Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.02.2020., 17:01   #1
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Problem sa novim Ryzen buildom

Pošto sam ispucao sve ideje da pitam i ovdje možda neko ima još neku.
Početkom tjedna mi je stigao zadnji dio slagalice (ploča) pa sam složio novi build:

CPU: Ryzen 5 3600
COOLER: Arctic Freezer 34 Duo
MBO: MSI B450 Tomahawk MAX
RAM: Patriot Viper 2x8GB DDR4 3600MHz CL17
GPU: ASUS Arez Vega56 8GB HMB2
SSD: 1x Crucial MX500 500Gb 1xKingston A400 120Gb
HDD: 2xWD Blue 1TB
PSU: Riotoro Enigma G2 650w 80+ Gold
CASE: MS Titan PRO 2 4xARGB

Nakon slaganja je PC bootao iz prve, stavljen novi Win10, ažurirano sve do kraja.
Problem je u određenim igrama, dakle Scum i Hunt Showdown svaki puta kada uđem u igru (ne menu, tamo mogu biti pola sata i sve radi) nakon nekih cca 30 sekundi igra se samo smrzne, ctrl+alt+del pristupim task manageru i vidim da pored igre stoji "not responding", igru mogu ugasiti, dakle računalo radi i nije smrznuto, riječ je samo o igri.
Fallout 4 (oko sat vremena), Dayz (oko 45 minuta) te Bf1 (cca 15 minuta) rade bez problema. Inače grafa i diskovi su iz starog računala pa znam da su ispravni, ali za svaki slučaj sam sve testirao.
Što sam sve pokušao:

-onemogućio Coratnu jer sam čitao da ona zna stvarati probleme
-heavy load sat vremena, aida64 sat vremena, prime95 cca 30 minuta, valley sat vremena, furmark sat vremena, memtest između 3 i 4h SVE PROŠLO BEZ PROBLEMA
-temperature su dobre, CPU ne ide preko 70c, grafa također u furmarku max 75c
-slike voltaze u BIOS-u i nakon što izađem iz "smrznutog" scuma 1 i 2
-flashao BIOS na najnoviji
-RAM sam pokušao držati na 2133MHz i na profilu 3600MHz
-Pokušao staviti Kingston HyperX 2x8GB DDR4 2133MHZ iz starog računala (ostaje problem, dakle ram nije)
-svi diskovi skenirani u HD Tunu i bez greške su
-SCUM sam kompletno obrisao (jer imao sam ga sačuvanog na disku prije reisntalacije windowsa) i skinuo ga ponovno frisko ali ni to nije riješilo problem
-probao par drivera za grafu, stari koji sam imao na predhodnom računalu, najnvoji adrenalin (recommanded) te najnoviji (beta)
-probao sam obrisati ove ryzenove softwere i drivere da vidim dali oni prave problem ali ista stvar se i dalje događa
-probao mjenjati i power plan (balanced/high performance/ryzen balanced/ryzen high performance)

valjda nisam ništa zaboravio, ako neko ima još kakvih ideja neka puca jer ja sam ispucao sve čega sam se sjetio

Zadnje izmijenjeno od: ibme74. 06.02.2020. u 17:09.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 17:21   #2
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Ajde probaj testa radi smanjiti detalje u igri.
Inače ja bih startao sa promjenom grafe i tako prvo testirao.

