Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.04.2014., 23:40   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Raijintek Rhea, Zelos & Pallas

Danijel je testirao još tri Raijinitek hladnjaka.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 08:13   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Skoro se zagrcnuh kavom ovako rano ujutro, pa ovaj Zelos je kandidat za fejl godine, pa kakve su to brojke pobogu
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2014., 08:23   #3
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Ocjena Zelosa 60% mi se čini previsokim s obzirom da je to hladnjak od 170 kn koji je lošiji od Intelovog stocka. Može malo pojašnjenje principa ocjenjivanja?
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 08:35   #4
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Pitaj lektora, mislim da mu se omakla šestica dok je htio napisati trojku
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 09:30   #5
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,353
Meni se čini da se samo omakla šestica i da je tu višak.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 09:36   #6
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Ocjena Zelosa 60% mi se čini previsokim s obzirom da je to hladnjak od 170 kn koji je lošiji od Intelovog stocka. Može malo pojašnjenje principa ocjenjivanja?
A cuj, tisi je, multisocket je, a za nekakvog ce Celerona biti dovoljan. Jedino ta cijena i dalje malo bode u oci, da je u rangu cijene Intel hladnjaka ocjena bi bila i malo visa. 60% je fer.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 09:39   #7
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
@Razer
iskreno se nadam da je ovdje u pitanju bakrena verzija stock intela
domis je online   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 09:55   #8
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
je, moš mislit...
Ne vidim nijedan dobar razlog za mijenjanje stoka na celeronima. Tih je dovoljno, bar ono što sam ja čuo tako da davati ovoliku lovu za tu fejlčinu je čisti mazohizam
tor je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 10:19   #9
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Članak je ok, ali je malo fulana cijela tematika testiranja

Rhea, imam ju doma, na i5 4440

nije uopce bučna i s razlogom sam ju metnuo na proc, za navedeni procesor je odlična, smanjila je temperature cc 15C i pošto ima 4pin konektor samo se u biosu metne silent mod i komp je nečujan. Normalno da je bučna kada ide na takav procesor za koji uopče niti nije namjenjena Nije potrebna na haswellu al opet nije ni loša na njima...

Zalos, nemam ga, ali po nekoj mojoj logici, tko bu takav proc na tim taktovima metao u htpc, tj kako ga uopce bude metnuo? Mislim da navedeni uopce nije za nikakvo ocanje i ja bi ga testirao sa nekim AMD-om jer mi više vuce na taj tip hladnjaka, na nešto poput AMD APU serije. Kako bi onda se ponašao? jer, amd hladnjaci su bučni i on je prava zamjena za njih a ne intele

Raijintek je fulao kod rhee da nije metnuo podrsku za amd, jer bi lijepo tako zamjenila hladnjake tipa Spire Kepler i lijepo bi se upasala na 750k/760k/itd... Dok je kod zelosa fulao to što ga je radio i za intela, to je trebalo po meni napraviti samo za AMD

p.s. da li ste bacili testove sa drugom nekom pastom? da li ima neki test, da se vidi kakva je pk1?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 11:41   #10
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Ja bi rekao da je ocjena realna, ajmo reći da je =<49% jednaka nekakvoj ocjeni od "1", a ovih 60% bi po tome bila nekakva "2". Dakle (jedva) prolazna ocjena, to je OK
Matth€w je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.04.2014., 16:33   #11
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
Članak je ok, ali je malo fulana cijela tematika testiranja

Rhea, imam ju doma, na i5 4440

nije uopce bučna i s razlogom sam ju metnuo na proc, za navedeni procesor je odlična, smanjila je temperature cc 15C i pošto ima 4pin konektor samo se u biosu metne silent mod i komp je nečujan. Normalno da je bučna kada ide na takav procesor za koji uopče niti nije namjenjena Nije potrebna na haswellu al opet nije ni loša na njima...

