Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.04.2018., 18:37   #2041
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2018., 00:12   #2042
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
To se odavno vidjelo da će sve 7nm/10nm biti 2019. godine. Naravno mislim na high perfomance (cpu i gpu), ne mobitele i sl. Čim oni najavljuju (bilo tko) možda krajem xy godine, a sigurno iduće - onda znači iduće
Jasno, ali IMHO većina ipak nije očekivala da će Intel imati baš tolike probleme (1 - 2) s 10nm procesom. Em je to više-manje bilo u sjeni događanja, em je Intel uredno (do jednog momenta) iz godine u godinu plasiral tick-tock poboljšanja uz naravno planiranu, mada zapravo nepotrebnu promjenu platforme za nove proizvode, em AMD u to vrijeme nije mogao ama baš ništa sa svojim FX rješenjima, mada su istovremeno pripremali ono što danas zovemo Zen arhitekturom. Naposljetku ispada da Intel vrlo vjerojatno neće ni tokom 2019. uspjeti plasirati 10nm proizvode, već se za uspješan proboj na tržište nameće 2020. godina, a u tom slučaju AMD + IBM + GloFo i TSMC imaju itekakvo zaleđe sa svojih 7nm, obzirom da se nedavni Ryzen refresh već sad sasvim dobro nosi (1 - 2 - 3) s konkurencijom.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.04.2018., 00:14   #2043
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
The company didn’t provide any further specificity regarding the timing of its 10nm ramp which prompted some analysts to interpret the statement to mean that there’s likely even more trouble with the already troublesome 10nm node and we’re likely talking about a second half of 2019 roll-out.
Izgleda ništa od proljetnog ice lake launcha. Mada naravno ništa nije službeno

Citiraj:
This is going to create a new paradigm where the chip giant will have to rely primarily on design ingenuity and not its process lead to compete, something it has consistently relied on for past several decades
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2018., 23:36   #2044
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Intel’s Next-Generation High Performance Ocean Cove CPU Core In The Works – Job Listing Reveals Intel Was On The Hunt For Senior CPU Microarchitects

U tekstu se spominje da dolazi nakon Ice Lake, Tiger Lake, Alder Lake, Sapphire Rapids

Znači u idealnom scenariju kad bi svaka od tih serija došla godišnje, bez ikakvih odgađanja Ocean Cove bi onda bio negdje 2023. godine
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2018., 00:10   #2045
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Intel Discontinues Kaby Lake-X Quad Cores After a Mere 11 Months Since Release – EOL Plan Announced, Poor Sales and Enthusiast Response Sighted As Reason

Trebaju dati otkaz debilu koji je ovako šta odobrio. A čisto sumnjam i da je prodaja ostalih skylake-x bajna, nije sigurno na nivou na koji su navikli

Intel Rolls Out First ‘Day 0, Launch Ready’ Graphics Driver – Software Side Shaping Up For Dedicated GPU Run

Njihov problem za dedicated tržište je što su miljama daleko od AMD-a i nvidije glede drivera, no krenuli su na vrijeme, novca imaju, moglo bi biti zaniljivo za par godina
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2018., 09:04   #2046
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Intel Discontinues Kaby Lake-X Quad Cores After a Mere 11 Months Since Release – EOL Plan Announced, Poor Sales and Enthusiast Response Sighted As Reason

Trebaju dati otkaz debilu koji je ovako šta odobrio. A čisto sumnjam i da je prodaja ostalih skylake-x bajna, nije sigurno na nivou na koji su navikli
vjerojatno je ideja iza takvog poteza bila da pokusaju frknuti cim vise nastancanih kaby jezgri mimo s1151 jer su znali da ce im zen1 uzet dio kolaca na mainstream platformi...fail kako god se okrene
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2018., 14:00   #2047
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Da li 10 nm procesori Cannon Lake i Ice Lake stižu 2019. prema Wikipediji i hoće li to biti znatan pomak u odnosu na sadašnje 14 nm procesore? Pitam zbog eventualne kupnje novog kompa za nekoliko godina.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2018., 14:03   #2048
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
vjerojatno je ideja iza takvog poteza bila da pokusaju frknuti cim vise nastancanih kaby jezgri mimo s1151 jer su znali da ce im zen1 uzet dio kolaca na mainstream platformi...fail kako god se okrene
Pisali smo o tome kad je bilo aktualno. Ja mislim da je tada bila ideja (budući da je intel na mainstreamu imao samo quadove tada), služio kao entry cpu za "extreme" platformu, gdje bi se kasnije išlo na ugrade na cpu sa više jezgri, a za ljude koji nisu imali love za njih odmah, a na AMD (ryzene i threadrippere) nisu htjeli ni pod razno. To je jedina logika koju mogu smislit, no kao što se vidi ispalo fail, što se odmah i tada znalo.

