Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.10.2019., 22:13   #1501
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
To nije dobro, "prezivit ces" samo do sljedeceg ljeta no ako zbilja mislis da je +80C OK, stavi prst na 80C i trpi pa da vidimo koliko ces dugo... Sa +80C
Koji si ti bog

Antropomorfizacija na djelu... Isto kao i onaj tip što je protiv 0db moda na gpu zbog cca 50C u idleu. Ako su navedene temperature visoke tj. opasne za čovjeka nisu i za nekakve čipove
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2019., 22:27   #1502
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Potpuno se slažem da je očito već dugo godina da gpui/cpui rade ljudima godinama na tim temp. oko 70/80°C

Temp. u biti izrazito utječe na degradaciju i vijek trajanja čipa. I drugih el. komponenti. Isto tako i napon.
Ali s obzirom da nitko od nas ne puca imati proc 20-30 ili više godina, onda je to manje bitno.

Ali probaj ga drzati recimo na 110°C , priča nije ista.
Prije 20/25 godina to bi bila spržena komponenta. Tehnologija je i u tom smislu išla naprijed i to jako puno.

Uz ove danas senzore, sjedi pali vozi i ne brini
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2019., 22:30   #1503
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Na silvertrola ne treba obracati pažnju, a ako ne trola to je još gore jer onda lupa bedastoće i ostaje živ...
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2019., 23:01   #1504
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Degradacija postoji ali ne na tim temperaturama ispod 100C, te ne u tom vremenskom periodu u kojem će jednom čovjeku biti interesantna ta komponenta

Kao i onaj spin majnera kad je trebalo rasprodati svoje rudnike da su gore gamerske gpu od majnerskih jer iz idlea kao idu u neki load (razlika 20-30C), pa kao ima tu nekog razvlačenja materijala te se linka neki znanstveni članak a ono u istom tom članku temperaturne razlike od nekoliko stotina C sa takvim materijalima...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 00:33   #1505
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako su navedene temperature visoke tj. opasne za čovjeka nisu i za nekakve čipove
Zasto onda imas Freezer 33 na tom procu ? Radi ljepote ga drzis ? Sta nisi ostavio stock cooler i uzivao u temperaturama ( 80-90C ) tvog proca a manjima od 100C naravno ?
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
Potpuno se slažem da je očito već dugo godina da gpui/cpui rade ljudima godinama na tim temp. oko 70/80°C
Drustvance.., probajte komentirati, raspravljati, davati misljenja i slicno bez izvrtanja cinjenica ili necega sto sam napisao.

Ja nigdje nisam rekao a jos manje napisao da je 70/80C lose nego da +80 nije dobro s obzirom da je covjek napisao da je vidio i 88C.
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
a ako ne trola to je još gore jer onda lupa bedastoće i ostaje živ...
U svakom slucaju manje bedastoce od tvojega zakljucka da je temperatura u radnim stanicama/serverima
veca od +80C i da je to OK. Pa koji to serveski procesor ima Tcase-88/90C ako je tebi na njegovih 88C sve cist fajn...
Mislim briga mene oces ti ili ekipa drzat procove na 90C pa se tjesiti da tako radi "ta platforma" ali da je sve vise od +80C dobro, po mojem misljenju - nije a vjerujem i dobrom djelu razumnijih korisnika.
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 03.10.2019. u 01:00.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 05:35   #1506
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Zasto onda imas Freezer 33 na tom procu ? Radi ljepote ga drzis ? Sta nisi ostavio stock cooler i uzivao u temperaturama ( 80-90C ) tvog proca a manjima od 100C naravno ?

Drustvance.., probajte komentirati, raspravljati, davati misljenja i slicno bez izvrtanja cinjenica ili necega sto sam napisao.

Ja nigdje nisam rekao a jos manje napisao da je 70/80C lose nego da +80 nije dobro s obzirom da je covjek napisao da je vidio i 88C.

