Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.10.2012., 01:13   #1
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Exclamation Balansirani vs. nebalansirani izlaz za kućne potrebe

Relativno sam friški u hi-fi svijetu i ako bubnem, nemojte odmah kamenjem Stvar je sljedeća: kupujem monitore i eventualno zvučnu ili interfejs za upogoniti sve to na nekom zadovoljavajućem nivou. Zapeo sam na tome da se zapravo razmišljam treba li mi balansirani output ili ne.

Monitore bi koristio za slušanje muzike s kompa, nikakav recording ili sl. Trenutno nemam nikakvu zvučnu. audio kablovi bi trebali biti dužine 2 do max 3 metra (išao bi na kraće ako se duži pokažu kao loša ideja).

U pitanju su M-Audio BX5 D2 zvučnici i s obzirom da podržavaju samo balansirani XLR ili (ne)balansirani TRS 1/4" imam u vidu sljedeća dva scenarija:

a. nabavka neke zvučne kartice (npr. Xonar DX), splitanje 3,5mm outputa na 2x RCA i spajanje na zvučnike s RCA to TS kabelom, sve skupa nebalansirano.
ili
b. nabavka npr. M-Audio Fast Track Pro, spajanje na PC preko USB-a, a kako među izlazima ima 2x TRS balansirani iskoristio bi ih za spajanje zvučnika.

Pitanja:
1. Koliko mi mi je potreban balansirani izlaz, može li se to nekako unaprijed pretpostaviti/znati ili moram probati pa vidjeti imam li smetnji?
2. Ako se i odlučim na nebalansirani, je li pametno i ispravno na onaj način splitati stereo jack na 2xRCA (odvojeno L i R) pa onda s odvojenim TS kablovima ići na zvučnike?
3. Koliko se zapravo osjeti gubitak u SNR-u kod nebalansiranog izlaza?
4. Ako idem na nebalansirani i ako je sigurno da mogu očekivati smetnje, što mogu napraviti za njihovo suzbijanje?

Hvala ako ste pročitali sve ovo.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 10.10.2012. u 01:21.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 02:20   #2
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
ne znam odgovorit na pitanja, ali me ista zanimaju jer isto planiram u neko skorije vrijeme kupit slicnu stvar pa bih i ja molio odgovor nekog ko zna.
Shockre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.10.2012., 10:20   #3
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zapeo sam na tome da se zapravo razmišljam treba li mi balansirani output ili ne.
Previše razmišljaš

Moj savjet bi ti bio da odeš u Čipoteke i kupiš sebi nekakav običan mikrofonski kabel. 5 metara Taskera C260 bi te trebalo doči možda 50kn. Usput uzmeš veče mono banane (TS / Tip-sleeve) , 2 činča (RCA konektora) te onaj razdjeljnik, mini stereo jack na 2xRCA. U biti taj razdjeljnik mi ne zvuči kao pametno riješenje jer kad na to spojiš 2 činča sve nekako izgleda kao da češ odvaliti izlaz na što je uštejkano ali nije to ništa što malo selotepa ili gumica za kosu ne može riješiti.
Uglavnom , napraviš sebi kabel i probaš.
Iako zvučna u računalu a pogotovo onboard zvučna nije idealan izvor zbog raznih parazitskih signala , nebi te trebale mučiti nikakve smetnje...pogotovo ako te kabele držiš dalje od strujnih. 2-3 metra nije nekakva dužina koja traži balansiranu vezu no ako budeš imao nekakav problem , onda sebi kupiš nešto sposobno za balansirani izlaz , i 2 para odgovarajučih konektora , precvikaš konektore s napravljenog kabela i zalemiš nove pa spojiš.

btw, s balansiranom vezom ide i 6db više gaina te samim time i manji headroom...a važno je i spomenuti da XLR ili TRS konektori na uređajima ne znače uvijek internu balansiranu izvedebu...
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 12:01   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Ma evo i ja što više guglam i razmišljam, okrećem se varijanti sa zvučnom karticom pa makar za početak kao probu. Po netu vidim ekipa ih masovno spaja na laptope preko kojekakvih DAC-ova i sl... Ne bi baš lemio kablove, nemam iskustva s tim.

Ako ima tko kakvih savjeta, slušam i dalje.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 12:18   #5
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Zašto ne kupiš (umjesto da spajaš na nekakvu lošu zvučnu) jednostavno neki OK DAC i direkt iz njega u zvučnike? Ovaj M-Audio je preskup IMO. Spucaš RCA output na DAC-u direkt u zvučnike i vozi. Udaljenost od zvučnika ti je nikakva, a ja ne bi išao na direkt na XLR (iako ima konektora) jer buš spušio tih 6db AFAIK.
  Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 13:52   #6
Shamanix
Banned
Moj komp
 
Shamanix's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 870
Evo ovak... razlika izmedju balansirane i nebalansirane audio konekcije je u tome da kod balansirane veze svi shumovi koji ti se induciraju u kabel putem elektro-magnetne indukcije se ponistavaju na balansiranom ulazu uz pomoc okretanja faze...

Ako ti audio kablovi neidu uz kablove od napajanja, nece se inducirat nikakav sum i nemas onda neke koristi od balansirane konekcije..

Ako se bojis da bi ti se neki sum mogao inducirati u kabel, idi na balansiranu konekciju..
Shamanix je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 14:02   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
@Mad Duke: Najjeftiniji DAC kod nas me izađe oko 800-900kn (Nuforce uDAC-2), a za 1000kn nađem Focusrite Scarlett 2i2 interfejs s balansiranim izlazima. Ne znam, u toj usporedbi imam filing da s DAC-om ne bi protitirao više nego sa zvučnom u istom rangu - opet sve ide preko RCA nebalansiranih. I te zvučne imaju solidan DAC na sebi, barem Xonar DX koliko sam čitao. Davati 1000kn za zvučnu baš i ne bih iz očitih razloga.

Ali trebam li stvarno dati 1000kn za interfejs naspram upola jeftinije zvučne - tu imam dileme. O odluci ovisi i kablovinje - TRS vs. TS. A kablovinje je nekih 100tinjak kn ebay troškova.

Citiraj:
Autor Shamanix Pregled postova
Ako ti audio kablovi neidu uz kablove od napajanja, nece se inducirat nikakav sum i nemas onda neke koristi od balansirane konekcije..

Ako se bojis da bi ti se neki sum mogao inducirati u kabel, idi na balansiranu konekciju..
Iz tog razloga sam mislio uzeti 2 ili 3m kablove zbog njihovog provođenja "boljim" putem. Napajanje bi imao udaljeno od kompa i audio kablova.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2012., 20:43   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
DAC = Zvučna kartica. A i nemoj gledati tu neke nuforceove. Dobri su, ali ne toliko koliko se cijene. Mislim da se i po njuškali da naći dobrih dacova isto kao i van zemlje. Sad, da nisi u Puli nego recimo u Umagu bi ti rekao da se zaletiš "sjeverno" hehe
  Reply With Quote
Staro 11.10.2012., 16:06   #9
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,768
Znam sto je DAC kao mala kutijica na stolu Spomenuo sam samo da i obicna zvucna mora imati DAC + jos sijaset featurea sa strane. A DX ima kvalitetan DAC sudeci prema rivjuima.

Anyway, odluka je pala na Scarlett 2i2 i sve sto pored toga ide. Kao sto kazu, YOLO
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na