Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2018., 13:28   #1
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Mikrotik+TP-Link Repeater

Imam Mikrotik wAP koji je postavljen na vanjski zid kuće i spojen je kabelom na ruter Fritzbox. Fritzbox ja koristim, a mikrotik je za kuću preko puta. Mreže su odvojene.

Sve to radi, ali u kući preko puta(mikrotik mreža) je slab signal i vidim da se uređaji stalno diskonektuju pa opet konektuju i tako unedogled. Pokušavam dodati TP-Link repeater (WA 850RE). Naravno, neće!!!
Prvo sam pokušao preko WPS tipke, i to se sve odradi. Lampice na TP-Linku svijetle kao da su povezani, Mikrotik ga vidi, ponekad mu dodijeli ip adresu i tad mogu pristupiti TP-link sučelju ali samo ako sam spojen na Mikrotik. Ako se neki uređaj pokuša spojiti na TP-Link, nemože. I onda sve poludi i nema ništa dok ne isključim TP-Link.
Pokušao sam i ručno konfigurirati repeater, ali opet problem. Repeater je ispravan i testiran na drugom ruteru preko wps tipke.
Računam da treba nešto odraditi na Mikrotiku. WDS sam stavljao na "dynamic" i "dynamic mesh". Nije pomoglo.
Mikrotik je na defaultnim postavkama. Samo sam dodao wifi šifru.


Ako netko zna što treba napraviti bilo bi dobro da malo objasni. Nisam neki "mrežni ninđa" pa mi treba pomoć.


Dodatni problem je što ovaj wAP ima samo jedan WAN/LAN koji je sad normalno WAN pa mu nemogu pristupiti sa računala (laptop nemam). Dakle, ništa od Winboxa i Terminala. Sve radim kroz WebFig sa Android telefona. Imam TikApp. I ako nešto smrdam, i budem ga morao ručno resetirati, moraću se penjati na zid kuće da bih došao do njega. Odmah ispod krova je

Zadnje izmijenjeno od: frezer. 28.05.2018. u 13:30. Razlog: nemam pojma otkud ovi linkovi
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2018., 13:52   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,063
mikrotikov wds radi samo sa ostalim mikrotik uređajima. tebi treba čisti ap-client mod.
uzmeš jedan takav isti mikrotik, i digneš bridge između njih. i onda kabelom spojiš po želji , možeš i taj tplink već kad ga imaš.
jp_rv je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2018., 17:33   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A jesi našao uređaj, to zovemo šteker igračke ... interne antene ...

1. i osnovno, zaboravi da postoji WPS, konfig treba odraditi ručno.
2. koliko je udaljen taj repeter od tika ?
(ako je predaleko onda će se ponavljati disconnect / connect priča)
3. u repeteru fiksno podesi Network (Lan) da bude u istom mrežnom segmentu šta tik dodjeljuje klijentima
4. sad repeter "spoji" na WiFi Tika (ssid, pass)
5. uključi Extended network
6. Access control prebaci na Off

Ako rezultat bude isti / slični, trebaš nabaviti uređaj (možda još jedan isti Tik) kojim ćeš pokriti link između kuća, a unutar 2. kuće trebaš "normalan AP za klijente.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2018., 19:43   #4
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Ok. Hvala na odgovorima.
Znam da je ovaj TP-Link igračka, ali eto, našao se pri ruci.
Pokušaćemo večeras ovu tvoju kombinaciju.
Što se tiče udaljenosti, tu nema problema jer konfiguraciju pokušavam napraviti u neposrednoj blizini. U stvarnosti bi TP-Link bio na mjestu gdje je prilično dobar signal. Nema čak ni fizičkih prepreka ako izuzmemo panel od vrata.
Ovo "Extended network" i "Access control" je na TP-Linku ili Mikrotiku?
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2018., 20:16   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Sve se odnosi na TP-Linka, prije nego kreneš po gornjim koracima provjeri da je u repeter modu rada (zadnja hw verzija to ima).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2018., 22:20   #6
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Pokušao i opet problemi ali ima napretka. Uređaji se povežu ali ne mogu na internet.

Onih opcija koje si naveo u mom tp-linku nema. Imam verziju hardwera 1.20 i zadnji dostupni firmware. DHCP na tp-linku je na "off". Ako je dhcp na "Auto" nema konekcije na Tik. Dakle, TP-Link se poveže sa Tikom i mogu sa računala pristupiti sučelju Tika. Računalo(192.168.88.202)je povezano na TP-link(192.168.88.201) i postavio sam fiksne adrese.
Koji bi mod wirelessa na Tiku trebao biti? Sada je "AP bridge"?






frezer je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2018., 10:02   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Aha, kod nekih TP-Linkova ima greška u pameti pa iako se klijent spoji ne prolazi promet,
srećom ima rješenje, nije po knjizi / pravilu ali radi.
Pretpostavljam da je Tik dobro konfiguriran i "zna" koji je gl. router tj. Gateway cijele mreže.

Trebaš još napraviti:
- na Tiku skrati DHCP Server pool da završava do npr. 192.168.88.200

- ostalo na "igrački", pod Network - Lan
Static IP (već je)
IP=192.168.88.201 (već je)
Subnet=255.255.255.0 (već je)
Gateway= ip adresa Tika (vjerojatno 192.168.88.1) ili unesi ip gl. routera (vjerojatno 192.168.1.1)

- e sad gdje je štos, Network - DHCP
DHCP Server=Enable
Pool Start=192.168.88.202, End=192.168.88.250
Address Lease Time=5 (ako je to doma sa malom fluktacijom klijenata može biti veći br., npr. 30
Default Gateway=IP Tika (vidi napomenu poviše)
DNS1=IP Tika
DNS2=8.8.8.8

Na ovaj način će stvar raditi, javi rezultat
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2018., 13:30   #8
frezer
Premium
Moj komp
 
frezer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Šibenik
Postovi: 460
Evo ga, napokon radi. Naveo si me na dobar put. Evo što sam stavio:
-Na Tiku sam DHCP stavio od 192.168.88.200-192.168.88.254

-Na "igrački" DHCP od 192.168.88.11-192.168.88.199 (prvih 10 je rezervirao Tik-mislim)
-Za Default Gateway je ip od Tika 192.168.88.1 (ip od glavnog rutera 192.168.178.1 mi ne dopušta staviti-kaže "Bad gateway")


Uglavnom, funkcionira
Jedino, na status kartici TP-Linka i dalje stoji da nije na internetu kako je i na slici iz gornjeg posta. Ne zabrinjavam se previše dok radi.


Zanimljivo mi je što mogu i sa svoje Fritzbox mreže pristupiti Mikrotiku preko Winboxa ili ako kliknem na poveznicu u Fritzboxu.

Hvala na pomoći

Zadnje izmijenjeno od: frezer. 29.05.2018. u 14:19. Razlog: dodan tekst
frezer je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2018., 14:51   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Bitno da radi, provjeri još jednom da se DHCP Pool - ovi ne preklapaju (na Tiku i na igrački).
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na