Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.09.2020., 13:17   #1171
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor imik Pregled postova
Više je fulao nego pogodio i kao ima informacije, ali ne može reći non stop. Kao i večina njih lupa bezveze pa nešto pogodi.

Što "lupa"? Točno kaže kada je nešto njegova pretpostavka, a kada je nešto direktno od izvora kojima vjeruje. Prvi je leakao Alder Lake i Sappire Rapids u šestom mj. i sve što je tada rekao se dosad ispostavilo da je istinito (npr. big.LITTLE dizajn za Alder Lake). Također prvi je imao full detaljan leak o Ampereu još u petom mjesecu (pogodio je točno performanse, RTX IO, da će postojati 3090 model koji će koštati 1500USD itd.). Tako da ove izjave da "lupa bezveze" ne drže vodu jer npr. leakat da će Intelov CPU koji izlazi tek u drugoj polovici iduće godine imat big.LITTLE dizajn nema šanse da je to itko mogao samo tako očekivati iz vedra neba, nego baš moraš imati direktno izvore u Intelu (a i sam je rekao da su mu Intel izvori daleko najpouzdaniji u odnosu na sve ostale).

Zadnje izmijenjeno od: Antony. 13.09.2020. u 13:22.
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 13:27   #1172
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma skoro ništa ne može ostati tajna u toj industriji. Znaš skoro sve prije najave...
Previše tu ljudi sudjeluje, od samih kompanija koje dizajniraju čip, tvornica (tsmc/samsung), AiB partnera itd
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 13:32   #1173
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Citiraj:
Autor Antony Pregled postova
Što "lupa"? Točno kaže kada je nešto njegova pretpostavka, a kada je nešto direktno od izvora kojima vjeruje. Prvi je leakao Alder Lake i Sappire Rapids u šestom mj. i sve što je tada rekao se dosad ispostavilo da je istinito (npr. big.LITTLE dizajn za Alder Lake). Također prvi je imao full detaljan leak o Ampereu još u petom mjesecu (pogodio je točno performanse, RTX IO, da će postojati 3090 model koji će koštati 1500USD itd.). Tako da ove izjave da "lupa bezveze" ne drže vodu jer npr. leakat da će Intelov CPU koji izlazi tek u drugoj polovici iduće godine imat big.LITTLE dizajn nema šanse da je to itko mogao samo tako očekivati iz vedra neba, nego baš moraš imati direktno izvore u Intelu (a i sam je rekao da su mu Intel izvori daleko najpouzdaniji u odnosu na sve ostale).
Da svaki video druga priča, naravno da je nešto pogodio. Da ne govorim o novoj AMD grafičkoj već je ispričao par priča pa će valjda jedna biti ispravna.
Sve u svemu rekla, kazala nešto će biti istina.
imik je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 13:50   #1174
Antony
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 69
Citiraj:
Autor imik Pregled postova
Da svaki video druga priča, naravno da je nešto pogodio. Da ne govorim o novoj AMD grafičkoj već je ispričao par priča pa će valjda jedna biti ispravna.
Sve u svemu rekla, kazala nešto će biti istina.

Daj primjere. Kada je u svakom drugom videu mijenjao priču za Alder Lake ili za Ampere? Ovako generičke izjave nemaju smisla.


Za AMD naravno da se "mijenja priča" kako dolaze nove informacije jer nitko nije siguran da li se prijašnje informacije odnose na Navi 21 ili 22 pošto AMD pokušava što je više moguće sačuvati informacije barem dok Ampere reviowovi ne izađu da finaliziraju klokove i specke SKU-ova (a samim time i cijene). Ali je tu također stalno konzistentan jer stalno govori da će najjači Navi 21 SKU biti konkurentan odnosno barem blizu 3080 što se rasterizacijskih performansi tiče.
Antony je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 13:53   #1175
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Radeonke je već godinama najteže pročitati. Još od polarisa i adoredtv-a, nvidia i intel relativno lako, amd cpu još nekako, al sa radeokama svi muku muče. Možda zato što ni oni sami ne znaju s kojom će konfiguracijom van ići relativno blizu izlaska
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 14:28   #1176
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,083
Meni se čini da ovaj put AMD ima dobru taktiku iako vidim da ih se sa svih strana kritizira. Ako je istina ono što kaže Moore law is dead da Radenke dolaze sa zasebnim jezgrama za RT i da će moći konkurirati 3070 i 3080 za manju cijenu uz manju potrošnju, samo trebaju šutit dok Nvidia ne izda kartice koje dolaze u manjim količinama. Potom leakat svoje performance i cijene, koje će biti manje i napraviti će dovoljni hype za svoje kartice. Ponudit će dobru alternativu Nvidijnim karticama kojih ionako nema za kupit
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2020., 14:42   #1177
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
I dok je Ampere na svim mogućim naslovnicama, nVidia u pozadini priprema puno zanimljiviji razvoj ARM situacije.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO Apple već ima takav proizvod koji uredno podržava periferiju, a i kad napokon prebace cijeli MacBook spektar na ARM, pošto im je samo to ostalo na x86 arhitekturi, sumnjam da bude npr. MacBook Pro 16" ARM Edition koštal koju kunu manje od sadašnjih 20.000 kn+ koliko se traži kod nas za osnovni MacBook Pro 16" baziran na Intel i AMD komponentama. iPhone/iPad je ionak glavni proizvod Appleovog ekosustava, dok je sve ostalo u debeloj sjeni, pogotovo njihova klasična prijenosna, a kamoli desktop računala. Ostaje za vidjeti kakav bude daljnji rasplet nVidia + ARM situacije, jer Apple bi se u tom slučaju vrlo brzo i vrlo lako mogel naći u dosta nepovoljnom položaju, jer nVidia se već cijelo desetljeće priprema da im smjesti, pogotovo, jer se obje firme uredno tužakaju uzduž i poprijeko svih mogućih sudova i parnica. Apple bi u slučaju da nVidia uspije u kupnji cjelokupnog ARM portfolia, mogel početi plaćati popratne ARM licence da se čak i u njihovoj "nofci nisu problem" situaciji netko ipak malo zapita koliko im se to zapravo isplati, a to je i više nego idealno za firmu poput nVidije.