Iako opis ovog svega...stvarno ništa nema smisla
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2020., 17:27   #3
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Ma hunt je više manje kombinacija low i high za bolju preglednost kao i u scumu tako da nije ništa preopterećeno, ako ih ne ruše stress testovi i bf1 koji sam upregao na ultra i dignuo još scaling na 180% onda sumnjam da je do toga.
Grafa radi u starom računalu + radi na svim ovim ostalim igaram koje sam probao tako da zbilja sumnjam da je nešto s njome (a i nemam trenutno rezervnu da probam).
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 17:42   #4
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Nije ovo do hardwera po meni, jer se samo smrzava program. Da grafička ima neki problem imao biši arfefakte ili BSOD. Mislim da bi ovo mogao biti ključ
Citiraj:
stavljen novi Win10, ažurirano sve do kraja.
Ja bih eliminaciju započeo tako da bih instalirao neku prethodnu verziju windowsa 10, bez updejta. Može naravno na neki drugi disk, particiju, štogod. Može i na stick
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 18:36   #5
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
jbg skinuo najnvoji iso file sa MS site i stavio na usb, nemam nikakvu stariju verziju, jedino da skidam jogurt verziju sa neke jogurt stranice
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 18:48   #6
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Nemam pametnijih ideja, iskreno. Starije drivere za grafičku si probao, po meni ovo je sve što ti preostaje. Ili se jednostavno prešaltaj na linux i tako svi idemo tamo uskoro vjerojatnije
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 19:33   #7
NightWalker
Registered User
Moj komp
 
NightWalker's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 206
Imo sam sličan problem prije par godina, hard je u banani bio i od kako stavio novi nikad freez, probaj opet nanovo windowse roknut i ugasi updates
NightWalker je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:11   #8
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
probao sam prebacioti te dvije igre na drugi SSD ali i dalje isti problem, skidam sada win10 1903 verziju iz 2019 pa ću ga probat instalirat i vidjet jel ima promjena
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:17   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Ma meni isto smrdi na Windows, zadnje vrijeme svaki update je lutrija.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 20:22   #10
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Citiraj:
Autor ibme74 Pregled postova
valjda nisam ništa zaboravio, ako neko ima još kakvih ideja neka puca jer ja sam ispucao sve čega sam se sjetio
Jesi provjeril Event Viewer da li ima kakvih zapisa u vrijeme kad se te dvije igre skrše? Također, za dobru mjeru stavi i zadnji firmware za Crucial MX500. I ako ti nije problem, napiši koji sve softver imaš trenutno instaliran na računalu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.02.2020., 21:15   #11
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ma meni isto smrdi na Windows, zadnje vrijeme svaki update je lutrija.
sad sam se sjetio da na jednom haru jos uvijek imam stari win8.1 pa cu ga probat osposobit i na njemu pokrenut scum ili hunt da ne reinstaliravan win bezveze ako nije do njega

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Jesi provjeril Event Viewer da li ima kakvih zapisa u vrijeme kad se te dvije igre skrše? Također, za dobru mjeru stavi i zadnji firmware za Crucial MX500. I ako ti nije problem, napiši koji sve softver imaš trenutno instaliran na računalu.
provjerio sam, nema nikakvih errora vezanih za igru, pokrenuo sam još dva puta i nakon freezanja i zatvaranja igre refreshao event viewer i nije bilo nikakvih obavijesti.
mislim da već imam najnoviji firmware jer sam ga htio isntalirati cim sam kupio SSD i piselo je da već imam najnoviji a vidim da je zadnje azuriranje (taj link sto si dao) iz 2018.
nemam nikakvih ekstra programa posto sam tek jucer stavio frisko win, dakle driveri, razni stress testovi koje sam koristio da provjerim komponente, ima od razera ona app sto se sama instalira cim mis ukopcas (probao sam ju gasit prije igranja), msi afterburner (probao sam i bez njega jer znam da on moze biti problem), gom palyer za filmove, avast i to je ugl to.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:23   #12
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Kaj se Avasta tiče, baci pogled, a oni su između ostalog vlasnici još jednog smeća zvanog AVG, pa ko još nije, nek si nađe zamjenu pošto-poto. Windows Defender je i više nego dovoljan.

Ajde probaj prvom prilikom instalirati Windows 10 1909 OS na friško, ali stvarno na friško, bez ičega (poputa Avasta i kojekakvih Razer aplikacija), osim drivera za sve kaj ti treba, pa onda provjeri igre.

