Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 27.05.2006., 14:51   #31
Sand
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG Travno
Postovi: 332
Takoer se slažem da je OpenOffice već postao moćna alternativa MS Officu. I doma ga koristim, i u mojoj firmi sam se zalago, te kod 4 novih kompova što smo dobili svi imaju original XP, a na njima openoffice. Koriste se za ništa osim interneta i uredskih sitnih poslova.
Sand je offline  
Staro 27.05.2006., 14:51   #32
h3lld
Disturbed
Moj komp
 
h3lld's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Bogu Iza Nogu
Postovi: 1,420
Opalo je piratsko trziste programa i igrica ( evo ja imam gw+ekspnanzija=600kn), ali je znatno poraslo trziste divxa, dvda... i raznih derivata u raznim formatima... sto pokazuje da su se ljudi ili zasitili novih hit igara koje se izbacuju svakih 2-3 tjedna ili je nas standard toliko porastao da imamo 400kn za originale, sto sumnjam. Ja imam piratske windowse, office i vecinu programa koje rabim, jer recimo nisam lud da platim 40000kn za autodesk 3d map 2006 ako ga mogu nabaviti ovako.. jer ja te novce jednostavno nemam, da je cijenja prihvatljivija razmislio bi i o kupnji originalnog softvera ali ovako... kao sto se reklo, za kucnu uporabu je po meni piratski softwer ok, jer ti ne dobijas nikakav profit od njega, ali u tvrtkama gdje se pomocu tog softwera stjece zarada, logicno je da se taj softver plati.. toliko od mene...
__________________
-potpis-
h3lld je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2006., 01:20   #33
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Kada bi se u naredne 4 godine ona smanjila za samo 10%, otvorilo bi se 14.600 novih radnih mjesta, domaća IT industrija zaradila bi 990 milijuna američkih dolara više, a država bi zabilježila 350 milijuna dolara više poreznih prihoda.


ljudi jesam ja jedini kojem ove brojke ne drze vodu?

1) 14.600 radnih mjesta. To je vise nego ima INA npr.... na tvu su rekli da bi se otvorila u HR.

2) ajmo reci da ima 1 milijon racunala u HR, koja godisnje potrose 1000$ na hr software. u 10 godina je to 10. milijardi dolara, 10 % od toga je 1 milijarda dolara. jesam ja lud da bi milijon racunala u 10 godina u hr potrosilo 10.000$ na sw? zaboravio sam namjerno 4 godine jer gledam ovo kao dugorocnu investiciju. doduse znam da aplikacije za firme kostaju pun k para ali takve aplikacije najcesce neidu na sva racunala u firmi niti bih u milijon racunala rekao da su bas sva u firmama.

rado bih da mi netko obrazlozi ovo...

sto se tice piratluka tu se nema sta raspravljati. ako zaradujes od sofware na bilo koji nacin trebao bi ga i platiti. pod zaradujem mislim na firme i osobe koje ga koriste na bilo koji nacin za posao pa makar to bilo pisanje dokumenata ili slanje e-maila.
msvrtan je offline  
Staro 31.05.2006., 10:30   #34
Shinichi
Taiketsu Master
 
Shinichi's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Suzuka, Japan
Postovi: 150
Baš sam čitao na T-portalu:

U Hrvatskoj 57 posto piratskog softvera

BSA je predstavio ovogodišnju studiju o stopama piratskog softvera u Hrvatskoj. Nastavlja se trend opadanja stope piratskog softvera. Trenutno je 57 posto softvera instaliranog na osobna računala ilegalno tj. piratsko

BSA (Business Software Alliance) Hrvatska predstavio je rezultate studije naručene od IDC Adriaticsa o stopi piratskog softvera u Hrvatskoj te usporedio našu zemlju s regijom i europskim te svjetskim prosjekom. Istraživanje se odnosilo samo na osobna računala, zbog pretpostavke da visoko specijalizirani serveri koriste isto toliko specijalizirani softver koji je ili nemoguće nabaviti ilegalno ili se u ilegalnom obliku ne može koristiti. Prema procjeni IDC-a, 57 posto hrvatskih računala ima instaliran ilegalni softver. Prosjek regije (Srednja i Istočna Europa) je 69 posto, što Hrvatsku stavlja na šesto mjesto u regiji po postotku korištenja ilegalnog softvera. U užoj regiji ispred nas su samo Mađarska (42 posto) i Slovenija (50 posto), slijede nas Bosna i Hercegovina (69 posto), Makedonija (70 posto), Bugarska (71 posto), Rumunjska (72 posto), Albanija (76 posto) i Srbija i Crna Gora (81 posto). Izneseni podaci se odnose na 2005. godinu.