Kaj se tiče ostalih proizvođača i njihovog potencijalnog prelaska, pogotovo kad su u pitanju budžet i mainstream laptopi, većina bi se mogla odlučiti na više Chromebook-like modela koji ne moraju nužno koristiti isključivo ARM, već i aktualne i nadolazeće AMD APU modele ili možda čak i Intel Lakefield varijacije na temu, ako baš ne budu ispale zadnji šrot u usporedbi s ostatkom konkurencije. Operativni sustav korišten za takve Chromebook-like modele, za razliku od Apple iOS/Mac OS varijanti, može biti bilo što iz open-source svijeta, pošto danas više ni Microsoft ne bježi od takvih rješenja (1 - 2 - 3 - 4), tim više, jer su dosad dosta doga već prebacili u open-source domenu, a na kraju dana im nije toliko bitno da li netko koristi Windows OS, već da li se općenito koristi nekakvo Microsoft rješenje.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
O da, Apple i Intel su vrlo zajebane firme, ali nisu ništa u usporedbi s nVidijom. Prema zadnjim informacijama, nVidia je spremna dati nofce i dionice za ARM, dok SoftBank (ipak) želi zadržati određeni (vlasnički) udio u ARM-u.

U međuvremenu, Škot i društvo javljalju da Intel Xe GPU modeli samo što nisu kompletno otkazani, dok Raja navodno odlazi iz firme najkasnije krajem rujna. Nažalost, ništa od ovoga nije iznenađujuće.

Nakon svega kaj se odigralo posljednih tjedan-dva dana, više vjerodostojnosti ima u tome, nego u bilo kojim pričama koje Intel plasira.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 06:29   #1178
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 08:22   #1179
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Samo je pitanje vremena kad krene šou s licenciranjem. Uz to, mogli bi postepeno prebaciti sva svoja rješenja (DGX i sl.) isključivo na ARM arhitekturu i kompletno odjebati Intel i AMD.
Citiraj:
Still, nVidia knows that they face an uphill battle in convincing ARM’s traditional customers that nVidia has their best interests at heart.

The ARM deal is less than desirable for the industry as a whole, as ARM has traditionally only sold IP and related core designs, remaining fully divorced from full-scale chip design and sales.

EDIT:

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 14.09.2020. u 09:23.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 13:08   #1180
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,083
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 16:54   #1181
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
Ajmo, stiga je ovaj tester za wattazu koju povlacim iz uticnice. S cim da testiram max potrosnju?
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 16:57   #1182
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,083
Što kažete se isplati uzeti 2070 super za 3000kn?
Neda mi se čekati kraj godine za Ampere ili eventualno sniženje RTX koje mi se čini neće baš doći s obzirom na situaciju.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:03   #1183
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Što kažete se isplati uzeti 2070 super za 3000kn?
Neda mi se čekati kraj godine za Ampere ili eventualno sniženje RTX koje mi se čini neće baš doći s obzirom na situaciju.
Možda će 3060 biti bolja kupnja za istu količinu novaca.
imik je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:14   #1184
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,083
Citiraj:
Autor imik Pregled postova
Možda će 3060 biti bolja kupnja za istu količinu novaca.
Do tada ću vjerovatno promjeniti grafu. To je za dva mjeseca.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:16   #1185
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,451
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
Ajmo, stiga je ovaj tester za wattazu koju povlacim iz uticnice. S cim da testiram max potrosnju?
Proc sa OCCT (small data i AVX), a onda u isto vrijeme grafu sa furmarkom.
Pa javi potrošnju.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:17   #1186
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Neznam koliko je to pametan upgrade posto imas r5 2600 koliko vidim, u bf5 i u ostalim igrama gdje se dobro implementirao dx12/vulkan ce dobro raditi kombinacija ali u dx11 naslovima gdje je bitan single core perf. moglo bi malo kaskati.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:20   #1187
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,471
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Proc sa OCCT (small data i AVX), a onda u isto vrijeme grafu sa furmarkom.
Pa javi potrošnju.
I šta će dobiti s tim? Kakve to veze ima s max potrošnjom sistema u igranju ? Nikad te rezultate neće dobiti u igrama, taman da pokrene dvije instance cyberpunk 2077


Btw pitao na nvidiinom redditu o dobavljivosti 3080 FE kartica u DE i AT, post obrisan od strane admina u roku 5 min kao i svi takvi postovi. Ili ih ima ko blata a ne žele rec ili ih ima na kapaljku pa to još vise kriju, tko će znati...
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:27   #1188
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
ni jedno ni drugo nije razlog za brisanje posta jer je tvoje pitanje legit
vjerojatno da GPU-a ima na kapaljku; kruze priče da je caseking dobio par komada samo FE.
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 17:54   #1189
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,451
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
I šta će dobiti s tim? Kakve to veze ima s max potrošnjom sistema u igranju ? Nikad te rezultate neće dobiti u igrama, taman da pokrene dvije instance cyberpunk 2077


Btw pitao na nvidiinom redditu o dobavljivosti 3080 FE kartica u DE i AT, post obrisan od strane admina u roku 5 min kao i svi takvi postovi. Ili ih ima ko blata a ne žele rec ili ih ima na kapaljku pa to još vise kriju, tko će znati...
Pa stavio sam smajlija na kraju. Tako ce dobit max potrosnju koju u RL nikad nece imat, al eto...
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 18:31   #1190
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,083
Citiraj:
Autor scarzz Pregled postova
Neznam koliko je to pametan upgrade posto imas r5 2600 koliko vidim, u bf5 i u ostalim igrama gdje se dobro implementirao dx12/vulkan ce dobro raditi kombinacija ali u dx11 naslovima gdje je bitan single core perf. moglo bi malo kaskati.
Ok, hvala. Ma samo da dobro radi Arcane dimension sa Ray Tracing shaderom Baš me zanima razlika između 2070 super i 5700 xt u korištenju Rt shadera. Rezultate 5700 xt imam.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 18:56   #1191
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
U Escape From Tarkov (Reserve mapa, Horde scavova u offline modu s bossevima), 3 ekrana, CPU na 5.0GHz, GPU OCan, itd. nisam presa 480-490W recimo (8 port napojna letva mi je puna, znaci spojena su 3 ekrana, komp, laptop punjac, 5port mali switch, USB hub na monitor armsima, itd. Ako treba cijeli setup, raspišem ga.)

OCCT on the other hand rokne i 550-560W vrlo lako kad vrtim razne testove.

Eto vam otprilike što 9900K + 2080Ti (Z trio verzija sa 16gbps memorijom) rade vašem napajanju.

Dakle, netko s i9-10900K i 3080/3090 bi vrlo lako mogao trebati full dobro 750W napajanje, a svi otali ste sejf i sa 650W.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 19:18   #1192
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252


Koznjak ce ugurati NVIDIA-u da bude iduci apple po lovi
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 19:25   #1193
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,451
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova


Koznjak ce ugurati NVIDIA-u da bude iduci apple po lovi
Ne radi ti video, kad ideš na YT, odi na share pa embeded i to kopiraj, evo ovaj tvoj video

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 19:34   #1194
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Evo nam nastavak teme o umjetnoj inteligenciji. U svakom slučaju, daleko je to otišlo u relativno kratkom vremenu. nVidia, kak god se okrene, zadnjih nekoliko godina povlači samo prave poteze.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 19:48   #1195
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ne radi ti video, kad ideš na YT, odi na share pa embeded i to kopiraj, evo ovaj tvoj video

jebga.,.prvi put da shaream video na forumu..nisam znao da tako mora ic, znaci YT tag je od kurca
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 19:53   #1196
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,783
Ma radi, samo od cijelog linka (https://www.youtube.com/watch?v=z67m...ature=emb_logo) staviš samo z67mHq2tVhk&feature=emb_logo u YT i to je to.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 14.09.2020., 20:02   #1197
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,371
Na redditu brisu jer je bilo 100 istih postova o kupnji. Zaključak je bio odi na stranice na dan isporuke i kupi ako ima.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2020., 01:00   #1198
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
A kad sluzbeno krece prodaja??
vex je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2020., 07:39   #1199
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
A kad sluzbeno krece prodaja??
17.09. za 3080, mislim da 15h po našem vremenu.
imik je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2020., 09:11   #1200
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,451
Evo i Škota, nisam još poslušao, samo šeram :

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na