Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.03.2021., 18:27   #4321
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
S druge strane, da nije bilo Ryzena, predstavljanje Rocket Lake-a bi vjerojatno bilo kasne jeseni ljeta gospodnjeg 2027 i neki bi se kleli u nerođenu djecu da je to vrh.......
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 18:35   #4322
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
To si 100% u pravu, jer Intel je već te 2017. godine bil prisiljen izbaciti 6C/12T Coffee Lake modele koji sigurno nisu bili planirani tak brzo. HEDT da i ne spominjemo, jer nakon Threadrippera taj dio Intel više i ne pokušava održa(va)ti na životu.

Kaj se Rocket Lakea općenito tiče, nije da su baš morali izbaciti ih na tržište, pogotovo kad za pola godine stiže Alder Lake, ali Intel i dalje vrti svoj film, pa makar nova generacija ispada lošija u odnosu na prošlu, a kamoli konkurenciju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 19:19   #4323
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ova serija je ispala tek toliko da se nešto okreče, bez veze i onda još nabe cijene Budu se otrijeznili brzo pa će i5 11400f biti brzo 1100 kn.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 20:03   #4324
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kupi rađe sadašnji Core i5-10400F, jer ovaj novi neće biti ništa bolji, a Intel sigurno ne spušta cijenu novim modelima, kad su nadobudno podigli cijelu paletu ko da izdaju ne znam kakvo čudo tehnike.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:15   #4325
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
WTF šta je sa tim gamingom kod rocket lakea?

Citiraj:
A Comment on Gaming: Core Latency

Users looking at our gaming results will undoubtedly be disappointed. The improvements Intel has made to its processor seem to do very little in our gaming tests, and in a lot of cases, we see performance regressions rather than improvements. If Intel is promoting +19% IPC, then why is gaming so adversely affected?

The answer from our side of the fence is that Rocket Lake has some regressions in core-to-core performance and its memory latency profile.

As noted by Andrei in our cache hierarchy testing, the biggest change is that the L3 latency is now ~51 cycles, rather than ~43 cycles. This is probably where a lot of the core-to-core latency performance drop comes in, as we are now seeing latencies of 28-30 nanoseconds on most cores, rather than 18-24 as observed on Comet Lake. The much slower L3 in raw cycles is contrary to what we saw on the Sunny Cove version of this core, and with no obvious answer as to why this might be the case, but it does lend itself a lot as to the gaming performance. Intel may at a later date disclose the exact reasons for this structural change.
Sad ispada da launch rocket lakea nema apsolutno nikakvog smisla

Bolje im je da alder lake valja, jer onda stvarno ne znam što će biti...

Stavke koje bi Alder MORAO ispuniti, jer bi u protivnom bio fail:

- pomesti sve intelove prethodne flagship desktope u singlecore i multicore, znači i9 10900K i i9 11900K. I to ne za 5%, nego baš nešto opipljivo. Pushing u multiju od R9 5950X bi se mogao istrpiti budući da nisu tipične jezgre
- biti bolji u gamingu od intelovih prethodnika i zen3
- da ne troši i da se ne grije ekstremno
- ne smije imati neku prekstremnu cijenu (znam da će biti skup ako bude valjao).

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 06.03.2021. u 23:22.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:23   #4326
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Čušpajz se to zove, jer kad u panici ideš izbacivati dvije nove generacije u razmaku od pola godine, a sve skupa drži selotejp i Ryan "PowerPoint" Shrout - krajnji rezultati nisu iznenađujući.

Ne znam ni sam koliko puta sam napomenul da Intel kad ima nešto uistinu super onda to pokazuju (nekad davno na IDF-u) od prvog dana na konkretnim proizvodima.

Nažalost, zadnjih godina imamo samo puno priče i prezentacijskih slajdova. Za Alder Lake se ionak već najavljuje IPC u rangu ili bolji od R9 5900X. Onda znaš kak bude ispalo.

I to bi trebala biti Intelova nova arhitektura za DDR5 platformu koja ide u borbu sa Zen 4 generacijom, a dobro bude, ako se ti hibridni modeli uspiju potući sa Zen 3 kak spada.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:29   #4327
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sve nakon skylake (2016) je panično izbacivanje, krpanje rupa i snalaženje, odnosno varijacija na temu.

