Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 28.09.2021., 15:02   #1
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Čudni pozivi u noć - mobilni uređaj

Ako je fulana tema, bacite me gdje treba, ali imam dosta čudan problem.

Naime ovako (sve što pričam je ono što je meni frendica ispričala), ako nešto ne odgovara ili nije istina, ponavljam, tako sam ja čuo.

Prije nekih 3-4 tjedna je od frendice mama zaprimila čudan poziv u noć. Pošto žena ima godina i nije IT pismena, je prihvatila poziv. Kada je prihvatila poziv, čula je neku ženu koja priča na nekom čudnom jeziku. Mama je govorila "halo, halo.." i tako par puta, na kraju skužila da je greška i prekinula poziv.

Od tog dana, svaku noć dolazi SMS (bez sadržaja) nakon kojeg se iz telefona čuje ista žena kako priča s nekim. Taj SMS u nestane u roku par sekundi (mama je uspjela par puta uhvatiti broj i zapisati ga...).

Znači telefon ne zvoni, nego bez da se itko javi na mobitel iz telefona dolaze glasovi (kao da je aktivan poziv).
U history-u poziva nema.
SMS koji dođe, isto ga nema u history-u smsova.

Kada pogledaš na telefon (kada traje taj "poziv"), telefon je normalno u stand-by, nema aktivan poziv, nema ništa (telefon izgleda kao da se ništa ne dešava).

Jedino riješenje je ugasiti mobitel (koji prekine taj poziv) ali ista priča se dešava drugi dan.

Probali su ići u A1, 2 puta factory reset napravili, nitko ne pomaže. A1 ne vidi taj poziv, factory reset ne pomaže.

Problem je što je na računu došao 1888kn veći račun (pozivi u inozemstvo).

Ideje?

Moje mišljenje. Neki virus koji pute ovog SMS-a trigerira poziv (kao da frendičina mama zove van).

Čudno je što poziva nema, što factory reset ne briše virus (ako virus postoji). Probali su blokirati broj koji se pokaže u SMS-u, ali svaki dan je drugi broj.

Zamislite ženu od 60 godina kako juče glasove u noći (koji dolaze iz telefona) a nikoga u kući nema niti se ona na telefon javila.

Ja ideja nemam i najgore, ovo je scary.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:09   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Nekako mi se čini da je njena SIM kartica klonirana. U tom slučaju jedino rješenje je zatražiti drugu SIM karticu s drugim brojem mobilne usluge.

I nije mi jasno kako A1 ne vidi pozive ako su iste naplatili, naplata se obračunava prema podatku sa servera koji bilježi pozive.
Sinac je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2021., 15:17   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Nekako mi se čini da je njena SIM kartica klonirana. U tom slučaju jedino rješenje je zatražiti drugu SIM karticu s drugim brojem mobilne usluge.

I nije mi jasno kako A1 ne vidi pozive ako su iste naplatili, naplata se obračunava prema podatku sa servera koji bilježi pozive.
Što znači klonirana?

Žena koja je radila na "pultu", kaže da ne vidi taj poziv. Bili su tamo 2 puta.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:29   #4
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,758
Znaci ako zatrazis ispis poziva dobiti ces prazan list? Meni je to ludo nevjerojatno
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 28.09.2021., 15:30   #5
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Znaci ako zatrazis ispis poziva dobiti ces prazan list? Meni je to ludo nevjerojatno
Ne, zatražili su ispis poziva, ali tek ga mogu dobiti kada mjesec završi (tako im je rečeno u A1), to mogu potvrditi, jer sam to čuo na telefonu neki dan.

I vjerojatno će naći taj broj.

Ali što napraviti? Blokirati ga? Izmjeni se svaki dan.

Prije par dana kada su bili u A1, žena na "pultu" jer rekla da ne vidi nikakve pozive prema van trenutno.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 15:35   #6
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,614
neka trazi blokadu poziva prema inozemstvu i neka prijavi slučaj HAKOMu
zgmmax je offline  
Staro 28.09.2021., 15:46   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
neka trazi blokadu poziva prema inozemstvu i neka prijavi slučaj HAKOMu
To su predložili, ali ne igra joj to ulogu, imaju puno rodbine vani i čuju se često.

Mene zanima kako je ovo moguće?

Ne zanima me što će napraviti sljedeće i koga tužiti, mene zanima da li itko zna kako je ovo moguće?

