Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2023., 12:56   #1
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Arrow AP za kamp

Hello ekipa...trebam preporuku dobrog AP-a za montazu na otvorenom...situacija je da frend ima auto kamp 80x80m, 4g ruter mu stoji u garazi na prozoru i domet mu je trenutno los pa mu treba neki AP koji bi montirao vani

Opcije bi bile:
- 1 AP na sredini kampa koji hvata bezicno wifi od rutera ili
- 1 AP na vanjskom zidu garaze usmjeren prema kampu i spojen preko Lan-a na ruter ili
- 1 AP na vanjskom zidu garaze + 1 AP na sredini kampa koji hvata wifi od prvog AP-a

Uglavnom struje ima okolo po kampu, lan kabel je malo teze sad razvlaciti ali isto nije nemoguce ako bas treba

Koji AP uzeti?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 15:28   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Obzirom na namjenu + Internet "leži" na 4g trebalo bi to riješiti na malo ozbiljniji način,
prvenstveno sad mislim na ograničavanje Dn/Up po svakom klijentu a možda čak i vremensko ograničenje (nakon kojega se treba ponovo prijaviti) ...
U protivnom sa par bezobraznih klijenata i ode cijeli bandwith.

Ima gotovih rješenja za to ... neka se i kolege priključe temi.

Za početak trebalo bi dobiti max. mogući Dn/Up 4g link, ako treba sa vanjskim antenama (čuvene Iskra P56 MIMO par + 4g router treba podržavati i ispravno raditi sa vanjskim antenama).

Iza ide gore spominjana bandwith kontrola po useru pa tek onda AP - ovi.
Ako postoji čista vidljivost od garaže do nekog centralnog mjesta u kampu onda se može složiti mali point to point 5G WiFi link (to za ne provlačiti Lan kabel, a znaš da je kabel jeftiniji).
i na kraju trebaš AP za vanjsku montažu sa omni direction antenom ili da ima mogućnost dodavanja još jedne antene (sve kako bi bolje pokrio prostor).
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2023., 17:07   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
nemojte samo radit sranja u produkciji. nikakvi tplinkovi, mikrotici , ubiquitiji.... ili neke underground marke.



https://www.cambiumnetworks.com/prod...access-points/

jedan komad ovoga na sredinu, i uplink riješiti preko 60ghz ptp-a, mikrotik cube-ovi 60tke. miran si do daljnjeg.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 17:30   #4
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
@nikky priljeno na znanje, sutra cu ispitati tocnu situaciju sa 4g

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
https://www.cambiumnetworks.com/prod...access-points/

jedan komad ovoga na sredinu, i uplink riješiti preko 60ghz ptp-a, mikrotik cube-ovi 60tke. miran si do daljnjeg.

ovo mi djeluje malo overkill za izmjestiti ap 40m od rutera? u opisu za cube pise do 2.4km

btw kamp je kapacitet 40ak ljudi
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 17:56   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
a jbg, profi je profi.



mislim ono , set cube-ova je 200njak eura + pdv. set običnih 5ghz ap-ova je oko 170tak eura (nanobeam ac-ovi npr ili set ltu-liteova).

mikrotik set sxtsq 5ac-a je ajde nešto jeftinije pa je to oko 130tak eura. neš ti razlike za poslovnu namjenu.



tu u svakom slučaju ide ulaganje u izvor interneta, u router za hotspot (neki mikrotik koji će hendlat queue-ove i dhcp server) , u ptp link i u hotspot AP koji mora bit dualband ac i ne neke žnj kvalitete da to dobro pokrije.



e sad, inače cambium zahtijeva controler i plaćanje licence za njega, nisam siguran kako to ide kad imaš samo jedan jedini ap. mi smo naše uvijek kačili na cnmaestro, ali mislim da će raditi i standalone samo bez cloud managementa.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 19:35   #6
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Ruckus ima isto finu selekciju outdoor pizdarija, a mogu i bez kontrolera radit uredno u unleashed modu.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 11:24   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Mislim da ovdje neki nikada nisu radili WiFi za jedan kamp U kampovima je previše metalnih prepreka poput auta, kampera i kojekakvih antena koje strše s njih a rade dosta zeznute opstrukcije.

Moj savjet je imati što više manjih AP-ova razbacanih okolo nego jedan centralni koji je BTW single point of failure a danas je gostu bitnije imati wifi nego krevet.

Cambium, Ruckus, Cisco i slični premium vendori su overkill za jedan manji kamp kako god okreneš.

