Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.10.2010., 23:58   #1
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
(riješeno) Driveri i nekoliko pitanja

1.) Dakle nakon šta sam snimio windovs zanima me koje sve drivere trebam staviti. Ja sam stavio samo za grafičku karticu i zvuk..treba li još koji?!
2.) Pri snimanju windovsa napravio sam dvije particije, da li ih je moguće vratiti u jednu particiju, a da ih ne formatiram, neki program?!
3.) Hdd od 40 Gb, Pat-a priključak, sam spojio na Master device, ako želim drugi Hdd spojiti, njega spajam na Slave device?! i što trebam točno podesiti u biosu, ja sam stavio sve "Auto"?!

Ovo je nekoliko extra "početnićkih" pitanja, ali kad nešto radiš prvi put, nevolim se praviti pametan već želim potvrditi sve moje sumnje. Neki će se nasmijati ovome, ali molim da netko odgovori, hvala na odgovoru
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 03:24   #2
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886



1.Chipset
2.Grafika
3.Audio
4.LAN
5...
6...
7...



2.Mozes, baci oko na Hiren's BootCD (tu imas xyz alata za rad sa particijama i slicno), iako ako si bas pocetnik u svemu jos jednom idi u install os-a pa tamo to odmah kreiraj kako zelis!
Iako ti je bolje da je hard podijeljen na dvije particije.
3.U principu, namjestis jumper na disku spojis ga na odgovarajuce mjesto na kabelu i mora sljakat..
-->
1. Instaliras sve drajvere koji su ti potrebni..
Npr. osnovno (bez perifernih gluparija i slicno)..



1.Chipset
2.Grafika
3.Audio
4.LAN
5...
6...
7...



2.Mozes, baci oko na Hiren's BootCD (tu imas xyz alata za rad sa particijama i slicno), iako ako si bas pocetnik u svemu jos jednom idi u install os-a pa tamo to odmah kreiraj kako zelis!
Iako ti je bolje da je hard podijeljen na dvije particije.
3.U principu, namjestis jumper na disku spojis ga na odgovarajuce mjesto na kabelu i mora sljakat..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2010., 05:04   #3
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
O kojima windowsima govorimo ? windows 7 koristi ažuriranje koje skoro sve napravi samo, pod uvjetom da nemaš prastari hardver.

Ispuni moj komp za pomoć ubuduće!
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 09:13   #4
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Windovs xp Sp 3, konfiguracija:
-Cpu intel 2.4 GHz
-Ati radeon 9200 SE 128 MB
-512 MB DDR ram-a
-MCChips M950....neka osnovna konfiguracija, sad neznam kako vi ovo kategorizirate, al pretpostavljam da vam je ovo prastara
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 12:16   #5
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor hardflat Pregled postova
O kojima windowsima govorimo ? windows 7 koristi ažuriranje koje skoro sve napravi samo, pod uvjetom da nemaš prastari hardver.
Opet lupetanja..
Po ko zna koji put da se ljudi tijese da predju na windows 7, iz razloga sto on sve "SAM" instalira i nije potrebno nista radit..
Znaci install OS-a, i onda "sve cetiri u zrak"?
Dosta ih jos to ne kuzi ali dobro.
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 13:51   #6
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Jel ima neki tutorial, ili šta već za jumper na drugom hdd kojeg spajam..jumper je stavljen na one dvije nožice, nisam ga nikad mjenjao. E sad da li ga treba razmjestit i gdje?! Hvala na odgovoru
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 14:09   #7
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ovisi koji hdd imaš. Na nekima se mora namjestit jumper (nacrtano na naljepnicu diska ili piše kod pinova), a na drugima samo makneš sve jumpere. Sve ti je napisano na disku.
Ako misliš išta pametnih imat na prvom disku, ostavi dvije particije, tako da ne izgubiš ništa ako windoze prdnu.
Nakon instalacije windoza prvo i staliraj drivere chipseta (cd koji dobiješ s pločom ili s neta), onda drivere za grafu, pa zvuk i sve ostalo. Kad to sve završiš, napravi si image sistemskog diska pomoću Acronisa. Slijedeči reinstall windoza će ti trajat 15-ak minuta na taj način.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 14:19   #8
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Hvala ti, tako sam i ja mislio, trebala mi je samo neka potvrda u vezi drivera, a šta se tiče hdd, Pat-a priključak, imao sam od 40GB hdd na kojemu su windovsi i sve normalno ide..sad kad sam dodao drugi hdd na "Slave device" neželi mi se učitat windovs xp već dođe do ekrana "Analyzing network mdia type..." i onda se odbrojava

