Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.01.2021., 01:33   #4051
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Realno AMD je krenuo sa chiplet dizajnom cisto iz razloga da necime mogu konkuritati, a to je broj jezgri uz dobre yieldove. Pored toga nije ponudio apsolutno nista sa prvom i drugom generacijom.

To sto je Intel zapeo na 14nm, a ovi su kroz 4 godine usavrsavali arhitekturu na sve manjem i rafiniranijem nodeu koji ti dopusta puno vecu fleksibilnost je druga prica. U takvom scenariju cak i sa chiplet dizajnom uspijes napraviti bolji proizvod.

Koliko ta sporija komunikacija medu jezgrama "ne znaci nista" ce se vidjeti tek kad Intel zazivi na nekom manjem proizvodnom procesu, a vrlo vjerovatno i sad kad izbace osakacenu novu arhitekturu u obliku Rocket lejka. Do tada je bilo kakva usporedba i nazivanje chiplet dizajna revolucionarnim po mome misljenju smijesno.
AMD-u je arhitektura omogućila puno veću fleksibilnost i lakše prelaženje na novi proces, a isto tako Intelu i dugogodišnje zapinjanje, tko im je kriv kad su se držali takvog dizajna, šta bi trebali kriviti AMD što su usavršavali arhitekturu? Intel će u 2021 godini izbaciti polovično rješenje zvano Rocket Lake s do 8 jezgri i ogromnom potrošnjom, neefikasan proizvod koji će brzo otići u zaborav kao i Comet Lake, rezultati prodaje su jasno to pokazali. A nakon njega dolazi potpuno nova platforma i u njoj Alder Lake s mixom pravih i malih jezgri, dakle multithread fail. U 2021 godini se držati 8 jezgri nije baš najmudrija odluka, a AMD neće stati sa poboljšavanjem single core performansi, a u multicore će biti kako god bolji zbog punokrvnih jezgri.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:33   #4052
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ma odustani(te), frajer udara po svojem i to je to. Gaming je bitan, sve ostalo je goli kurac, Intel samo čeka da sjebe AMD, a u međuvrenu se smiju na chiplet dizajn, jer znaju da imaju bolje, ali im se ne žuri.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:35   #4053
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Prilično je očito da light trolla , taman u granici da ne dobije opomenu, dakle treba ga gledati na takav način i nema problema.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:37   #4054
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Glavno da je #Secretlab Omega u Moj komp, jer daje level 1337 gaming haxor skillz.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:39   #4055
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Kod Intela je u zadnje vrijeme uglavnom: Just wait.....
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:42   #4056
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova

Također zašto si uvjeren da bi bolji node toliko spasio intel? Pa jel im node kriv što su gurali istu mikroathitekturu 5 generacija (od 6000 do 10000 serije) na desktopu? Node nema veze s tim

S boljim nodeom bi samo dobili na efikasnosti tj. nebi se u ovolikoj mjeri sramotili, no njihovi problemi bi i dalje ostali isti - monolitni čipovi zbog kojeg nebi mogli pratiti broj jezgri, te problem iste mikroarhitekture... Možda bi im i clockovi opali...

Eto - vidjet ćemo na primjeru alder lakea koliko će im node "značiti", jer po tvrdnji samog intela 10nm super fin (iliti 10nm++) je bolji od 7nm TSMC ili barem alpari
Također da nadodam na ovo što sam ranije napisao - nemojte zaboraviti da je AMD sa GloFo 14nm i 12nm sa zen i zen+ bio na inferiornijem nodeu od intelovog 14nm++ no to ga nije spriječavalo da ima duplo jezgri, bolju efikasnost i temperature... Dakle nešto se pita i dizajn odnosno arhitekturu.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:44   #4057
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Sve mi to znamo, ali guerra se pravi da se to nije desilo, jer samo je gaming bitan, a to je ono od čega Intel živi.
Nego, zbog čega je Intel ovo izvel i to u vrijeme kad AMD nije bil gaming alfa i omega, ali već su tad bili previšu blizu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 01:54   #4058
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ne znam iz kojeg razloga downplayaš chiplet dizajn. Pa on je zaslužan za sve dobro što se dogodilo zadnje skoro 4 god. (uključujući intelovo duplanje jezgri).