Iako kod nas postoji trend smanjivanja stope piratskog softvera, izračunata šteta koju trpe proizvođači softvera u Hrvatskoj je ipak za milijun dolara veća od 2004. godine i iznosi 51 milijun američkih dolara. Razlog ovoj pojavi je rast hrvatskoj IT tržišta.


Bojan Stipić iz Microsofta, Igor Križevan iz IDC-a, Mladen Vukmir iz BSA i Aladar Urbanke iz HSM Informatike


Piratstvo je u padu u cijelom svijetu pa su čak i bastioni ilegalnog softvera poput Kine, Rusije i Indije zabilježile pad udjela piratskog softvera, Kina i Rusija za -4 posto, a Indija -2 posto. Ilegalan softver je i dalje instaliran na preko 80 posto računala u tim zemljama. Zemlja s najmanje ilegalnog softvera je SAD gdje je on instaliran na 21 posto računala.

Mladen Vukmir iz BSA naglasio je da su izuzetno zadovoljni promjenom klime u Hrvatskoj gdje se prestaje propagirati ilegalan softver i gdje ljudi uviđaju prednosti legalno kupljenih programa. Upravo je takva klima najviše zaslužna za smanjivanje udjela ilegalno instaliranog softvera, drugi čimbenici su porast prodaje brand name računala koja dolaze s operativnim sustavom i napori vlade i udruge BSA da represivnim mjerama ukažu na neispravnost krađe intelektualnog vlasništva.

-----------

Nekako sam se iznenadio za postotak. Mislio sam da je veći.
Shinichi je offline  
Staro 31.05.2006., 10:34   #35
Shinichi
Taiketsu Master
 
Shinichi's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Suzuka, Japan
Postovi: 150
Citiraj:
Autor bluntafari
Baš to! Više se isplati skinuti nešto s neta i eventualno pljunuti 20 kn za 512 paket nego davati lovu i natezati se s nekim tamo piratom koji će ti to sve spržiti na neki šugavi no name cd/dvd.
Sve ovisi kakvog imaš pirata.
Shinichi je offline  
Staro 04.06.2006., 01:06   #36
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Asterix Web Shop

Meni vecina kupljenih igara piratskim putem sluzi kao DEMO, a ne dugorocna zabava, pa zato ne smatram da bi ih trebao kupit :-) Nemam net vezu da skidam pravi demo, kada mi se igra svidi kupim orginal (ne cesto, ali npr. F1C, Aquanox, Half Life i jos par uglavnom starijih igara ).
Pirati nikako ne izumiru, barem ne u BiH, jer tip koji je vlasnik gore navedenog shopa je kupio novu Mecu za kesh, otisao na godisnji u Egipat i nije jedan od radnika u svojoj vlastitoj firmi sto ce reci da je GAZDA.
Programi tipa ACAD, 3DS Max ..... nisu namjenjeni za kucnu upotrebu i stoga imaju primjerenu cijenu. Dobar primjer drugima je Maya Learning Edition (ili tako nekako) koja je zakinuta za neke napredne mogucnost, ali daje uvid u funkcionalnost software-a i omogucava osnovnu funkcionalnost (sto je sasvim dovoljno ako ste kucni korisnik). Takodjer tu je software koji je precjenjen kao sto je MS Office, koji budimo realni ne vrijedi 3k KN. Pogledajno sto sve dobijemo: word procesor, program za obradu tablicnih podataka, uredjivanje baza podataka ... i josh neku sicu sto zapravo nikako nemoze opravdati tolike krznene zivotinjice :-)
danij3l je offline  
Staro 04.06.2006., 03:24   #37
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Citiraj:
Autor iveumag
btw kakve su kazne za piratere
nepitaj...boli glava....evo ukratko...

