Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.04.2016., 23:05   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,313
Voda po tipkovnici

Dakle frendu se uspjela prolit voda po tipkovnici čak nije ni puno nego sasvim malo svega par kapi tamo po numeričkom dijelu kod plusa i entera da odmah kažem radi se o mac-ovoj tipkovnici staroj onoj debljoj verziji za mac mini. Problem je taj šta kad mu se prolilo normalno je radila no očito je kapljica otišla između folija i napravila kratki spoj i kad se vratio iz vana tipkovnica odjednom nije htjela space lupit pa dobi neki popizditis pa samo pluseve šiba pa smo izvadili plus i nakon toga sve radi normalno osim space-a. Otvorio sam je skroz i pogledao folije i vidio di je vod od plusa na numeričkoj ko malo crno nešto i vod da je malo promjenio boju ili ko da je oksidiro prije počistio sam to sve suhom krpicom i sad je čisto no kad sam spojio nema promjene. Pa me zanima da li se to da kako spasit recimo da malo na krpicu stavim kontakt 60 spreja pa pređem po tom vodu možda bi li to uspjelo ima možda neko kakvu ideju ili se može pozdravit sa tipkovnicom ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2016., 23:55   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Vidi ohm-metrom jeli linija ima ok spoj,
ako možeš simuliraj sa komadićem žice da vidiš jeli u tome problem,
ako je nađi "vodjivi flomaster" > potegneš po liniji i popravljeno.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2016., 07:56   #3
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,313
E vidiš to mi nije palo na pamet to ću tokom dana pogledat baš.

Kakav je to vodljivi flomaster ?

A neće pomoć ako stavim na štapić za uši kontakt 60 spreja on je za oksidirane stvari inače pa prođem po tom dijelu ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2016., 12:41   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Ovisno o proizvođaču / izvedbi zna biti u obliku flomastera ili tubice,
evo > http://www.chipoteka.hr/artikl/5328/...-tekuce-srebro
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.04.2016., 12:08   #5
Srdjan92
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: U stanu
Postovi: 3
Prosuo sam pivo po laptopu i nece da radi nasao sam na internetu http://laptopservis.rs/servis-maticne-ploce/ da posle 48h nema popravke maticne ploce.Jel to tacno?
Srdjan92 je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2016., 23:40   #6
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Nikakvi WD-ovi. Ne trebaš farbati površinu da skidaš oksid. Oksid je toliko probio vod da je vod postao prekinut na tom dijelu.
Treba odmastiti alkoholom (ne acetonom jer bi mogao pojesti foliju) i nacrtati vod samo preko dijela gdje je prekid.
Čime?
Vodljivim flomasterom ili tekućim srebrom u ampulici.
Tekućeg srebra je bilo za kupiti u trgovinama ala chipoteka, ali nije bilo jeftino.
Poanta je da su rezultati nepredvidljivi a alat skup.
Još k tome treba i puno rada i muke ako je oštećenje veće, ali nije da se ne može.
Ja sam tipkovnicu krpao u više navrati i više puta je rikavala, ali je oštećenje bilo na nekoliko mjesta.
Na kraju, nakon sve muke i potrošenog novca je završila u kotenjeru i to je bilo najmudrije rješenje u tom trenutku.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2016., 23:50   #7
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Srdjan92 Pregled postova
Prosuo sam pivo po laptopu i nece da radi nasao sam na internetu http://laptopservis.rs/servis-maticne-ploce/ da posle 48h nema popravke maticne ploce.Jel to tacno?
Da , ima u BIOSU algoritam

IF spill=bear AND time>172800
selfdestruct
ELSE work

Srdjane, vjerojatno otišla matična, vjerojatno i tipkovnica i moguće još ponešto.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2016., 12:26   #8
Srdjan92
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: U stanu
Postovi: 3
trex,ako je otislo jos nesta sta mi se vise isplati da ga prodam u delove ili sta uzmem od servisa za njega.Hvala na odgovoru.
Srdjan92 je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2016., 20:25   #9
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor Srdjan92 Pregled postova
trex,ako je otislo jos nesta sta mi se vise isplati da ga prodam u delove ili sta uzmem od servisa za njega.Hvala na odgovoru.