@Trbonja

Od cannon lakea se odustalo na desktopu, te je izašao samo za laptope. Ice lake bi trebao doći 2019 god., zbog problema sa proizvodnim procesom se zadnje šuškalo o drugoj polovici godine...

Ne vjerujem u znatan pomak glede performansi, jedino u efikasnosti će sigurno biti bolji. Od intela očekujem max 5-6% IPC napretka, a nebih se iznenadio ako bi bilo i manje. Clockovi su navodno problem, teško će ponoviti kaby lake i coffee lake clockove tj. OC potencijal, tako da samim time ne očekujem bitan porast performansi, ili porast performansi uopće ako pričamo o OC usporedbama.

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 02.05.2018. u 14:09.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2018., 17:29   #2049
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
Intel Sneaks Out Z390 Chipset Documents: Native USB 3.1 Gen2, Wireless-AC, Bluetooth 5

https://www.tomshardware.com/news/in...sor,37046.html
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 00:06   #2050
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
Intel Sneaks Out Z390 Chipset Documents: Native USB 3.1 Gen2, Wireless-AC, Bluetooth 5

https://www.tomshardware.com/news/in...sor,37046.html
Nadam se da će se pojaviti i koja vijest o 9700K procesoru. Već naveliko kruže priče da je Ryzen 2800X rezerva AMD-u za borbu protiv 9700K koji bi, prema neslužbenim najavama, trebao biti octacore procesor (8 fizičkih/16 logičkih jezgri).
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 00:09   #2051
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Trebao bi se zvati i7 8900K, prvi broj označava generaciju, to je i dalje coffee lake
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 10:53   #2052
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Ne bi me iznenadilo da intel kroz koju god. postane fabless s obzirom na sve sto se dogadja unatrag zadnjih par god.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 11:41   #2053
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Trebao bi se zvati i7 8900K, prvi broj označava generaciju, to je i dalje coffee lake
Da, točno ali je više spekulacija o 9700K nego o 8900K prisutno na webu, pogotovo je najava Z390 chipseta podgrijala atmosferu pošto je neslužbena najava da će taj chipset podržavati i 8xxxK i 9xxxK seriju. I ne bih se iznenadio da izađe 9700K ako Intel uspije barem dio proizvodnje prebaciti na noviji proizvodni proces, nekako mi se čini da im je 6c/12t maksimum za sadašnje pakiranje procesora na trenutnom 1151 socketu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 12:55   #2054
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da, točno ali je više spekulacija o 9700K nego o 8900K prisutno na webu, pogotovo je najava Z390 chipseta podgrijala atmosferu pošto je neslužbena najava da će taj chipset podržavati i 8xxxK i 9xxxK seriju. I ne bih se iznenadio da izađe 9700K ako Intel uspije barem dio proizvodnje prebaciti na noviji proizvodni proces, nekako mi se čini da im je 6c/12t maksimum za sadašnje pakiranje procesora na trenutnom 1151 socketu.
kava ide na 8c/16t do kraja godine, ako to ne isforsiraju pa makar i u malim "promotivnim" kolicinama opalit ce si jos jednu sljagu.


sto se 10nm tice, pisali smo pred cca mjesec dana...
Citiraj:
One thing is clear: Intel 10nm is the biggest process related disaster in the company's history, it really makes the 14nm struggles look like a walk in the park by comparison. It is truly a horror show for this process.