1 mp3 pjesma -> 45kn

1500 pjesama+cca 100xxx filmova+cca 500 pc igrica+150 psx igrica+cca 1200 divx+50tak programa (windowsi,office,corel.....)

me izaslo 50,000 eurica iliti godinu dana zatvora ili 2 god uvjetne (na cemu sam sada) + 2 kompa

najskuplje kazne su od microsoft-a!!!

za one koje ih prvi put uhvate,dobivaju 100% uvjetnu,sada godinu ili dvije ili tri ovisi o cifri za koju ste okrivljeni...takoder dobijete i trajne papire u mup-u : bonker2 a cemu to sve? hm...zarade bas i nekeko nisam imao,sve je to bilo lila...stalna ulaganja...a nista ostavljanja za poslje....

PIRATSTVO-DOBRA STVAR KADA TI TREBA NESTO
ALI,BAVITI SE S TIME...NIKADA I NIKAKO!!!!!
FRipper je offline  
Staro 04.06.2006., 10:57   #38
zovi5
Premium
 
Datum registracije: Jul 2003
Lokacija: Đakovo
Postovi: 134
Citiraj:
Autor FRipper
nepitaj...boli glava....evo ukratko...

1 mp3 pjesma -> 45kn

1500 pjesama+cca 100xxx filmova+cca 500 pc igrica+150 psx igrica+cca 1200 divx+50tak programa (windowsi,office,corel.....)

me izaslo 50,000 eurica iliti godinu dana zatvora ili 2 god uvjetne (na cemu sam sada) + 2 kompa

najskuplje kazne su od microsoft-a!!!

za one koje ih prvi put uhvate,dobivaju 100% uvjetnu,sada godinu ili dvije ili tri ovisi o cifri za koju ste okrivljeni...takoder dobijete i trajne papire u mup-u : bonker2 a cemu to sve? hm...zarade bas i nekeko nisam imao,sve je to bilo lila...stalna ulaganja...a nista ostavljanja za poslje....

PIRATSTVO-DOBRA STVAR KADA TI TREBA NESTO
ALI,BAVITI SE S TIME...NIKADA I NIKAKO!!!!!


fino su te sklepali : giljotin
__________________
ASRock 939dual-sata2--2x512 TwinMoss
3200+ athlon 64--PoW 7600 gt 256 mb
160 gb seagate-Nec3540a - Antec P150
zovi5 je offline  
Staro 05.06.2006., 14:47   #39
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Fripper - a kako su te uhvatili/skuzili/gdje si se oglašavao?
Gabre je offline  
Staro 05.06.2006., 16:22   #40
iveumag
zippo61_junior
 
iveumag's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Umag
Postovi: 1,296
Dok originali ne budu na cijeni pirata piratsvo je u procvatu poslije će počet truljeti
iveumag je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2006., 17:29   #41
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
Moram se uključiti u ovu temu. Rasprava o stopi piraterije je uredu. Rasprava o tome što se isplati ili ne je isto OK.
Ali, molim bez spominjanja konkretnih imena programa ili igara, pogotovo u smislu ja imam ali nisam kupio nego…Isticanje cijena pojedinog programa i rasprava o tome jel to fer cijena ili ne, za kućnog ili poslovnog korisnika, isto tako spada u dozvoljene diskusije. Samo bez dodavanja osobnog štiha tim raspravama, nikoga ne zanima koliko tko ima doma ilegalnih ili legalnih programa.
I pogotovo, osobne kalvarije pojedinca koji su se opekli ne ulaze u temo ovog forma. Cijena tih opeklina je javna stvar, samo bez dubljih ulaženja u to kako, kada, gdje i zašto.
tor je offline  
Staro 21.06.2006., 09:57   #42
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Ono što masa mora skužiti je to da danas za sve imaju freeware alternative...Barem za većinu...Pričam o home userima..Ono malo programa koji vam trebaju ili su vam zgodniji od freeware riješenja valja platiti..
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline  
Staro 12.02.2007., 15:41   #43
CoreDownloader
Skidaj se do kraja ;-)
Moj komp
 