Ako im nova arhitektura (alder) iz 2021 ne može pomesti arhitekturu iz 2016, aktualnu dan danas, uz toliko masovno povećanje IPC-a koje najavljuju i napokon novog nodea onda stvarno ne znam

Šta će im napraviti zen4 tek?
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:30   #4328
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Ovo nam nije trebalo. Tek sad će se AMD (s pravom) razbahatiti...

Znali smo da najava od 19% nije realna, ali nekako se nadaš da će u real life situacijama biti barem pola toga. I onda dobiješ ovo smeće

I obratite pozornost na cijenu matičnih, 500kn su skuplje od Z490.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:30   #4329
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Sve nakon skylake (2016) je panično izbacivanje, krpanje rupa i snalaženje, odnosno varijacija na temu.

Ako im nova arhitektura (alder) iz 2021 ne može pomesti arhitekturu iz 2016, aktualnu dan danas, uz toliko masovno povećanje IPC-a koje najavljuju i napokon novog nodea onda stvarno ne znam

Šta će im napraviti zen4 tek?
E, to je to, lajt motiv većine postova unatrag nekoliko godina, jer prodavanje magle više ne prolazi. IMHO, novi CEO je tek sa svojim dolaskom pokrenul neke nove poteze, a za to budemo morali fino pričekati.

Zen 4, ako je vjerovati svemu kaj smo ovih godina dobili od AMD-a, u tom slučaju mete sve pred sobom, a kamoli sa Intelovim big.LITTLE mudrolijama koje savršeno rade u mobilnom svijetu, ali ko zna kaj budu složili za desktop.
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Znali smo da najava od 19% nije realna, ali nekako se nadaš da će u real life situacijama biti barem pola toga.
19% IPC-a je čak u jednu ruku i potvrđeno od strane AnandTech članka, ali nije to ni približno dosta za dominaciju na AMD-om. Potrošnju veću od 64C/128T EPYC 7F modela da i ne spominjemo.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 06.03.2021. u 23:40.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:32   #4330
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zen4 je trebao donijeti još jedan core/thread bump (o kojem se sve manje priča, AMD možda lagano odustaje od te ideje), te se priča o nekakvih cca 25% IPC-a... Stari moj...

Ako Alder faila, AMD će ih sa zen4 doslovce sahraniti. Znači neka sandy bridge vs bulldozer analogija
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:35   #4331
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ubojice fazana kak god da se odluče složiti ih (dodatne jezgre ili samo IPC povećanje ili kombinacija toga), ako Zen 4 bude prema najavama, a dosad su sve obećano uredno pretvorili u konkretan krajnji proizvod.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:46   #4332
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Jebiga, kaj je tu je. Sve sporiji i rastrošniji Intel uz cijene koje nemaju smisla i sve bolji i skuplji AMD. Na kraju će svi na AMD 8/16 po 3500 kn.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 23:53   #4333
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Budemo vidjeli kaj bude na kraju ispalo i da li Intel uopće ima kakvo rješenje, ali sve ovo je dugo bilo u pozadini, samo je 2017. isplivalo na površinu, a Intelu je u međuvremenu ponestalo izgovora, jer konkurencija više nije šrot.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 15:55   #4334
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Budemo vidjeli kaj bude na kraju ispalo i da li Intel uopće ima kakvo rješenje, ali sve ovo je dugo bilo u pozadini, samo je 2017. isplivalo na površinu, a Intelu je u međuvremenu ponestalo izgovora, jer konkurencija više nije šrot.
Ja mislim da ce se Intel vratiti u velikom stilu no to cemo jos pricekati koju godinu. Daleko najvece "oruzje" Intela je upravo debeli novcanik a to potvrdjuje i cinjenica da su uspjeli outbidati i Amd i nVidiu za 3nm waffere kod TSMC-a. Drugim rijecima mozemo ocekivati svasta, no potrajat ce. Za sad pecaju u mutnome i ne pise im se dobro - kratkorocno...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 16:07   #4335
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Iskreno, vidimo po AMD-ovom primjeru da nofci nisu sve, niti uvijek moraju imati najnovije tehnologije, jer Zen 3 s kojim sad Rocket Lake muku muči, je još uvijek na istom 7nm procesu, ali je bolja arhitektura u pitanju. Može Intel komotno zakupiti sve što TSMC nudi, ali proizvodni proces je samo dio priče, a bez uistinu inovativne nove mikroarhitekture, opet lutaju u vlastitoj magli. Evo, zadnjih godinu dana smo komentirali poteze koji su bili vezani uz Rocket Lake, napredna 10nm jezgra složena na provjerni 14nm proces i to bude prema Intelovim riječima ubijalo, jer na taj način spajaju najbolje od dva svijeta. Samo jebiga, jedno su njihove želje, čestitke i pozdravi, dok je realnost sasvim drukčija.

