Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.01.2013., 15:14   #1
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Kazne za uvrede na internetu

Nigdje nisam nasao clanak na pce portalu, a stvar je podosta zanimljiva.

Provodjenje u djelo ce biti jos zanimljivije kako mi se cini.

Kazne za uvrede na internetu: Anonimnost više nije zaštita
Citiraj:
Novi Kazneni zakon koji je stupio na snagu 1. siječnja donosi i nova pravila ponašanja na internetu. Tako su po njemu uvreda, kleveta i sramoćenje kazneno djelo i na računalnim sustavima ili mrežama, a tko bude osuđen kaznit će se novčanom kaznom, ovisno o primanjima.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 15:25   #2
3NCORE
NePremium clan
Moj komp
 
3NCORE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrava,Zagreb
Postovi: 215
Nista novo, samo su malo bolje specifirali u zakonu.I prije je netko mogao podici tuzbu protiv tebe za uvredu na internetu.


Citat:
Citiraj:
Stari zakon:

Uvreda - Članak 199.
(1) Tko uvrijedi drugoga,
kaznit će se novčanom kaznom do sto dnevnih dohodaka.
(2) Tko uvrijedi drugoga putem tiska, radija, televizije, pred više osoba, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala pristupačnom većem broju osoba,
kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka.


Novi zakon:

Uvreda - Članak 147.
(1) Tko uvrijedi drugoga,
kaznit će se novčanom kaznom do devedeset dnevnih iznosa.
(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala pristupačnom većem broju osoba,
kaznit će se novčanom kaznom do sto osamdeset dnevnih iznosa.

__________________

3NCORE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2013., 15:28   #3
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Bit će sve ko i prije, taj zakon je i do sada bio na snazi ali u nešto drugačijem obliku, mogao si slobodno tužiti bilo koga za klevetu, uvredu i sl.

Zakon kao takav je neprovediv i nema šanse da će netko dobiti kaznu za vrijeđanje po forumima.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 15:38   #4
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Bit će sve ko i prije, taj zakon je i do sada bio na snazi ali u nešto drugačijem obliku, mogao si slobodno tužiti bilo koga za klevetu, uvredu i sl.

Zakon kao takav je neprovediv i nema šanse da će netko dobiti kaznu za vrijeđanje po forumima.
kljucna rijec, kao i za ostale zakone koje donose ti mrtvi idioti.
jel to sad za prijavu?
ili treba osnovati posebnu agenciju da to prati?
mozda udba?
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 15:40   #5
3NCORE
NePremium clan
Moj komp
 
3NCORE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrava,Zagreb
Postovi: 215
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Zakon kao takav je neprovediv i nema šanse da će netko dobiti kaznu za vrijeđanje po forumima.
Zato sto se nikome neda zajebavati sa privatnom tuzbom zbog toga sto ga je netko nazvao idiotom na forumu.
__________________

3NCORE je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 16:52   #6
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Citiraj:
Autor 3NCORE Pregled postova
Zato sto se nikome neda zajebavati sa privatnom tuzbom zbog toga sto ga je netko nazvao idiotom na forumu.
A uglavnom ta tvrdnja i stoji, pa tako ne može biti kleveta
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 19:44   #7
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
A recimo kad sam sebe u vrijediš na forumu npr. "Koji sam je konj..."?

Jel će se i to sankcionirati?
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 20:59   #8
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Jedino ako sam sebe tuzis...
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 21:49   #9
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Nije uopće problem toliko koliko se misli nekoga napenaliti privatnom tužbom i po starom i po novm zakonu. Zatraži se sudskim putem izlist od ISP-a, pokrene privatna parnica protiv vlasnika linije i piči. Govorim o pravna osoba vs. privatna ili pravna vs. pravna. Ne znam kako bi recimo išlo privatna vs. privatna tužba.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2013., 22:47   #10
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Ma ovaj zakon je napisan čisto da postoji eto 'nekakav' zakon i da se internet ne smatra anarhijom gdje svatko radi šta hoće.

Veliko pitanje je ovdje što se smatra pod 'vrijeđanje drugoga', jer apsolutno nema nikakve šanse da će se sudovi zamarat s glupostima kad ionako sa puno bitnijim predmetima kasne po 10 godina.

Ako nešto ne radi kako spada u ovoj jadnoj državi to su sudovi i sad im još treba natovarit 50.000 novih predmeta u kojima Marko kaže Sanji na fejsbuku da je kurva.
Ne, to sigurno neće tako fukncionirati.

A da ne spominjem forume gdje ja mogu editirati svoj post, gdje moj post u kojem nekog vrijeđam može za 3 dana obrisati moderator, a ovaj me već tužio, ma...

Eventualno vidim svrhu da firma tuži npr. nekog novinara koji im je nanijeo financijsku štetu sa svojim klevetama i sl.
Ali i to ne vidim da se događa pošto često čitam index.hr, a tamo stvarno nema cenzure i dlake na jeziku prema nikome pa opet nitko nikoga ne tuži.

