Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2022., 20:23   #601
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Dočepao sam se drugog laptopa i izvrtio ping prema guglu i wavemon to nema oscilacija niti dropanih paketa.
Probat ću vidjet što je s konektorima od antena.
Ako je WiFi kartica gecrk, što preporučas za zamjenu?

Sent from my M2007J3SC using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2022., 20:58   #602
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Zavisi koji je lap, jeli ima whitelist ....
Neka odg. Artheros ili Intel bazirana.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 18:23   #603
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 361
Zanima me kako su se pokazali mesh uređaji za proširenje wifi signala.
Namjeravam uzeti od Tp Link(a) Deco X60 (AX3000) u paketu od 3 komada (link na kraju), pa me zanima što mislite o njima, da li ih se isplati uzeti ili nešto drugo?
Uglavnom trebao bi pokriti prizemlje i prvi kat kuće, jer mi je internet i router na drugom katu..

Nemam uopće pojma da li se to isplati, kako funkcionira, da li su brzine dobre i dr., pa je svaki komentar dobrodošao..


link
Code:
https://www.tp-link.com/en/home-networking/deco/deco-x60/v3%20(3-pack)
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2022., 20:37   #604
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mesh može biti ok dok netko ne počne opterećivati mrežu. Onda poželiš da nemaš mesh.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2022., 17:47   #605
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 361
Mislim da neće nitko opterećivati mrežu jer je to za kućnu upotrebu, znači normalno surfanje internetom..
Zato bi i uzeo ove kvalitetnije...
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2022., 11:19   #606
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Imaš na njuški ovih Nokia Beacon 2 setova za bagatelu jer su ih ljudi uzimali u A1 uz pretplatu a ne treba im mesh. Ja sam isto uzeo ali meni jedan beacon pokriva skoro cijeli stan pa nisam ni probavao mesh jer mi u zadnjoj sobi ni ne treba wifi. Ovaj Beacon ima dobar signal i puno bolju brzinu od Hg8145v5 rutera koji sam dobio od A1, a podržava i ethernet backhaul ako možeš provuć kabel između Beacona.
ivanr je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2022., 12:27   #607
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Da li mogu neki isp router zicno spojiti na taj beacon pa da sirim signal u tom smislu? Imam gtnet lokalni isp koji ima tl-wr840n router koji nema 5ghz i uzasan ping/ wifi te recimo iptv zna pucati smrzavati itd. Ni noviji koji nude nije nesto pa bih probao taj router zicno spojiti na nesto kao beacon da wifi radi dobro. Preko zice je taj router stabilan pa mi samo wifi treba stabilan
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2022., 13:08   #608
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Naravno da preko Lan kabela možeš spojiti bilo kakav uređaj (AP / Router) u AP funkciji pa na njega prebaciti WiFi posao (bilo kompletno ili samo 5 Ghz).
To veselje šta spominje kolega (Nokia Beacon 2) se podešava preko mobile app > https://wifi-helpcenter.nokia.com/hc...ur-Nokia-WiFi-
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2022., 18:20   #609
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Širenje Wi-Fi Signala

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Naravno da preko Lan kabela možeš spojiti bilo kakav uređaj (AP / Router) u AP funkciji pa na njega prebaciti WiFi posao (bilo kompletno ili samo 5 Ghz).
To veselje šta spominje kolega (Nokia Beacon 2) se podešava preko mobile app > https://wifi-helpcenter.nokia.com/hc...ur-Nokia-WiFi-

“Important: If you have an existing router or modem/router combo you will need to disconnect your existing router (or turn off the router function on your modem/router combo) to avoid issues with 'double-NAT'. “

Ja nemam uopce pristup tom routeru od gtneta zato pitam kakva je ova nokia i radi li mesh ako povezem nokiu u taj router ( da li ima AP mod uopce), i drugu Nokiju na prvu nokiu naravno radi mesha. Imam vec c20 koji radi u ap modu ali sam njega htio maknuti i staviti mozda nokiju radi sirine signala.

Anway, kao i sve ostalo, tesko je znati kako radi dok ne probas
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2022., 18:50   #610
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Eh šta volim to kada pametuju / konfig preko mob app / "on" mora biti glavni a ostali neka se *beep*
Vjerojatno će ti to proraditi samo će klijenti preko njega biti iza 'double-NAT' - a
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2022., 18:41   #611
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Dakle ovako:
- glavni Beacon se spaja LAN kabelom u LAN port na ISP routeru. Pomoćni Beacon se spaja na glavni kabelom ili preko WiFi
- glavni Beacon se može postaviti u router mod gdje onda radi NAT ili u AP mod gdje ne radi NAT a oni ga zovu bridge mod. Ja ga koristim u AP modu
- pomoćni Beacon je uvijek samo AP
- može se konfigurirati i preko web ui, nije samo aplikacija
- neke stvari na web ui su zaključane
- može se rootati, metoda nije baš široko dostupna i trebalo mi je 2 tjedna da ga probijem

Ako te još nešto zanima, pitaj. Uređaj je u rangu tih deco, eero i sličnih uređaja i cijena na njuškalu za njega je bagatela.
ivanr je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2022., 19:02   #612
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Bravo, takve povratne informacije se traže,
Bruno go for it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2022., 19:56   #613
ivanr
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Evp da napišem i nedostatke koje sam uočio:
- Beacon treba konekciju na internet da bi se aktivirao kako treba. Kod te prve konekcije na internet pokušava sa spojit na konfigurirani TR069 server ali je nepostojeći hostname acs.nokia.net pa se zapravo ne spaja na ACS server. Nokia je predvidjela da ISP preko kojeg prodaje Beacone (nisu u slobodnoj prodaji nego samo preko ISP-ova) tu konfigurira svoj ACS server i da preko njega upravlja supportom Beacona. Čini mi se da negdje tvrde i da neće raditi na drugoj mreži ali je ne vidim razlog zašto ne bi mada nisam probao nego sam na svom A1 internetu. Možda bi ipak trebalo biti oprezan pa isprobat prije kupnje.

- Beaconi radi automatski SW upgrade bez pitanja i to odmah kod prvog spajanja i onda u konfigurirano vrijeme. Automatski update se ne može isključiti osim eventualno preko SSH koristeći root account

- Wireless schedule opcije za paljenje/gašenje wifi u određeno vrijeme su sakrivene u web ui, ali ja sam sebi uspio iskonfigurirati nakon rootanja

- Nokia je zamislila opciju ograničavanja neta po mac adresi za određene korisnike ali to radi samo u router modu, a ne i u bridge/AP modu

- Nakon rootanja vidi se da ima nekog Nokijinog bloatwera koji se stalno vrti poput nekakvog Container managera i slično a koji se uopće ne koristi

- Za wifi backhaul koriste se skriveni SSID-ovi koji se ne mogu isključiti (bez rootanja, naravno )

- Security mi općenito nije baš najbolji i ima puno nekakvih backdoorova koji nisu aktivni, ali ne mogu ja baš sve provjeriti. Ne bih preporučio otkrivanje direktno prema internetu nego ipak neki drugi firewall između, recimo ISP-ov router

Ne mogu se sjetit ostalog, a već počinje slijedeća tekma. Ako imate nešto konkretno, pitajte.
ivanr je offline   Reply With Quote