Ja bi išao na MikroTika. Ne zahtjeva licenciranje, ima centralni mgmt a zamjenskih uređaja ima na lagerima u dućanima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 12:16   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
neki od nas jesu :P



mi trpamo samo cambium i ruckus, od mikrotika su si ljudi samo kosu čupali i to je oprema koja je prevaziđena barem 8 godina.



neki rule of thumb je da 1 cambium pokriva 8 parcela, na 2.4 snaga na minimumu, na 5ghz ostavljamo na max i auto-freq nek si sami podese frekvencije, radi dobro jednom kad se podese, nakon nestanka struje im treba pol sata da dođu sebi ali ok. to su velikom većinom e510 na toj gustoći, sa očekivano nekih 30tak uređaja po ap-u.



specifično sam xv2 spomenuo jer smo ih zadnje trpali na high density lokacije i fino rade, po 100 device-ova komotno ide a jeftiniji su od e700 serije.
u malo manje gustim lokacijama gdje su parcele šire raštrkane, xv2-2t radi fino i umjesto da stavljamo stupove za svake 3 parcele i vučemo optiku za njih, jedan xv2-2t pokrije isto područje. uglavnom pokrije krug od 100m bez problema.



kako mikrotik nema fast roaming, u 2024. godini preporučati mikrotik kao access opremu je pucanj u glavu, osobito jer je to nešto šta ne mijenjaš svake 2 godine. a i oni nemaju outdoor rješenje za to, mantbox-evi su za ptmp a ne za access, iako ih ljudi koriste za access.



uglavnom profi oprema košta neovisno o vendoru. ne mora nužno cambium, ali nemojte uletavati sa "stavi mikrotik". mikrotik može za ptp, radi lošije od konkurencije ali košta trećinu pa ajde.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 16:17   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Moji klijenti su čupali glavu zbog Cisca, Ruckusa i Cambiuma:

1. Kada bi trebalo platiti računčinu za instalaciju
2. Kada bi krepao kontroler pa bi sve stalo (može i controlerless ali…)
3. Kada bi trebalo čekati zamjenski uređaj
4. Kada bi trebalo obnavljati licence

Meni su kampovi bili tehnički najzahtjevniji. Nije to dvorana gdje parsto ljudi rasporediš na nekoliko APova.

Imam Mikrotike koji 7-8 godina rade 24/7 outdoor. Nisu to idealni uređaji ali nisu uopće tako loši uređaji kako ih neki žele prikazati. Kupiš ih hrpu, spojiš na PoE switch a ako jedan krepa korisnici teško primjete jer ih je hrpa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 16:53   #10
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Neznam...imam gorka iskustva sa WIFI-em na Mikrotiku (doduse to je bilo pred 2 godine). Unify je mozda bolja opcija u ovom slucaju...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.09.2023., 16:56   #11
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Neznam...imam gorka iskustva sa WIFI-em na Mikrotiku (doduse to je bilo pred 2 godine). Unify je mozda bolja opcija u ovom slucaju...

Kakva?

Imam doma 2 komada kaj sam pokrio stan i zadovoljan sam, a i u firmi imam 3 komada.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 16:57   #12
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
nismo imali problema sa niti jednom od te 4 točke koje si naveo. barem ne strikno sa nekom od te 4 točke.



mogu pričati i sa stajališta nekoga tko je to nudio i montiravao, i sa stajališta nekoga tko je to kupovao i održavao. ovo prvo mi je kraće trajalo ali nisam nikad imao problema sa nagovaranjem uprave da se to kupi, prvenstveno zato jer su imali samo 2 opcije:
1) ostaviti kako je i jebiga - "probajte ugasiti i upaliti" mikrotik opremu na koju je spojeno xyz korisnika preko mikrotik linkova na mikrotik sektore.

2) iskeširati x para da tu mikrotik opremu skinemo i stavimo cambium, barem za access. ptp se malo presloži i može ostat.



u drugom poslu je na meni bilo da se brinem da ergela od 1000+ ap-ova radi. i tu je bio miš maš svega i svačega i naravno da je dio opreme bio smeće, dio bio manje smeće, dio je bio "jebiga neki drugi put ćemo riješiti", ali poanta je da se konstantno ulagalo, nije moglo sve odjednom jer ni vremenski se ne bi stiglo između 2 sezone, a ni financijski. tu je bilo kopanja za optiku, montaža ormarića, planiranja gdje će biti ap-ovi, koji dio će bit bakar a koji optika, održavanje postoje GPON optike koja je ne tako davno montirana i nije se još amortizirala i koju se sigurno neće tako brzo mijenjati (a kihne barem jednom u sezoni i onda stane sve šta je na njoj)... ali to su sve kratkotrajni kvarovi koji se brzo riješe, a ako prdne neki dio optike i dio kampa ostane bez neta, ovisno koliko brzo se može kabel zamijeniti - digne se ptp tih dan-dva čisto da kakotako net radi, nije fizika dignut ptp i propustit 3 vlana kroz to. tako da kad imaš preko 1000ap-ova, nema tih para da se vratimo na mikrotik i cisco.

svake sezone se dio kampa obnovi, doslovno se vuku novi kabeli i stavljaju stupovi sa cambiumima, sve šta je bilo na cisco omnicama je prerezano razbijeno i zamijenjeno sa x komada cambiuma, otprilike omjer 1:3 gdje bi za jednu skinutu cisco omnicu rastegli 3 cambiuma. ne svugdje ne uvijek, kako lokacija pita.



uglavnom,dok god se količina kvarova smanjuje, uprava ne pita ili barem ne gunđa previše za cijenu. ja sam prvi forsirao da se potroše milijuni na novu opremu, i veselo gledao kako ubijamo staru opremu i veselo speedtestao usred sezone 150mbita na lokaciji na kojoj je prije išlo 3.


razvukao sam ovo ali nisu svi toliko škrti, i upravama turističkih firmi je došlo iz dupeta u glavu da moraju uložiti u internet po objektima.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 17:05   #13
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Kakva?

Imam doma 2 komada kaj sam pokrio stan i zadovoljan sam, a i u firmi imam 3 komada.

https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT


WLAN mi je jednostavno bio - slab u odnosu na TP-Link neki za 150kn koji jos sljaka. Na skoli gdje je ekipa postavila Mikotike za WLAN (isti modeli) znam da se nisu bas usrecili al tu je malo vise faktora u igri (ukljucujuci mnogo metalne konstrukcije).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 17:08   #14
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Mjerio danas redom...kod rutera 120 mbps, cigla dijeli opticku vidljivost prema odasiljacu, ali sa mobom nikad nisam imao preko 180 mbps koliko god bio blizu odasiljaca, tako da tu jedino postojeci ruter malo bolje pozicionirati

U kampu 20m od rutera bez prepreka, osim prozora na kojem je ruter, je 70ak mbps, iza jednog kampera je 10 mbps, na sred kampa je 30ak mbps kroz drvece i na kraju kampa skroz slab tj par mbps

S obzirom da kamp nije toliko velik i da je borova suma (rijede gustoce) ideja je da svakih 20m stavimo jedan AP na 3-4m visine i time izbjegnemo sve prepreke osim tih par drveta, evenutalno kasnije ako bude potrebe dodavati jos AP-ova

Znaci trazim outdoor AP koji ima wireless repeater mode i da nije napajanje samo preko PoE nego da se moze normalno preko uticnice napajati
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 17:19   #15
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Evo ima jedan sucess storie na unifiu bas kod nas sa otoka Paga i cjeli kamp pokriven APovima/switchevima...

Overkill za ovu situaciju zbog povrsine ali moze sve to samo sa puno manje APova/switcheva...

https://community.ui.com/stories/Par...4-b8858888ab4b
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 17:35   #16
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor vacs Pregled postova
Mjerio danas redom...kod rutera 120 mbps, cigla dijeli opticku vidljivost prema odasiljacu, ali sa mobom nikad nisam imao preko 180 mbps koliko god bio blizu odasiljaca, tako da tu jedino postojeci ruter malo bolje pozicionirati

U kampu 20m od rutera bez prepreka, osim prozora na kojem je ruter, je 70ak mbps, iza jednog kampera je 10 mbps, na sred kampa je 30ak mbps kroz drvece i na kraju kampa skroz slab tj par mbps

S obzirom da kamp nije toliko velik i da je borova suma (rijede gustoce) ideja je da svakih 20m stavimo jedan AP na 3-4m visine i time izbjegnemo sve prepreke osim tih par drveta, evenutalno kasnije ako bude potrebe dodavati jos AP-ova

Znaci trazim outdoor AP koji ima wireless repeater mode i da nije napajanje samo preko PoE nego da se moze normalno preko uticnice napajati

ovo boldano zaboravi. raspast će se odmah. nemože. svaki ap koliko god da ih uzmeš, moraju imati vlastiti uplink! to može bit i mikrotik sxt.

