Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2024., 13:36   #31
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
I kako sad smanjiti povećani trošak ITa? Ajmo proširiti FUD o krizi u IT sektoru kako bi imali izgovor za manje plaće.
Visina plaće ima veze s ponudom i potražnjom.

Ako svaki tjedan dobivaš ponude na linkedinu biti ćeš odvažan tražiti više novaca.
Onog trenutka kad to prestane, više nećeš.

Nema to veze s medijskim natpisima, FUD propagandama, vanzemaljcima i iluminatima.

Mnogim IT-evcima je ovo prva tržišna korekcija u karijeri pa viču kriza kriza. Je, jer iz njihove perspektive ovo je kriza.
Pitajte ekipu koja je prošla 2008-2010. smatraju li ovo krizom pa će vam se smijati u lice.
bigAdvance je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 14:03   #32
Rebbit
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 651
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Visina plaće ima veze s ponudom i potražnjom.

Ako svaki tjedan dobivaš ponude na linkedinu biti ćeš odvažan tražiti više novaca.
Onog trenutka kad to prestane, više nećeš.

Nema to veze s medijskim natpisima, FUD propagandama, vanzemaljcima i iluminatima.

Mnogim IT-evcima je ovo prva tržišna korekcija u karijeri pa viču kriza kriza. Je, jer iz njihove perspektive ovo je kriza.
Pitajte ekipu koja je prošla 2008-2010. smatraju li ovo krizom pa će vam se smijati u lice.
potpis na sve ovo... nisam bio na trzistu 2008me, ali stariji kolege s kojima pricam samo kazu da je sad med i mlijeko, kakva god restrukturiranja i otkazi dođu, jer najcesce zapravo mali broj naj... rijesi se sa odlascima u mirovinu, neki sami daju otkaz i odu, a nekima ne produze ugovor nakon 6mj (nazalost, nije pohvalno, ali tako je).
__________________
nek sam isti kao on, ma nek sam isti ko stari moj, dok zivot juri, ja cu lagano....


Lenovo Thinkpad T14
Logitech MX Master 2S
Logitech MX Keys

Galaxy S23+

Rebbit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2024., 14:11   #33
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Mislim da nekima nije jasan pojam "kriza" i što sve se treba poklopiti da nastupi stanje krize.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 18:34   #34
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Ja sam taman sredinom 2009 diplomirao na TVZu i zaposlio se negdje sredinom 2010.

Sjećam se da sam poslao hrpu životopisa i da mi se nitko nije povratno javio.

Dobio posao jer je od frendice frend zapošljavao nekoga u supportu u maloj firmi.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 18:42   #35
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ja sam diplomirao na FERu bas u jeku te krize 2008. i doslovno posla za inzenjere bilo nije. Iako sam energeticar, plivam i u ITu i girme tada nisu imale perspektivu zaposljavanja. Jasno, puno se toga promijenilo otad, osobito s digitalizacijom, a isto tako u RH je sve manje radne snage, osobito kvalificirane.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 18:58   #36
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Usporedba IT-a s građevinom nije korektna. Građevina je zrela industrija koja podliježe hrpetini zakona, sporoj administraciji i konačnoj količini resursa te velikim početnim ulaganjima.
Najveća razlika između dvije navedene grane je u tome da se gradi kao što se ITja, zgrade i kuće bi padale pod udarom proljetnog povjetarca. Kada čujem da se ekipa manageri nazivaju "engineerima" padne mi roletna
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 20:49   #37
sinkee
Premium
Moj komp
 
sinkee's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: zagreb
Postovi: 41
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Ja sam taman sredinom 2009 diplomirao na TVZu i zaposlio se negdje sredinom 2010.

Sjećam se da sam poslao hrpu životopisa i da mi se nitko nije povratno javio.

Dobio posao jer je od frendice frend zapošljavao nekoga u supportu u maloj firmi.

apsolutno ista situacija kod mene, samo što sam se zaposlio 2013-e.
Da nije bilo frendice tko zna di bi i kaj radio, ali eto od tada do danas evo već 10g. u istoj firmi (koja mi je ujedno i prvi posao).


Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Najveća razlika između dvije navedene grane je u tome da se gradi kao što se ITja, zgrade i kuće bi padale pod udarom proljetnog povjetarca. Kada čujem da se ekipa manageri nazivaju "engineerima" padne mi roletna
Kaj fali roli/tituli engineering managera? Engineering - inženjerstvo; Manager - rukovođenje, olitiga skupa netko tko rukovodi inženjere.
sinkee je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 21:00   #38
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
kad se samo sjetim koliko životopisa i razgovora od 2008. do 2013.
prva placa 2500kn sa diplomom
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 21:20   #39
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Citiraj:
Autor sinkee Pregled postova
Kaj fali roli/tituli engineering managera? Engineering - inženjerstvo; Manager - rukovođenje, olitiga skupa netko tko rukovodi inženjere.
Problem je u tome što kada bi se avioni izrađivali primjenom istih principa kojima engineering manageri upravljanju IT engineeringom, onda bi top mobilna aplikacija bila ona koja prognozira gdje će pasti idući avion. A bez padobrana ne biš ni razmišljao da sjedneš u isti.

strikoo, au bogati, u kojoj je to bilo branši ako smijem pitat?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2024., 21:25   #40
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
drvno prerađivačka. na terenu od 6 do 22. vikendom krpao servere i dizao infru da liči na nešto
IT tehničar
strikoo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2024., 21:29   #41
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,938
Predivno radno iskustvo, vjerujem. Nije to bilo tako davno ali baš su bile zajebane te godine. Bumo vidli što slijedi.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2024., 07:34   #42
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Nije ovo ni sjena 2008. Nije bilo pitanje hoće li plaće ići dolje i koji se sve benefiti režu...reži samo neka ostane posao. Budgeti su doslovce nestajali preko noći. Stop na razvoj i samo krpaj ono kaj imaš. Divno doba.


Osim agencijskih balona ne znam da je netko dobio otkaz ili ako je bio krajnje nesposoban. Sve kaj vredi i kaj želi/zna raditi ima posao.

Naravno opet..osim agencija (nećemo ih imenovati) koje su ekspresno narasle ali sada tako i ekspresno nestaju.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2024., 11:22   #43
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Otkazi u ITu

Citiraj:
Autor bigAdvance Pregled postova
Visina plaće ima veze s ponudom i potražnjom.

Ako svaki tjedan dobivaš ponude na linkedinu biti ćeš odvažan tražiti više novaca.
Onog trenutka kad to prestane, više nećeš.

Nema to veze s medijskim natpisima, FUD propagandama, vanzemaljcima i iluminatima.

Mnogim IT-evcima je ovo prva tržišna korekcija u karijeri pa viču kriza kriza. Je, jer iz njihove perspektive ovo je kriza.
Pitajte ekipu koja je prošla 2008-2010. smatraju li ovo krizom pa će vam se smijati u lice.
NHF ali ovo su gluposti. Što misliš što utječe na ponudu i potražnju poslova, nekretnina i svega ostaloga?

U ovoj “krizi” mi je po ne znam koji puta narasla plaća i benefiti neovisno o državnim poreznim olakšicama slično i svima koje znam u ITu. Čujem kako se zapošljava ili se želi zaposliti a ne čujem da se otpušta.

2008. je bila globalna gospodarska kriza a ne kriza ITa. Nema to veze s ovim što se trenutno pokušava prodati.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 03.02.2024., 08:09   #44
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
kad se samo sjetim koliko životopisa i razgovora od 2008. do 2013.
prva placa 2500kn sa diplomom
Tako nekako sam i ja bio prošao. Valjda najgore vrijeme za tražiti posao
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2024., 08:51   #45
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Tako nekako je i meni bilo, posao sam tražio između 2011. i 2013., diploma. Imam još uvijek u arhivi 35 molbi koje sam poslao, jedva da mi je netko odgovorio. Nudili mi 2500kn nekoliko puta ali mi to nije bilo isplativo jer sam se morao doseliti u Zagreb i placati rentu i sve ostalo s tim parama. Ludo vrijeme...
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2024., 11:07   #46
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Otkazi u ITu

Pa kada nitko nije zapošljavao. Umjesto da plaćaju oglase po portalima i časopisima firme su objavljivale besplatne fiktivne oglase za posao i tako se oglašavali. Uz to su na taj način stvarali iluziju kako rastu i zapošljavaju u krizi.

Znam skoro iz prve ruke nekoliko firmi koje su to radile jer sam poznavao ljude koji su tamo radili. I nikome se poslije ne bi udostojili ni odgovoriti na prijavu za posao.

Firma bi npr. u godinu i pol objavila tri ili četiri natječaja za job u ITu. Zovem frenda koji tamo radi u ITu na toj poziciji i pitam kaj se tam događa, veli on: “nemam pojma, nitko nije došao ni otišao niti je itko bio na razgovoru”. I tako…

A ljudi šalju životopise, molbe, troše vrijeme na istraživanje i raspitivanje o firmi… i nemaju pojma da sve to ide u > /dev/null
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 03.02.2024. u 11:12.
medo je online   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na