Kako se čuju glasovi iz mobitela bez aktivnog poziva.

Frendica potvrdila da je i ona čula (a nije baš IT nepismena).
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 16:01   #8
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Mene više zanima kako je moguće da je A1 već poslao račun od 1800+kn a još uvijek ne znaju dati ispis poziva... Na temelju čega su onda napravili račun?
__________________
Franf je offline  
Staro 28.09.2021., 16:27   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Mene više zanima kako je moguće da je A1 već poslao račun od 1800+kn a još uvijek ne znaju dati ispis poziva... Na temelju čega su onda napravili račun?
Dobro pitanje.

Saznam ovo. Je li viđeno u A1 aplikaciji ili je račun stvarno stigao.
Mommistake je offline  
Staro 28.09.2021., 16:53   #10
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja bih probao drugu karticu s drugim brojem s kioska s 20kn na računu.. Cisto da se eliminira taj nekakv "virus". Drugo, možda je sms aktivirao automatski poziv prema određenom broju. Sve to naravno nema veze sa idiotskim mentalitetom na balkanu i nemogućnošću provjere poziva prema van ako su naplaćeni. Zamisli, dođe ti račun a ne znaju ti reći koga si zvao. I da nije izdan račun, treba se vidjeti u sistemu

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 28.09.2021. u 17:08.
spawn je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.09.2021., 17:38   #11
Night bird
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varazdin
Postovi: 136
Nisam imao slično iskustvo ali kada sam bio u Njemačkoj i primao normalne pozive s azijskog broja, svaki put mi je kazalo neki drugi broj iz inozemstva od Češke do Kine također tako i za moj broj kad bih zvao dotični. Nakon googlanja sam negdje naišao da to operater radi zbog manje naplate. Ako se dobro sječam to se nije događalo kada sam bio u Hrvatskoj. Neka obrati pažnju na pozivni broj. Pozivi su vjerojatno iz azije a ja bi prvo probao zamijeniti mobitel nekim rezervnim. Samo iz znatiželje, da li se radi o kinezu, Huawei ili nešto slično?
Night bird je offline  
Staro 28.09.2021., 21:58   #12
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Night bird Pregled postova
Samo iz znatiželje, da li se radi o kinezu, Huawei ili nešto slično?
I meni je ovo odmah palo na pamet jer se nedavno pisalo o tome da kineski telefoni u svrhu cenzure mogu slati (vjerojatno i primati) SMS-ove koji su nevidljivi korisniku. Možda je neki exploit tog "featura". Zvuči kao uvod u epizodu Twilight Zone.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline  
Staro 29.09.2021., 08:14   #13
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Radi se o nekom Xiaomi uređaju.

Čuo se jučer s frendicom, u aplikaciji vide potrošnju, već je sada na 1800kn.

Inače mama ima tarifu nekakvu smiješnu (tipa max 100kn mjesečečno).

Ispis poziva će biti kada mjesec završi, tako je dogovoreno.

Jučer pričali o tome:
1. vidjeti što će A1 po tom pitanju napraviti
2. izmjena kartice.
3. test s nekom karticom za 20kn
4. izmjena mobitela
Mommistake je offline  
Staro 29.09.2021., 12:22   #14
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,161
Ne vjerujem da gnjave po IMEI-u mada danas i to nije nemoguće. Čim prije novi SIM i test.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline  
Staro 29.09.2021., 13:29   #15
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Što znači klonirana?

Žena koja je radila na "pultu", kaže da ne vidi taj poziv. Bili su tamo 2 puta.
Kloniranje SIM kartice znači da se napravi identična kopija SIM kartice.

https://drfone.wondershare.com/phone...-sim-card.html
https://www.mobiledit.com/sim-cloning

Klonirana SIM kartica ne spaja se na istu mrežu kao originalna kartica ako se nalazi negdje u inozemstvu. Znači klonirana SIM kartica može u inozemstvu raditi i samo "lokalne" pozive, recimo netko u nekom selu u Burundiju zove svog susjeda, ali se to na mobilnoj mreži vidi kao roaming i poziv u inozemstvo s obzirom da se radi o SIM kartici hrvatskog mobilnog operatera. To bi mogao biti i razlog zašto A1 teta "na pultu" ne vidi uspostavljene pozive već samo trošak koji joj je isporučio burundijski server.
Sinac je offline  
Staro 29.09.2021., 13:43   #16
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Naše kartice je jako teško ,skoro pa nemoguće klonirati. Moraš fizički imat sim kod sebe i profi tool koji razbija enkripciju 64k i 128k kartica, a takvih toolova možeš nabrojiti na prste.
spawn je offline  
Staro 29.09.2021., 13:49   #17
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Hmm.. Ok, znači gotovo nemoguće.

Fizički, ta kartica je u tom mobitelu već jedno dulje vrijeme, tako da nije do toga.

Mislim da je situacija sljedeća. Broj negdje iscurio, bez obzira na factory reset i nešto treće, ekipa koja radi sranja ima broj.

Broj dobiva SMS koji nekako stavlja neki malware/virus u mobitel, upali poziv prema van i zove te nabija lovu.

I tako svaki puta.

Ono što je čudno u svemu tome, što taj tko to radi ima od toga? A1 kupi svu kremu, ne?
I kako je moguće da poziv traje a nije vidljiv na mobitelu niti u history-u?
Mommistake je offline  
Staro 29.09.2021., 13:51   #18
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Naše kartice je jako teško ,skoro pa nemoguće klonirati. Moraš fizički imat sim kod sebe i profi tool koji razbija enkripciju 64k i 128k kartica, a takvih toolova možeš nabrojiti na prste.
Vidi drugi link koji sam postavio i tamo kaže:
With this tool, you will no longer need obsolete and unreliable Faraday bags. You can clone original SIM card of the phone being investigated even without knowing the PIN or create new SIM cards with any ICCID or just format your SIM card to renew for the next use. You are also able to connect multiple SIM card readers at the same time.

Tko garantira da netko nije našao kakav backdoor s kojim sam mobitel pošalje sve potrebne podatke za kloniranje SIM kartice?


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Hmm.. Ok, znači gotovo nemoguće.

Fizički, ta kartica je u tom mobitelu već jedno dulje vrijeme, tako da nije do toga.

Mislim da je situacija sljedeća. Broj negdje iscurio, bez obzira na factory reset i nešto treće, ekipa koja radi sranja ima broj.

Broj dobiva SMS koji nekako stavlja neki malware/virus u mobitel, upali poziv prema van i zove te nabija lovu.

I tako svaki puta.

Ono što je čudno u svemu tome, što taj tko to radi ima od toga? A1 kupi svu kremu, ne?
I kako je moguće da poziv traje a nije vidljiv na mobitelu niti u history-u?
Broj ne znači ništa bez odgovarajuće SIM kartice jer se broj mobilnog operatera pridruži određenoj SIM kartici. Zato mi ovo s neregistriranim pozivima izgleda kao da je SIM kartica na neki način klonirana i stvara se trošak.
Sinac je offline  
Staro 29.09.2021., 13:52   #19
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Ako u A1 ne vide da je uspostavljen poziv, a uredno je naplaćen po meni odmah prijava i A1 i Hakomu da je doslo do nekog abusa/hakiranja/virusa. Jel dok tvoja frendica sve istestira racun ce porasti na 5hiljada kuna. Treba uzeti u obzir da postoji velika šansa da ce tvoja frendica/njena mama morati taj racun i platiti na kraju.
Master_Hrc je offline  
Staro 29.09.2021., 14:41   #20
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Vjerojatno je virus sama instalirala jer je nasjela na neku od onih poruka koji vode na aplikaciju neku

Ne mogu vidjeti poziv do kraja tekućeg mjeseca

Sve će vidjeti kad se račun kreira garant
buljaka je online  
Staro 29.09.2021., 14:52   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Vjerojatno je virus sama instalirala jer je nasjela na neku od onih poruka koji vode na aplikaciju neku

Ne mogu vidjeti poziv do kraja tekućeg mjeseca

Sve će vidjeti kad se račun kreira garant
Tako je.
Mommistake je offline  
Staro 29.09.2021., 15:15   #22
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Ostaje problem kako to da factory reset nije maknuo taj maliciozni softver?
Da se nije vratio iz nekog backupa poslije, s googlea ili odnekud?
Ili da nije mobitel nabavljen iz nekog čudnog izvora s neoriginalnim friziranim softverom?
c-shadow je offline  
Staro 29.09.2021., 15:32   #23
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Vidi drugi link koji sam postavio i tamo kaže:
With this tool, you will no longer need obsolete and unreliable Faraday bags. You can clone original SIM card of the phone being investigated even without knowing the PIN or create new SIM cards with any ICCID or just format your SIM card to renew for the next use. You are also able to connect multiple SIM card readers at the same time.

Tko garantira da netko nije našao kakav backdoor s kojim sam mobitel pošalje sve potrebne podatke za kloniranje SIM kartice?
Za kloniranje je potreban IMSI i KI.U tesktu e piše koju verziju sima mogu klonirati. KI je danas kriptiran i ne može se iščitati ničim. Može se sim 128v1 ali i za to treba kontakt s operaterom i znanje te fizicki kontakt sa simom. Nekad davno se moglo, ja sam na 1 praznu multisim stavio 2 broja naših operatera i šaltao u meniju telefona.

Ali nikad ne kažem nikad, sve što čovjek izmisli, čovjek i razbije pa tako i enkripciju.

Svejedno je ovo zanimljiv slučaj, zanima me što je uzrok. Trebalo bi staviti sim u neki dumb phone također pa vidjeti da li se isto dešava
spawn je offline  
Staro 29.09.2021., 18:23   #24
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
S obzirom da se to događa u noći...je li joj palo na pamet da ugasi mobitel kroz noć?

Prije nego krenu u napad ovi "što ako je neka hitna situacija..."
Nema te hitne situacije koja će me probuditi, a pogotovo takava u kojoj bi ja bio koristan kad me se probudi usred noći
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline  
Staro 29.09.2021., 19:18   #25
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Jeste probali instalirati aviru i kaspersky i odvrtiti?
FRipper je offline  
Staro 29.09.2021., 19:33   #26
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Mobitel joj je zaražen virusom ili je napravila nekakvu preplatu, unijela broj na nekoj web stranici ili slično.
Ne vide ispis poziva jer to nije ispis poziva već usluga s dodanom vrijednošću, najčešće sumnjivi i kontroverzni Dimoco Europe GmbH

Već sada na Moj A1 možeš vidjeti pod "Potrošnja" što se dogodilo.

Ja sam A1 slao prigovor za jednu stariju susjedu kojoj je tako skinuto 1000kn mjesečno.
Koja "je osvojila Iphone" a "samo je unijela svoj broj mobitela" na neku web stranicu.
Ljudi, pogotovo stariji su naivni, evo ti mog prigovora (pisao u njeno ime):

Citiraj:
Poštovani,
ovim putem podnosim prigovor na račun za mjesec *** na broju ***. Gdje mi je naplaćena usluga od 1590,87kn za uslugu „Dimoco Europe GmbH“ koja nije izvršena niti dobivena.

Sve je počelo sa obavijesti da sam 999.999 posjetioc i da sam osvojila Iphone ali moram instalirati aplikaciju. Aplikacija nije ništa napravila, ja sam je odmah i deinstalirala. Nigdje nije bilo navedeno da se usluga naplaćuje. Kasnije sam primila SMS samo s nekom poveznicom koju je preglednik Google Chrome ocijenio kao virus, nikakvom uputom za gašenje ili ključnom riječi STOP, niti obavijesti da sam preplaćena na nešto, da će usluga biti naplaćena i po kojoj cijeni.

Ovim putem tražim blokiranje, odnosno gašenje navedene usluge s posebnom vrijednošću (koju nisam u mogućnosti sama ugasiti) kao i da zbog svega navedenog račune za mjesec listopad i studeni umanjite za **** , odnosno umanjite sljedeći generirani račun za iznos od ***. U **** mi je do sada naplaćeno *** te ulažem prigovor i za taj iznos.
Nakon mog prigovora A1 je odobrio povrat cijelukupnog iznosa, kontaktirao "Dimoco Europe GmbH" koji je izjavio da su oni posrednici da je ona "uvijek mogla otkazati pretplatu na HR 0800 203 311 " i koji je ipak vratio novac A1, A1 blokirao joj mogućnost "usluga s dodanom vrijednosti" na broj, te je sam A1 naveo da je prijavio slučaj HAKOM-u na postupanje.
Usput sam rekao susjedi da ne bude više naivna, da ne klikće na oglase da je osvojila Iphone ili neke tablete za mršavljanje ili na oglase da je Mate Rimac preporuča ulaganje i samo neka unese broj mobitela...

EDIT:
Inače je na Googleu za Dimoco bilo preko 1000 recenzija od 1 zvjedice kako su ljudi prevareni (ne znam gdje su nestale), sada su samo na nekim web stranicama, i uvijek slične priče, poziv usred noći, skidanje novaca, sms odjednom primanje, nigdje informacije kako se odjaviti, članci u njemačkim, europskim portalima kako su ljudi prevareni, nemoguće otkazati itd
https://praxistipps.chip.de/dimoco-a...so-gehts_49197

__________________
.

Zadnje izmijenjeno od: Ag008. 29.09.2021. u 19:45.
Ag008 je offline  
Staro 29.09.2021., 19:47   #27
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
S obzirom da se to događa u noći...je li joj palo na pamet da ugasi mobitel kroz noć?

Prije nego krenu u napad ovi "što ako je neka hitna situacija..."
Nema te hitne situacije koja će me probuditi, a pogotovo takava u kojoj bi ja bio koristan kad me se probudi usred noći
Palo je, ali to ne riješava problem.

Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
Jeste probali instalirati aviru i kaspersky i odvrtiti?
Nije, dobra ideja, hvala.

Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
/cut
Hvala na ovome, proslijeđujem.
Mommistake je offline  
Staro 29.09.2021., 20:00   #28
microsoft66
Premium
Moj komp
 
microsoft66's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: VK
Postovi: 1,185
I onda kazu ma uzmi pretplatu to je zakon. Nema tog virusa koji ce meni skinit 1.8 kn sa kartice a ne 1800
microsoft66 je offline  
Staro 29.09.2021., 20:02   #29
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Taj DIMOCO je gotovo svake godine u objavama HAKOM-a, raznim inspekcijskim nadzorima i ta tvrtka uporno ponavlja isto, gotovo sam 99.99% siguran da je ovdje slučaj o istome jer priča podsjeća na sve ovo.
https://www.hakom.hr/hr/zbog-mogucih...m-tarifom/6136

Citiraj:
ZAGREB, 14. veljače 2018. - Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokreće inspekcijski nadzor nad tvrtkom DIMOCO, operatorom usluga s posebnom tarifom, a na temelju prijava korisnika zbog mogućih prijevarnih radnji.
HAKOM-u je prijavljen zavaravajući pokušaj nagovaranja korisnika da aktiviraju uslugu na način da im se na uređajima prikaže informacija kako je isti zaražen s više računalnih virusa, zbog čijih je uklanjanja potrebno instalirati određenu aplikaciju, a čime su se korisnici zapravo upućivali na slanje SMS poruka na kratki SMS kod, a što izaziva neplanirane i neželjene troškove.
Zanimljivo da nakon mojeg dobrog prigovora A1 (A1 je bez moje intervencije radio grupnu prijavu zajedno s Tele2 prema DIMOCO radi zavaravajuće prakse Dimoco) pa je ponovno HAKOM čak naložio kompletno blokiranje usluge koje DIMOCO pruža 2020.
A oni samo nakon mjesec dana otvorili novi broj telefona i istu praksu nastavili

https://www.hakom.hr/UserDocsImages/...O-20200525.pdf

Citiraj:
Zagreb, 25. svibnja 2020.

Nalaže se operatoru iz točke I. da u svom sustavu odjavi sve korisnike koji su koristili usluge
na pretplatu na predmetnom kratkom SMS kodu

Utvrđuje se da operator usluga s posebnom tarifom DIMOCO Europe GmbH, Campus 21,
Europaring F15/302, 2345 Brunn am Gebirge, Austrija, nije postupao sukladno članku 43.
Pravilnika o načinu i uvjetima obavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga i to
na način da nije ispravno pružao uslugu s posebnom tarifom na kratkom SMS kodu 860086

Nalaže se operatorima mreže pokretnih elektroničkih komunikacija Hrvatskom Telekomu d.d.
iz Zagreba, A1 Hrvatska d.o.o. iz Zagreba i Tele2 d.o.o. iz Zagreba kod kojih je aktiviran
kratki SMS kod 860086 obvezan povrat potrošenih sredstava svim korisnicima usluga na
kratkom SMS kodu 860086 koji su uputili prigovor operatoru na neosnovanu naplatu usluga
s posebnom tarifom za vrijeme do donošenja ovog rješenja.