Zalos, nemam ga, ali po nekoj mojoj logici, tko bu takav proc na tim taktovima metao u htpc, tj kako ga uopce bude metnuo? Mislim da navedeni uopce nije za nikakvo ocanje i ja bi ga testirao sa nekim AMD-om jer mi više vuce na taj tip hladnjaka, na nešto poput AMD APU serije. Kako bi onda se ponašao? jer, amd hladnjaci su bučni i on je prava zamjena za njih a ne intele

Raijintek je fulao kod rhee da nije metnuo podrsku za amd, jer bi lijepo tako zamjenila hladnjake tipa Spire Kepler i lijepo bi se upasala na 750k/760k/itd... Dok je kod zelosa fulao to što ga je radio i za intela, to je trebalo po meni napraviti samo za AMD

p.s. da li ste bacili testove sa drugom nekom pastom? da li ima neki test, da se vidi kakva je pk1?
Komentar na mjestu pa evo i odgovora. Prvo nisam bio u mogućnosti dobiti drugi procesor na test. Ne može nama Asbis dat novi zapakirani procesor pa da im mi nakon što smo istestirali hladnjake kažemo "hvala, evo mi smo gotovi nama više ne treba" Tako da smo zbilja ograničeni s te strane. Vjeruj mi, meni nije problem napraviti temeljiti test ako imam resurse za to

Krešo je sugerirao da ugasim HT što nisam napravio. Zašto? Zato jer s ugašenim HT-om opet nemaš nikakvu referencu. Niti imaš temperature jednog 4770K, nit imaš temperature neke i5-ice kao što je 4670K. i7-ice imaju 2 MB cachea više koji doprinose dodatnom zagrijavanju procesora. Dalje, napon nisam mogao spustiti jer je dosta loš primjerak pa ne ide baš ispod 1.05V za tu frekvenciju. Ovako barem znaš kako hladi 4770K

No, ovo je sve irelevantno. Nije bitno da li je Rhea ohladila procesor na 80°C ili na 70°C, isto kako nije bitno da li je Zelos hladio na 92°C ili 75°C. Kao polazišnu i referentnu točku imaš stock hladnjak, koji je testiran kao i svi ostali hladnjaci. Tako da je stock imao load temperature u 50-icama, Zelos bi i dalje kaskao, logično. Rhea je po meni hladnjak na mjestu, i nešto nižu ocjenu je dobila iz razloga što nije kompatibilna sa AMD-ovim procesorima. To je hladnjak koji služi kao vrlo solidna zamjena za stock hladnjak po prihvatljivoj cijeni.

Buka s druge strane je subjektivna. Da, Rhein ventilator je tih u nekakvom Silent modu, ali koja je poanta testa ako ja ne probam kako se hladnjak ponaša prilikom većeg opterećenja pri čemu će on svoj ventilator morati zavrtjeti na maksimalnom broju okretaja, i samim time vidjeti kakva je njegova buka pri tome? Ok ti ga držiš na Silent modu, netko ga možda ne drži (iz ovog ili onog razloga), prilikom čega je bučan. Ruku na srce, Raijintekovi ventilatori su jako loši, i naravno da su na nekom Silent modu ili 7V tihi. Gotovo svaki vent je tih na 7V (čak je i Delta na 7V izdržljiva), no bitno je istaknuti kolika je maksimalna buka tog ventilatora.

Zelos na AMD-u? Ako bi bio idealan za AMD-a, onda bi trebali napisati na kutiji da je hladnjak idealan za AMD-ove APU procesore, jer je ne kutiji Rhee lijepo istaknuto kako je "dizajniran za sve moderne Intelove procesore" Jedino zašto bi Zelos možda bolje sjedio na AMD-u je to što AMD nema problema s neravninom IHS-a. No opet, u članku sam naveo kako je nasjedanje bilo prihvatljivo, što se očitovalo u otisku (koje sam najiskrenije zaboravio fotkati u žurbi), ali i na dodir tijela hladnjaka.

