Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2020., 15:25   #361
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Pod hub /gateway obično shvacam neki hw.... Otuda nesporazum

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 15:54   #362
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Fakat. Ispod 4PRO na dnu su ti nabrojani neki s kojima radi. Moj prijedlog ti je odi na neki od njih i provjeri koji support imaju za shelly. Naravno on radi i s drugima koji nisu nabrojani ali tu su ti i HA i Domoticz i slicno.

https://imgshare.io/image/Nu2XWZ

P.s. Kod mene bi to islo ovako, WHEN 3em power value changed AND power value is more then XXX DO nesto.
Ahaa ja sam gledao u shop-u a treba u "products" ista je lista za oba.
Mogao bih to uzet. Razmislit cu do veceras, jos je ok popust trenutno jedno cca 35% zbog BF.

Uz to cu morat osigurat i router neki novi, i vjerojatno raspberry najbolja opcija za instalirat Domoticz? Bolje nego komp sigurno.

Ako je to tako, puno manja investicija nego sta sam ja mislio originalno, totalni mi je hit. Tanks mann
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:12   #363
Deekay
Premium
 
Deekay's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 119
Trebam prijedlog za nadzorne kamere za snimanje ulaza u zgradu iznutra?

Budući da nam se službeno "zgrada" sastoji od 4 ulaza, kupilo bi se kamere za 4 ulaza pa bi bilo dobro da se kontrolira s jednog mjesta. Nemam uopće ideju kako bi to radilo, jel se uopće može spojiti na wireless, na koji način sprema na hdd i sl.

Platiti će se iz pričuve pa treba račun i mogućnost ugradnje u Sl. Brodu. Ako je full jednostavno, onda bi možda mogli i sami ugraditi.

Sigurno je netko imao sličan problem i riješenje. Hvala
Deekay je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 20:47   #364
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Street_Racer Pregled postova
Možda glupo pitanje, ali...
Može li se zigbee uređaj koristiti bez huba?
Naime, za početak mi treba pametna utičnica i gledam xiaomi te pronalazim dvije verzije (wifi i zigbee). Generalno, razumijem koje su razlike, ali ne pronalazim informaciju može li se zigbee verzija korisititi samostalno, bez huba.
Kasnije bi svakako proširio mrežu pametnih uređaja, nabavio hub, ali za početak htio bih uređaj koji u startu radi ono što trebam, a kasnije da bude kompatibilan s ostatkom za koji vjerujem da će ići u zigbee smjeru.

Neka me netko ispravi ako griješim.

Za Zigbee ti je potrebno minimalno:
- 1 router (utičnica, žarulja i sl. - nešto pod stalnim naponom)
- 1 device (switch, senzor i sl. - bežično, napajano baterijom)

Primjer su setovi u Ikei tipa žarulja + daljinski - već je upareno i radi čim izvadiš iz kutije, bez ikakvog hub-a. Philips isto ima takve setove.

Hub je u biti koordinator i on upravlja meshom. Njega koristiš ako želiš bilo kakvu automatizaciju, odnosno upravljanje putem mreže (LAN), najčešće mobitelom kroz aplikaciju.

Device daje signal ili routeru ili koordinatoru, ovisno o tome s kojim je uparen. Mislim da ne može biti uparen sa više routera/koordinatora (odnosno žarulja/hubova).

Dakle, teoretski možeš kupiti utičnicu i daljinski i to tako koristiti bez mogućnosti automatizacije. Pitanje je radi li Xiaomi na taj način. Možda da uzmeš bolje Ikea Tradfri utičnicu sa daljinskim? Jeftine su i sigurno rade.

Kad se odlučiš za hub (koordinator) gledaš da to bude uređaj s kojim možeš upariti sve ili gotovo sve zigbee uređaje različitih proizvođača. Sa Ikea, Xiaomi i Philips hubovima to nećeš moći, nisu skroz međusobno kompatibilni. Ikea i Philips se još daju kombinirati, ali sa Xiaomi nikako.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 20:51   #365
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Vidis ovo je korisna info. Nisam znao da svi zigbee nisu međusobno kompatibilni.

