). Ili jos bolje, pokreni na nekom disku chkdsk /r bez PF-a pa javi rezultate
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
2. Apsolutno nebitno kolko kosta SSD... Probaj nagurat vise diskova u laptop... Nejde bas, jelda? U mom slucaju - desktop je napusten negdje 2005. godine i koristi se ili laptop ili virtualni desktop koji se vrti negdje daleko od mene (Amazon, iLand, itd)...
Opet kazen ne vidin kako jedan guru moze nadmudrit vojsku istih u Redmondu/Cupertinu/whatever

Prije san se drka s PF-om, smanjiva, gasio, dok nebi dosa do problema...
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2014., 09:49   #22
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
hijaoooo


domis je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2014., 13:32   #23
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Vec dva tjedna mi je slomljena ruka ali vise si ne mogu pomoci gledati ovo.

Prije svega, tema je daleko kompleksnija od "bum si ja ubil swapa kad je RAM tak jeftin" i ovisna je o implementaciji odnosno samom OS-u, no neke stvari vezane za VM su u sustini fundamentalno jednake neovisno o sustavu.

Cinjenica da je drkanje po VM sustavu dostupno korisniku na trivijalan nacin u Windowsima je porazno samo po sebi, pa neminovno rezultira u ovakvim nadrisistemskim "savjetima", da ne kazem budalastinama.

Za poceatk - "swap" se ne "gasi". Nakaradna potreba za time s argumentacijom "pa zasto da mi RAM stoji prazan" pokazuje elementarno nepoznavanje rada OS-a, a jos da ne poznam konja koji je pokrenuo temu... Dobro, jesi ti slusao OS na FER-u, valjda si morao?

Da ne idem od Poncija do Pilata, ukratko, osnova VM sustava je struktura koja se zove page tabela. Ona se prikazuje kao veliko jednodimenzionalno polje koje sadrzi mapiranje virtualne adrese na fizicku adresu (tzv. PTE). Tu se nalazi statusni bitovi, prava pristupa, code, stack, data, BBS, SHM, libovi, kurac, palac i tko sto od developera OS-a voli.

Dakle, pojednostavljeno, vas Kvejk 3 nema nikakvo intrinsicno znanje o tome nalazi li se u RAM-u ili na disku, nego to OS cini za njega, znajuci da je RAM brzi pa u njega kopiras stranice. Kada Kvejk zatrazi nesto cega nema u RAM-u, dogadja se page fault, gdje VM sustav ponovno kopira podatak u RAM predpostavljajuci da ce se ponovno koristit.

Ova tema prica o izbacivanju tih pageova iz memorije cemu swap zapravo i sluzi. To se obicno radi na dva nacina - page replacement algoritmom gdje se zamijenjuju pageovi, odnosno izbacivanjem cjelokupnih procesa, tzv. swappingom.

Koristeci razno razne tehnike i procese, pametan OS odnosno njegov VM nikako nece dozvoliti da vas podplaceni RAM stoji prazan i to nema nikakve veze sa prisilnim drkanjem po velicini swapa, cak naprotiv, micanjem nekoristenih i nepotrebnih pageova, oslobadja se vise RAM-a za cacheiranje korisnih pageova u istom.

Postoje razni algoritmi, od kojih moderni *nixovi koriste clock page replacement dok W7 i navise koriste sofisticirani aging page replacement. Ukratko o njima i ostalima ima na Wikiju a vjerujem i po raznim ostalim referencama na netu.

Drugim rjecima, "gasnje swapa" je vrlo glup i neinteligentan potez kojime se RAM zatrpava nepotrebnim stvarima i u konacnici dovodi iskljucivo do problema.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2014., 13:46   #24
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ja sam reko to na blag način - nije preporučljivo, a dokazao sam i slikama svoju tezu.

drago mi je da imaš slomljenu ruku.

pusa.

syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2014., 13:57   #25
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Bas neki dan probao zgasit pf i eto sranja odmah. Imam 8gb rama i dok sam pokrenuo par osnovnih programa sto mi trebaju za posao u roku keks mi iskocilo upozorenje kako win krece ubijati programe

Vratio nazad kako je bilo i gg
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2014., 10:54   #26
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Vec dva tjedna mi je slomljena ruka ali vise si ne mogu pomoci gledati ovo.

Prije svega, tema je daleko kompleksnija od "bum si ja ubil swapa kad je RAM tak jeftin" i ovisna je o implementaciji odnosno samom OS-u, no neke stvari vezane za VM su u sustini fundamentalno jednake neovisno o sustavu.

Cinjenica da je drkanje po VM sustavu dostupno korisniku na trivijalan nacin u Windowsima je porazno samo po sebi, pa neminovno rezultira u ovakvim nadrisistemskim "savjetima", da ne kazem budalastinama.

Za poceatk - "swap" se ne "gasi". Nakaradna potreba za time s argumentacijom "pa zasto da mi RAM stoji prazan" pokazuje elementarno nepoznavanje rada OS-a, a jos da ne poznam konja koji je pokrenuo temu... Dobro, jesi ti slusao OS na FER-u, valjda si morao?