Pazi "neki AMD" je izbacio prvu generaciju ryzen sedmica koji su se neki sa cijenom od ispod 3000kn ravnopravno borili sa intelovim i7 na HEDT platformi od 9000kn... (famozni i7 6900K), no ti to prezentiraš na neki način - izbacili su "eto tako". Pa s tim su ih potamanili kao tyson fury prvašića i sjebali koncept 10 puta bogatijem suparniku za čitavo desetljeće.

Tvrdnja da je chiplet dizajn nije revolucionaran pokazuje koliko si sam smiješan

Također zašto si uvjeren da bi bolji node toliko spasio intel? Pa jel im node kriv što su gurali istu mikroathitekturu 5 generacija (od 6000 do 10000 serije) na desktopu? Node nema veze s tim

S boljim nodeom bi samo dobili na efikasnosti tj. nebi se u ovolikoj mjeri sramotili, no njihovi problemi bi i dalje ostali isti - monolitni čipovi zbog kojeg nebi mogli pratiti broj jezgri, te problem iste mikroarhitekture... Možda bi im i clockovi opali...

Eto - vidjet ćemo na primjeru alder lakea koliko će im node "značiti", jer po tvrdnji samog intela 10nm super fin (iliti 10nm++) je bolji od 7nm TSMC ili barem alpari
@Manuel

Dobro 6900k je iz ere kad se moglo musti iz razloga sto je konkurencija bila nepostojeca pa je samim time i cijena je bila takva kakva je. Sad kad gledam recenziju za 2700x on i 8700k (koji je 3 puta jeftiniji od 6900k) su se izmjenjivali ovisno o kakvom workloadu se radilo. Threadriperi su naravno pomeli Intel jer tu vise nisu mogli pratiti sa brojem jezgri.

Koliko sam upoznat Intel ima obicaj novu arhitekturu stavljati kad slozi i novi node pa je to jedan od odgovora zasto nisu slagali nista novo na 14nm. Drugi razlog je ocit, a to je da ih 14nm ogranicava da sloze veci broj jezgri na novoj i guscoj arhitekturi koja nece trositi kao Arena centar.

Zato i kazem da treba vidjeti novu arhitekturu u punom svijetlu, a to ce se vidjeti tek na manjem nodeu posto ovaj trenutni ima previse ogranicenja. Ako tu zakazu onda se moze reci jbg nisu sposobni napraviti konkurentan proizvod.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:05   #4059
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Tick-tock princip je bil aktualan jedno vrijeme i već su sa 14nm imali problema (Broadwell kao primjer), ali su ipak uspjeli, dok se 10nm proces pokazal kao preveliki zalogaj i trenutni SuperFin 10nm+++ je nešto sasvim drugo od onoga kaj su prvotno zamislili i opet imaju problema. Taman da sve to maknemo na stranu i da im TSMC sutra počinje štancati 7nm proizvode, opet im ostaje problem arhitekture, jer u zadnjih nekoliko generacija cijelo vrijeme vrte Skylake derivacije. Koliko mi svi pratimo, nema naznaka da Intel u sljedećih nekoliko godina ima konkretnu i konkurentnu uistinu inovativnu arhitekturu, a dok su 2017. uredno ismijavali AMD-ov princip, već su 2018. skužili da moraju krenuti tim putem, ali do danas nema informacija što točno bi to moglo biti. Za manje od dva tjedna njihov CEO ima obavezu pred dioničarim reći kakav je točno plan za godine koje dolaze, a nakon toga se povlači s pozicije, jer voda je odavno došla do grla. Nedavno su na jednom od financijskih izlaganja, Intelovi analitičari također morali javno obznaniti kakva je situacija i stvari nisu bajne, nisu ni približno dobre, a suradnja s TSMC-om i Samsungom više nije upitna, već zagarantirana. I opet, uzalud im sve, ako nemaju spremnu dobru (mikro)arhitekturu, pa da ovaj dvojac može krenuti s proizvodnjom.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:08   #4060
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Manuel