Sve u svemu, nedvojbeno je da je Rhea pogodnija za neki i3 ili i5, a Zelos za nekog Celerona, Pentiuma ili i3, to sam i naveo u članku. No kakav je to test ako neću iscjediti mast iz nekog komada hardvera da vidim kako se ponaša u najgorim uvjetima? Mislim da je svima jasno nakon čitanja članka da su to umjetno dobivene temperature, i da ih nitko nikad neće vidjeti u praksi. Pa vjerojatno ni u slučaju da stvarno muči procesor nekom aplikacijom. Koliki je postotak ljudi koji tjera Prime95 svaki dan iz zabave? Koliki je postotak ljudi koji će držati svog Celerona/Pentiuma/Core i3 na maksimalnom opterećenju svaki dan? Onaj tko će tako mrcvariti procesor (pod mrcvariti ne mislim na Prime nego na aplikativni softver) će kupiti otključanog Core i5 ili Core i7, hladnjak za njih i onda će lijepo imati prilike uzeti temperature dobivene iz jednog ovakvog članka kao referencu

Još jedna stvar... da se Zelos prodaje za nekih 120kn, to bila bi posve druga priča. Neki ljudi će dati određene novce kako bi dobili tih hladnjak/vent. Da se Zelosov vent vrti na jedno 1200 rpm, to bi čak i za najveće noise-freakove bilo po kriteriju dead-silent. Ovako imaš hladnjak koji je lošiji od stocka za 170kn. I tu priča staje. Kao što je Matthew gore rekao, nisam mu opet mogao ni dati manje od 50, ali isto tako ne ni puno više. Plus, kao što sam naveo imaš Kozutija za iste pare koji je dosta bolji. Zašto je bolji, a praktički je istih dimenzija kao Zelos? Ne samo da je istih dimenzija, nego heatsink ima manje "mesa" od ovog. Kozuti je prema tome jednostavno superiornije konstruiran proizvod. A bogami ni Rhea prema njemu nije bogzna kako bolja. Vidiš kako kad pogledaš malo u dubinu stvari izgledaju na kraju?

U vezi paste... ovo je bio test hladnjaka, pa nisam vidio smisla raditi dupli test hladnjaka s dvije paste. Ako želite test termalnih pasti, recite pa ćemo vidjeti da li možemo napraviti po tom pitanju. A Prolimatech PK-1 je pasta koja spada u sam vrh ponude. U rangu sa Noctuinom NT-H1.

@ domis - da, bakrena verzija stocka, koja dolazi sa i5-icama i i7-icama. Mislio sam da sam to naveo u članku...

Zadnje izmijenjeno od: Razer. 25.04.2014. u 16:50.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 19:53   #12
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Razumijem ja to

I nisam ja hvalio raijintek Ja samo kazem po svojem nekom logičnom mišljenju za što bi se trebali koristiti i kako ta dva mala njesra hladnjaka

Na AMD sam isključivo mislio jer su njihovi stock hladnjaci druga priča od intela i znatno su bučniji, te neke logike i ima da se metne na amd kada intelov je sasvim dovoljan za ove svoje slabije proceve. Tipa netko slaže HTPC konficu sa amdom, tj APU FM2 socketom i gore hoce neki hladnjak jer su stock bučni. Zelos tu ima po meni jedinu prednost i jedino je tu ok. Jer eto tih je Ali eto opet je tu ono, cifra koliko on dođe i sve u svemu kako je već i rečeno, nema taj hladnjak nikakve logike Al šta ćeš...

Rhea i Zelos su za mene veliki promašaj od Raijinteka, i moglo se to bolje i drugačije napraviti, te da bude i neke koristi od njih.

Ali što je je, volio bi neki test kako se ponaša Zelos na amdu
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 22:22   #13
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
..Ako želite test termalnih pasti, recite pa ćemo vidjeti da li možemo napraviti po tom pitanju. A Prolimatech PK-1 je pasta koja spada u sam vrh ponude. U rangu sa Noctuinom NT-H1....
Želimo