Također, uz frišku instalaciju, možeš staviti i zadnji .NET Framework i Visual C++.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:28   #13
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Hvala za info, bio sam nesto letimicno procitao o tome prije par dana ali nisam obracao paznju, inace sam dugo godina koristio eset nod ali mi je istekla licenca, inace AV instaliram cisti da mi blokira koje kakva smeca sa neta
Eo pokusa am upogoniti win 8.1 sa HDD-a pa javim jel igra sljaka tamo
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:29   #14
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nešto softverski definitivno ako pc nije freezan i pojavljuje se samo u nekim igrama. Znači driveri - OS ili sama igra (scum je u nekakvoj beta/early acess fazi ako se ne varam)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:35   #15
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Softverski je 100%, a Windows instalacija nije čista sa Avastom, GOM Playerom i sličnim veseljem.
Citiraj:
Since January 2019, GOM player is known to install third-party malware.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:35   #16
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Je, ma cak mi i nije toliko do scuma koliko zbog Hunta jer Hunt je jedino sto igram zadnjih par mj ali sa scumom testiram jer mi je brze za uci unigru, u huntu dugo cekam match a i kad mi freeza igra registrira nakon zatvaranja da sam odapeo pa izgubim huntera i sve sto imam na njemu, inace hunt je full verzija igra.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:38   #17
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Uglavnom, format C: i lagano složi sve ispočetka kak spada samo sa osnovnim stvarima.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 21:44   #18
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Uspio sam osposobiti win 8.1 ali problem je sto ne postoje driveri od vege za win 8.1 nego samo za 7 i 10... Probao sam driver od 10 ali nece da instalira, probat cu skinut za 7, mozda prode, ako ne ubacim ssd koji imam u starom kompu pa prvo probno na njega ovaj stariji win sto sam skinuo da vidim jel do toga, samo cu win dignut i stavit driver za grafu pa probati...
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:01   #19
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Kad sam radio svoju frišku B450/Ryzen 3600 instalaciju, upravo Avast mi je radio najveće probleme. Konstantno sam dobivao random BSOD-ove, srećom ga ne koristim od onda. Bio je neki bug sa Avastom i ranim agesa verzijama za ryzen2, navodno popravljen, ali više ne želim taj antivirus na svom PC-u. Win10 zaštita sasvim dovoljna.



Za početak bi maknuo sav suvišni softver tipa avast pa probao.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:03   #20
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
probat cu i to, nemam izbora valja sve moguće probati dok ne nađem uzrok problema
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:05   #21
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Velim ti, napravi frišku instalaciju OS-a i voljno. Ovak samo gubiš vrijeme na skalamerije. Uzrok problema su vrlo vjerojatno smeća koja se vrte u pozadini. Jebiga, nekad treba prerezati i prestati koristiti ono kaj je dosad bila navika.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:33   #22
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
UPDATE uspio preko device managera instalirati driver od vege56 za win7, pokrenuo scum i ista stvar, cca 30 sec i freeza se, na tom sustavu nemam avast.
To mi govori da je neki problem sa plocom/biosom ili sa samim ryzen chipom... Sto dalje, pojma nemam.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:37   #23
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Sve osim te dvije igre ti radi bez problema, kak, ako je problem s pločom ili procesorom? Daj odvrti DPC Latency Checker da provjeriš kaj sve se uistinu događa u pozadini.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 22:54   #24
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
u smislu da se ne slazu sa te dvije igre iako mi ni to nije jasno pošto na netu ne uspijevam naci iste probleme vezane za ryzen 3xxx i te igre, neam pojma vise vec se 3 dana zahebavam s time

btw klik

Zadnje izmijenjeno od: ibme74. 06.02.2020. u 22:59.
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 23:14   #25
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Imaš AMD chipset drivere? Da ne zeza Windows firewall?
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 23:18   #26
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Citiraj:
Autor Matebaron Pregled postova
Imaš AMD chipset drivere? Da ne zeza Windows firewall?
imam, probao sam ga i brisati cak.
za firewall me pita kada prvi puta pokrecem igru pa stisnem da mu dopusti...
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2020., 23:36   #27
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ja ću biti kontra svih i kažem da je RAM.
Patriot ima i imao je popriličnih svađa sa Ryzenovim IMCovima.