U svakom slucaju manje bedastoce od tvojega zakljucka da je temperatura u radnim stanicama/serverima
veca od +80C i da je to OK. Pa koji to serveski procesor ima Tcase-88/90C ako je tebi na njegovih 88C sve cist fajn...
Mislim briga mene oces ti ili ekipa drzat procove na 90C pa se tjesiti da tako radi "ta platforma" ali da je sve vise od +80C dobro, po mojem misljenju - nije a vjerujem i dobrom djelu razumnijih korisnika.
Ima freezera možda iz razloga jer je X puta tiši od stocka.
Nego nisi mi dao linkove na posljedice procesora koji rade na 90 stupnjeva.
BTW bas jucer gledao temp dok sam prekodiravao neš sa handbrakeom, 65-70. A ni na starom procu nisam nigdje vidio temp ni blizu onih koje je mogao navuc prime.

A nevezano za ovo, BIOS 0075 zasada stabilan.
Javim se nakon još par dana normalnog korištenja.

EDIT: Evo još jednog nesretnika sa kombinacijom zen2/c6h: https://www.overclock.net/forum/13-a...od-issues.html. Jel zna netko kako je sa drugim pločama, ima li toliko problema?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 03.10.2019. u 08:38.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 08:46   #1507
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Faulty MBO. To je za RMA a ne za kukavelj po netu
Kad čitam po netu sve te pizdarije, pola bude do usera koji nije BIOS dobro podesio ili mu neka druga komponenta radi probleme (najčešće PSU)

I onda na temelju toga neki vade paušalne zaključke da je platforma zaqrac jer nonstop problemi.

Isto tako mogu reći da je platforma odlična jer nisam imao problema ni sa jednim procesorom a imao sam sve 3 generacije na istoj ploči i isflešao hrpu BIOSa nikad ni štuc.

Jedino onaj prvi pukljavi BIOS za 3rd Gen što je bio, miš nije radio u BIOSu. Sve drugo je bilo OK.

Postoje problemi, daleko od toga da ne. Ali koliko tema se otvori pa na kraju nakon par dana pljuvanja po AMDu i Asusu/Điđibajtu/MSIju/ASRocku bude "jebeni Korser i njiovo napajanje" ili "OCZov SSD iz devesprve me drka"
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 09:49   #1508
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Kad čitam po netu sve te pizdarije, pola bude do usera koji nije BIOS dobro podesio ili mu neka druga komponenta radi probleme (najčešće PSU)
I onda na temelju toga neki vade paušalne zaključke da je platforma zaqrac jer nonstop problemi.
Zasto bi bilo koji njub user morao uopce ulaziti u bios i bilo sta podesavati ?!?
Takvih je najvise... samo malo manje od ovih prvih je drugi tip usera koji ce uci u bios i kad vide to cudo ce sam gledati kako vanka a da nis ne shebu

Onih koji ce fleshati bios i prckati nesto po njemu je zapravo vrlo malo bez obzira na broj koji se okuplja ovdje ili na slicnim forumima...
Platforma nije losa, dapace... am4 je skoro u svakom pogledu isplativiji od intela ali da am4 boluje od glupavo smjesnih bolesti i jos smjesnijih ispravaka - i to stoji.

U preko 20 godina "staza" nisam dozivio da mi buzzer ako je ustekan u mbo ne pisti kada palim komp i da 3 komada
random mjenjam misleci da isti ne valjaju. Ploca imala 7-mi bios na sebi sa podrskom za Zen+, 7-mi kruh te hebo... ne.. kada
sam stavio 12-ti VOLILA !! Buzzer off ili on opcija osvane u biosu. To vise nije ni za plakati od muke nego granici sa rubrikom vjerovali ili ne !!

Mislim... pa koliko treba generacija procesora da se neke osnovne stvari popeglaju s time da neke stvari nece nikad ni biti ispravljene a pri tome
mislim na sve ploce do B450 chipseta. Nadalje, koje su to fore da se ploca nece restartati ako eto namjerno naguzim memoriju na 3600MHz ? Upali se i stoji tako... nema
ni loopa cak, nist... glavno da svijetli. Izvadis joj svu memoriju van i upalis ona i dalje samo svijetli... i onda ili restart na dugme 2-3 puta ili vadi bateriju a kad bateriju
vadis odose sve ostale postavke u biosu pa ako ih nisi spremio na usb ponovo ustimavaj.

Platforma je dobra i isplativa je ali sve prije B450 chiseta i dalje boluje od nekih smjesnih stvari i moras biti malo napredniji user kako bi sve radilo tip-top i moze raditi sve uredno, samo valja postimati.

