Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.09.2017., 15:23   #1
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
(riješeno) LC-1350mi kućište s napajanjem - random restart

Pozdrav kolege,

imam izgleda problem s napajanjem na LC-1350mi kućištu. Radi se o modelu s sljedećeg linka:

http://www.lc-power.com/en/product/g...itx/lc-1350mi/

Navedno je koje dvije godine držalo slabiju itx ploču s integriranim procesorom te je radilo sve ok. U jednom trenutku sam odlučio kupiti h81m itx ploču i preselio svoj i3 4150 u navedeno kućište, no pojavila se nestabilnost za koju ne mogu reći radi li se o preopterećenju ili neispravnosti napajanja.

Testirao sam sljedeće:
- ploča na vanjskom napajanju - sve stabilno, u punom loadu vuče 80W iz zidne instalacije

- ploča na napajanju kućišta - satima stabilno u punom load-u i restarta se u idle-u. Opet vuče 80-85W pod loadom iz zida, no kada se krene restartati, nekada čak uđe u boot loop i završi u bios-u.

Razumijem da se radi o eventualnom preopterećenju napajanja, no ne restarta se pod loadom, već random, kada mu dođe..

Ako tko ima kakvu ideju, rado bi ju čuo Hvala

Zadnje izmijenjeno od: Pawzilla. 21.10.2017. u 23:30.
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2017., 15:37   #2
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Moguće da napajanje (ciglica) nije Haswell ready, pa zbog toga na matičnoj proradi overvoltage kad je u idleu.
Probaj ugasiti C6 i C7 sleep state u BIOS-u, pa vidi kako se ponaša.
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.09.2017., 15:41   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Jasno mi je da si napisao da ti se ne restarta u loadu, al na stranicama piše "Characteristics:

Incl. ventilation slots (lateral), power adaptor with 20+4 pin mainboard, 1x 4 pin 12V, 1x SATA, 1x SATA Slime Line, power supply LC75ITX with 75W max. (external/passive), stands for vertical use, wall bracket (8x8 and 10x10 cm) "

Uzevši u obzir da napajanje više nije novo, i da se radi o lc poweru.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2017., 17:15   #4
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Jučer sam probao ugasiti C6 i C7 no bez uspjeha. Isto je i s gašenjem kompletnog C state supporta.

Jedna stvar koju sam zapazio je da se restarta kada pristupi disku. Recimo, stavio sam drugi SSD i na njega išao snimiti OS (probao i s OsX-om i Win10, ista stvar). Kada treba formatirati i particionirati disk, restarta se uvijek, pa mi je feeling da na 12V rail-u ne može dati dovoljan napon pa zbog pada napona ode u restart. Budem probao multimetrom vidjeti no sumnjam da je dovoljno brz da vidim taj pad napona.

EDIT: U konačnici nekako naginjem prema objašnjenju da je napajanje optimalno na 50% deklarirane snage (na 3.3, 5 i 12V). Sad, možda netočno ali ako je ulaz power brick-a 12V koji se nekim DC-DC converterom na ploči pretvara u 3.3 te mora davati 16A za 55W CPU, napajanje nema šanse i nije predviđeno za tako nešto. Vjerujem da ako stavim neki celeron da neće biti problema, pa mi je to neki sljedeći korak.

Zadnje izmijenjeno od: Pawzilla. 20.09.2017. u 17:21.
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2017., 20:42   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Hm, šta će ti Opel sa motorom od Fiče

Za početak evo test tog LC75ITX napajanja > orig DE i translate EN

Prvi prijedlog je da "nađeš" neku "bolju" cigla na žici 12V. Na originalnoj stoji 12V 6.5A šta bi bilo 78W.
U testu / opisu navode da interni dio na pcb - u "ne radi ništa" sa 12V, ima samo step down za manje napone.
Moja pretpostavka je da bi jača cigla na žici 96 - 120W (8 - 10A) mogla biti rješenje ako se radi o preopterećenju.

Drugi prijedlog bi bio da kompletno napajanje zamijeniš sa nekim picoPSU modelom, zapravo kitom koji uključuje ciglu na žici + unutarnji dio.
Bitna razlika kod picoPSU rješenja je da unutarnji dio regulira sva 3 napona i po potrebi radi step up ili step down.

Jedan od ova dva bi trebao odgovarati:
http://www.mini-box.com/picoPSU-90-100W-power-kit
http://www.mini-box.com/picoPSU-120-120W-power-kit

Kad sam ovo gore napisao a kažeš da nije problem pod punim opterećenjem nego samo pri sleep ili boot stanjima, pada mi na pamet da za test dodaš nekakav teret.
Recimo nekakav dvd drive, hdd, ... ne moraš spojiti data nego samo napajanje.
Ako se tada ne bude rušio biti će ti putokaz za rješenje problema.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 21.09.2017., 10:39   #6
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Nije overload napajanje jedini uzrok restarta PC-a.
Loš pwm load sensing sklop će ti napraviti upravo to što se tebi dešava, a to je restart na idle-u zbog pre visokog/pre niskog napona na bilo kojoj izlaznoj grani
trex je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2017., 14:03   #7
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Bok ekipa, evo malo novosti oko navedenog. Primjetio sam da je 12V u biti 10.8V do 11V i to je vrlo vjerojatno problem. Ovaj step down izgleda ipak radi nešto jer isti napon na ploči bude i korištenjem originalnog power adaptera i spajanjem vanjskog napajanja (koje glumi power adapter) (12V / 18A).