Dobro 6900k je iz ere kad se moglo musti iz razloga sto je konkurencija bila nepostojeca pa je samim time i cijena je bila takva kakva je. Sad kad gledam recenziju za 2700x on i 8700k (koji je 3 puta jeftiniji od 6900k) su se izmjenjivali ovisno o kakvom workloadu se radilo. Threadriperi su naravno pomeli Intel jer tu vise nisu mogli pratiti sa brojem jezgri.

Koliko sam upoznat Intel ima obicaj novu arhitekturu stavljati kad slozi i novi node pa je to jedan od odgovora zasto nisu slagali nista novo na 14nm. Drugi razlog je ocit, a to je da ih 14nm ogranicava da sloze veci broj jezgri na novoj i guscoj arhitekturi koja nece trositi kao Arena centar.

Zato i kazem da treba vidjeti novu arhitekturu u punom svijetlu, a to ce se vidjeti tek na manjem nodeu posto ovaj trenutni ima previse ogranicenja. Ako tu zakazu onda se moze reci jbg nisu sposobni napraviti konkurentan proizvod.
Sam dizajn Intelove arhitekture ima previše ograničenja, dok se Intel sjeti napraviti novu arhitekturu, na novom node-u, AMD će uredno sve to raditi na vrijeme (zbog chiplet arhitekture) i korisnici će prelaziti kod njih, neće nitko od nas čekati božanstveni Intel, tko prvi napravi ja kupujem, kao i većina kupaca. Isto tako neće AMD prestati s radom nakon Zen-a 3, pa ti lijepo čekaj Intel, javi nam kako je prošlo.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:08   #4061
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Glavno da je #Secretlab Omega u Moj komp, jer daje level 1337 gaming haxor skillz.
Zasto kvariti raspravu sa trolanjem i sprdanjem, kaj je problem sto sam si uzeo kvalitetan stolac koji zadovoljava sve moje kriterije?

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sve mi to znamo, ali guerra se pravi da se to nije desilo, jer samo je gaming bitan, a to je ono od čega Intel živi.
Nego, zbog čega je Intel ovo izvel i to u vrijeme kad AMD nije bil gaming alfa i omega, ali već su tad bili previšu blizu.
Ne znam iskreno sto im je to trebalo kad su tad imali preko 25% prednosti u gamingu.

Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
tko prvi napravi ja kupujem, kao i većina kupaca
Tu se slazem. Tko prvi bude imao bolji gaming cpu, ali i cijenu sa kojom nas je AMD razmazio, ja ga kupujem iduce god jer mi je vrijeme da predem na nes bolje.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:12   #4062
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Namjerno sam spomenul stolac, jer si počel pričati malo žešće bedastoće. Tak jasno da to nema veze s ovim o čemu raspravljamo. Nemoj se srditi.

Kaj se ostalog tiče, to je slika i prilika Intela koji čak i kad ima prednost radi sve što može da javnost ne sazna ili mari da postoji i druga opcija osim njih.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:12   #4063
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Manuel

Dobro 6900k je iz ere kad se moglo musti iz razloga sto je konkurencija bila nepostojeca pa je samim time i cijena je bila takva kakva je. Sad kad gledam recenziju za 2700x on i 8700k (koji je 3 puta jeftiniji od 6900k) su se izmjenjivali ovisno o kakvom workloadu se radilo. Threadriperi su naravno pomeli Intel jer tu vise nisu mogli pratiti sa brojem jezgri.

Koliko sam upoznat Intel ima obicaj novu arhitekturu stavljati kad slozi i novi node pa je to jedan od odgovora zasto nisu slagali nista novo na 14nm. Drugi razlog je ocit, a to je da ih 14nm ogranicava da sloze veci broj jezgri na novoj i guscoj arhitekturi koja nece trositi kao Arena centar.

