Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2023., 17:31   #1321
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Drugi dio, ne razdvaja ništa, jer uzeti nešto na rate nije nikakav rizik već usluga koju kartične kuće nude da bi se olakšalo plaćanje nečega, tako da ne vidim zašto bi postojala razlika između ljudi koji dižu keš i ljudi koji uzimaju nešto na rate. Imaš masu ljudi koji radije uzmu tv na 2-3 rate nego daju keš, a imaju više desetaka tisuća eura na računu. Zašto bi oni bili drugačiji od nekoga tko to isto plaća jednokratno? Nema nikakvog smisla. Minusi su problem, često izlaženje i ulaženje u minus, veliki iznosi na rate mogu biti problem, ali opet ima veze s minusom itd. Tvoj limit na banci na rate je povezan ujedno s tvojim ratingom i visinom primanja. Ako imaš 5000kn plaću, sigurno nećeš imati 20k kn odoborenog na rate.
Nisam stručLJak kao ti, ali kaj, ako netko uzme nešto na rate ili općenito s nekakvom odgodom plaćanja ili u prijevodu u tom trenutku si ne može priuštiti puni iznos, a onda u međuvremenu ostane bez posla i općenito bez mogućnosti plaćanja, jer eto - ničim izazvani više nemaju stalna mjesečna primanja, a rate i dalje dolaze na naplatu, dok kartične kuće koje nude tu uslugu obročnog plaćanja, ne zanima činjenica da se nema novaca, jer one svoj novac očekuju. Ima tu kakvog rizika?
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.04.2023. u 17:39.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 17:49   #1322
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Hmmm morat cu ja u banku jer imam pitanje kao i kolega - zelim vecu ratu kredita. Nemam minus, nemam rate, ne igram lotto, kreditnu koristim da neplanirani trosak prebacim u drugi mjesec ili prepolovim na pola (obrocno placanje bas i ne koristim), imam kvazi stedni racun na koji svaki mjesec nesto uplatim vec godinama.

A pitanje je i kako racunaju taj fiksni dio minimalnih troskova sad kad cijena zivljenja raste i raste, ide li to gore...

Drugo malo glupavo pitanje, ako zemljiste glasi na zenu, mogu li ja uzeti kredit za gradnju kuce na toj zemlji ili moram biti suvlasnik zemljista? Je li to sto nisam suvlasnik na neki nacin ogranicavajuci faktor za dobivanje kredita?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 17:52   #1323
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Hmmm morat cu ja u banku jer imam pitanje kao i kolega - zelim vecu ratu kredita. Nemam minus, nemam rate, ne igram lotto, kreditnu koristim da neplanirani trosak prebacim u drugi mjesec ili prepolovim na pola (obrocno placanje bas i ne koristim), imam kvazi stedni racun na koji svaki mjesec nesto uplatim vec godinama.

A pitanje je i kako racunaju taj fiksni dio minimalnih troskova sad kad cijena zivljenja raste i raste, ide li to gore...
Nitko ti to ne može odgovoriti, osim direktu u banci, idi, sjedni, popričaj.

Pazi, ako ne ideš na APN, kamata ovisi o tvojoj moći pregovaranja, doslovno.

Čak se unutar iste banke mogu dobiti dvije različite kamate, ovisi o bankaru.

I idi u više banaka.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 18:12   #1324
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Drugi dio, ne razdvaja ništa, jer uzeti nešto na rate nije nikakav rizik već usluga koju kartične kuće nude da bi se olakšalo plaćanje nečega, tako da ne vidim zašto bi postojala razlika između ljudi koji dižu keš i ljudi koji uzimaju nešto na rate. Imaš masu ljudi koji radije uzmu tv na 2-3 rate nego daju keš, a imaju više desetaka tisuća eura na računu.
Zašto bi oni bili drugačiji od nekoga tko to isto plaća jednokratno?
Nema nikakvog smisla.

Minusi su problem, često izlaženje i ulaženje u minus, veliki iznosi na rate mogu biti problem, ali opet ima veze s minusom itd.
Očigledno nisam napisao dovoljno jasno Al' McG je shvatio poantu.

Nigdje nisam spominjao jednokratno plaćanje ili 2-3 rate, nego one koji "obično natuku na karticama iznose koje vraćaju 6+ mjeseci". Tih 6+ je obično 12, 18, 24... Dakle, postoje uredni platiše, neovisno da li plaćaju jednokratno ili uredno servisiraju račune s manjim brojem rata, i oni koji cijelo vrijeme prelijevaju troškove. Znači, stanje ti na računu cijelo vrijeme oscilira recimo 0-10 000 kn, a na kartici 40 000 kuna duga, koji se malo smanji (platiš dio, recimo 5%) pa opet poveća (jer opet provuku karticu).

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Tvoj limit na banci na rate je povezan ujedno s tvojim ratingom i visinom primanja. Ako imaš 5000kn plaću, sigurno nećeš imati 20k kn odoborenog na rate.
Ovo možda vrijedi sada, ali prije nekoliko godina definitivno nije.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 18:39   #1325
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Aha, krivo razumio, oprosti.