CoreDownloader's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Tunguzija
Postovi: 158
Da, dali je razlika ako sada recimo skinem igricu s neta (torrent) i držim ju na compu (znači samo za mene) ili tu istu igricu skinem pa ju prodajem...
Znači pitanje bi možda bilo ...dali je piratsvo skinuti samo za sebe i nedjeliti ju..ili prodavati isto...ili je možda obadvoje...(kazne su iste??, dali te za istu stvar mogu optužiti)
#2 - Dali je isto ako imam nesto na kompu, ili na cdu...
Tako da znam, vjerovatno mnogo usera misli da je skidanje za vlastite potrebe dozvoljeno..sto sam i ja mislio do sada..no vjerovatno cu mijenjati misljenje..
for friper ..a ako se smije znat..kako su te ulovili
__________________
Bez linkova u sigu.
CoreDownloader je offline  
Staro 12.02.2007., 16:04   #44
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor CoreDownloader Pregled postova
Da, dali je razlika ako sada recimo skinem igricu s neta (torrent) i držim ju na compu (znači samo za mene) ili tu istu igricu skinem pa ju prodajem...
Znači pitanje bi možda bilo ...dali je piratsvo skinuti samo za sebe i nedjeliti ju..ili prodavati isto...ili je možda obadvoje...(kazne su iste??, dali te za istu stvar mogu optužiti)
pa zasto dizes mrtve ?!?!!?
danij3l je offline  
Staro 12.02.2007., 16:07   #45
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Skidanje za vlastite potrebe isto nije dozvoljeno, ali se tretira drugačije od prodavanja tog istog materijala.
BSA i MUP lovaju vecinom pirate, tesko da ce napadati "obicne" ljude.

E,da - Digao si temu staru 8 mjeseci
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline  
Staro 12.02.2007., 16:11   #46
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Pozdrav..evo da i ja malo uključim,neću duljiti..

Mislim osobno da nema člana ovog foruma,uključujući i moderatore,koji ne posjeduje,ili je barem bio u doticaju sa nekim ilegalnim primjerkom,bilo softvera za cpu,bilo nekakvih mp3ca,audio cda,divxa..i tako dalje..prema tome rasprava na tu temu mi se čini posve besmislena..

Druga stvar..piratstvo je istina,u padu,koliko surfam newsima,još uvijek ih se par velikih drži,jasno imena zabranjena iznositi,ali izgleda da nakon one famozne zadnje zapljene MUP-a i oni dolaze polako pameti..
Ne bi se složio da je do pada došlo zato što su se poduzeća,tj pravne osobe prosvijetlile i počele plaćati licence..vidite,po meni problem je dvojak..nije isto kupiti licencu,platiti ju 1000,2000kn pa ju snimiti na 10 računala i vozi..to je po meni piratstvo..da se tako kupuju licence,kako mi pričamo..za svaku pravnu osobu jedna,pa taj Microsoft bi bankrotirao..prava poduzeća,u pravilu bi trebala za svako računalo imati install cd sa serialom i bok..a ne kupiti za 2K kuna i snimiti na svaki komp u firmi,bilo njih 5 ili 50..meni je to pila naopako..

I zadnje..što se igara tiče..oduvijek su original igre skupe,pogotovo ako se zna da monopol na našem tržištu softvera,odnosno prodavaonica ima Algoritam..osobno,nemam ništa protiv njih,čest sam gost,kupujem katkad originale kad mi se koja igra svidi..i to je to..ionako se ne igram preveč..bit svega je..dok se ne uspostavi nekakva ravnoteža na našem tržištu..dok se ne otvore barem 3 nazovimo ih lanca softvera..koja će međusobno konkurirati..sve do tada će cijene igara biti 300,400kn..umjesto eventualno 200,300kn..i to je puno,ali je pomak..

Kako kod nas,tako je to i vani..samo manje izraženo zbog standarda i eura odnosno dolara..netko u RH za 400kn kupi or.igru..drugi jede pola mjeseca za te novce i hrani obitelj..a u EU je to koliko 50tak eura..smijalica,ništa..
thedream je offline  
Staro 12.02.2007., 17:12   #47
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,943
Ma je...
tor je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na