Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2021., 19:49   #1
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Samoisključivanje

Da probamo ovako:

Citiraj:
Problemi

Naslov teme ne smije biti ništa poput "(Imam) problem", "Trebam (hitno) pomoć", jer time činite forum nepreglednim i monotonim. Pokušajte biti što precizniji u određivanju opisnog naslova teme kako bi se unaprijed znalo o kojem se problemu radi, npr: "Memorija "XYZ" ne radi kako treba na "XYZ" ploči".
Savjetujemo svim članovima koji namjeravaju koristiti forum "Problemi" da imaju potpis (signature) koji u sebi sadržava detaljan opis Vaše konfiguracije. Ako se radi o nekoj drugoj konfiguraciji, molimo da to istaknete prilikom opisivanja problema. Na taj način sebi olakšavamo i ubrzavamo rješavanje problema, a ostalim članovima čuvamo vrijeme i živce.
Prije otvaranja teme, razmislite da li ona spada više pod hardverske ili softverske probleme. Ovo je opet zbog bolje preglednosti foruma. Ukoliko se među korisnicima utvrdi da tema pripada recimo hardverskim problemima, a bila je pod softverskim (i obrnuto), temu ću preseliti na odgovarajući podforum i autoru teme poslati PM kako ne bi mislio da mu je tema pobrisana.

Zadnje izmijenjeno od: nino. 16.02.2021. u 20:07.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 20:01   #2
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
kakav kompjuktor imaš? od kojih dijelova se sastoji?

kako misliš komp se teže pali? kad stisneš tipku kao traktor prvo vrti jedno 15ak minuta ili baci neku grešku što bi bilo primjerenije kompjuteru?

tamo pod settings, imaš opciju da se komp ne restarta autoamtski nego da prvo prikaže BSOD poruku, bilo bi dobro da to uključiš..

tj komp se samo ugasi i ne mrda? sumnjam na napajanje, probaj s drugim
John Creasy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2021., 20:53   #3
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Samoisključivanje

Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
kakav kompjuktor imaš? od kojih dijelova se sastoji?

kako misliš komp se teže pali? kad stisneš tipku kao traktor prvo vrti jedno 15ak minuta ili baci neku grešku što bi bilo primjerenije kompjuteru?

tamo pod settings, imaš opciju da se komp ne restarta autoamtski nego da prvo prikaže BSOD poruku, bilo bi dobro da to uključiš..

tj komp se samo ugasi i ne mrda? sumnjam na napajanje, probaj s drugim

Pisao sam “po putu”, a nisam zapamtio konfiguraciju pa ne zelim napamet..
Nije mi poznato gdje mogu aktivirati bsod?
Ponekad se nakon samoisključivanja odmah pali sam, no ponekad se isključi i mogu ga ukljuciti samo “čačkanjem” po napajanju, tj uključ/isključ.

Graficka je 1050TI, za napajanje bas nisam siguran, Corsair 450/550w.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 21:33   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ovo bi ti bilo za small memory dump. Kako reče John, predlažem da automatski restart ostane ugašen. Onda i imaš bolju percepciju toga što se događa.
https://mcci.com/support/guides/enab...-memory-dumps/

U ovom tvom slučaju, na prvu bi se reklo da nije u pitanju BSOD. To da ne želi upaliti nakon što se ugasi bi moglu ukazati na problem sa BIOS postavkama koje se spremaju na ploči. Kada isključuješ napajanje, resetira li ti se možda sistemski sat?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 16:18   #5
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Sistemski sat je ok.
Iskljucio auto restart za sad.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 16:49   #6
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Najvjerovatnije napajanje, kad ga isključiš na prekidaču isprazne se kondići pa opet radi neko vrijeme.
Ako je neki šrot od napajanja u pitanju lako moguće da povuče još koju komponentu kad ode u vječna lovišta pa preporučam da provjeriš/zamjeniš čim prije.
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 17:49   #7
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
“U ono vrijeme” nije bio šrot, no ima jedno 5-6god
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 19:16   #8
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ne bi bilo zgorega da poslikaš naljepnicu na napajanju da vidimo što je to.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 09:10   #9
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Samoisključivanje

Nije corsair nego Seasonic, 430W 🙈.
No radilo je to do nedavno.
Zaboravio sam na problem koji se pojavio prije par tjedana, kada se pc nakon gašenja sam uključi i vrti ventove na max. Taj problem se pojavio najednom, a prestao je odmah nakon windows updatea.

Što se samoisključivanja tiče, problem se nije pojavio već 2 dana, nakon što sam reinstalirao iCue i disablirao SDK u njemu. Pucam na taj software jer je nedavno i samo jednom izbacio nekakav prolazni error, a na netu sam iskopao da rijetki imaju taj problem s tim softwareom i događa se upravo to - samoisključivanje.