Sve štima.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 18:51   #1326
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Ma sve 5, jbg, nismo telepati

Malo mi je to sve apsurdno. Ono, tipa da mi 120-130 kn mjesečno prema HL za lotto potencijalno zariba kredit. Mislim da te sve flagove njima softver postavi, ali se nadam da onda čovjek može ručno korigirati. Većina kockara nema jaku samokontrolu i bezveze je da netko štedi svaki mjesec neke pare (ergo, da je kockar bez samokontrole, ne bi to mogao), ali mu neka sitna lova sroza kreditnu sposobnost neki ozbiljan postotak.
Govorim načelno jer osobno (srećom) nisam ni u kakvom škripcu.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 18:56   #1327
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ma sve 5, jbg, nismo telepati

Malo mi je to sve apsurdno. Ono, tipa da mi 120-130 kn mjesečno prema HL za lotto potencijalno zariba kredit. Mislim da te sve flagove njima softver postavi, ali se nadam da onda čovjek može ručno korigirati. Govorim načelno jer osobno (srećom) nisam ni u kakvom škripcu.
Ma ja sam bio uvjeren da je to laž, do kad nisam to na poslu čuo i sve više čitao o tome.

Pa mi vrag nije dao mira, pitao osobnu bankaricu, kaže da je to ustvari krenulo više s razvojem i pojavom GDPR-a u RH te (ne)povezivanjem banaka/zabranom uvida u tuđe bankovne rejtinge u drugim bankama.

I onda su to postrožili s inflacijom još više, APN-om još više i sad smo tu di jesmo.

Srećom, kladio sam se jednom prije 20+ godina i naravno, dobio...
Po novčaniku.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:29   #1328
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 265
Na koji način banka di dižeš kredit zna na koji račun ide svaka tvoja transakcija? Ako tekući nije kod njih, pa neš im dostavljat izvod od prije 20 godina da vide jesi uplaćivo loto.
acmevagabundo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:41   #1329
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,365
Citiraj:
Autor acmevagabundo Pregled postova
Na koji način banka di dižeš kredit zna na koji račun ide svaka tvoja transakcija? Ako tekući nije kod njih, pa neš im dostavljat izvod od prije 20 godina da vide jesi uplaćivo loto.
Banke znaju tražiti šest mjeseci izvoda prometa po tekućem računu koji imaš u drugoj banci. Meni je za APN 2021. ZABA tražila promet po tekućem u PBZ-u. Naravno, možeš odbiti, ali isto tako ti i banka može odbiti kredit.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:44   #1330
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor acmevagabundo Pregled postova
Na koji način banka di dižeš kredit zna na koji račun ide svaka tvoja transakcija? Ako tekući nije kod njih, pa neš im dostavljat izvod od prije 20 godina da vide jesi uplaćivo loto.
Već sam pisao, mene su tražili 6mj unazad izvod svih transkacija iz druge banke. I pregledavali stavku po stavku, vjeruj mi.
Svaki qrac koji im nije jasan pitaju, fino te ovaj što ti obrađuje kredit nazove s pitanjima.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2023., 19:53   #1331
acmevagabundo
Premium
 
Datum registracije: Jul 2015
Lokacija: ZG
Postovi: 265
A ništa, 6 mjeseci kešom nadoplaćivati lutriju
acmevagabundo je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 08:47   #1332
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
I još treba dodati, oni provjeravaju 2-3 tjedna tvoju kreditnu sposobnost između banaka, sve transakcije vide itd. Zato i traje toliko provjera kreditne sposobnosti i potvrda da li je kredit odobren ili ne.

Nema sakrivanja.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 09:17   #1333
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Ako su Vaša primanja u visini prosječne neto plaće u RH tj. ako su veća od 7.086,00 kn, vlastitu kreditnu sposobnost možete izračunati da od prosjeka svojih neto primanja u zadnjih tri mjeseca odbijete fiksni iznos minimalnih troškova za život koji iznose 4.724,00 kn.
Npr. neto plaća iznosi 8.000,00kn u zadnjih tri mjeseca umanjite za 4.724,00kn, pa Vaša kreditna sposobnost iznosi 3.276,00 kn.
Kod puno vecih placa, gledaju da ti barem 1/3 place ostane. Ie, nije ti sposobnost 21-4.7k nego nesto manja.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 23:00   #1334
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Ekipa, pitanje ako netko zna, može li muž ženi i obrnuto pokloniti zemljište/nekretninu bez ikakvih davanja kao što to roditelj može djetetu darovnim ugovorom?
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 04.04.2023., 23:09   #1335
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Zna google.
Citiraj:
U slučaju darivanja nekretnina, oslobođeni su od poreza:


Bračni ili izvanbračni drugovi, formalni ili neformalni životni partneri, potomci ili preci koji čine uspravnu liniju, te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s darovateljem ili umrlim
Bivši bračni drugovi, bivši izvanbračni drugovi, te bivši formalni i neformalni životni partneri kada uređuju svoje imovinske odnose.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s