Jedna stvar je imati zakon na papiru, a sasvim drugi svijet je to provoditi kroz sudske zavrzlame.
Novinari po običaju imaju bombastične naslove da se ekipa preplaši pa da više nisu sigurni ni šta smiju pisati po netu.
Ko i kad su krenuli pisat o pirateriji pa su mnogi stekli dojam da murjaci random upadaju u kuće, oduzimaju cd-ove i privode ljude.

Ako bi se već uvodio neki red na internet ja bi da se kažnjava teška nepismenost, kazna od 1000 kn za autora posta i 1000 kn za onoga ko mu je dao prolaznu ocjenu u srednjoj ili gdje već, a te novce preusmjerit u proračun, to bi barem imalo neke koristi.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2013., 00:13   #11
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Jedno su klevete, drugo "uvrede".
Kad netko kaže da si glup ili idiot, to nije kleveta već osobno mišljenje, ali ako netko priča kako je netko nešto ukrao/napravio što nije istina, to je već kleveta i to ne bi trebalo olako shvaćati, pogotovo za nekog tko je u poslu i čije poslovanje ovisi o dobroj reputaciji.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 10:27   #12
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 474
Mene interesira dal je "sramoćenje" od drugoga , ajmo nazvati "samo sramoćenje" , dakle kada netko piše nešto što s zdravom pameti nema veze isto tako zakonom definirano ?

Pitao sam "nadležne" , ali nisu znali odgovoriti na upit

I tako sam u nedoumici pitao mnoge...dalje glupa izjava ili slično kao što mnogi znaju "sami provaliti" isto kažnjiva
Hoče li nestati onda one silene emisije kojima smo obasipani na TV ?

Dakle Crveni tepihi i slično, kao i dakako mnoge "pametne" emisije gdje se isto "samo provaljuje" (čitaj sramoti neznanjem)

Zar je neznanje postalo kažnjivo ?

Zamislite uličnu anketu i pitanje iz svakodnevnice ...tko je predsjednik vlade npr.
A "netko" odgovori ... "Janša ?" Jel to čisti primjer "samo provaljivanja" ili ti po naški sramoćenja ?

Dal je ovo što pišem "sramoćenje" ili "samo sramoćenje" , jer nije definirano dal možeš odgovarati , ako se "samo sramotiš" dok ako se "samo ozljediš" odgovaraš , dapače strpaju te u ludaru


Al sam ga nadrobio, ali me razmete , ne
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 11:55   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,275
Papir sve trpi. Baš me zanima kako će otkriti nekoga tko ide preko anonimnih servera koji mijenjaju IP adresu ili hotspota. Nemaju li u ovoj državi sudovi pametnijeg posla?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 12:06   #14
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Citiraj:
Autor Brzi Picek Pregled postova
Mene interesira dal je "sramoćenje" od drugoga , ajmo nazvati "samo sramoćenje" , dakle kada netko piše nešto što s zdravom pameti nema veze isto tako zakonom definirano ?

Pitao sam "nadležne" , ali nisu znali odgovoriti na upit

I tako sam u nedoumici pitao mnoge...dalje glupa izjava ili slično kao što mnogi znaju "sami provaliti" isto kažnjiva
Hoče li nestati onda one silene emisije kojima smo obasipani na TV ?

Dakle Crveni tepihi i slično, kao i dakako mnoge "pametne" emisije gdje se isto "samo provaljuje" (čitaj sramoti neznanjem)

Zar je neznanje postalo kažnjivo ?

Zamislite uličnu anketu i pitanje iz svakodnevnice ...tko je predsjednik vlade npr.
A "netko" odgovori ... "Janša ?" Jel to čisti primjer "samo provaljivanja" ili ti po naški sramoćenja ?

Dal je ovo što pišem "sramoćenje" ili "samo sramoćenje" , jer nije definirano dal možeš odgovarati , ako se "samo sramotiš" dok ako se "samo ozljediš" odgovaraš , dapače strpaju te u ludaru


Al sam ga nadrobio, ali me razmete , ne
Lijepo ti piše gore u citatu zakona, "tko uvrijedi drugoga".
Dakle smiješ sam ispadat glup koliko želiš.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 12:35   #15
Brzi Picek
Premium
Moj komp
 
Brzi Picek's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Ri,De,Čk,Zg itd
Postovi: 474
JBG eto vidite da če sada biti budale u prednosti
Moći če se nesmetano samo vređati (sramotiti)

PS. nemoj da te tužim za uvredu (sramoćenje) !
Brzi Picek je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 13:38   #16
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Papir sve trpi. Baš me zanima kako će otkriti nekoga tko ide preko anonimnih servera koji mijenjaju IP adresu ili hotspota. Nemaju li u ovoj državi sudovi pametnijeg posla?
Ne donosi ti sudbena vlast zakone, ona ih provodi.