Ostatak tvog posta sam onako usput pročita

Sad iden škicnit članak/recenziju.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 22:39   #14
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Jel ikad neka komponenta dobila <50%? Ne vidim smisao onda ovakvog raspona ocjena, i slazem se s torom, kupnja ovog kulera nema logike ni za koji procesor i ni u kojoj situaciji.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 22:48   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Koliko god ovo bilo možda nisko, recimo ja nisam zadovoljan s ocjenjivanjem zadnjih godinu dvije sigurno. 80% tesiranog hardvera dobije iznad 85% ocjene i/ili Recomended/Grand Prix ocjenu. Mislim ono, nije moguće da je sav taj hardver toliko dobar. Treba ocjenjivanje pooštriti jer sve te preporuke nemaju smisla i težine. Tako da apsolutno podržavam



U vezi testa pasti, mene recimo zanima koliko bi loša bila neka masa tipa grafitna mast u odnosu na "paste". A ako se dobro sjećam, nekad davno sam gledao neki roundup termalnih pasti i bila je usporedba sa zubnom pastom, i rezultat je bio iznenađujuć
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2014., 22:53   #16
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Eto da im pomognem u testiranju, ja šaljem zubnu pastu

BTW na ovaj citat "Dakle, radi se o aftermarket hladnjaku koji je lošiji od Intelovog stock hladnjaka za gotovo 5 stupnjeva. I to smo doživjeli." - sam odvalija.
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 00:37   #17
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Želimo
Uvaženo Trenutno kod sebe imam Prolimatech PK-1, Noctua NT-H1, Arctic MX-4. Koje bi još željeli vidjeti?

Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Jel ikad neka komponenta dobila <50%? Ne vidim smisao onda ovakvog raspona ocjena, i slazem se s torom, kupnja ovog kulera nema logike ni za koji procesor i ni u kojoj situaciji.
Mislim da nije. Sustav je zastario; a i kad se radio, kreator je očito imao nešto drugo na umu. Bude novi sustav.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Koliko god ovo bilo možda nisko, recimo ja nisam zadovoljan s ocjenjivanjem zadnjih godinu dvije sigurno. 80% tesiranog hardvera dobije iznad 85% ocjene i/ili Recomended/Grand Prix ocjenu. Mislim ono, nije moguće da je sav taj hardver toliko dobar. Treba ocjenjivanje pooštriti jer sve te preporuke nemaju smisla i težine. Tako da apsolutno podržavam
Uvaženo. Za ostalo se trebate obratiti upravi, ja sam tu biciklom

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
U vezi testa pasti, mene recimo zanima koliko bi loša bila neka masa tipa grafitna mast u odnosu na "paste". A ako se dobro sjećam, nekad davno sam gledao neki roundup termalnih pasti i bila je usporedba sa zubnom pastom, i rezultat je bio iznenađujuć
Eto, probat ćemo i zubnu pastu...još koja želja?

Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
BTW na ovaj citat "Dakle, radi se o aftermarket hladnjaku koji je lošiji od Intelovog stock hladnjaka za gotovo 5 stupnjeva. I to smo doživjeli." - sam odvalija.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 00:45   #18
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Eto, probat ćemo i zubnu pastu...još koja želja?
ementaler, edamac, trapist, varaždinec
posni sir, svježi

domis je online   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 02:03   #19
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
može i slanine (kosana mast )
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 03:39   #20
kreatinko
Premium
Moj komp
 
kreatinko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 192
Ubaci i Ceramique 2(baš me zanima jel šta bolja od stare Ceramique paste)
kreatinko je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 08:53   #21
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Citiraj:
Autor Razer Pregled postova
Uvaženo Trenutno kod sebe imam Prolimatech PK-1, Noctua NT-H1, Arctic MX-4. Koje bi još željeli vidjeti?

MX-2, Zalman STG1 i neke low end tipa Spire te mozda i Raijintek-ovu koja dolazi sa hladnjacima?

FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2014., 12:34   #22
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
Testirani cooleri su low profile, više namijenjeni za slabija ili htpc računala. Ono što bi se meni svidjelo je ipak neka usporedba sa coolerima tipa ultra 120 extreme ili super mega tj. starom gardom, tako da ih čovjek po kvaliteti hlađenja može negdje smjestiti.
iggi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na