Uskoro mislio naruciti sonoff zigbee Bridge i lupit mu tasmotu, ist da imam pokriven i taj protokol oa možda. Posto ih ima, al onda nije bas isplativo
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 21:54   #366
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati


@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 22:40   #367
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
preko tasmota/sonoff zigbee bridgea mozes kontrolirati xiaomi, philips, ikeu i jos hrpu toga
ali opet ti treba centralno mjesto otkud ces sve kontrolirati


@SPLiFF
Hub ne koristi samo ako zelis automatizacije nego ako zelis upravljati vecom kolicinom uredjaja putem mobilne aplikacije ili ako zelis hub povezati sa nekim od voice assistanta ili ako zelis grupirati 3 zarulje na jedan prekidac npr
Tako je, tnx na nadopuni.

Rain je u pravu za ovo sa Sonoff, tasmota će sve pokriti, jer razlike su softwerske.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2020., 14:31   #368
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor neumrli Pregled postova

Home Assistant
je ono sto ti treba. Ovdje imas popis svih integracija koje podrzavaju. Raspberry Pi od cca 400 kn je dovoljno jak da moze vrtiti Home Assistant 24/7 i trosi izuzetno malo struje.



Pogledaj Nest, Netatmo ili slicne proizvodjace za kontrolu plinskog bojlera ili termo glave za pojedini radijator. Za njih postoji podrska u Home Assistantu, ali za peci od peleta ili nadzor pumpe za kamin nisam siguran.



Ja svoju klimu kontroliram preko infra red kontrolera. Dobra stvar je sto isti mozes iskoristiti za kontroliranje bilo kojeg drugog uredjaja koji ima IR daljinski - TV, pojacalo, receiver, IPTV box, itd.



Za ovo imas jeftine Xiaomi senzore na Aliexpressu, otprilike 10 eura po senzoru. Rade na bateriju i ona traje otprilike 1-2 godine. Kao hub/router mozes koristiti CC2531 USB stick koji kosta oko 5$.


Ikea ima jeftine zarulje, obicne bijele/zute i u boji. Mislim da su obicne oko 50-60 kn, a one u boji oko 150 kn. Imaju i smart uticnice, a ako zelis ekstra mogucnosti poput mjerenja potrosnje struje po uticnici, mozes kupiti nesto tipa ovoga, sto je u sustini Tuya-based uticnica koju mozes flashati sa Tasmotom ili slicnim open-source firmwareom te se rijesiti na taj nacin vendor-based aplikacije ili generalno potrebe za cloudom. Ovdje imas primjer kako se takve uticnice flashaju.

Hvala puno na preciznim odgovorima, tebi i ostalima što uskaču !

Možda pitam banalna pitanja ali želim znati kako stvari funkcioniraju prije nego uložim neku (ozbiljniju) lovu.

Dakle, srce svega je "nešto" (šta odaberem), povezano na mrežu (bilo kablom, bilo preko wifi-a).
I ok, razumijem povezivanje i prepoznavanje uređaja koji se također kače kabelom ili wifi-em na mrežu.
No, zanima me kako u sve to uklopiti uređaje koji rade preko BT-a, zigbee-a, ili nekog drugog protokola ? Kako se oni uvezuju u sve to, pogotovo ako je "centralna jedinica" negdje postavljena gdje BT nema direktnu mogućnost povezivanja ? Može li mi netko dati nekakav konkretan primjer ?
Hvala
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2020., 14:38   #369
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Topla preporuka je da si u youtube ukucaš "smart home/home assistant" i pogledaj 10ak videa i vjeruj mi dobit ces puno bolju sliku kako cijeli taj sistem funkcionira.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 18:09   #370
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara itd.

Malo smo priču o ovome razbacali na nekoliko tema a trebalo bi realno bit u ovoj. Narucio sam shelly 3em i 8xshelly 1pm pa gledam kako pospojit to
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Mene zanima ove Shelly 1PM sta sam uzeo, kužim da je namjenjen da radi u paru sa prekidačom, ali ja bi tio da je on glavni znaci kadnjenon isključen, prekidac je isključen. Kako to po spojit (cisto info. elektricar ce spajati al mene zanima kako to radi, a i ako ne zna kako shelly funkcionira)

Koliko sam skuzio po internetovima

N se spoji koji god, na L spojim ulaz od L do osiguraca i na 0 izlaz od L do zarulje.
Jesam li ja to dobro zamislio?
Disclamer nisam zamislio nego vidio: http://imgur.com/a/i7KIOpe
https://smart-hub.eu/en/wi-fi-switch...-to-35-kw.html
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
ovo sa sheme je spajanje bez da se ikako koristi fizički prekidač
Citiraj: