Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2012., 12:08   #1
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Problem s postavkama routera

Pozdrav. Imam AirLive WL 5470AP router neke 3-4 godine. Koristio sam ga prije na Windowsu XP, ali pošto nisam bio upoznat s postavkama routera u to vrijeme, neki poznanik mi je podesio postavke bez moje prisutnosti i sve je radilo bez problema. Ja sada koristim Windows 7 i želim kreirati wireless point i imam problem. Naime, skopčao sam router kako spada i povezao kabelima i imam internet preko njega na PC-u, ali ne mogu ući u postavke routera preko default adrese http://192.168.100.252/

Guglao sam po netu i pronašao sličan problem koji mi je naložio da ukucam sljedeće adrese u postavke konekcije, i to izgleda ovako:




Nakon što potvrdim te postavke uspijem ući u menu routera preko gore navedene defaultne adrese i kreirati AP, ali nakon obaveznog restarta PC-a kojeg mi nalaže router sve bude po starom. Pojavi se trokutić na ikoni konekcije u desnom kutu i nemam nikako pristup internetu. Jedino što mogu je ponovno vratiti na automatsku IP adresu u postavkama, ali opet onda ne mogu pristupiti meniju rutera i tako dalje. Ako pustim Windows da mi automatski detektira problem on javi da ima greška kao DHCP je isključen.. Pojma nemam što to znači. Jedino mi na routeru pokazuje da je Wireless uključen i mobitel detektira wlan ali kada se probam spojiti na wlan preko mobitela, samo vrti poruku "obtaining ip adress".



Izvinjavam se na dužini posta, nadam se da ćete mi uspjeti pomoći Hvala
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:20   #2
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
DHCP je protokol koji omogućuje dinamičku dodjelu adresa računalima koja su u mreži, znači ako ti je na routeru uključen navedeni protokol, on će automatski dodjeljivati IP adrese računalima..tako da nema potrebe upisivati ručno..bilo bi dobro da ga uključiš pa probaš onda resetirati sve uređaje koje su u mreži, a ako ne proradi, probaj ručno upisati postavke.
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2012., 12:20   #3
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Ajmo ovako....
1. makni rucne postavke koje si unio.
2. odi u cmd i upisi ipconfig
3. i probaj se spojiti na ruter preko adrese koja pise pod default gateway
4. sad provjeri pod dhcp kaj pise? ako je iskljucen ukljuci ga

Pa cemo onda dalje.....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:30   #4
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Ukucao sam ipconfig i evo što dobijem



probao sam se spojiti na router preko ovog default gateway (93.180...) ali ne ide...

Taj DHCP mogu samo uključiti/isključiti u postavkama routera?
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:40   #5
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor sharavanja Pregled postova
Taj DHCP mogu samo uključiti/isključiti u postavkama routera?
Yap.....o kojem se ruteru radi? Tako sam i ja pokusavao se spojiti na bnetov modem umjesto na svoj ruter...hehe

Ako se ne uspijes spojiti mislim da ti nista drugo ne preostaje nego factori reset....ali nemoj to jos raditi dok me neko ne demantira/slozi se samnom

Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:43   #6
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Kako sam i napisao u prvom postu, router je AirLive WL 5470AP.

Kako faktori resetirat, nemam nikakav gumb na routeru, bar ga ja ne vidim
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:47   #7
mbozick1
Bazinga
Moj komp
 
mbozick1's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 224
Spoji se na router na adresi 192.168.100.252, ulogiraj se i nagdje nadji pa ukljuci DHCP, nakon toga bi ti trebao router sam dodjeliti ip adresu, a isto tako i uredjajima koje ces spajati wirelessom na njega

EDIT: evo, strana 46 http://www.airlive.com/products/WL-5...0AP_Manual.pdf

Zadnje izmijenjeno od: mbozick1. 20.06.2012. u 12:52.
mbozick1 je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 12:59   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Pišem unazad, IP=93.180.97.77 je javna adresa šta znači da među tim "adresama" nećeš naći svoj uređaj.
5470AP je wireless acces point koji može raditi u više modova rada (ovisno šta ti treba), u principu to nije router mada može i tako raditi.
Nemoj resetirati uređaj dok nebude nužno jer bi mogao ostati bez internet konekcije.
Moraš nam dati još podataka:
- koji je operater
- koje još uređaje još imaš i kako su spojeni, vjerojatno još imaš jedan uređaj u modem funkciji ako se radi o adsl - u
- pokušaj naći onaj papir šta si dobio od svog operatera gdje su pristupni podaci (user name / pass)
- za otkrivanje lokalne ip adrese i user/pass za web konfig 5470AP obavezno se spoji žično (Lan) na njega jer može biti onemogućen ulaz u web konfig preko wireless - a iz sigurnosnih razloga
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 13:06   #9
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
@mbozick1 - Probao sam to, ukljucim DHCP kako stoji u manualu, ali nakon sejvanja settingsa opet ne mogu uci u meni routera.