Some additional info on Intel 10nm: Intel is trying its absolute best to get things working, they are, from what I hear, sparing no expense on 10nm and they are literally trying everything, even going to far as to pull unproven experimental stuff from the research labs.
u prijevodu, zavrtili smo tombolu i nadamo se da cemo pogoditi


za sada od 10nm samo mobilci 2c/4t, to govori da im je za veci broj jezgri yield tragičan
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 13:15   #2055
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
to govori da im je za veci broj jezgri yield tragičan
Da, gasi (1 - 2) se čak i iGPU za te mobilne 10nm modele. I ovo kaj veliš, u slučaju da se u Intelu odluče ići fabless putem, kaj drugo osim (na foru AMD - GloFo) spin-off opcije im uopće preostaje?
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 13:27   #2056
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
kako sada stvari stoje 14nm+++ i u 2019 za servere...

Murthy Renduchintala(chief engineering officer at Intel Corporation)
Citiraj:
Well, clearly we haven't disclosed our 10-nanometer server roadmap in any detail yet, but quite frankly I'm very excited by the product pipeline that we have going forward in our server roadmap. I'm equally excited by the products we would be launching this year and next year in 14-nanometers on our datacenter roadmaps. Again I want to bring the discussion back to products leadership and the ingredient of silicon leadership plays in that, but also other key enabling technologies in the data center.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 13:34   #2057
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
kako sada stvari stoje 14nm+++ i u 2019 za servere...

Murthy Renduchintala(chief engineering officer at Intel Corporation)
Murthy Renduchintala

Dakle, @Rendula, nebi se pohvalio da si u Intelu napredovao



Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2018., 14:07   #2058
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Bar ce amd malo stat na noge dok se ovi ne dovedu u red, sto je dobro.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 00:01   #2059
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Da, točno ali je više spekulacija o 9700K nego o 8900K prisutno na webu, pogotovo je najava Z390 chipseta podgrijala atmosferu pošto je neslužbena najava da će taj chipset podržavati i 8xxxK i 9xxxK seriju. I ne bih se iznenadio da izađe 9700K ako Intel uspije barem dio proizvodnje prebaciti na noviji proizvodni proces, nekako mi se čini da im je 6c/12t maksimum za sadašnje pakiranje procesora na trenutnom 1151 socketu.
Ako misliš na sljedeću generaciju (9xxx i ice lake na 10nm) to je službeno potvrđeno da nema 10nm na desktopu do sljedeće godine u neodređeno vrijeme, neki tvrde da to gotovo sigurno neće biti ni u prvoj polovici. Ovo što sad izlazi je 8c16t coffee lake, a novi čipset Z390 vrlo vjerojatno izlazi zbog vjerojatno enormne termalne zahtjevnosti procesora i/ili radi zarade na pločama.

Cpu sam po sebi neće biti inovativan, i dalje isti skylake/kaby/coffee ipc i 14nm, al će bez dileme biti najbrži 8 core. Pitanje je samo koliki će clock moći nategnuti na 8 jezgri (vjerojatno ne kao na hexama).

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 17.05.2018. u 00:14.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 13:17   #2060
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako misliš na sljedeću generaciju (9xxx i ice lake na 10nm) to je službeno potvrđeno da nema 10nm na desktopu do sljedeće godine u neodređeno vrijeme, neki tvrde da to gotovo sigurno neće biti ni u prvoj polovici. Ovo što sad izlazi je 8c16t coffee lake, a novi čipset Z390 vrlo vjerojatno izlazi zbog vjerojatno enormne termalne zahtjevnosti procesora i/ili radi zarade na pločama.