IMHO, Intel će se vratiti u velikom stilu, pod uvjetom da su s novim CEO-om na čelu stvarno počeli raditi na novim rješenjima i ako ponovno krenu IDF putem i svaki put kad nešto najave, odmah imaju konkretan proizvod koji svi novinari mogu vidjeti na djelu ili isprobati, a ne da se ko dosad šalju .pptx/.pdf datoteke u stilu "majke mi, ovo 100% radi, samo nemojte pitati kako i na koju foru". Mislim, svi znamo da do 2023./2024. nemaju ništa s čime bi ozbiljno mogli ugroziti AMD na bilo kojem polju, dok su od nekih (npr. HEDT) kompletno odustali. Opet s druge strane, današnji AMD nije ista firma ko u Athlon64 vrijeme, tako da ovaj put čak i ako Intel ponovno krene s podmićivanjem svih živih i mogućih, zakupljivanjem kapaciteta tek toliko da drugi ne mogu do njih i tome slične pizdarije - ovaj put bude malo teže prošlo, jer prvo se trebaju iskopati iz rupe u koju su sami upali, pa tek onda dostići konkurenciju, koja danas nije samo AMD i naposljetku krenuti u nadmašivanje.

Sudeći premu svemu dosad viđenom i plasiranom na tržište, prošlo bude 10 godina od prve Ryzen generacije do Intelove možebitne konkurencije i to, ako sve odrade kak spada po planu i programu.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 07.03.2021. u 16:14.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 20:33   #4336
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
To je onda 10 godina AMD dominacije i biranja po kojim će cijenama prodavati svoje procesore. Kao što rekoh, na kraju, danas, sutra...svi će mo završiti na AMD-u 8/16 za 3500 kn. Ali nije tako crno, tako dobar CPU kao Ryzen 5800X dražiti će komp aktualnim 5+ godina, bez obzira što iduća generacija donosi 25% veći IPC...i ovaj će imati dovoljno jezgri, malu potrošnju i veliku snagu za sve.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 20:35   #4337
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ajde već jednom kupi novi komp, ako ti toliko treba, jer ovo su već stvarno pizdarije. Hoćeš Intel, a nećeš dati pare, htjeli bi AMD, samo ne po toj cijeni, a i opet to je šrot AMD. Ukurac i logika.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 20:38   #4338
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ajde već jednom kupi novi komp, ako ti toliko treba, jer ovo su već stvarno pizdarije. Hoćeš Intel, a nećeš dati pare, htjeli bi AMD, samo ne po toj cijeni, a i opet to je šrot AMD. Ukurac i logika.
Ne treba mi, sve radi super. Malo si nervozan.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 06:25   #4339
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Mladene, jel bi ti bilo lakše birati da AMD pakiraju u recimo plave kutije
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 06:32   #4340
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Mladene, jel bi ti bilo lakše birati da AMD pakiraju u recimo plave kutije
Slavo, više sam u životu kupio crvenih kutija od plavih. Zašto pitaš?
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 12:35   #4341
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Što god da si kupovao, ostavljaš dojam da su ti sve boje načelno jednake, samo što je plava malo jednakija.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 12:53   #4342
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Gledam recenzije Rocket Lake-a i jedino što se može reći za njih je fail. Neće im pomoći ni oni microcode update-ovi, u najboljem slučaju rast performansi za 2%, no ostaje ogromna potrošnja i limitiranost na 8 jezgri.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 15:53   #4343
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Nakon toliko generacija rebrandinga iste tehnologije očekuješ napredak, a dobiješ i regresiju u nekim igrama, bez da su problemi poput potrošnje riješeni... Da sam u Intelu, onaj koji je ovo odobrio bi već bio na parkiralištu na putu prema kući
Za njihov ugled bi doslovno bilo bolje da su još 6 mjeseci mantrali kako će Alder Lake sve popraviti nego izdati ovaj drek.
Doduše, odgovor vjerojatno nije u gaming zajednici, nego su OEM proizvođači htjeli nešto s novim brojkama na policama. Što bi imalo smisla prije 4 mjeseca, a sada nema uopće. Žalibože resursa koji otišli na ovo umjesto na nešto korisno u budućnosti.