Zato i kazem da treba vidjeti novu arhitekturu u punom svijetlu, a to ce se vidjeti tek na manjem nodeu posto ovaj trenutni ima previse ogranicenja. Ako tu zakazu onda se moze reci jbg nisu sposobni napraviti konkurentan proizvod.

Da, samo pazi na kronologiju. Kod prve zen generacije intel je bio 7000 serija i max im je bio 4c8t naspram AMD-ovih 8c16t.

Također zen+ odnosno 2700x izlazi u prvom kvartalu, a intelova 8000 serija u zadnjem kvartalu iste godine, gdje dolazi do 50% bumpa u jezgrama/threadovima baš kao nužan odgovor zbog AMD-ovog čiplet dizajna koji izruguješ. AMD je tad samo refreshao, a intel opet isto, no uz značajan core/thread bump + bili su i skuplji od svojih ryzen pandana. U HEDT-u kao što znamo su izbrisani s mape do daljnjega.

Malo toga u recenzijama je skroz skaliralo na 8c16t + intel je bio dosta jači po jezgri, pa je zato kao 6c12t dosta solidno izgledao, doduše uz veću cijenu i ponovo potrošnju i zagrijavanje. Kad su ovi sa zen2 odnosno ryzen 3000 napravili istinski iskorak i u arhitekturi, te uz to i noviji node - intel je ostao skroz izgubljen, te niti još jedan (8c16t), a kasnije i drugi core/thread bump ih nije spasio (10c20t), a uz to više nisu ostali niti izrazito dominantni u gamingu, jer se i to sve značajno otopilo.

Već sam i tada pisao zašto intel jednostavno ne napravi ice lake (tada bio next in line) na 14nm, jer ako su zapeli na nodeu ne mora značiti da moraju i iste arhitekture furati... No eto umjesto na 8, 9 ili 10-oj generaciji oni su to tek odlučili napraviti u 11-oj...

Sjetite se koliko je nvidia iskorak napravila na istom 28nm nodeu isključivo arhitekturom od 600 i 700 serije na 900 seriju odnosno od prvog keplera do maxwella...

Sad se "double digit" IPC napredak u rocket lakeu čini kao neko čudo, no imajte na umu da su nakon 6000 serije i prvog skylakea nastavili kao prije svake godine raditi i one mizerne IPC pomake od 5-7% po seriji, da bi sad do 11 serije bili od +25% do 35% IPC naspram skylakea. Znači ne da su zapeli samo sa nodeom, nego su žestoko zaglibili i sa arhitekturom.

Ako intelov prvi pravi sljedeći "next gen" alder lake ne bude značajan pomak, e onda su to već problemi za crvenu lampicu, jer iteracije novog dizajna bi trebala biti budućnost za nekoliko generacija.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 10.01.2021. u 02:20.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:16   #4064
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Znaš koliko je sati kad im nova arhitektura sa 8C/16T konfiguracijom troši više nego 64C/128T EYPC. Nažalost, previše su vremena živjeli na staroj slavi i sad je jebeno teško nadoknaditi izgubljeno vrijeme.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:21   #4065
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako intelov prvi pravi sljedeći "next gen" alder lake ne bude značajan pomak, e onda su to već problemi za crvenu lampicu, jer interacije novog dizajna bi trebala biti budućnost za nekoliko generacija.
Kronologiju znam pa necu sad taj dio komentirati, ali ovo zadnje je bitno i tu ce se zapravo vidjeti na cem su i moci ce se praviti prave usporedbe medu arhitekturama.