Cpu sam po sebi neće biti inovativan, i dalje isti skylake/kaby/coffee ipc i 14nm, al će bez dileme biti najbrži 8 core. Pitanje je samo koliki će clock moći nategnuti na 8 jezgri (vjerojatno ne kao na hexama).
Znam da nema 10 nm ali računaj da Intel s novim procesorom mora ispraviti i Spectre i Meltdown bug. Uz to mora i riješiti temperaturni rang rada procesora i potrošnju, s obzirom da nema 2066 socket nego 1151 na raspolaganju i mora 8 jezgri zapakirati u površinu koja stane u taj socket. Tako da kako god okreneš taj novi CPU će biti napravljen na drugačiji način nego dosadašnji Coffee Lake procesori.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 13:34   #2061
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali za sve te popravke i nadogradnje u odnosu na postojeće 6C/12T mainstream modele im treba kompletno nova arhitektura. Nadolazeći 8C/16T procesori će na ovaj ili onaj način biti bazirani na već postojećoj arhitekturi, koja je pak sama po sebi varijacija na temu onoga što se posljednje tri generacije plasira na tržište. 10nm im uzrokuje probleme kud god se okrenu, a kompletno nova arhitektura je možda tek sad u nekim početnim fazama.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 14:14   #2062
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Ma nakeljit ce jos dve jezgre na ring bus, postelat taktove da zadovoplji tdp spec i zapakirat 8c16t kavu, nista inovativno ili mjenjanje arch.
Mijenjanje arch se radi dugorocno.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 14:23   #2063
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Hoćete reći da će idući procesor odmah biti popraćen Spectre zakrpama? To bi bila jako dobra prodajna reklama... Mislim da baš zbog toga i imamo kašnjenje novih procesora.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 14:50   #2064
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
hocu reci da ce iduci 8c16t proc biti coffe lake arch.
s obzirom kakvih problema imaju sa proizv.procesom spectre i meltodwn im vjerjoatno nisu na top listi prioriteta....ako mogu implmentirati neki small fix bez da znacajnije mijenjaju arch odnosno da ne trebaju ponovno poštelavati wafferi i sto sve uz to ide - napravit ce tako ali da ce mijenjati cijelu arch samo za spectre i meltodwn...nema šanse jer kosta puno previše resursa.

kašnjenje novih procesora imamo iz prije navedenih razloga, a ne zbog spectrea i meltdowna
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 16:13   #2065
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Gigi1 Pregled postova
hocu reci da ce iduci 8c16t proc biti coffe lake arch.
s obzirom kakvih problema imaju sa proizv.procesom spectre i meltodwn im vjerjoatno nisu na top listi prioriteta....ako mogu implmentirati neki small fix bez da znacajnije mijenjaju arch odnosno da ne trebaju ponovno poštelavati wafferi i sto sve uz to ide - napravit ce tako ali da ce mijenjati cijelu arch samo za spectre i meltodwn...nema šanse jer kosta puno previše resursa.

kašnjenje novih procesora imamo iz prije navedenih razloga, a ne zbog spectrea i meltdowna
Ako rade novi waffer za 8/16 jezgri onda im ne bi trebao biti problem ispraviti bugove. No opet spominjem, nije problem samo u postojećih šest jezgri dodat dvije nove nego je pitanje i potrošnje, topline, pakiranja jezgri i još dvjesto stvari...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 16:25   #2066
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Taman da i spremaju novi waffer za 8C/16T Coffee Lake, to im neće pomoći pri uklanjanju Spectre + Meltdown nedostataka. Nova arhitektura koja bi sve to trebala popraviti se tek sad počinje pripremati, a finalni proizvodi će ugledati svjetlo dana kroz nekoliko godina. 8C/16T Coffee Lake će koristiti sve što trenutno imaju na raspolaganju, a nažalost sve što imaju ionako dolazi s istim prednostima i manama koje se vuku unatrag nekoliko godina. Uglavnom, ako žele izdati 8C/16T Coffee Lake u narednih nekoliko mjeseci za nadolazeći ljetno-jesenski period, onda ti proizvodi već sad moraju biti spremni. Prostora za manevriranje s kojekakvim popravcima - nemaju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2018., 19:21   #2067
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Spectre i meltdown je nešto s čim će se morati živjeti još godinama, s tim se trenutno sigurno ne zamaraju

Eventualno bi im bilo pametno, čak i nužno da umjesto majoneze ovaj put stave lem ispod ihs za 8 core
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2018., 10:01   #2068
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ne mogu, pucaju im jezgre zbog unosa topline prilikom lotanja kape za jezgru tako su barem PRovci i shillovi po internetovima pričali...

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2018., 10:14   #2069
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Obična pasta općenito prevladava, čak i kad je Intelov (skuplji) HEDT segment u pitanju, kamoli da isto ne bi koristili za mainstream.
TIM
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.05.2018., 23:22   #2070
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
early sample 2.6ghz

8c16t skylake x je 3.6ghz base clock, 2700X je 3.7ghz, kao i 8700K, mislim da ovaj coffee lake ide minimalno 3.7-3.8ghz za base clock
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na