budem malo premjerio napone na pločici unutar kućišta pa posjetio tevetron ili chipoteku
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 25.09.2017., 19:51   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Da sve ne prepisujem, dozvoljeno odstupanje / tolerancija po pojedinom naponu:
https://www.lifewire.com/power-suppl...rances-2624583
https://en.wikipedia.org/wiki/ATX
http://www.formfactors.org/developer...DG_rev_1_1.pdf

Tih 10.8V na 12V railu je debelo ispod 11.4V, ±5%.
Obavezno mjeri instrumentom (univerzalcem / voltmetrom) a ne kroz Bios / sw na kompu. Ako možeš usporedi više instrumenata.

Nisi precizno napisao ulazni 12V napon sa origigi i tim nekim zamjenskim (12V / 18A) napajanjem pri OFF / ON / opterećenje / IDLE stanjima.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 26.09.2017., 14:34   #9
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Oprosti na nepotpunom odgovoru. Napone sam gledao iz AIDA software-a i bios-a. Budem danas premjerio s multimetrom. Što se tiče mojeg testa nakon kojega su se pojavile gornje pretpostavke, radi se o sljedećem. Imam Fortron PNF 400 napajanje s kojega sam uzeo dvije žute i dvije crne (12V CPU power) i spojio ih adapterom da dobijem konkakt kao na external power brick-u, te ga spojio u LC-power kućište. Napajanje je u potpunosti ispravno te je pogonilo drugo računalo prije testa. Na naljepnici kaže da na tom 12V railu daje 18A max, što mi s 200W+ daje dovoljno prostora za ispravan rad, tada primjećujem navedeni nizak napon i proradi mi kliker da sve ima nekog smisla.. I sada se komp restarta i u idle-u i loadu.. Gore dam prvobitno napisao da se restarta kada pristupa disku, vjerojatno taj pristup još stvori opterećenje i dodatno smanji napon te sigurnosni mehanizmi na ploči prorade i ista se restarta. Budem popodne još testirao pa odmah javim! Hvala na svim dosadašnjim komentarima, pomažu mi svakako
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2017., 20:13   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ajde za test ištekaj i taj unutarnji dio napajanja, a upogoni "normalno" sa tim Fortron PNF-400 - om te vidi hoće li se i tada rušiti.
To uz mjerenje napona instrumentom bi trebalo pokazati u kom pravcu treba ići.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2017., 10:33   #11
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Ja samo iz iskustva mogu reći da su ti elektronički buck konverteri u tim LC ITX kućištima bili ultimativno smeće, kada sam prije koju godinu došao u doticaj s time.
Na jednom od njih mi se pred očima napuhnuo elektrolit i počeo pišati tekućinu na kapu čim sam prvi put spojio potpuno ispravno vanjsko napajanje.
Išao sam mjeriti napon na elektrolitu i izmjerio 25V. Elektrolit je bio deklariran 16V.
trex je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 23:08   #12
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Dragi kolege, šaljem finalno stanje Kupio sam pico PSU..

Testirao sam ploču s Fortron napajanjem i radi sve stabilno, mjerio sam napone multimetrom i dobio na ploči 11V i miseći da su elektroliti otišli, zamijenio ih (točni kapaciteti, viši maksimalni naponi od ranije postavljenih), te ploča više ne pali komp.. Provjeravao spojeve, dobra orjentacija, ništa se ni s čime ne "dira", ali ne, neće

Sada je jasno da je problem u internom dijelu napajanja, te mu očito nema pomoći.. Svakako, hvala vam na utrošenom vremenu i pomoći
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2017., 23:32   #13
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Pozdrav kolege, samo da javim, danas mi je došao pico PSU i nakon što sam ga ugradio sve radi super Hvala svima još jednom.
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2017., 11:02   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Čisto informativno
Koji model si uzeo, kojim kanalom si nabavio, koliko nofčića dok je došlo do tebe ?
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 23.10.2017., 22:07   #15
Pawzilla
Premium
Moj komp
 
Pawzilla's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 312
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čisto informativno
Koji model si uzeo, kojim kanalom si nabavio, koliko nofčića dok je došlo do tebe ?
Kako nisam htio potrošiti puno novaca, kupio sam preko ebay-a neki no name pico psu. Točno ime je "DC 12V 250W 24Pin Pico ATX Switch PSU Car Auto Mini ITX DC TO DC Power Supp R7J0"

Ukupno me došlo kojih 70kn i stiglo je za neka 3 tjedna. Radi u dugoročnom loadu, radi u idleu, paše power konektor na postojeću rupu u kućištu i super
Pawzilla je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2017., 22:26   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Tnx za info, bravo.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na