@Nikky - Ovaj uređaj je prvenstveno bio nabavljen u kombinaciji s Siemensovim gigaset IP telefonom. Dakle koristio sam ga za IP telefoniju prije koju godinu, ali istovremeno i kao AP dok sam imao laptop. Ne znam, ne usudim se više sam prčkati po opcijama jer ste mi sad utjerali strah da ostanem bez konekcije. Mozda cu si kupiti neki obicni router koji mi samo moze pruziti AP da se mogu konektati s mobitelom ili laptopom

Hvala vam na pomoci u svakom slucaju.
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 13:30   #10
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
hmm...malo mi je ta cijela situacija čudna...prvi put se spojiš na ruter, podesiš dhcp i nakon toga (restarta) više nemožeš uci u ruter....pa nisi mijenjao ip adresu rutera?

Po tvojem ip configu mi se čini da sa rutera si spojen na modem kao što veli nikky......

definitno još probaj iskopčat taj modem, da si samo ti spojen na ruter i opali ipconfig i onda bi se trebao moc spojiti.....

Naime kad sam prelazio sam Tcoma na Amis dobio sam njihov ruter (non wireless) ali sam htio zadržati svoj wireless ruter pa sam spojio svoj na njihov s tom razlikom da sam svojem promijenio ip adresu na Amisov ...Jedino tako mi je radilo....ali to je vec druga priča
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2012., 13:46   #11
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Hahah, pa ček onda sad ja ispadam glup. Pa jeste modem od kablovskog neta mi je spojen na router. Tako mi je bilo na XP-u i radilo? Šta to tako ne treba? Izvinite, ali sam žešći njub za ovakve stvari.

Kako onda skopčati, ako imam modem od svog providera telemacha i router koji sam kupio neovisno o njima?
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 14:36   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Onda nema straha za trenutne podatke / parametre u AP - u jer ne sadrže user / pass konekcije, drugim riječima odradi factory reset i sve postavi iz početka.
Link na manual imaš poviše, a trebaš:
- u manualu piše factory reset procedura i na kojoj je ip adresi
- dok sve podesiš obavezno se žično spoji na 5470
- postavljaš ga u AP + Gateway mod
- u WAN postavi DHCP Client, probaj opciju ispod Obtain DNS Automatically ili manualno unesi DNS1=DNS tvog operatera, DNS2=8.8.8.8 (Google)
- wireless dio valjda ne treba posebno tumačiti, Alias name = SSID = ime tvoje wireless mreže
- zaštitu postavi WPA2/WPA, izgeneriraj pass po standardu
- Applay + Save gdje treba
- kasnije wireless klijente "naučiš" da se spajaju na tu mrežu + kopiraš pass kad te pita

U osnovnom, to je "to".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2012., 14:37   #13
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Hvala vam puno na pomoći. Probam ti ću tako!
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2012., 20:33   #14
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Vraćam temu iz mrtvih, sada sam kupio uređaj s kojim se mogu kačiti bežično na internet.

Šizim lagano s ovim routerom i božjim komplikacijama. Želim kreirati bežičnu mrežu, kako bih mogao imati pristup internetu s PC-om te preko wirelessa sa Laptopom/smartphoneom.

Imam sljedeće:

Ovaj kablovski modem - http://3.bp.blogspot.com/-M9ui9dSvKg...0/motorola.gif

Ovaj router - http://hr.airlive.com/product/WL-5470AP


Dali mi možete korak po korak objasniti kako šta trebam spojiti i gdje šta upisati kako bih mogao kreirati mrežu, čitav dan pokušavam nešto i ne ide nikako.

Ono što pretpostavljam je da trebam podesiti AP + Gateway mod, što i jesam, međutim što dalje, kakve postavke trebam uraditi na PC-u, a kakve na routeru.

Hvala vam unaprijed na pomoći!
sharavanja je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2012., 12:37   #15
sharavanja
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Mostar
Postovi: 45
Rjesen problem. Može lock
sharavanja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na