Nadajmo se da ce nekaj sklepati jer kako je konkurencija krenula sa cijenama nece nam se dobro pisati.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:22   #4066
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Nije bit imati najbolje gaming performanse, nego omjer performanse/potrošnja, dakle efikasnost proizvoda, kao i cijena. Zen 1 i Zen 2 su kaskali za Intelom u brojkama kad se gleda gaming, no generalno su bili bolja tj isplativija kupnja i korisnici su to prepoznali, i AMD je postao ono što je sad. Rocket Lake će siguran sam preuzeti opet vodstvo što se tiče sirovih frejmova, no pod cijenu puno veće potrošnje i ograničenja u broju jezgri, a veća potrošnja zahtijeva i bolji hladnjak i sve to dodatno košta. AMD-u je dovoljno samo da sreže cijene i opet će biti pobjednici, korisnici će ih odabrati jer su generalno bolja kupnja.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:22   #4067
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Znaš koliko je sati kad im nova arhitektura sa 8C/16T konfiguracijom troši više nego 64C/128T EYPC. Nažalost, previše su vremena živjeli na staroj slavi i sad je jebeno teško nadoknaditi izgubljeno vrijeme.
Evidentno je da se tu radi o nekim unutarnjim problemima i lošem vodstvu, jer novac i ljudstvo (inženjere) imaju... Dosad se to maskiralo tzv. rekordnom zaradom, no već neki zadnji izvještaji pokazuju neke rupe u nekim segmentima, a ako useru i true next gen alder lake pitanje je kako će se to odraziti i na financije dugoročno. Mada ne bavi se intel samo procesorima, neće bankrotirati, ne mislim na taj način
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:25   #4068
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Naravno, zato mi i je sumnjivo da idu na taj hibridni big.LITTLE dizajn, jer izgleda da opet ne štima, mada budu tehnički mogli reći da imaju 16 jezgri za desktop i na taj način konkuriraju AMD-u.

Pitanje je koga budu našli nakon aktualnog direktora, jer ako bude opet neka ekonomska MBA duša, umjesto pravog inženjera koji zna kaj radi - piši kući propalo.

Nažalost, uspjeli su sjebati i Jim Keller situaciju, a čovjek je skoro cijelo vrijeme u Intelu provodil na sastancima, dok su mu odmahivali ruku kad je spomenul prelazak na TSMC.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:28   #4069
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Bilo bi užasno da se dogodi bankrot neke od te 2 kompanija, dovoljno pizdarija s cijenama imamo na gpu polju, još su dodatno najavili poskupljenja zbog odnosa s Kinom i čega već sve ne. Dakle cijene hardvera idu strašno gore, a plaće ne baš toliko, HDZ je digao minimalac za 150 kn i to je to. High fps gaming sve više postaje luksuz i s time se moramo pomiriti, manje visiti po kafanama, pušiti, trošiti na djevojke, prostituciju itd, čuvajte za nove generacije komponenata...
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 02:39   #4070
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Nije bit imati najbolje gaming performanse, nego omjer performanse/potrošnja, dakle efikasnost proizvoda, kao i cijena. Zen 1 i Zen 2 su kaskali za Intelom u brojkama kad se gleda gaming, no generalno su bili bolja tj isplativija kupnja i korisnici su to prepoznali, i AMD je postao ono što je sad. Rocket Lake će siguran sam preuzeti opet vodstvo što se tiče sirovih frejmova, no pod cijenu puno veće potrošnje i ograničenja u broju jezgri, a veća potrošnja zahtijeva i bolji hladnjak i sve to dodatno košta. AMD-u je dovoljno samo da sreže cijene i opet će biti pobjednici, korisnici će ih odabrati jer su generalno bolja kupnja.
Dobro ja sam se sad na kraju dotaknuo gaminga tj mojih osobnih preferencija, ali tko god je htio vrtiti visoki FPS nije uzimao ryzen prve i druge genracije tak ionak. Takvom korisniku je tak svejedno sto je ovaj bolji u sirovom renderu, a cak i ovi koji su se bavili nekakvom produktivnoscu su koristi Intel koji je tad jos bolje gurao popularni Adobe Premiere i sl.

Ne znam da li si ti zakeljio onaj graf o market share-u, ali tamo se lijepo vidi da na desktop trzistu sa razlogom nije bilo velikih pomaka sa prvom i drugom generacijom. Sa trecom i cetvrtom generacijom je tu posve druga prica.