EDIT:

Zapravo kad spojim cd-rom ili drugi hdd, crvena ledica od hard diska počne svijetliti cijelo vrijeme?!?!?!? i neželi se učitati windovs xp

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 17.10.2010. u 16:29. Razlog: spajanje postova
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 14:34   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Neželi jer si nešto pogriješio:
- na svakom IDE kanalu (priključku) mogu biti dva uređaja primmary i secondary
- na hdd - u imaš pin(ove) kojim određuješ hoće li biti primmary ili secondary
- nađi na netu ovisno koji su hdd u pitanju tumačenje kako treba postaviti ako nije označeno na samom hdd
- po pravilu prilikom spajanja jedan kraj ide u mobo, drugi kraj kabela je primmary a onaj u sredini je secondary
- nakon šta ovo gore odradiš treba u BIOS - u detektirat oba hdd, provjerit da su prepoznati prema željenom (koji je primmary a koji secondary) i na kraju tu promjenu snimit (obično F10)

EDIT:

"crvena ledica od hard diska počne svijetliti cijelo vrijeme?" obično znači da si kabel okrenio naopako, koristiš one šroteks kabele koji nemaju ispupčenje gdje treba, pogledaj gdje je pin1

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 17.10.2010. u 16:30. Razlog: spajanje postova
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 14:50   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Na IDE/(P)ATA/UDMA hardu je pin1 uvijek onaj najbliži priključku za napajanje (molex konektor), dok je na kabelu označen drugom bojom (najčešće crvenom).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2010., 18:56   #11
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Teorija:
Dakle na Master device mi se nalazi Pat-a, hdd WD 400 40 Gb, kratkospojnik ide na pinove 5 i 6 jer je master device, a na Slave device bih postavio Quantum Fireball Plus LM 15 GB, kod njega je Slave device na pinovima 3 i 4 gdje stavim kratkospojnik, onda bih trebao ući u Bios i naštimati, Bios bi mi ih trebao prepoznati i tako

Kod mene:
1.) Postavim to sve tako, prilikom paljenja kompa odmah mi se upali crvena led dioda od hard diska i neprestano svijetli, dođe do Biosa i ne prepozna niti Master device niti Slave devica, zatim se pojavi neko kao odbrojavanje
2.) ostavim ovaj hdd koji mi je master device uključen, onda ide sve normalno, kada uključim cd-rom opet ista stvar..upali se crvena lampica i svijetli non stop i nemože prepoznati u biosu?!?

Da li ja nešto krivo radim(spajam) il je moguće da je taj drugi hard disk i cd rom neispravni?!
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 21:25   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Sve je moguće, platiš pivce nekom i pomogne ti razrješit misteriju.
Bilo je ploća i hdd - ova koje se neslažu najbolje pa treba tražit rješenje.
Jedno od rješenja je da na hdd - ovima postaviš CS (cable select) a "koji je koji" vidi 4. crticu iz #10 posta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2010., 22:08   #13
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
ali nerazumijem kad uštekam drugi hdd neće da prepozna ni prvi ni drugi, a stavio sam onu opciju da računalo samo odredi koji je Master, a koji Slave device..al eto neda mi se sa tim zezat sad, ja ću njega sastaviti, glavno neka radi. Pa drugom prilikom, ako mi se bude dalo il budem ima prilike ispitat ove hard diskove i tako..sa vrimena na vrime nać ćemo već neko rješenje, hvala vam svima na pomoći
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 16:33   #14
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
BIOS nema veze s time i ta opcija "auto" služi za detekciju uređaja, ali ne i prioriteta. Kad na jednom IDE kabelu imaš dva uređaja, jedan MORA biti master dok drugi MORA biti slave. Na svakom uređaju imaš opciju i cable select što znači da će u tom slučaju uređaj na kraju kabela biti automatski master, a ovaj u sredini slave. Dakle, ili jedan stavi na master, a drugi na slave, ili oba stavi na cable select. Treće opcije nema.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 18:28   #15
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Prvo sam stavio kratkospojnik, jedan na master pinove, drugi na slave pinove...neće! onda sam stavio oba na cable select opet neće!..ovih dana ću dovest "seoskog majstora" pa neka on to pogleda, pa vam javim ako rješimo problem..puno hvala na pomoći
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2010., 18:48   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Onda mijenjaj IDE kabel...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2010., 15:21   #17
ivano_007
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Split
Postovi: 27
Zamjenio sam IDE kabele, stavio jedan hdd na jedan kabel, drugi hdd na drugi IDE kabel, poštelovao jumpere i sve radi ko zingerica Problem riješen!
ivano_007 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na