Da ne idem od Poncija do Pilata, ukratko, osnova VM sustava je struktura koja se zove page tabela. Ona se prikazuje kao veliko jednodimenzionalno polje koje sadrzi mapiranje virtualne adrese na fizicku adresu (tzv. PTE). Tu se nalazi statusni bitovi, prava pristupa, code, stack, data, BBS, SHM, libovi, kurac, palac i tko sto od developera OS-a voli.

Dakle, pojednostavljeno, vas Kvejk 3 nema nikakvo intrinsicno znanje o tome nalazi li se u RAM-u ili na disku, nego to OS cini za njega, znajuci da je RAM brzi pa u njega kopiras stranice. Kada Kvejk zatrazi nesto cega nema u RAM-u, dogadja se page fault, gdje VM sustav ponovno kopira podatak u RAM predpostavljajuci da ce se ponovno koristit.

Ova tema prica o izbacivanju tih pageova iz memorije cemu swap zapravo i sluzi. To se obicno radi na dva nacina - page replacement algoritmom gdje se zamijenjuju pageovi, odnosno izbacivanjem cjelokupnih procesa, tzv. swappingom.

Koristeci razno razne tehnike i procese, pametan OS odnosno njegov VM nikako nece dozvoliti da vas podplaceni RAM stoji prazan i to nema nikakve veze sa prisilnim drkanjem po velicini swapa, cak naprotiv, micanjem nekoristenih i nepotrebnih pageova, oslobadja se vise RAM-a za cacheiranje korisnih pageova u istom.

Postoje razni algoritmi, od kojih moderni *nixovi koriste clock page replacement dok W7 i navise koriste sofisticirani aging page replacement. Ukratko o njima i ostalima ima na Wikiju a vjerujem i po raznim ostalim referencama na netu.

Drugim rjecima, "gasnje swapa" je vrlo glup i neinteligentan potez kojime se RAM zatrpava nepotrebnim stvarima i u konacnici dovodi iskljucivo do problema.

Gle ga sto se pravi vazan...

Ugasis swap, sve brze radi ako si nezahtjevan korisnik... Upalis swap, komp se vuce... Mudrom dosta... Uostalom, lijepo sam i napisao da nije to za svakoga... Ako mislis vrtit iole ozbiljnije aplikacije, onda ti ovo ne treba, no ako ces samo citat mejl i surfat, onda nek se i iskoristi taj RAM, barem on nije skup... Inace, ja tako radim od 2007-2008 i rijetko kad mi se desilo da stvarno imam probleme, a i tada sam samo dobio upozorenje da ce mi Windoze ubit neku aplikaciju ako ne prestanem sa majmunarijama... Ubijes Skype pa ga ponovo dignes i sve OK...

Inace, nisam slusao OS na FERu jer nisam racunarac, vec automaticar... Mi smo slusali Racunala 1 i 2, odn., low-level programiranje u asemblerima, al to isto mozes macku o rep objesit jer je to ionako neupotrebljivo znanje...


BTW., kog si vraga sad radio da imas slomljenu ruku?! Krivo pageao cache?
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2014., 11:34   #27
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Sto kaze microsoft:

http://blogs.technet.com/b/markrussi...7/3155406.aspx

Citiraj:
Some feel having no paging file results in better performance, but in general, having a paging file means Windows can write pages on the modified list (which represent pages that aren’t being accessed actively but have not been saved to disk) out to the paging file, thus making that memory available for more useful purposes (processes or file cache). So while there may be some workloads that perform better with no paging file, in general having one will mean more usable memory being available to the system (never mind that Windows won’t be able to write kernel crash dumps without a paging file sized large enough to hold them).
Dakle cak ni Microsoft ne kaze nemojte nikad disableati swap.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2014., 11:49   #28
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Jučer sam duuugo igrao Deus Ex, prvi nastavak. Stavio sam new vision teksture, HDTP modele...

Stvar je u tome što me igra izbacila jer je ponestalo swap memorije! Baš sam pogledao u afterburneru kasnije, vidi se korištenje swapa skoro 19GB!
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2014., 12:52   #29
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Sto kaze microsoft:

http://blogs.technet.com/b/markrussi...7/3155406.aspx



Dakle cak ni Microsoft ne kaze nemojte nikad disableati swap.
Nece odgovarati svima, ali ce onima koji nisu zahtjevni korisnici koristiti... To sto Bubba blebece da se ne smije, to je zato sto on ima po 200 Firefox tabova otvorenih, pa bi mu poklalo Windoze...

Meni ni na 4GB nije dolazilo do rusenja Windowsa... Ako javi da ce pocet klat procese, sam ubijes browser ili Skype i ponovo ga startas i na miru si...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2014., 15:21   #30
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Meni ni na 4GB nije dolazilo do rusenja Windowsa...
Meni je to jasno, i vrtim na dva kompa 8GB RAM-a bez swapa i dosad nikakvih problema. Jasno da ce doci do problema ako nesto pojede sav RAM neocekivano ali moj usage je takav da takvih programa nema tako da ne vidim nikakve negativne posljedice. Nista se ne rusi. Sve radi, virtualke rade. Ok, mozda ima igara koje traze swap ali nisam jos naletio na takvu.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na