ovo drugo pocrtano je sitnica - uz svaki AP dokupi POE (neki dođu sa) i napajaj ga iz utičnice. ne postoji outdoor AP koji ima napajanje na jack. svi su poe, to je standard, uvijek se outdoor oprema napaja preko poe.



ako ja kužim matematiku, stavio bi ih 6 u matrici 3:2 ? overkill. uzmi u obzir da je postojeći router sranje, a da AP koji košta 700 eura ipak ima radio u kojeg je uloženo xy milijuna $ za R&D, beamforming je danas funkcionalan za razliku od prije 5 godina, ali ne na ISP routeru od 15 eura.

moš dat snimku sa geoportala da vidimo razmještaj zelenila ali ako je već takva situacija kakvu si opisao, 2 ap-a na kritičnim točkama bi to trebala pokrit sasvim dobro, ali ajde 3, taman imaš 3 kanala na 2.4ghz pa je to to, a 5ghz će letit ionako.
ida da obavezno na stup, 3 metra se nama pokazalo sasvim dovoljno, kažem 1 ap nam pokriva 8 parcela u 4 x 2 rasporedu ali radi to dobro i na rjeđe, samo smo stavljali ap svugdje gdje je od prije bio ont.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 04.09.2023. u 17:44.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 17:45   #17
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Moji klijenti su čupali glavu zbog Cisca, Ruckusa i Cambiuma:

1. Kada bi trebalo platiti računčinu za instalaciju
2. Kada bi krepao kontroler pa bi sve stalo (može i controlerless ali…)
3. Kada bi trebalo čekati zamjenski uređaj
4. Kada bi trebalo obnavljati licence

Meni su kampovi bili tehnički najzahtjevniji. Nije to dvorana gdje parsto ljudi rasporediš na nekoliko APova.

Imam Mikrotike koji 7-8 godina rade 24/7 outdoor. Nisu to idealni uređaji ali nisu uopće tako loši uređaji kako ih neki žele prikazati. Kupiš ih hrpu, spojiš na PoE switch a ako jedan krepa korisnici teško primjete jer ih je hrpa.
Makar na kraju dana sve ovisi s koliko AP-a se igraš i kolki management hell želiš prolaziti - dok ta brojka krene prelaziti 30ak, drkanje bez kontrolera ili nečeg smislenog za nadzor operativa postaje noćna mora. Nedo bog da moraš malo vlanova progurat, ozbiljniji traffic shaping posložiti, a nema automatike koja to odma pusti na 30+ switcheva i 100+ AP-ova, jebo si ježa lopatanjem.

Iako moji dilaju Ruckus na kontejnere, nemam osobno iskustva sa deploymentom većim od 30+ AP-ova, oko toga se brinu kolege iz mrežnog odjela. Dok sam vidio kaj se kroz jedan ozbiljniji kontroler može, a svi switchevi i AP-ovi su tu kroz isti dostupni, nebitno kojeg vendora, osto sam paf.

Ono s čim imam iskustva je standalone mode (Unleashed) koji koristimo za sve manje\jednostavnije deploymente i polako smo kod svih korisnika sve UBQT\Mikrotik\TPLink-ove i slične pizdarije zamijenili Ruckus-om. Dokle god ti ne treba širina koju nudi zaseban kontroler zbog broja AP-ova, ovo nam rješava gotovo 100% WiFi potreba svih ostalih korisnika, a za posložiti osnovne stvari dovoljno je osnovno znanje i to dajemo dečkima iz L1 Supporta da se uče i igraju.

Iskreno za takav kamp bi reko da kreneš s jednim T350, danas sutra ako treba još koji dodat, ovaj prvi ga samo "proguta" i na sebe iskopira sve opcije.

Ako treba malo više informacija o unleashedu - evo prodajni pamflet

Edit: potpis ko kuća na u principu sve kaj je jp_rv reko
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 20:39   #18
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Slažem se da je wifi repeater veliki no-no. Zaseban uplink do svakog APa je obavezan.

Na kraju će najbolji sustav biti onaj kojeg je najlakše održavati. MikroTik je tu najgori jer zahtjeva dobro poznavanje OSa i mreža.

Bitan je i support jer kada nešto krepa to se brzo mora dovesti u red. Meni je jedan ekskluzivni resort s pet zvjezdica usred ljeta ostao skoro deset dana bez wifija jer nigdje u Hrvatskoj nije bilo zamjenskog Ruckus kontrolera koji je krepao.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 21:04   #19
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
To rjesava SLA, a ne lager dobavljaca xD

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 21:19   #20
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960