Ne vidim poantu spominjanja hladnjaka kao ikakvog argumenta ako gledamo gaming. Prvi razlog je taj sto tu procesori ne trose puno pa se samim time i ne griju, a drugi je razlog taj sto je malo smijesno ocekivati da ce netko tko utuce ne znam kolko para na monitor sa puno herca, karticu koja ce to sve skupa gurati ostati ne nekakvom stock hladnjacicu. A ne bi vjerovao nekima hladnjaci ostanu i od prijasnjih buildova i ne bacaju ih u smece
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:03   #4071
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Dobro ja sam se sad na kraju dotaknuo gaminga tj mojih osobnih preferencija, ali tko god je htio vrtiti visoki FPS nije uzimao ryzen prve i druge genracije tak ionak. Takvom korisniku je tak svejedno sto je ovaj bolji u sirovom renderu, a cak i ovi koji su se bavili nekakvom produktivnoscu su koristi Intel koji je tad jos bolje gurao popularni Adobe Premiere i sl.
Nije sve tako crno-bijelo bilo ni kod gaminga tj. hoću reći da se 1st gen ryzen uzimao i za gaming masovno u vrijeme izlaska. Jedini problem je bilo određeno bottleneckanje najjače gpu tada - gtx 1080Ti (koju nisu imali ni svi recenzenti, nego su mnogi koristili gtx 1080) na 1080p rezoluciji i 144hz monitoru. To je tada 2017. god. bio mali fah gamera sa top gpu i 144hz monitorom, tek su kasnije takvi monitori značajno pojeftinili i gpu postale standard.

Pazi u to proljeće intel alternativa jednom R5 1600 su bili lockani i5 quadovi sa niskim clockom (i5 7600K je konkurirao skupljem R5 1600X), tako da je i tada bilo jasno da je ryzen dobra gaming opcija i futureproof. Tad su lagano već 2c4t bili gotovi, a bio je blizu i očigledan kraj čistih quadova, samo što to nije bilo u puno igara kao sada.

Jedino što je launch bio malo "rough" odnosno gaming im je nešto zaostajao sa intelovim HEDT-om u to vrijeme (koji je imao isti core/thread count), iako su u svem ostalom bili konkurentni ili bolji, pa nije bilo jasno zašto. Kad su se biosi malo popeglali, windowsi i poneke igre pečirale i sl. već je to izgledalo malo bolje, no naravno uvijek ostanu day one recenzije.

No kažem, već i u takvom stanju i ondašnjem tržištu ryzeni su bili dobra gaming opcija (ne i najbolja, odnosno samo nisu bili tada za taj jedan mali segment). To se vidjelo i na prodaji, jer su i za vrijeme zen i zen+ na onakvim mindfactory DIY statistikama plesali od 40% do 60% prodaje, što nitko nije očekivao i bio je fenomenalan uspjeh. Zen2 je digao uspjeh samo na višu razinu, no temelje uspjeha je već odradio zen i zen+, što se danas malo zanemaruje.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 10.01.2021. u 03:08.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:09   #4072
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
I Zen 3 i Rocket Lake će gurati ultra high fps, razlike će biti male, a u svemu ostalom će Zen 3 debelo dominirati, dakle neće biti razlike u gamingu kao prije, i kao bonus Zen 3 ima dosta manju potrošnju, ne škodi. Dakle za 5 fpsa manje samo u igrama ću radije odabrati Zen 3 nego Rocket Lake, a u svim ostalim radnjama će Zen 3 osjetnije dominirati. A mislim da je kolega prije napisao da je rast gotovo linearan od Zen-a 1, preumoran sam za detaljnije proučavanje jer me doslovno kofein drži budnim, ali ne sumnjam da je on to proučio i na temelju toga napisao post. I ovo za velike pomake, pa kod AMD-a je veliki problem količina tih wafera ili kako li se to više zove, dijele kapacitet s drugima. Da imaju 40% Intelovog kapaciteta glatko bi preuzeli tržište do kraja, no kapacitet im je vrlo mal u usporedbi s Intelom. Intel ima svoje tvornice, a to je luksuz, iako polako postaje i za njih preveliki zalogaj i neke tvornice su već prodali, a razmišljaju (ili je sigurno) koristiti usluge TSMC-a.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:19   #4073
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Već smo pisali o tome, no da GloFo nije sjebao AMD sa svojih 7nm, AMD bi sada udarao waffere sa dva fronta i sad im se nebi znao kraj (konzole, gpu, dok bi konkurenti imali problema). Često su ih došli glave, tako da je i taj fail u tom stilu. No kao što intel ima problema sa next gen nodeom, zašto bi i ostali bili cijepljeni od toga.