Ovisi što je otišlo.
Postoji mala mogućnost da imaš kratki spoj na ploči, nastao sušenjem piva, zbog kojeg laptop neće upaliti, ali nije ništa spaljeno i kada bi oprao i osušio taj kratki spoj, laptop bi normalno radio.

Puno je vjerojatnije da je nastala šteta na matičnoj ploči koju nećeš moći ukloniti nikako drugačije nego zamjenom ploče. Nova ploča će te koštati više nego laptop vrijedi. Rabljena je još gore rješenje, osim ako nisi 100% siguran da nije nešto krpano na ploči (tipa GPU) i da neće riknuti za 10 dana.
Još k tome moraš računati da je tipkovnica 100% za baciti.

Praksa me uči da je u takvim slučajevima najmudrije prodati u dijelovima i nadodati pare za drugi laptop, a ti vidi da li ćeš prodavati u dijelovima ili u komadu. Prodati možeš ekran, punjač, disk (ako nije dobio) i možda RAM , ali to ovisi o kojem laptopu govorimo.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2016., 11:10   #10
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Kad si pijan zalijevao laptop, trijezan napiši koji je model.
Pošto ni lokaciju nisi napisao onda je vrlo teško procjeniti odakle si pa i naći servisera u blizini.
Pravila su na forumu, samo radi fore, nemoj se obazirati na njih.

Ukoliko ti je laptop drag/isplativ za popravak, rastavi ga, kupi litru alkohola, očisti, kontaktiraj Alvina i pošalji mu u Rijeku.
tskarda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2016., 14:41   #11
savko
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: beograd
Postovi: 5
Čišćenje matične ploče posle kontakta sa vodom, kafom, sokom, alkoholom…
Čišćenje matične ploče podrazumeva da se izvadi cela matična ploča iz laptopa. Sa matične ploče treba skinuti sve dodatne delove. Celu matičnu ploču potopljenu u hidrogen i elektro-razredjivač na bazi nitra treba staviti u ultrazvučnu kadicu oko pola sata. Četkicom precizno treba odstraniti, pod lupom, sve deliće oksida koje je napravila tečnost. Očišćenu ploču vratiti u hidromasažnu kadicu još 10 minuta sa elektro-razredjivačem i gelom za zaštitu širenja korozije. Sačekati da se matična ploča osuši. Posle sušenja treba uraditi dijagnostiku matične ploče i ukoliko ona nije ispravna popraviti je i lakirati celu zaštitnim lakom.

Pažnja: svi laptop servisi se reklamiraju da rade čišćenje matičnih ploča, ali zapravo ni sami ne znaju da je čišćenje matične ploče kompleksan posao koji zahteva specijalnu hemiju i aparaturu za čišćenje, pa samo tu ploču 97% alkoholom malo očiste i naplate vam nešto sitno i kažu da radi. Ali, što bi naš narod rekao: „Drži vodu dok majstori odu“. Vaš laptop radi, ali se posle nekoliko dana opet ugasi ili vam se dešavaju neke čudne stvari. To je razlog sto ploča nije očišćena kako treba i nije zaštićena, pa se oksid širi vremenom i pravi razne kvarove. Odlaskom kasnije u servis, majstor koji je čistio može samo da vam da dijagnostiku da nešto nije kako treba sa matičnom pločom. Ne pomišlja da je čisti, jer je to već uradio. A laptop i dalje ne radi. Nažalost, ta matična ploča nije više popravljiva. Vi se pitate zašto, pa odete kod drugog majstora i opet gubite vreme i ništa.
nadam se da sam bio od pomoci. A sto se tice Srdjanovog pitanje da li j 48 sati vec kasno, ne znam. Mozda je u rukama dobrih majstora moguce i to popraviti
savko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na