A takvo freezanje u igrama je bilo meni u Ghost Recon Wildlands i Formulama 1 kad sam se igrao sa Ryzen kalkulatorima i zatezao latencije i tako to.

Tako da ako imaš mogućnosti, zamjeniti RAM, barem na par sati da probaš isto raditi sa drugim RAMovima. Kingston HyperX si probao ali to je isto stari 2133 RAM koji također nije neka sreća.

Preporuke kakav G.Skill, Corsair ili Crucial.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 00:04   #28
Kresaux
Registered User
Moj komp
 
Kresaux's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6
Prvi sumljivac je tu grafička kartica, pogotovo jer se radi o Vegi. Imao sam istu karticu, osim što je bila Sapphire Nitro, i vrlo slične probleme. Pogledaj još jednom u event viewer, ali ne pod errors nego pod warnings. Ako vidiš "Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered" postoji par opcija u registryju koje možeš probati. Javi ako je to.

U mom slučaju su svi benchmarkovi vrtili normalno, a u igrama se rušilo. Zamijenio se za grafičku s frendom, njemu radi bez greške, kao i njegova kod mene. Vratim ju u svoj komp i opet sranja. Znači ta grafa u određenim konfiguracijama jednostavno ne radi kak spada, a čini mi se po simptomima da je isti slučaj kod tebe.
Kresaux je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 00:48   #29
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ja ću biti kontra svih i kažem da je RAM.
Patriot ima i imao je popriličnih svađa sa Ryzenovim IMCovima.

A takvo freezanje u igrama je bilo meni u Ghost Recon Wildlands i Formulama 1 kad sam se igrao sa Ryzen kalkulatorima i zatezao latencije i tako to.

Tako da ako imaš mogućnosti, zamjeniti RAM, barem na par sati da probaš isto raditi sa drugim RAMovima. Kingston HyperX si probao ali to je isto stari 2133 RAM koji također nije neka sreća.

Preporuke kakav G.Skill, Corsair ili Crucial.
a ne znam, mislim koja je mogućnost da oba RAM-a rade identičan problem u točno određene dvije igre? Evo od zadnjeg posta do sada sam (na silu) igrao BF1, high/ultra, one ogromne mape sa pun k igrača, res scaling na 150%, grafa non stop upregnuta, apsolutno nikakvih problema, ni da trzne a kamoli da se crasha ili freeza.


Citiraj:
Autor Kresaux Pregled postova
Prvi sumljivac je tu grafička kartica, pogotovo jer se radi o Vegi. Imao sam istu karticu, osim što je bila Sapphire Nitro, i vrlo slične probleme. Pogledaj još jednom u event viewer, ali ne pod errors nego pod warnings. Ako vidiš "Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered" postoji par opcija u registryju koje možeš probati. Javi ako je to.

U mom slučaju su svi benchmarkovi vrtili normalno, a u igrama se rušilo. Zamijenio se za grafičku s frendom, njemu radi bez greške, kao i njegova kod mene. Vratim ju u svoj komp i opet sranja. Znači ta grafa u određenim konfiguracijama jednostavno ne radi kak spada, a čini mi se po simptomima da je isti slučaj kod tebe.
grafa je radila odlično na prošlom kompu, radi odlično i sada u ovim ostalim igrama što sam probao, jedino se smrzne u te dvije.
Eo čak sam ju gonio sada undervoltanu + oc-anu mema je na 950mhz i stabilna je u jednom bf + stress test sam ju pržio i valley i furmark na najjače.
jedini warrning koji se ponavlja u event vieweru je ovaj

"The application-specific permission settings do not grant Local Activation permission for the COM Server application with CLSID
{2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54}
and APPID
{15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402}"
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2020., 06:46   #30
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Jesi probao spustiti ram na stock postavke?

Što se tiče warrninga ima neke veze sa serverima, a obje igre su multiplayer zar ne? Možda je do njih ili te net jebe...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na