AMD ako je pametan sigurno priprema dodatnu opciju TSMC-ju i za buduće generacije proizvoda (vjerojatno Samsung)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:20   #4074
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
štima, i opet me zaboli ako kupim i7 11700f po dobroj cijeni miran sam 4-5 godina, i nek onda propadnu ako moraju
kazes, u biti kad je dosao bulldozer, je bio mir godinama, nista se nije mjenjalo.. godisnje niti 5% boost.. tko je uzeo sandya bio je miran dovoljno dugo bez potrebe za nekim nadogradnjama .. xD

ima nesto i u tome, financijski je bar bilo jeftinije, i bar se programeri onda vise trude lol
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:22   #4075
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
I btw gledam intervju Stevota, znači koliko se on suzdržava to je strašno, mogao je doslovno uništiti tog lika, sahranit ga jednom zauvijek u prvih 5 minuta, no gadno se suzdržava, jako je blag, kad treba udari s činjenicama i pravi se grbav kao nije mu jasno zašto je to tako, ovako, i onda maše glavom i nježno govori aha, aha kad mu ovaj s mucanjem odgovara, i pređe na drugu temu jer je pametnom dosta. Fenomenalno i profesionalno je odradio taj intervju, pokušao je biti što manje neugodan, no nekad je morao biti neugodan jer nema drugog izbora, ta kompanija je sve toliko traljavo i upitno odradila, na razini najvećih amatera, Stevo rules. Intel mi se sve više i više gadi, teško da bi ih branio i da mi nude ne znam kakvu lovu, a kamoli free, no imaju marketinški odjel koji će skupiti vjernu vojsku sljedbenika koja žmiri na sve njihove loše poteze.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 03:57   #4076
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
@Manuel

Daleko je od istine da je samo jedna 1080ti "donekle" bottleneckala ryzene prve i druge generacije.To mozda na 1440p, ali i tamo si mogao spustiti par detalja gdje ionako neces vidjeti razliku na ultra i medium/high, a dobijes osjetnu razliku u fps-u. Na 1080p si sa puno slabijom karticom mogao napucati tu razliku. Ali da, to se odnosilo na ekipu sa 144hz monitorima, ovima sa 60hz je ionako bio dovoljan i pentium 2/4.

@Dr. Strange

Koliko ce biti razlika u fps-u ne mozemo znati pa se nema smisla sad razbacivati nekakvim brojkama i zeljama. Koliko god je Steve iz gn-a dobar toliko je ovaj drugi zesci manipulator. Primjerice kad je radio review za 10600k ispalo je da je i5 7% brzi od 3600, a kad je testirao 5600x malo je promijenio izbor igara da bi razlika sa 10600k bila sto veca tj 11%, samo sto je kod tog izbora igara sad odjednom 10600k 11% brzi od 3600. Cinjenicu da su ryzeni na stocku vec postimani prakticki do max performansi, a da 10600k overclockom ipak dobije dodatne performanse cemo zanemariti.

Ugl pravi vrazicak taj Steve

I za kraj mislim da malo previse razmisljas srcem. Tak svejedno kakva je koja firma, gledas da si uzmes proizvod koji pase za tvoje potrebe i uklapa se u budzet. Ak se budes ljutio na neku tam zlocestu firmu i bijkotirao ih iako ajmo teoretski reci nude bolji proizvod samo sebi radis zlo.