Zakonodavnu vlast ti obnaša Hrvatski Sabor.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 16:46   #17
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
mislio je da sudovi imaju ogromnu hrpu pravih predmeta koji cekaju obradu da bi se bavili modernom verzijom verbalnog delikta.
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 16:54   #18
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Hvala "novinarima" Nove TV i 24 sata koji su uspjeli ni iz cega napraviti opcu histeriju koja je na raznim forumima i portalima rezultirala stotinama urnebesno glupih i smijesnih komentara.
nex je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2013., 21:43   #19
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Več je jednom privelo blogera koji se zakačio sa predsjednikom, tko zna šta bu sad bilo
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 17:54   #20
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
A što ako recimo napišem nešto tipa "sa visokim intenzitetom guram svoj milokliz u tvoj nježnik periodički", ili recimo nešto drugo što je gramatički, usklađeno s pravopisom, te napisano pristojnim rječnikom. Po meni, nema elemenata za tužbu jer nema riječi koji vrijeđaju, makar suština... Zanima me kako se to zakonski kategorizira, jer ako rečenična konstrukcija kao takva vrijeđa, a nema uvredljivih riječi. O.o
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 19:26   #21
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Daj molim te. Zakon nije zbog pravopisa nego zbog vrijeđanja. Ak ti ja kažem da si retardiran, to je uvreda. Iako je retardacija oblik mentalnog stanja i riječ sama po sebi nije vulgarna.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 20:16   #22
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ali što ako je stvarno retardiran?
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 20:44   #23
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
E to se mora utvrditi kroz sudski postupak...

Besmislen zakon i rasprava oko njega.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2013., 22:36   #24
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,533
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
A što ako recimo napišem nešto tipa "sa visokim intenzitetom guram svoj milokliz u tvoj nježnik periodički", ili recimo nešto drugo što je gramatički, usklađeno s pravopisom, te napisano pristojnim rječnikom.
S druge strane, ispadas glup jer pokusavas gurat kurac u kurac. Periodicki. Intenzivno. E jebo ga ti, ovo je za visestruko kaznjavanje po raznim zakonima...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2013., 00:08   #25
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
a vec vidim tko bude prvi sa PCE foruma stradal ak budu se ljud drzali tog ko pijan plota
domis je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2013., 11:50   #26
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
S druge strane, ispadas glup jer pokusavas gurat kurac u kurac. Periodicki. Intenzivno. E jebo ga ti, ovo je za visestruko kaznjavanje po raznim zakonima...
Mislim da nisi shvatio poantu mog posta. No hajde, vidim da ti ovakvi ispravci čine veliku zadovoljštinu u životu, pa mi je drago da mogu nekoga usrećiti.
A i s druge strane, drago mi je da se znaš služiti referentnim publikacijama
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2013., 19:37   #27
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Papir sve trpi. Baš me zanima kako će otkriti nekoga tko ide preko anonimnih servera koji mijenjaju IP adresu ili hotspota. Nemaju li u ovoj državi sudovi pametnijeg posla?
Bit će da se glupiraju sa EU i sl shemama. Svatko od nas može dići programčić i surfati preko nekog servera iz tko zna koje države i to mijenjati IP adresu svaku minutu pa neka me nađu zato što sam rekao da je netko *******. Mislim stvarno da sudovi i slični zafrkanti nemaju pametnijega posla. Biti će jako zanimljivo vidjeti kada će i hoće li uopće biti donesena i jedna pravomoćna presuda na ovu shemu. Da ne govorimo o traženju pojedinca koji se spoji na hot spot na nekom javnom mjestu. Živi bili pa vidjeli.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2013., 20:41   #28
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor vision19 Pregled postova
Bit će da se glupiraju sa EU i sl shemama. Svatko od nas može dići programčić i surfati preko nekog servera iz tko zna koje države i to mijenjati IP adresu svaku minutu
Za to vrijeme, sve vise se prisiljava vlasnike portala/foruma (jos nije uzelo maha kod nas) da od svoje strane, postroze i ucine taj put sto je moguce kompiliciranijim i sto je moguce, vecom davezi za ljubitelje privatnost. Bilo da su posjetitelji takvi iz bezazlenih ili manje bezazlenih razloga.

Kad smo spominjali Index prosle godine stvari su se intezivirale, bas kod spomenutog primjera. Kad god je isao na pumpanje popularnosti ili privlacenje iste, onda bi pricali o nekim nemilosrdnim napadima, sto mi je uvijek izgledala promocija i nista drugo. No sad - da ih citiram - napadose ih hakeri "k. talibani" i potiho oni iskoristise napade kao izgovor za :



Vrlo naivno, posebno zbog prijasnje, izrazite znatizelje o generalijama posjetitelja. Ako si probao voziti preko proxya - moze se - ali uz vise gnjavaze nego sto je (uobicajeno) potrebno. Neka me netko osvjezi informacijom ako zna i za drugi primjer. No u ovom trenutku, osim Tcom glavne domene (koja prolazi bez skripte) nitko osim "ponovljenog" Indexa ne uvjetuje na prikazani nacin u Kroejsi.

Bas spominjem, jer Index bi mogao biti i probni balon (ako ih bude) ili poligon za epizodno odradjivanje jednog oglednog primjera "kaznjavanja zbog uvrede" za potrebu sustava.


...
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na