Još sam na jednu bitnu stvar totalno zaboravio, odmah nakon kupnje matične pronašao sam jednu sitnu (1,5mm) komponentu koja se nalazi u blizini procesora (2 pina s jedne i 3 s druge strane) koja stoji ukoso. Nisam mogao reklamirati jer je maticna vec montirana, a djeluje kao mehaničko oštećenje.. Ručno ispravio komponentu, bez lemljenja, tek tada se pc uopce htio upaliti. Od tada (do nekidan) radilo sve 5.
Upravo tražim povećalo da to pokušam zalemiti..

Zadnje izmijenjeno od: tomycrosound. 20.02.2021. u 09:47.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 17:23   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ako ćeš lemiti matičnu, pitanje do kuda ćeš dogurati. Što se tiče ovoga da software gasi računalo, to na inače stabilnom računalu može jedino driver preko BSODa.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.02.2021., 07:39   #11
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Samoisključivanje

Pokusao, dotaknuo lemilicom lemilicom, ako je uhvatilo, uhvatilo. Kontakta ima, mislim da problem nije u tom..

Ocistio, sastavio, radi kao podmazano.
Ostavim ga nocas da nesto skine, jutros pc isključen. 🙈 Dakle, vrtio je samo download jedno sat-dva i isključio se. U eventu zadnji warning koji je uvijek tu oko zabiljezen oko 23h, bez errora i critical errora, debug file ne postoji.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 08:50   #12
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Možda je podešeno samogašenje računala ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 08:57   #13
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,004
imas neko drugo napajanje za probat? bilo bi bolje da nista nisi lemio po maticnoj...nebi bilo zgorega update windwosa i drivera chipseta napravit, mozda cak i biosa, ali ovo zadnje oprezno
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 10:56   #14
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Imam drugo napajanje, al tlaka mi sada testirat.
Deinstalirao iCue pa cu vidjet sto ce se desit..
(zbog ovakvih napisa po netu):

“Got K95 and for weeks could not figure out why my PC would just hard shut down. Replaced PSU with a 1k watt platinum full-modular PSU thinking it was going out and I still had the issue. Finally decided to uninstall ICUE and PC ran for a week solid without any faults. For testing, I reinstalled ICUE and it hard shut down, once again, within an hour.

No idea how software could cause a hard shutdown without a BSOD. A bit ridiculous if you ask me. $200 keyboard and I can't utilize it's features because the software kills my PC. Not ok and has been an issue for over 6 months.....”
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 13:32   #15
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Gledaj, user mode software na stabilnog računalu ne može uzrokovati takve probleme. Ako se računalo ne pregrijava ili ima neki hardware problem, neće se gasiti samo od sebe zbog koje god aplikacije.

S obzirom da je ta matična ploča očito doživjela neke stvari koje nije trebala doživjeti, ja bih osobno prije sumnjao u nju nego u seasonic napajanje.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 12:01   #16
tomycrosound
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 281
Činjenica je da se nije niti jednom isključio otkako sam deinstalirao iCUE..
Danas ću instalirati neku stariju verziju tog softwearea pa vidjeti što će se dogoditi.
tomycrosound je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 12:34   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
@mkey
O da, može se itekako komp gasiti / resetirati / blokirati (error - plavi ekran smrti) zbog loše "napisanog" sw.
Druga je stvar šta to nije bila masovna pojava dosta dugo vremena.

OK, ako je mobo (recimo to tako) "načeta" onda se povećava mogućnost čudnog ponašanja. Kolega nije jedini / izmislio, vidiš šta je kopirao ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 15:24   #18
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Just my 2 cents, a da probaš linux stavit na dan dva i probat sa njim? da eliminiraš software
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 26.02.2021., 21:08   #19
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@mkey
O da, može se itekako komp gasiti / resetirati / blokirati (error - plavi ekran smrti) zbog loše "napisanog" sw.
Usermode software ne može uzrokovati BSOD ili isključenje (uslijed npr. pregrijavanja) na inače stabilnom računalu.

Jedini BSOD kojeg sam ja vidio a koji je dijelom vezan za usermode software je uzrokovan crashanjem servisom koji služi za logiranje korisnika (ime kojeg samo zaboravio, userlogon?) a koji je znao crashati zbog nekih korisničkih postavi odnosno odnosno aplikacija koje su instalirale neke pizdarije na desktop, sjećam se da sam naletio na neke aktivne komponente i budalaštine. To sam vidio u par navrata, ali i tada se radilo više o sigurnosnom isključenju nego o regularnom BSODu.

OK, moje windows iskustvo je završilo sa windows 7, možda je desetka uvela neke mega propuste koji dopuštaju razne budalaštine.
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na