Nis decki, zahvaljujem na razgovoru, bilo je skroz dobro.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 04:10   #4077
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
@Manuel

Daleko je od istine da je samo jedna 1080ti "donekle" bottleneckala ryzene prve i druge generacije.To mozda na 1440p, ali i tamo si mogao spustiti par detalja gdje ionako neces vidjeti razliku na ultra i medium/high, a dobijes osjetnu razliku u fps-u. Na 1080p si sa puno slabijom karticom mogao napucati tu razliku. Ali da, to se odnosilo na ekipu sa 144hz monitorima, ovima sa 60hz je ionako bio dovoljan i pentium 2/4.

@Dr. Strange

Koliko ce biti razlika u fps-u ne mozemo znati pa se nema smisla sad razbacivati nekakvim brojkama i zeljama. Koliko god je Steve iz gn-a dobar toliko je ovaj drugi zesci manipulator. Primjerice kad je radio review za 10600k ispalo je da je i5 7% brzi od 3600

a kad je testirao 5600x malo je promijenio izbor igara da bi razlika sa 10600k bila sto veca tj 11%, samo sto je kod tog izbora igara sad odjednom 10600k 11% brzi od 3600. Cinjenicu da su ryzeni na stocku vec postimani prakticki do max performansi, a da 10600k overclockom ipak dobije dodatne performanse cemo zanemariti.

Ugl pravi vrazicak taj Steve

I za kraj mislim da malo previse razmisljas srcem. Tak svejedno kakva je koja firma, gledas da si uzmes proizvod koji pase za tvoje potrebe i uklapa se u budzet. Ak se budes ljutio na neku tam zlocestu firmu i bijkotirao ih iako ajmo teoretski reci nude bolji proizvod samo sebi radis zlo.

Nis decki, zahvaljujem na razgovoru, bilo je skroz dobro.
To sam ja tebi napisao još prije i to više puta , ne znam gdje ti tu vidiš srce i da biram pomoću njega. Uzeo sam Zen 3 jer je trenutno najbolje na tržištu, simple as that. A gledajući video, čitajući o nekim Intelovim potezima sasvim je normalna stvar kritizirati, nemoj to shvatiti odmah kao napad na tebe i uzimati k srcu, jer mi smo ti koji kupujemo proizvod, uspoređujemo što bi nam bilo bolje, a ako se 1 kompanija služi prljavim metodama i varanjem onda nam daje krivu sliku. Prilično je jasno da nas malo light trollaš, i da dosta naginješ Intelu, to sam ti čak i puno prije napisao i samo si mi potvrdio to, a i više kolega ti je ovdje to napisalo, dakle moraš se manje služiti srcem, a više razumom, osim kada te jedna od tih kompanija financira i osigurava ti egzistenciju. Ja ću uzimati ono što je najbolje na tržištu, bilo to AMD ili Intel, a ujedno i kritizirati kad treba. Sad je Intel u fokusu, veća su kompanija i služili su se prljavijim metodama pa je normalna stvar da ću njih i više kritizirati jer je AMD taj koji mora hvatati njih, manji su, underdog.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 04:33   #4078
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Pogledao sam i reakciju Steve iz hardware unboxed, on je bio dosta kritičniji. Iskreno nisam ni znao koliko to duboko seže, prvi put sve to gledam:
https://www.youtube.com/watch?v=25x2...ardwareUnboxed
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 04:41   #4079
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Nažalost, nije to ništa novo za Intel, u Athlon64 i Opteron vremena, plaćali su Dellu milijune samo da ne kupe AMD koji je u ono vrijeme itekako bio konkurentan.

Danas se pak uredno služe MDF sreCtvima, Principled Technologies mudrolijama i Ryan Shrout prezentacijama.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.01.2021., 05:09   #4080
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Tko ne voli chiplet dizajn kurac mu se ne diže!

Svaka čast vama kojima se da objašnjavati - meni se više ne da jer to je u 95+% slučajeva borba s vjetrenjačama, jedino kaj se možete nadati da kroz dan dva skuže i poveže neke stvari, no to su rijetki petki...ovaj forum je baš jako otišao u pizdu materinu zadnjih godinu/godinu i pol.

Sry na ot, gluho doba noći
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na