Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.07.2010., 13:25   #1
bluefluid
Premium
Moj komp
 
bluefluid's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VG
Postovi: 1,756
Fotoni umjesto elektrona?

Evo malo zanimljivosti:

Intel Milestone Confirms Light Beams Can Replace Electronic Signals in the Future

Citiraj:
Intel Corporation today announced an important advance in the quest to use light beams to replace the use of electrons to carry data in and around computers. The company has developed a research prototype representing the world's first silicon-based optical data connection with integrated lasers. The link can move data over longer distances and many times faster than today's copper technology; up to 50 gigabits of data per second. This is the equivalent of an entire HD movie being transmitted each second.
Izvor: techpowerup

Intel Milestone Confirms Light Beams Can Replace Electronic Signals

Citiraj:
Intel Corporation today announced an important advance in the quest to use light beams to replace the use of electrons to carry data in and around computers. With the technology behind it Intel sees this as a replacement for connectors such as USB 3.0.

They already reached 50 Gbps with this new Photonics link. The prototype is composed of a transmitter chip, which merges the beams of four 12.5 Gbps lasers, as well as a receiver chip tasked with separating them and directing them into photon detectors. Said detectors then convert the data back into electrical signals.
Izvor: guru3d

<object width="660" height="405">


<embed src="http://www.youtube.com/v/vz3DaACN_54&hl=en_US&fs=1?border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="405"></object>

Zadnje izmijenjeno od: bluefluid. 28.07.2010. u 13:42. Razlog: http://www.pcekspert.com/news/20100728.html#58937
bluefluid je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 13:47   #2
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Vrlo važno za veće udaljenosti, a i optički signal ima svoje prenosti nad el. (brzina, nema el. mag indukcije - danas se uz visokonaponske vodove zajedno ugrađuju i optički kabeli upravo zbog toga, i još mnogo toga). Slaba točka takvih sustava su modulatori, točnije rečeno pretvarači nekog el. signala u optički.
FujiLim je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.07.2010., 13:47   #3
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
Nek se prvo okane silicija,pa mozemo pricat .

"Already, experimental diamond transistors have been clocked at 81GHz."
(http://www.geek.com/articles/chips/8...ated-20030827/)

2003. godina,gdje je to tek danas doslo .

Ali u svakom slucaju zanimljiva ideja,vidijet cemo gdje ce se to moci zapravo iskoristiti!
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 16:59   #4
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor blue#13 Pregled postova
Nek se prvo okane silicija,pa mozemo pricat .

"Already, experimental diamond transistors have been clocked at 81GHz."
(http://www.geek.com/articles/chips/8...ated-20030827/)

2003. godina,gdje je to tek danas doslo .

Ali u svakom slucaju zanimljiva ideja,vidijet cemo gdje ce se to moci zapravo iskoristiti!
To je iz razdoblja dok je još bio aktualan instrukcijski paralelizam, danas se koristi thread level paralelizam.

Tako da povećavanje takta do XX GHz i sve dublji cjevovodi nemaju prevelikog smisla više, samo nas očekuje sve više i više jezgri uz blago povećanje takta (u odnosu na eru nortvuda i preskota), koje je vidljivo i nakon prelaska sa core2 brandiranih procesora na iX, taktovi su se neznačajno povećali, dok je core2 imao puno manje taktove u odnosu na npr preskote (e2160 vs preskot 3.4).

Naravno, ovo je tek početak TLPa, i mislim da ćemo puno prije doživjeti fotonsko prenošenje informacija nego TLP@80GHz

EDIT: prije TLP@80jezgri@2GHz neg to.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 17:26   #5
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
Ma smisao je da bi napravili tranzistore od superdijamanta (uzgajaju se tj. proizvode se u pogonima za proizvodnju industrijskih dijamanata,mogu se napravit svakakvih oblika i velicina) tj npravit wafer od superdijamanta,on bi kao takav,bolje provodio struju,te bi mogao raditi na temperaturama preko 500c,sad zamisli X6,i7 na 500c,mogao bi doseci taktove 10Ghz+ ,i radili bi ko beba...Iako imat proc na 300-600c nebi bas imalo nekog smisla al hajde dobro .
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 20:16   #6
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Citiraj:
Autor blue#13 Pregled postova
Ma smisao je da bi napravili tranzistore od superdijamanta (uzgajaju se tj. proizvode se u pogonima za proizvodnju industrijskih dijamanata,mogu se napravit svakakvih oblika i velicina) tj npravit wafer od superdijamanta,on bi kao takav,bolje provodio struju,te bi mogao raditi na temperaturama preko 500c,sad zamisli X6,i7 na 500c,mogao bi doseci taktove 10Ghz+ ,i radili bi ko beba...Iako imat proc na 300-600c nebi bas imalo nekog smisla al hajde dobro .
Cijeli ovaj dio nema smisla. Na čemu si ?
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 22:14   #7
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
A to sam ubacio sam sebi kontradikciju,samo da se vidi,kolke su mogucnosti naspram silicija...
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2010., 22:33   #8
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor Bullet1 Pregled postova
Cijeli ovaj dio nema smisla. Na čemu si ?
Mlad je, pogle mu sig

Citiraj:
Autor blue#13 Pregled postova
A to sam ubacio sam sebi kontradikciju,samo da se vidi,kolke su mogucnosti naspram silicija...
Nemoj sam sebe pokopavat
Ak te toliko zanima tema a ne znaš gotovo ništa o njoj (osim činjenice iz 2003 o dijamantnim swarovski procesorima ) informiraj se radije.

Ja sam ti naveo ILP i TLP, googlanjem ćeš neminovno naći puno više podataka nego što ti itko može reći, a da ne spominjem da je kod TLPa OpenSPARC neizostavno štivo
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2010., 01:04   #9
FujiLim
Premium
 
FujiLim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: -
Postovi: 103
Jeli itko uopće pogledao/pročitao članak ??
FujiLim je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2010., 03:34   #10
amilo1538
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Solin
Postovi: 44
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Jeli itko uopće pogledao/pročitao članak ??


Mislim da ne.
amilo1538 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.07.2010., 07:03   #11
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor FujiLim Pregled postova
Jeli itko uopće pogledao/pročitao članak ??
Ja nisam niti komentirao članak. Note that
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na