Inspektor elektroničkih komunikacija zaprimio je prijave krajnjih korisnika u kojima su korisnici
tvrdili da nisu aktivirali uslugu na kratkom SMS kodu 860086. S obzirom da su informacije korisnika
bile nejasne i nepotpune, inspektor je prije pokretanja inspekcijskog nadzora zatražio od DIMOCOa Europe GmbH, Campus 21, Europaring F15/302, 2345 Brunn am Gebirge, Austrija (dalje:
DIMOCO) kojem je dodijeljen predmetni kratki SMS kod, dostavu ispisa iz sustava za korisnike koji
su uputili prijavu kako bi utvrdio je li došlo do kršenja Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN
br. 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14 i 72/17; dalje: ZEK) i Pravilnika o načinu i uvjetima obavljanja
djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga (NN br. 154/11, 149/13, 82/14, 24/15, 42/16
i 68/19; dalje: Pravilnik).

Nakon zaprimljenih ispisa, za dio korisnika utvrđeno je da nije ispravno implementirana obveza iz
članka 48. stavka 10. točke 4. Pravilnika koja propisuje da je operator usluge s posebnom tarifom
obvezan besplatno obavijestiti krajnjeg korisnika o potrošnji za svaku pojedinačnu uslugu s
posebnom tarifom (jednokratnu ili pretplatničku) koju krajnji korisnik koristi i to za svakih potrošenih
150,00 kuna ili za svakih naplaćenih 30 SMS/MMS poruka, ovisno koja okolnost nastupi ranije te je
obvezan u obavijesti uz iznos potrošenog za uslugu zatražiti i SMS/MMS potvrdu za daljnje
korištenje usluge.

Nadalje, DIMOCO je u dostavljenom očitovanju dostavio i opis usluge u kojem je naveo da korisnik
pretplatom na uslugu ostvaruje pravo na sudjelovanje u natjecateljskom kvizu. S obzirom da iz samog
očitovanje nije bilo jasno o kakvoj se usluzi radi, odnosno radi li se o pretplatničkoj usluzi u kojoj
korisnik dobiva pristup određenom sadržaju kojeg može koristiti ili se radi o natjecateljskom kvizu
koji uključuje i nagrade inspektor je procijenio da usluga nije dovoljno transparentno oglašavana, a
što je obveza po članku 43. stavak 3. točka 3. Pravilnika
Nakon ponovljenog traženja detaljnog opisa usluge, DIMOCO isto dostavlja te je utvrđeno da se radi
o uslugama koje pozivaju korisnika na osvajanje nagrade, u konkretnom slučaju osvajanje pokretnog
telefona, ali na način da se pretplati na uslugu unutar koje dobiva pristup određenim sadržajima. S
obzirom da se navedena usluga može okarakterizirati i kao nagradna igra, istu nije dozvoljeno pružati
na kratkom SMS kodu 860086 jer su Planom numeriranja (NN 129/15 i 124/19; dalje: Plan) kratki
SMS kodovi 86xxxx određeni za usluge zabavnog sadržaja, dok je za nagradne igre određeno da se
koriste kratki SMS kodovi 60xxx. Dodatno, pružanje nagradnih igri uređeno je i Pravilnikom o
priređivanju nagradnih igara (NN br. 8/2010

Nadalje, s obzirom da je u provedenom inspekcijskom nadzoru utvrđeno kršenje obveza iz članka 48.
stavka 10. točke 4. Pravilnika vezano za obavještavanje korisnika o potrošnji te zaprimanju potvrde
za daljnju naplatu od strane krajnjeg korisnika, a istovremeno usluge koje su pružane krajnjim
korisnicima nisu bile u skladu ni s Pravilnikom odnosno njegovim člankom 43. stavkom 3. točkom
3. kao ni s Planom i ostalim propisima inspektor je odlučio sukladno izreci, a ne postupanje po istoj
povlači izricanje upravne mjere.
__________________
.

Zadnje izmijenjeno od: Ag008. 29.09.2021. u 20:12.
Ag008 je offline  
Staro 30.09.2021., 05:01   #30
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
Citiraj:
Autor microsoft66 Pregled postova
I onda kazu ma uzmi pretplatu to je zakon. Nema tog virusa koji ce meni skinit 1.8 kn sa kartice a ne 1800
pa ako si na preplati, može zatražiti da imaš limit koji kada jednom dosegneš
da ti ugase mogućnost daljnjeg trošenja.
ja sam recimo na bonbon preplati koja iznosi 70kn mjesečno, a zatražio sam da mi je limit 80kn. znači dodatnih 10kn... tako da nema brige

zato je moj dobronamjeran savjet da stavite limit na broj, onaj limit do kojeg ste voljni trošiti svaki mjesec.
chief_wolfinjo je online  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na