P.S. Ian Cutress review of the review of the review
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 16:02   #4344
Revolver3844
Premium
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: SB
Postovi: 669
Nek oni samo izbacuju taj 11. gen kakav god bio al nek cijene 10. gen nastave da se tope heh
10700f 1900kn
10900f 2500kn

Još dvije stoje dolje bar i teški best buy ak ryzenima ostanu ovakve cijene.
Revolver3844 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 17:30   #4345
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Što god da si kupovao, ostavljaš dojam da su ti sve boje načelno jednake, samo što je plava malo jednakija.
Tak nebitno kakav dojam ostavljam.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 17:54   #4346
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Tak nebitno kakav dojam ostavljam.
Pa, po zadnjim postovima ne zna se jel si žedan ili gladan

Sažetak tvojih zadnjih postova o procesorima je:
Jel bi AMD Zen3 il bi Intel Rocket Lake bikaz bitno za igrice?
Jel bi odrešil kesu il nebi bikaz skupo i precjenjeno?
Jel bi pregrizal il nebi bikaz samo 6 jezgri?
Jel bi novo i brže il nebi bikaz ti sve dela savršeno dobro

Kad su određene gospođe slično pričale priče, precjednik ih je nazval narikačama
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 18:18   #4347
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
Citiraj:
Autor Revolver3844 Pregled postova
Nek oni samo izbacuju taj 11. gen kakav god bio al nek cijene 10. gen nastave da se tope heh
10700f 1900kn
10900f 2500kn


Još dvije stoje dolje bar i teški best buy ak ryzenima ostanu ovakve cijene.
daj podijeli linkove
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2021., 18:45   #4348
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Pa, po zadnjim postovima ne zna se jel si žedan ili gladan

Sažetak tvojih zadnjih postova o procesorima je:
Jel bi AMD Zen3 il bi Intel Rocket Lake bikaz bitno za igrice?
Jel bi odrešil kesu il nebi bikaz skupo i precjenjeno?
Jel bi pregrizal il nebi bikaz samo 6 jezgri?
Jel bi novo i brže il nebi bikaz ti sve dela savršeno dobro

Kad su određene gospođe slično pričale priče, precjednik ih je nazval narikačama

Za Manuela sam mala beba, taj kupuje grafu od stoljeća sedmog JA barem imam aktualni hardver i stalno nešto mijenjam.

Gle zbilja je tak, ne treba mi ali ak ne kupim sada za staro ću sutra/prekosutra dobiti u vrijednosti kutije šibica. Da mi je bitno naručio bi odma, a vjerojatno i budem

Citiraj:
Autor sharyn Pregled postova
daj podijeli linkove
https://iponcomp.hr/shop/termek/inte...m_medium=click
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 09.03.2021., 08:49   #4349
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Za Manuela sam mala beba, taj kupuje grafu od stoljeća sedmog JA barem imam aktualni hardver i stalno nešto mijenjam.

Gle zbilja je tak, ne treba mi ali ak ne kupim sada za staro ću sutra/prekosutra dobiti u vrijednosti kutije šibica. Da mi je bitno naručio bi odma, a vjerojatno i budem
Ovo me podsjeća na ranu mladost i čitanje spomenara nekih curki
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2021., 10:56   #4350
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ma ne izlaze ni neki zahtjevni hitovi do kraja godine, ovo što me zanima moj komp sažvače ko beba zvečku.
Far Cry 6, Resident Evil Village i Days gone, tu je i Stalker 2 ali to je veliki upitnik. Ostalo sve imam i radi mi super, nedavno se prebacio na 1440p pa sam GPU bound. Imam ovu matičnu tri godine, CPU skoro dvije i postaje mi čudno
Mladenxy je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na