Evo jos jedan banalni primjer... USB tv kartica na Intelu koji ima usb 2.0 bez obzira bila kafa ili koji vec chipset uredno
radi no na 4 am4 ploce koje imaju isto usb 2.0 ta ista tv kartica se uredno instalira i driveri, ma sve 5 ali cim pokrens skeniranje - restart kompa
E sad, kako je amd integrirao usb 2.0 na am4 a kako intel, otom - potom.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 11:07   #1509
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Faulty MBO. To je za RMA a ne za kukavelj po netu
Kad čitam po netu sve te pizdarije, pola bude do usera koji nije BIOS dobro podesio ili mu neka druga komponenta radi probleme (najčešće PSU)

I onda na temelju toga neki vade paušalne zaključke da je platforma zaqrac jer nonstop problemi.

Isto tako mogu reći da je platforma odlična jer nisam imao problema ni sa jednim procesorom a imao sam sve 3 generacije na istoj ploči i isflešao hrpu BIOSa nikad ni štuc.

Jedino onaj prvi pukljavi BIOS za 3rd Gen što je bio, miš nije radio u BIOSu. Sve drugo je bilo OK.

Postoje problemi, daleko od toga da ne. Ali koliko tema se otvori pa na kraju nakon par dana pljuvanja po AMDu i Asusu/Điđibajtu/MSIju/ASRocku bude "jebeni Korser i njiovo napajanje" ili "OCZov SSD iz devesprve me drka"
Sve 5, ali evo meni sa beta BIOSom sve dela (zasada), a 7501, prvo ono da win nisu učitali drivere za grafu, pa onda BSOD. Inače koristim uvijek iste postavke, a razlike u boost-u se u svakodnevnom radu i ne osjete, e jedino nisam benchao igre...

I BTW ima još noviji driver za intel lan na c6h pa sam si i njega jutros instalirao.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 11:56   #1510
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Sve 5, ali evo meni sa beta BIOSom sve dela (zasada), a 7501, prvo ono da win nisu učitali drivere za grafu, pa onda BSOD. Inače koristim uvijek iste postavke, a razlike u boost-u se u svakodnevnom radu i ne osjete, e jedino nisam benchao igre...

I BTW ima još noviji driver za intel lan na c6h pa sam si i njega jutros instalirao.
Vidio sam 7501 na službenoj stranici ali ne diram ovaj 0075. Izgleda bulletproof
A i odlično boosta.

Jasno da nećeš osjetiti taj boost u svom radu. Netko možda hoće.
Osobno osjetim samo u brojci u MSI Afterburneru kad ne piše 4275 nego 4375 (Wolfenstein Youngblood). To mi je jedina 3D FPS igra na disku pa nju pokrećem kad me zanima ponašanje HWa nakon nekih promjena
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 14:57   #1511
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
As per the latest monthly statistics from Mindfactory, around 18,000 AMD Ryzen CPUs were sold which amount to 81% of the total CPUs sold by the German retailer. Only 19% or less than 5000 Intel CPUs sold in the previous month which is the lowest number in the last two years since AMD introduced Ryzen.
Citiraj:
This also resulted in higher revenue than the previous month. AMD CPUs accounted for 75% of the revenue which is around 4,000,000 Euros while Intel CPU accounted for 25% of the revenue which is less than 1,500,000 Euros. Here, you could see that despite a small percentage of Ryzen 9 3900X sales, the processor accounted for just as much revenue share as the Ryzen 5 3600 which sold in higher quantities. This is due to the higher price of the Ryzen 9 3900X and the same can be said for Intel’s higher revenue coming in from the flagship Core i9-9900K and the Core i7-9700K processor which retail for $350 US+.
https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-...-9th-gen-core/
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2019., 17:14   #1512
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Stavio sam opet 0075 bios.Kad radi vama,mora i meni
Postavke iste kao na 7403: ram 1.38V, bootram 1.4V,DOCP,PBO enable,sve ostalo na Auto.
Neće bootati nakon restarta iz win,treba reset tipka,onda prođe.Stavio ram 1.4V. Ler 1.395V, load 1.417V po HWInfo.
Sad hoće bootat nakon restarta,ali se ruši u Blender Benchu.Promijenio ProcODT sa Auto na 53.3.Sad boota nakon restarta i prolazi Blender Bench.
Vrijeme će pokazati je li to stabilno...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote